РубрикиБез рубрики

Що нам чекати у 2018-у?

Прогноз можливих викликів і набутків від проекту UkraineWorld

Чого чекати і на що сподіватися Україні у 2018-у? Як вплине на ситуацію президентська кампанія, що вже, по суті, розпочалася? Чи зможе наша країна оплатити борги, щоб уникнути дефолту? Що зміниться у війні на Донбасі?

Експерти виділили ключові події, які, на їхню думку, визначатимуть поточний рік, і розділили їх на п’ять категорій: безпека; політика; міжнародні партнери та реформи; економіка; культура, спорт і технології.

Безпека

Дискусії щодо миротворчої місії ООН на Донбасі триватимуть. Росія і далі вимагатиме розміщення миротворців уздовж лінії бойових дій для захисту неозброєних спостерігачів ОБСЄ. Україна ж відстоюватиме пропозицію їхнього необмеженого доступу аж до кордону з РФ.

У грудні 2017 року Сполучені Штати погодилися надавати Україні летальну захисну зброю (зокрема й протитанкові ракетні комплекси «Джаве-ліни»). Росія заявляє, що це зробить конфлікт більш смертоносним.

І далі спостерігатимемо за долею Спільного центру з контролю та координації — групи контролю за дотриманням Мінських угод. Росія відкликала з нього своїх представників, звинувативши Україну в перешкоджанні його роботі — Кремль обурює запровадження із 1 січня 2018-го біометричних паспортів для в’їзду в Україну з Росії.

Мешканці Криму братимуть участь у виборах російського президента, запланованих на березень нинішнього року. Міст, що з’єднає Росію з незаконно окупованим Кримом, мають відкрити для автомобілів у 2018-у, для поїздів — у 2019-у.

Європейський Союз повинен продовжити або переглянути санкції щодо Росії у відповідь на агресію проти України. У березні закінчується термін персональних санкцій проти окремих осіб, причетних до підриву незалежності й суверенітету України, а влітку спливає термін секторальних санкцій (спрямованих проти певних секторів російської економіки) та санкцій, запроваджених через окупацію Криму.

Упродовж 2018-го у Раді ЄС головуватимуть Болгарія та Австрія. Найпевніше, від цих країн не слід очікувати такого ж рівня уваги до українських питань, як від їх попередника — Естонії.

Цього року Україна може знову стати жертвою кібератак. Нещодавно Український кіберальянс унаочнив слабкий рівень кібербезпеки в нашій країні, виявивши, що будь-хто може отримати доступ до інформації державних структур, зламавши систему захисту. Втім, Україна планує створити Центр кіберзахисту й залучити до його роботи міжнародних експертів, зокрема і представників НАТО.

Політика

Вплив президентських і парламентських виборів, які мають відбутися у березні та жовтні 2019 року відповідно, ми відчуватимемо вже зараз. Навряд чи політики представлять нам плани нових структурних реформ. Наймовірніше, їхня увага буде прикута до впровадження вже проголошених — медичної, пенсійної та освітньої.

Досі незрозуміло, чи ухвалять ще до виборів новий Виборчий кодекс. Як відомо, 7 листопада 2017 року за нього проголосували у першому читанні, але чи дійде справа до другого й останнього? Законопроектом пропонуються так звані відкриті списки, які передбачають голосування не лише за партію, а й за конкретного кандидата. Це збільшило б вплив виборців на склад парламенту. Є надія, що тиск міжнародних донорів і громадянського суспільства допоможе ухвалити відповідний закон.

Міжнародні партнери та реформи

Попри опір низки чиновників і політиків, Україна продовжить втілювати реформи, яких вимагають від неї закордонні партнери.

Ключовим завданням у цій сфері буде створення антикорупційного суду, який, найпевніше, розпочне свою роботу вже 2019 року. Впливова міжнародна антикорупційна організація Transparency International закликала закордонних експертів грати вагомішу роль у призначенні суддів та посприяти звуженню юрисдикції цього суду тільки до антикорупційних справ, щоб уникнути його перевантаження.

МВФ та ЄС вимагатимуть розділення «Нафтогазу». Нова газова компанія повинна бути створена у першому кварталі, після того як Стокгольм-ський арбітражний суд винесе рішення щодо позову «Газпрому» проти «Нафтогазу».

У квітні 2018-го ринок газу відкриється для нових постачальників. Попервах це призведе до підвищення цін на газ, однак конкурентніший ринок має покращити якість послуг.

Уряд планує отримати великі кошти від продажу державних підприємств. Утім, у минулі роки йому жодного разу не вдавалося досягти очікуваних надходжень від приватизації.

Економіка

Великим викликом для України стане зовнішній валютний борг. Із 2018-го по 2021-й ми повинні виплачувати щороку понад 7 мільярдів доларів.

Очікувані позики від МВФ (3,8 мільярда доларів) та інших донорів (1,5 мільярда доларів) залежать від успішності проведення реформ. Україна випустить цьогоріч єврооблігації на 3 мільярди доларів, але їхня привабливість залежить від співпраці з МВФ та політичної ситуації всередині країни.

Передбачається, що ВВП в Україні має зрости на 3% (згідно з держбюджетом-2018) або на 3,5% (прогноз Світового банку). Втім, це нижче за наших сусідів. Інфляція прогнозується на рівні 7,3% (за Національним банком) або 9% (за бюджетом).

Цьогоріч Україна може активізувати зовнішню торгівлю. Ведуться перемовини про зону вільної торгівлі з Туреччиною та Ізраїлем. 1 лютого Київ приєднався до Конвенції Пан-Євро-Мед — договору, що спростить торгівлю з низкою європейських і середземноморських країн.

Хорошою новиною для нас стане зростання у 2018 році мінімальних розмірів заробітної плати та пенсії. У липні та грудні уряд збільшить прожитковий мінімум на 4,5% (1777 грн) і 4,3% (1853 грн) відповідно. Мінімальна зарплата вже підвищилася на 16,3% і складає нині 3723 грн, згодом її можуть довести до 4100 гривень.

Своєю чергою, комунальні послуги мають здорожчати на 20%. Із 1 січня оптово-ринкова ціна на електроенергію зросла на 9,5%, а з 1 квітня підніметься ще на 6,1%. У зв’язку з цим підвищилися й тарифи на воду.

Культура, спорт і технології 2018-й може стати рекордним для української кіноіндустрії, яка почала оживати ще минулого року. У прокат мають надійти понад тридцять кінострічок і мультфільмів.

28 травня у Києві відбудеться фінал Ліги чемпі-онів УЄФА. Це допоможе показати всьому світу, що Україна — гостинна й безпечна країна.

Електромобілі нинішнього року звільнять від ПДВ та акцизного податку, відтак ціна на них зменшиться.

У квітні на український ринок вийде нова бюджетна авіакомпанія SkyUp. Незабаром очікується і впровадження 4G. Високошвидкісна мережа сприятиме розвитку онлайнової освіти, цифрової економіки та системи управління у країні.

Цю статтю було спершу опубліковано на веб-ресурсах Atlantic Council і UkraineWorld; UkraineWorld у Twitter: https://twitter.com/ukraine_world та UkraineWorld у Facebook: https://www.facebook.com/ukraineworld.org.

Переглядів: 145
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Приймальня: 0 (482) 64-98-54;
050-55-44-206.
e-mail:cn@optima.com.ua