РубрикиБез рубрики

Історична нумізматика

Одеська митниця ДФС передала до фондів Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», на базі якого діють п’ять музеїв, 60 експонатів, визнаних культурними або історичними цінностями.

Серед них — бронзова монета із давньогрецького міста Істрія датована 475—460 роками до н.е. та мідна монета IV ст. до н.е. часів Філіппа ІІ, батька Олександра Македонського, з головою Аполлона на аверсі та вершником на реверсі.

Цінним експонатом є також бронзова орнаментована каблучка. Вона покрита не тільки натуральною зеленою патиною, а й таємницею середньовічної модниці, якій належала.

Історико-культурними цінностями визнані й п’ять фотографій, на яких зображене перепоховання лейтенанта Шмідта та трьох матросів, розстріляних на острові Березань у 1906 році. Як свідчить напис на звороті однієї із світлин, події відбуваються у 1917-у в Севастополі.

Чимало історій могли б розповісти карбовані впродовж ХІV — ХІХ століть мідні монети часів Петра І, Катерини ІІ, Миколи І та Миколи ІІ, срібні угорські динарії, пруські талери, крейцери часів Священної Римської імперії та Австро-Угорської імперії, литовські та ризькі соліди, польські трояки та шостаки.

У переданому нумізматичному розмаїтті, на думку фахівців, особливе місце посідають перші радянські гроші, які у народі називали «совзнаками», «ленінськими грошима» та «метеликами» — банкноти 1919 року випуску «Расчетный знак РСФСР» та їх альтернатива — «Билет Государственного Казначейства главного командования вооруженными силами на юге России» барона Врангеля того ж 1919-го.

І наостанок — скромний за номіналом, але багатий історично «Разменный билет города Одессы, 10 рублей 1917 года».

Одеса, в якій упродовж Першої світової та громадянської воєн влада змінювалася 14 разів, відчувала гостру нестачу готівки. Тогочасні газети писали, що починаючи з літа 1917-го, в місті не було грошей, аби платити зарплату. При цьому одесити стоїчно не визнавали керенок.

Одеські банки переживали не кращі часи: черги панічних вкладників не розходилися навіть вночі.

Й от 12 грудня 1917 року на черговій екстреній нараді керівників фінансових організацій, міської думи та Південного фронту було прийняте рішення про випуск в обіг одеських бон, розмінних паперових знаків, які офіційно назвали «Разменный билет города Одессы». Нові гроші одесити охрестили «одесским рублем» і віддавали їм перевагу і за радянській влади 1918-го, і за австро-німецької окупації того ж 1918-го, і за часів гетьманщини та Петлюри, і за французької інтервенції 1918—1919 років, і за денікінського правління у 1919-у та 1920-у. До речі, «одесский рубль» користувався попитом не тільки в Одесі, а й у повітах, а також у Херсоні, Миколаєві та Катеринославі.

Усі ці старожитності одеські митники вилучили при спробах їх незаконного вивезення за межі України. До Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» вони передані після культурознавчої експертизи, відповідних рішень суду та Експертно-фондової ради з питань безоплатної передачі вилучених або конфіскованих культурних цінностей, обернених відповідно до закону в дохід держави.

Головне управління ДФС
в Одеській області.

Переглядів: 72
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Приймальня: 0 (482) 64-98-54;
050-55-44-206.
e-mail:cn@optima.com.ua