РубрикиБез рубрики

Ще одна зустріч з Лесею

Щорік у прикінцеві дні лютого ми згадуємо про Лесю Українку. Здавалося б, усе вже відоме про життя і творчість класика, а проте, кожна нова зустріч з нею завжди цікава та пізнавальна, завжди збагачує нас духовно.

Саме такою і стала зустріч в Одеській гімназії №2, присвячена 130-річчю першого знайомства Лесі Українки з Одесою. Представниця «Інтелектуального форуму» Любов Ісаєнко розповіла одинадцятикласникам про перебування Лесі Українки в Одесі та про увічнення тут пам’яті нашого національного генія, поетки, яка в часах, коли України як держави фактично не було, а була Малоросія, й не існувало навіть такого етноніму, пророчо назвала себе Українкою.

Леся Українка багато разів бувала в Одесі. А вперше приїхала сюди 17-річною дівчиною у червні 1888-го на запрошення ще одного титана українського духу — Михайла Комарова, родина якого радо приймала у себе юну поетку, тут вона здружилася з його донькою Маргаритою. З Одеси мандрувала морем до Аккермана пароплавом «Иван Тургенев», про свої враження написала згодом у поетичному циклі «Подорож до моря» з посвятою М. Комарову. З нашого міста щоразу вирушала на лікування у далекі краї.

І про те говорилося на зустрічі, що недостатньо ще в Одесі увічнене ім’я Лесі Українки, властиво, так, як воно увічнене в світі — у Канаді, в Італії, Грузії, у Києві… Все-таки не вистачає місту її пам’ятника, а він був би тут дуже доречний. І, до слова сказати, хочеться побачити, нарешті, персонажів драматургічних творів Лесі Українки на кону нашого українського театру ім. Василя Василька. Хоч пишатися є чим: маємо меморіальну таблицю на вул. Жуковського, 27 (колишня Поштова), вулицю і Палац культури її імені. Перебування Лесі Українки в Одесі ретельно вивчали відомі наші дослідники й архіваріуси Григорій Зленко і Тарас Максим’юк, публікуючи свої матеріали на сторінках обласної газети «Чорноморські новини», яка багато писала й пише на цю тему. Сподобалася дітям, а надто — юним обдаруванням, інформація про те, що до газети можна надсилати свої поетичні спроби, а дехто навіть вподобав опубліковані тут вірші молодих поетів, зокрема Ірини Томи.

Авдиторія — нечисельна, уважна, вихована — слухала залюбки й зацікавлено, виявляючи добру підготовку. Гортали принесену гостями літературу — видання творів Лесі Українки та книжки про неї. Багато що вони знають, щось і згадали, а про щось, можливо, дізнались уперше — для того, власне, й потрібні такі зустрічі, щоби нагадати, поінформувати, розширити обрії. Адже Лесі Українці у шкільній програмі відведено небагато годин. Але біографію, деякі вірші і, звичайно ж, драму-феєрію «Лісова пісня» й навіть «Бояриню» вони знають, а дещо з поезії — навіть напам’ять. Шестикласниця Марина Василець хвилююче, поетично, майже по-акторськи прочитала програмного вірша Лесі Українки «Як дитиною, бувало…», де є життєве кредо поетки: «Щоб не плакать, я сміялась». Учні говорили про те, що їх захоплює особистість Лесі Українки, її воля та оптимізм, віра у краще майбутнє. «Діти залюбки вивчали її творчість, — підкреслила, коментуючи, вчителька Наталя Космакова. — Зерна творчості, ідеї Лесі Українки живуть і в наш час, вони є зрозумілими для молоді».

Нерідко шкільна програма побудована так, що вивчення наших класиків відірване від сучасності. Без сумніву, Леся Українка — вся, всією своєю творчістю — дуже сучасна, її твори часто залишають враження, що це от щойно лишень написане. А надто — її драматургічні твори, «Бояриня», «Оргія», зокрема. Тож таки варт було звернути увагу цьогорічних випускників на деякі важливі речі. У тій же «Оргії» декотрі талановиті еллінські мистці служать агресорам-римлянам, що захопили їхню територію, а еллінська молодь ганебно зневажає рідну мову. Подібні контакти з ворогом герой твору Антей називає запроданством. Напрошується паралель: коли наші артисти виступають у Москві та підтримують агресію — хіба це не те саме? Леся Українка у цій драмі показала безвиглядний трагізм служінню ворогові: головний персонаж Антей, погодившись грати перед римськими зверхниками, гине, а ким стає для них танцівниця Неріса, його красуня-дружина, можна лише здогадуватись…

Наші класики вчать підростаюче покоління думати, мислити й аналізувати — за допомогою гарних вчителів, звісно. Зрозуміло, що обмежений час академічного уроку не дозволив глибше пов’язати Лесю Українку з сучасністю, ширше окреслити її зв’язки з Одесою. Діти з цікавістю розглядали принесену літературу, а за вдалі відповіді на запитання гості дарували їм книжки.

Школярі, назагал, складають гарне враження, вони інтелігентні, мислячі. Вони — випускники, й це одразу різнить їх від інших. Вони — ті, що мають невдовзі, через якихось 10—15 років, змінювати країну. Якими вони стануть? Питання відкрите…

Роман КРАКАЛІЯ.

Переглядів: 199
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Приймальня: 0 (482) 64-98-54;
050-55-44-206.
e-mail:cn@optima.com.ua