РубрикиБез рубрики

М’яко стелять — твердо спати

Для тих, хто пропустив або неправильно зрозумів поширену в пресі інформацію про так звану «кремлівську доповідь», передану адміністрацією Дональда Трампа в Конгрес США 29 січня, повідомляю: розширення або запровадження нових санкцій проти Росії не сталося. І навряд чи станеться найближчим часом. Але для України це не єдина новина. Наприкінці минулого і нинішнього тижнів союзники приготували нашій країні ще низку сюрпризів.

Формально — так, по суті ж — ні

Спочатку про «кремлівську доповідь». Розчарування демо-кратичної або, як говорили ра-ніше, «прогресивної» громадськості було настільки велике, що провідний експерт Atlantik Council Андерс Ослунд, учасник групи з підготовки та співавтор доповіді, вирішив, що в останній момент невідомий високопоставлений чиновник у Білому Домі зміст документа змінив. І в Конгрес надійшов сфальсифікований, а не заздалегідь узгоджений список «головних політичних фігур та олігархів, наближених до російського режиму», що підлягають санкціям.

Нагадаю, що такий список, згідно з «Актом про протидію ворогам США через санкції», упродовж 180 днів мали узгодити Міністерство фінансів зі спецслужбами, а Білий Дім — представити в Конгрес. Доповідь та список справді були узгоджені, але представлені не як ціле, а як дві або три частини. Причому опублікували тільки першу частину, де як «наближені до режиму» названі всі члени російського уряду і керівники кремлівської адміністрації, а список олігархів скопійований з журналу Forbes.

Це, як писав колись вождь пролетаріату, формально правильно, а по суті є знущанням. Тому що накласти персональні санкції на весь уряд і всю кремлівську адміністрацію практично неможливо. А серед названих олігархів згадані і люди, які вороже налаштовані до путінського режиму.

З роз’яснень, які надав пресі міністр фінансів США Стівен Мнучін, невдовзі стало зрозумі-ло, що опублікований список із 210 осіб не є санкційним. А персональні санкції проти «наближених до режиму» (а також підконтрольних цим людям компаній) не обов’язково застосовуватимуться. А якщо й будуть, то в кожному випадку необхідні рішення Конгресу і підпис президента США. Одне слово, передбачається тяганина, крутіша, ніж за Обами.

У Держдепартаменті і в Пентагоні при цьому роблять войовничі заяви на адресу Росії. Але хвиля обурень щодо втручання Кремля в американські вибори починає поступово спадати. Але ж саме ця хвиля, а не позиція США щодо російської агресії в Україні, згуртувала демократів і республіканців у Конгресі, змусила їх виробити єдину позицію стосовно режиму Путіна. Українське питання з порядку денного Білого Дому, втім, нікуди не поділося. Для Дональда Трампа воно — як кістка в горлі, як задача, яку годі розв’язати, як для бізнесмена актив, ціна якого падає, а продати неможливо. Залишається хіба що тягнути час.

Місія реальна, та чи здійсненна?

Виграшною для Трампа раніше здавалася місія Курта Волкера, офіційного представника Держдепу з України, але без певних повноважень та зобо-в’язань. Волкер приїжджав до Києва, їздив на Донбас, говорив, що громадянської війни нема, а є гаряча війна і російська агресія. Потім зустрічався з помічником Путіна Сурковим, від якого такі слова відскакували, як горох від стінки. Потім вони обидва наполягали на тому, що Мінські угоди повинні виконуватися. І все починалося спочатку. Така гра могла тривати вічно, якби Верховна Рада у січні не ухвалила документ, умовно названий законом «про деокупацію Донбасу».

У цьому законі про силове звільнення захопленої території нічого не сказано. Але є переконливі натяки на таку можливість. По-перше, глава держави і Збройні Сили України отримали правову основу для бойових дій у колишній зоні антитерористичної операції. По-друге, незважаючи на зусилля Адміністрації Президента України, в тексті не згадані Мінські угоди.

У Москві занепокоїлися, хоча не відразу зрозуміли, як реагувати на закон «про деокупацію». Але занепокоїлися і союзники. Три роки вони наполягали на імплементації «Мінська» в українське законодавство, а результат — нульовий. Волкера послали пояснюватися із Сурковим. Перед тим у Давосі на Всесвітньому економічному форумі під час зустрічі держсекретаря США з Президентом України болючої теми співрозмовники, мабуть, також торкнулися.

У результаті Курт Волкер 26 січня привіз В’ячеславу Суркову в Дубаї на переговори своєрідний «пряник». У питанні про введення на Донбас миро-творчої місії ООН зроблена суттєва поступка. Як і наполягала російська сторона, «блакитні шоломи» можуть розмістити спочатку тільки вздовж лінії зіткнення і для охорони моніторингової місії ОБСЄ. А потім, як тепер погоджуються американці, збройні миротворці почнуть повільно просуватися територією так званих «народних республік» до неконтрольованої ділянки російсько-українського кордону.

Синхронно на цій же території мають відбутися місцеві вибори, але як і під чиїм контролем вони будуть організовані, не зрозуміло. Не зрозуміло також, чи будуть до того часу виведені з Донбасу російські підрозділи та незаконні збройні формування, якими командують російські офі-цери, і хто забезпечить виведення важкого озброєння.

Незважаючи на те, що «покрокова» програма, запропонована Волкером, близька за змістом до вимог російської сторони, незважаючи на те, що вона нагадує за змістом давні і схвалені Кремлем пропозиції колишнього глави німецького МЗС Франка-Вальтера Штайнмайера (тепер він президент ФРН), В’ячеслав Сурков на пропозиції Курта Волкера не дав чіткої відповіді. Він просто зауважив, що цю програму можна реалізувати у принципі.

Проте програм, які можна реалізувати, у світі безліч. А от узгоджених і реалізованих — обмаль. У нашій країні зустріч в Дубаї коментують мало і неохоче. Пропозиції щодо миротворців ООН, по суті, обговорювалися за спиною України. Хоча — хтозна... Консультації щодо виходу з війни йдуть на всіх рівнях і в багатьох країнах. Ціна питання настільки висока, що вже не варто дивуватися сюрпризам.

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.

Переглядів: 519
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Приймальня: 0 (482) 64-98-54;
050-55-44-206.
e-mail:cn@optima.com.ua