РубрикиРакурс

Маніпулятивний мораторій

Чому українським лісам не допоможе заборона на експорт деревини

У 2015-у український парламент ухвалив закон, який набув чинності 2017-го, про запровадження 10-річного мораторію на експорт лісу-кругляку. Наслідки цієї заборони не забарилися: того ж року Україна не отримала третій транш макрофінансової допомоги від Європейського Союзу у розмірі 600 мільйонів євро, бо згаданий мораторій порушує Угоду про глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі з ЄС.

Офіційна причина мораторію — вимога національних виробників меблів і деревообробних асоціацій, які стверджували, що такий крок — єдиний спосіб зупинити незаконне вирубування лісів і допомогти вітчизняному ринку. Але, як зазначають експерти, заборона експорту деревини не дасть позитивних результатів і не зможе вирішити проблеми галузі та довкілля.

Роман ВОЛОСЯНЧУК, спеціаліст з охорони лісів програми WWF (Всесвітнього фонду природи) в Україні, пояснює, чому мораторій не врятує ліси.

— Розкажіть про нинішню ситуацію з українською деревообробною індустрією і як вона стала такою чутливою до експорту деревини.

— Проблеми тут визрівали останні 25 років. Подібно до інших контрольованих державою галузей, вона була приватизована і в 1990-х, після розпаду СРСР, збідніла. Перед тим Україна ввозила вдвічі більше деревини, ніж виробляла з власних лісів. Україна — нелісиста країна: лише 15% її території покриті лісами. За таких умов жодна індустріальна країна не здатна задовольнити своїх потреб без імпорту. Але після різкого скорочення переробних потужностей імпорт став уже непотрібним, не було попиту навіть на місцеву необроблену (круглу) деревину. Тому лісогосподарські підприємства почали шукати покупців за кордоном — просто, щоб вижити.

У кінці 1990-х експорт української деревини-кругляку став стабільним джерелом доходів, і, за національною традицією, потік грошей породив корупційні схеми, змішавши особистий і державний інтереси. Під час президентства Віктора Януковича ці схеми досягли вершин — комерційних та політичних. Водночас приватний деревообробний сектор почав зростати і до 2014 року був уже здатний обробити майже всю місцеву дубову деревину. Прагнучи подальшого розвитку, приватний сектор почав протестувати проти корупційних схем. Однак вимоги підтримати вітчизняного виробника маніпулятивно використали заради захисту корупції. Цей процес призвів до введення мораторію на експорт — замість створення прозорого та вільного ринку.

— Чи застосовувалися подібні практики у європейських країнах?

— Рідко. Загалом, практика запровадження мораторію характерна для держав з економі-кою, орієнтованою на експорт сировини. Таку заборону свого часу застосовували у багатьох тропічних країнах, а також у Росії та Білорусі. Але цей крок засвідчив свою неефективність, і згодом заборони скасовували.

— Пане Романе, а як щодо екологічних аспектів мораторію?

— Мораторій жодним чином не здатен допомогти довкіллю. Єдина практична зміна, яку він запровадив, — деяке спрощення контролю на кордоні. Раніше для зменшення мита експортери декларували дорогу деревину як дешеву. Щоб виявити це на кордоні, потрібні були кваліфіковані експерти. Зараз же можна експортувати лише паливну деревину, і митники легко відрізняють її від високоякісних сортів.

— Які зараз проблеми лісового господарства України?

— У нашій країні лише 10 мільйонів гектарів лісів. Менше відсотка з них — праліси, які дуже важливо зберігати. Близько половини — створені людиною і мають спрощену структуру, а відтак менш захищені від наслідків кліматичних змін. Інші ж ліси повинні бути захищені від вирубування за рахунок створення природних парків. Лісовий сектор може генерувати достатньо прибутків, якщо управління ним здійснювати розумно і з позиції захисту навколишнього середовища. Однак наразі управління та розвиток лісогосподарства в Україні йде у зовсім протилежному напрямку.

Перехід до економіки кругового циклу — єдиний напрямок розвитку, і рано чи пізно Україна має стати на шлях ощадного споживання деревини, повторного її використання і переробляння. І чим раніше ми на це наважимося, тим легше буде його впровадити. Європа вже озвучує серйозні застереження щодо довкілля, й Україні тут краще не відставати.

Європейський Союз проти мораторію на експорт деревини. Згідно з даними Eurostat 2016 (статистичної служби ЄС), Євросоюз має приблизно 182 мільйони гектарів лісів та інших лісистих земель, що займають 43% його території. Водночас ЄС дуже залежний від імпорту сировинних матеріалів, і це серйозно впливає на його внутрішню політику. У 2013 році Європейська комісія презентувала Лісову стратегію, ключова ідея якої — ощадне використання лісів. Тому зараз ЄС волів би експлуатувати іноземні лісові ринки задля захисту власних лісових фондів і вирішення проблем, пов’язаних з кліматичними змінами. Це, поза сумнівом, здоровий, егоїстичний підхід, який буде не зайвим і для України.

Це інтерв’ю було спершу опубліковано на сайті проекту UkraineWorld; UkraineWorld у Twitter — twitter.com/ukraine_world; UkraineWorld у Facebook — www.facebook.com/ukraineworld.org.

Переглядів: 922
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua