РубрикиЗдоров’я

Коли втома стає хронічною...

Синдром хронічної втоми — одна з найпоширеніших патологій нашого часу, головною ознакою якої є невмотивована виражена загальна слабкість, що спостерігається тривалий час і перешкоджає активному повсякденному життю людини. Статистика, котра знає все, зазначає: цей синдром не обмежується якимось географічними або соціально-демографічними групами. За даними різних авторів, його частота може становити 1037 випадків на 100 тисяч населення. Отже, проблема існує, а відтак слід щось робити, аби її вирішити.

Детальніше про цю недугу і шляхи її подолання — у розмові з фахівцем, кандидатом медичних наук, доцентом Ганною КОРОЛЬ.

— Як же виникає синдром хронічної втоми?

— Іноді ми беремо на себе стільки обов’язків, що втома і перевтома не покидають нашого тіла. Як відомо, перевтома пов’язана з важкими психічними та фізичними навантаженнями на організм. Зазвичай цей стан минає досить швидко і легко, без будь-яких наслідків (особливо перевтома першої стадії), але за відсутності адекватного реагування всі симптоми перевтоми посилюються. Як результат — формується синдром хронічної втоми.

Синдром хронічної втоми найпоширеніший у розвинених країнах і в мегаполісах. Основний його прояв у тому, що людина не здатна зняти втому навіть після тривалого й повноцінного відпочинку. Відбувається розлад вегетативної нервової системи, а саме відділів, що відповідають за процеси гальмування.

— Що ж провокує такий стан?

— Це можуть бути різні чинники. Передусім — неправильне поєднання інтелектуальної та фізичної праці. Це особливо стосується людей, які проживають у великих містах: як правило, їхня робота пов’язана з розумовим навантаженням, а фізична напруга майже відсутня, що і формує незбалансованість цих двох факторів.

Щодо фізичних причин синдрому хронічної втоми, то вони виникають у відповідь на надмірне утворення у м’язах молочної кислоти. Перевтома м’язів порушує й надходження кисню в усі тканини організму.

Інші фактори — хронічні за-хворювання і несприятлива екологічна обстановка.

Доведений прямий зв’язок синдрому хронічної втоми з пригніченням імунної системи, тобто такий стан розвивається не після перенесеної хвороби, а просто при нестачі корисних речовин в організмі, насамперед вітамінів і мікроелементів. Це часто трапляється восени й навесні.

— Ганно Миколаївно, а які найперші ознаки синдрому хронічної втоми?

— Основними симптомами поряд з перевтомою є: безпричинний біль у м’язах, порушення сну (як безсоння, так і дуже тривалий сон упродовж доби), погіршення пам’яті, уваги, концентрації на важливих питаннях, сильні головні болі не зрозумілої етіології. Часом можливі запалення лімфовузлів на шиї та розпухання суглобів і наявність ниючого болю в них.

За наявності постійної втоми організму варто звернутися до лікаря. Чим раніше будуть виявлені порушення, тим легше уникнути важких наслідків.

— Чи існує ефективна профі-лактика цієї недуги?

— Попередити стан постійної втоми досить просто — необхідно лише дотримуватися низки правил, або навіть не правил, а корисних звичок.

Важливий профілактичний захід — дотримання добового режиму. Краще встати трохи раніше, щоб, не поспішаючи, почати свій день і не вимотатися за перші ранкові години. Корисна й адекватна фізична активність, що сприяє зниженню розумової напруги. Тому хоча б 30 хвилин на день варто приділяти фізичним вправам.

Сон — чи не найважливіша складова у профілактиці синдрому хронічної втоми. Кожній людині для повноцінного відпочинку потрібна своя тривалість сну: хтось висипається за 6—8 годин, а комусь треба й більше. Головне: встаючи з ліжка, почуватися бадьорим.

Дуже бажано відмовитися від шкідливих звичок. Куріння, кава, алкоголь і гіподинамія сприяють послабленню всіх функцій організму. Замість цього варто знайти собі якесь заняття, яке було б до душі.

Необхідно звернути увагу і на харчування. Більше споживати рослинної їжі, багатої корисними речовинами, не забувати про кисломолочну продукцію та морепродукти.

Відмінні засоби профілактики хронічної втоми — прогулянки на свіжому повітрі, екскурсії, відвідування театру і кіно. Яскраві враження дозволяють відволіктися від проблем, отримати заряд бадьорості та позитивних емоцій.

Під час відпустки рекомендується не сидіти вдома біля телевізора, а вибратися до моря, у гори чи інші красиві місця. Навіть можна просто виїхати з наметами на кілька днів до найближчої річки або озера. Єднання з природою — це найкращий антидепресант за будь-якого стану.

— Чи потрібна тут спеціальна терапія?

— Синдром хронічної втоми не таке просте захворювання, як комусь може здатися. Лікувати його довго й дорого, тому краще покласти йому край ще у стадії звичайної втоми або перевтоми. Незважаючи на стрімкий розвиток сучасної медицини, лікування цієї недуги не гарантує успіху.

Втім, усі медики сходяться на тому, що лікування обов’язково має бути комплексним і включати чіткий щадний режим відпочинку і фізичних навантажень, збагачення організму препаратами вітамінів групи В (В1, В6, В12) та вітаміну С, активні методи нормалізації емоційно-психічного стану, як-от аутогенне тренування або групова психотерапія.

Часто при лікуванні цього синдрому до піших прогулянок додаються курси лікувальної фізкультури, гідротерапії або масажу. Останній вважається одним з найефективніших способів боротьби із захворюванням, тому пацієнтам призначається щоденний масаж всього тіла або частковий — комірцевої зони, плюс обов’язковий паравертебральний масаж, який включає й елементи мануальної терапії. Такий вплив на організм здійснює одночасно активізуючий і релаксуючий ефекти.

Дієвими методами лікування синдрому хронічної втоми є також киснетерапія і контрастний душ. Часто при цьому захворюванні рекомендується такий нетрадиційний спосіб, як голковколювання, що сприяє відновленню правильного функціонування внутрішніх органів, зменшує можливі больові синдроми й наповнює тіло життєвою енергією.

Розпитував
Ярослав ШЛАПАК.

Переглядів: 226
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Приймальня: 0 (482) 64-98-54;
050-55-44-206.
e-mail:cn@optima.com.ua