РубрикиБез рубрики

Право і толерантність

Що ми знаємо про свої права і чи вміємо їх захищати? Як змінилася ситуація з правами людини з часів Євромайдану та під впливом військового конфлікту, в реаліях якого живе країна?

Ці та інші важливі питання розглядалися під час «Дня прав людини у вашому місті». Одеса стала фінальним пунктом на мапі міжрегіонального туру, який охопив також Львів, Чернігів, Дніпро, Маріуполь та Харків.

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та фірма «Юкрейніан соціолоджі сервіс» представили одеситам результати дослідження на тему «Що українці знають і думають про права людини», здійсненого на замовлення Програми розвитку ООН в Україні у співпраці із ГО «Центр інформації про права людини» та Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Дослідження засвідчило, що українці цінують свої права й свободи, хоча й погано орієнтуються у змісті, походженні прав людини та сутності правових механізмів.

Найважливішим правом людини наші співвітчизники вважають право на життя. 3/4 опитаних мешканців південних областей, до яких входить й Одещина, поставили його на перше місце. Друге за важливістю, на думку жителів нашого регіону є право на працю (63%), третє та четверте — на соціальне забезпечення і на справедливий суд (62% та 61% відповідно).

За словами Світлани Колишко, керівниці групи з прав людини Програми розвитку ООН в Україні, палітра цінностей у південному регіоні дещо різниться від результатів по Україні в цілому, де головною цінністю є свобода:

— На Півдні України на першому місці у рейтингу найважливіших цінностей опинилася справедливість (80%), на другому — свобода (78%), безпека та гідність — на третьому та четвертому (67% та 66% відповідно).

У південних областях відносно більша кількість тих, для кого достаток важливіший за свободу: 38% опитаних зазначили, що готові поступитися державі частиною своїх прав і свобод в обмін на власний добробут, і лише 25% згодні терпіти матеріальні труднощі, щоб зберегти права і свободи, а 37% не визначилися з відповіддю.

Як і загалом по Україні, жителі південних областей оцінюють дотримання своїх прав на рівні, нижчому за середній. Найнижча оцінка — щодо дотримання соці-ально-економічних прав (2,3 бала за 5-бальною шкалою).

— Якщо говорити про оцінку ситуації з правами людини після Євромайдану, то тільки 3% жителів південних областей вважають, що вона покращилася, 30% заявили, що з часів Януковича нічого не змінилося, а 42% — що стало гірше. Більшими песимістами в цьому сенсі є тільки жителі Донбасу, — зауважив аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Андрій Сухарина.

Тетяна Печончик, голова правління Центру інформації про права людини, повідомила, що мешканці Півдня дещо гостріше, ніж в інших регіонах країни, відчувають проблему дискримінації. Так, 18% опитаних вказали, що дискримінація є дуже серйозною проблемою, а 48% відповіли, що вважають її «загалом серйозною, але є й інші проблеми».

Найчастіше тут заявляли про те, що в Україні людей дискримінують за ознакою віку (44% опитаних), інвалідності (39%), політичних поглядів (27%) і станом здоров’я (26%).

— При загалом високій занепокоєності проблемою дискримі-нації жителі південних областей виявилися водночас найменш толерантними порівняно з представниками інших регіонів. Так, на Півдні 81% вважає, що потрібно обмежувати права наркозалежних, 72% — колишніх засуджених, 70% — ЛГБТ-спільноти, 63% — людей, які мають непопулярні політичні погляди (наприклад, підтримують російську агресію), 60% за те, щоб обмежувати права ромів, — прокоментувала Тетяна Печончик.

У південних областях найвищий в Україні відсоток прихильників колективної відповідальності. Так, 24% опитаних виправдовує погром ромської громади у селі Лощинівка (Ізмаїльський район) і вважає, що так слід чинити завжди. 44% відповіли, що загалом така реакція є неприпустимою, але в цьому випадку виправданою (по Україні таких — 32%). Тоді як однозначно неприпустимою таку поведінку назвали трохи менше ніж 20% респондентів (по Україні 28%).

Як розповів експерт Центру інформації про права людини Володимир Яворський, на Півдні України найменший відсоток людей, які намагалися захистити свої права і мали в цьому успіх, — 9% (загалом по країні таких 15%). Водночас 63% опитаних навіть не намагалися захистити свої права. Більший цей показник тільки на Сході — 65%.

Що стосується способів, за допомогою яких жителі Півдня відстоювали свої права, то лідирує звернення до суду (37% опитаних, чиї права порушувалися і хто намагався їх відстояти), поліції та місцевої влади (по 27%), а також прокуратури (16%). Це відрізняє Південь від Заходу і Центру, де обирають більш неформальні способи захисту власних прав — звернення до родичів і пошук потрібних знайомств.

Найефективніші методи захисту власних прав, на думку жителів Півдня, — це звернення до ЗМІ та Європейського суду з прав людини. Ця позиція збігається з думкою решти українців.

При цьому за останній рік суттєво збільшилася кількість тих, хто вважає Омбудсмена ефективним у відстоюванні прав людини в Україні, — про це заявили 16% опитаних жителів Півдня, і це найвищий показник по країні.

— Торік до уповноваженого звернулися 158 тисяч осіб, що є рекордною кількістю звернень і майже вп’ятеро перевищує показники трирічної давнини. Це — результат розгалуженої мережі регіональних офісів, що робить цю інституцію доступнішою для звернень громадян, — переконаний Анатолій Пазичук, представник секретаріату Уповноваженого з прав людини в Одеській області.

У приміщенні Одеської обласної державної адміністрації (на Канатній, 83) відбулася виставка, де були представлені результати загальнонаціонального соціологічного дослідження. Тематична експозиція, що складалася із шести кольорових конструкцій-кубів, проілюстрованих найважливішими даними з дослідження — графіками, цитатами, висновками та рекомендаціями, представила особливості у відповідях респондентів з п’яти регіонів України — Донбасу, Центру, Заходу, Сходу і Півдня.

Ольга ФІЛІППОВА.

Переглядів: 104
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Приймальня: 0 (482) 64-98-54;
050-55-44-206.
e-mail:cn@optima.com.ua