РубрикиБез рубрики

Або за домовленістю, або через суд

Вирішили з чоловіком розлучитися. Маємо двох діток. Щоб отримувати аліменти на них, обов’язково звертатися до суду, чи можна якось визначитися без цього?

Ганна ІВАНЧУК.

Що треба зробити для виплати аліментів?

Один із батьків може подати заяву за місцем роботи, виплати пенсії або стипендії про відрахування аліментів на дитину в розмірі й на термін, визначені в цій заяві.

Аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії, на підставі заяви одного з батьків.

На підставі заяви одного з батьків аліменти можуть бути відраховані й тоді, коли загальна сума, яка підлягає відрахуванню на підставі заяви та виконавчих документів, перевищує половину заро-бітної плати, пенсії, стипендії, а також якщо з нього вже стягуються аліменти на іншу дитину.

Чи потрібно підписувати якісь папери?

Обов’язку підписання таких паперів нема. Однак батьки мають право укласти договір про сплату алі-ментів на дитину, в якому визначаються розмір та строки виплати. Такий договір укладається в письмовій формі й посвідчується нотаріально.

У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

У яких випадках звертатися до суду?

За неможливості досягти між батьками домовленості про добровільне відрахування, кошти на утримання дитини можуть бути присуджені за рішенням суду.

Яким може бути розмір аліментів?

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку, яка  стягуватиметься до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким вона проживає, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу щодо стягнення аліментів у розмірі:

 • на одну дитину — однієї чверті,
 • на двох дітей — однієї третини,
 • на трьох і більше дітей — половини заробітку платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

Суд за заявою одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. У такому випадку розмір аліментів підлягає індексації, яка проводиться згідно із Законом «Про індексацію грошових доходів населення».

Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким вона проживає, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

У 2018 році прожитковий мінімум на дітей становить:

 • віком до 6 років:
  із 1 січня — 1492 гривні,
  із 1 липня — 1559 гривень,
  із 1 грудня — 1626 гривень;
 • віком від 6 до 18 років:
  із 1 січня — 1860 гривень,
  із 1 липня — 1944 гривні,
  із 1 грудня — 2027 гривень.

Чи можна змінити розмір аліментів?

Розмір аліментів може бути згодом зменшено чи збільшено за домовленістю між батьками або за рішенням суду за позовом платника чи одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них.

Чи можливе дострокове припинення виплати аліментів?

За домовленістю між батьками обов’язок зі сплати аліментів може бути достроково припинений шляхом укладення з дозволу органу опіки та піклування договору про припинення права на аліменти для дитини в зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).

Такий договір посвідчується нотаріально. Право власності на нерухоме майно за ним виникає з моменту державної реєстрації цього права.

Куди звертатися за детальною консультацією?

В управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції в Одеській області: м. Одеса, пл. Бориса Дерев’янка, 1, 1-й поверх, каб. 16. Телефони:

(048) 705-17-87, 705-17-88.

Павло ПЕТРЕНКО,
міністр юстиції України.

Переглядів: 113
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

 • на 1 місяць — 21 грн.
 • на 3 місяці — 63 грн.
 • на 6 місяців — 126 грн.
 • на 12 місяців — 252 грн.
 • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

 • на 1 місяць — 15 грн.
 • на 3 місяці — 45 грн.
 • на 6 місяців — 90 грн.
 • на 12 місяців — 180 грн.
 • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua