РубрикиЗдоров’я

Пізніший діагноз — гірший прогноз

Для нас це надзвичайно важливо, адже станом на 1 січня 2017-го на Одещині перебувало на диспансерному обліку 64777 онкохворих пацієнтів. Статистика, за методологією ВООЗ, ведеться з умовним «запізненням» на рік, оскільки така специфіка фіксації онкоутворень й органі-зації їх лікування. Однак мова не про дати, а про те, що дані, які маємо, впродовж останнього десятиліття вищі за середні по Україні, а за окремими нозологіями (рак молочної залози, шийки матки) наша область давно і стійко попереду інших.

Напередодні Всесвітнього дня боротьби з раком, традиційно, журналістів кличуть на брифінги та прес-конференції, мета яких — через ЗМІ акцентувати увагу якнайширших верств населення до проблем профілактики онкозахворювань.

Один з таких заходів відбувся за участю головного позаштатного спеціаліста з онкодіагностики та онкопревенції департаменту охорони здоров’я облдерж-адміністрації, кандидата медичних наук, доцента кафедри хірургії №4 з курсом онкології Одеського національного медичного університету, лікаря-онколога-гінеколога вищої категорії Андрія Рибіна та кандидата медичних наук, лікаря-онколога вищої категорії обласної клінічної лікарні Євгена Москвичова (на знімку).

До слова, досить цікаві символи міжнародних протиракових кампаній. Так, рожева стрічка означає обізнаність з питань ризиків раку молочної залози, оранжева — дії супроти раку у дітей, а блакитну квітку нарцису Американське онкологічне товариство активно пропагує як надію на те, що у майбутньому рак взагалі не загрожуватиме людству. Нам, погодьтеся, треба живими-здоровими дочекатися того часу.

Онкологічні захворювання, зазначили медики, не мають сезонності чи певної прив’язки до регіонів зі складними погодними умовами. Навіть там, де людей підстерігає підвищений рівень радіації, не обов’язкове виникнення великої кількості онкоутворень, адже все залежить від індивідуальності організмів.

Принаймні, на Одещині райони з більшою захворюваністю відрізняються не природними умовами чи еколого-економічною ситуацією, а рівнем диспансерного нагляду за населенням: де пізніше виявляють рак, там і гірша ситуація.

На жаль, у нашому регіоні вже кілька років зростає тенденція виявлення онкозахворювань на третій чи четвертій стадіях, коли лікування дуже дороге і неефективне. То вже суто боротьба медиків за посильне подовження тривалості життя окремо взятого пацієнта, а не старання для його повного одужання чи стійкого поліпшення стану здоров’я. Левова частка витрат на лікування лягає на бюджет, однак пацієнт вимушений платити і власні гроші, часто — дуже великі. Аби ж то все давало результат. Легше хворобу попередити чи упіймати на початку її згубного розвитку, аніж потім страждати і витрачатися.

Профілактика, переконують медики, — це основа протидії онкології. Департамент охорони здоров’я ОДА, а точніше, новостворена робоча група, здійснюють реальні кроки для зміни ситуації на краще. Відкрито, наприклад, відділ онкодіа-гностики та онкопревенції в структурі обласного клініко-діагностичного центру (Одеса, вул. Суднобудівна, 1), де зібрано фахівців-онкологів з усіх напрямків. Вони допомагають лікарям першого рівня надання медичної допомоги поліпшити якість діагностики онкозахворювань для своєчасного направлення пацієнтів на спеціальне лікування в профільні заклади. Розроблено графік виїздів фахівців, викладачів ОНМедУ у райони Одещини для навчання основам онкопрофілактики сімейних лікарів.

Це надзвичайно важливо. Раніше онконастороженість була в прямих обов’язках лише вузьких фахівців: мамологів, гінекологів, хірургів і дерматологів. Люди до них зверталися, по суті, тільки тоді, коли була вже біда. Тепер таку важливу практику активно переймають сімейні лікарі, бо ж саме на них покладений онкоскринінг, тобто обстеження великої кількості людей, що дає великі шанси на виявлення новоутворень на досимптомній стадії, коли лікування максимально ефективне й недороге. А вже тоді за справу мусять братися вузькопрофільні спеціалісти.

Сумна картина, яку сьогодні маємо, наголошували медики на брифінгу, може покращитися за умови відповідального ставлення, скажімо, жінок, до свого здоров’я. За правило: щорічне відвідання гінеколога та мамолога. Силою туди не заженеш. Медики намагаються переконувати як регулярно обстежуватися, так і назавжди забути дорогу до всіляких шарлатанів-псевдоцілителів, жоден з яких ще нікому не допоміг, але вкрав дорогоцінний час, а практично — і саме життя пацієнта, який хибно не довіряв традиційній медицині.

Сімейний лікар з відповідною онкопідготовкою буде навчений зорієнтуватися у ситуації, адже відтепер на нього лягає відпові-дальність за надання онкохворим своєчасної медичної допомоги. Принаймні, як ніхто інший, він зможе переконати людину лікуватися. Рак — це звичайна хвороба, тяжка, але лише хвороба, яку необхідно лікувати, як і будь-яку іншу недугу.

На Одещині поряд зі звичними лікарськими профілактичними оглядами вже багато років практикується проведення масових заходів з безоплатними оглядами населення та консультаціями фахівців. Це огляди лікарів-гінекологів, мамологів, дерматологів, проктологів, спеціалістів з онкодіагностики. Часто до такої роботи підключаються громадські організації, численні товариства, які пропагують здоровий спосіб життя, що також спрацьовує на позитив.

Медики стверджують, що лікування раку — процес суто індивідуальний. Поруч із хірургічним втручанням, хімічною та променевою терапією (їх комбі-нація та порядок залежать від нозології та стадії захворювання) неодмінно враховується ставлення пацієнта до своєї хвороби, тобто його готовність до боротьби за життя, а чи, що також трапляється, повна капітуляція перед нею після оголошення діагнозу.

Ось чому такою важливою медики називають діяльність громадських пацієнтських організацій, до складу яких входять, як правило, люди, що подолали рак. Вони — за перший приклад тим, хто на шляху до повного одужання.

Люди цікавляться: звідки така погань, як рак, береться? Наука цього сьогодні достеменно не знає, запевнили спікери. Однак, що налаштовує на позитив, уже дуже близько підійшла до розгадки цієї згубної «таємниці». А ось фактори ризику, які не є прямими причинами раку, але неодмінно «супроводжують» кожне онкологічне захворювання, що називається, відомі всім і кожному. Це: проблеми екології (забруднення повітря, води — ще з десять років тому чи ми могли собі уявити, що купуватимемо питну воду в пляшках?); стреси (сюди разом з надмірно емоційною реакцією на певні події спеціалісти також додають дратівливість, конфліктність людини, схильність до заздрощів, байдужість до страждань чи проблем інших людей, недобрі згадки, погані думки як щодо самих себе, так і відпущені на адресу інших); надмірна вага, пов’язана з безконтрольним вживанням їжі й недостатнім рівнем фізичної активності; паління тютюну і зловживання алкоголем.

Справді, коли йдеться про онкологію, називають саме ці п’ять, так би мовити, «незрадливих супутників» лихої хвороби. Ви тільки вдумайтеся: відповідно до доповіді ВООЗ, нині у світі налічується більше мільярда курців віком від 15 років і старше, більшість з яких живуть у країнах з низьким і середнім рівнем прибутків. Майже чверть мільярда курців злидарює.

Алкоголь вживає більше половини населення планети, хоча між країнами і в межах окремих країн простежуються значні відмінності. У багатьох країнах алкоголь — один із традиційних елементів соціально-культурного життя. Однак він є токсичною психоактивною речовиною, яка може викликати залежність і спричиняти серйозні захворювання: серцево-судинні, цироз печінки, деякі форми раку.

Хронічне переїдання, кажуть медики, викликає порушення в роботі мозку. Надлишок калорій активує в мозку особливу систему, пов’язану із забезпеченням імунітету. Активована через «хибну тривогу» система виділяє сполуку, яка провокує в організмі хронічне запалення.

В результаті розвиваються хвороби, пов’язані з ожирінням, у тому числі злоякісні новоутворення, серцево-судинні недуги і діабет.

Проблема ожиріння сьогодні настільки серйозна, що Генеральна Асамблея ООН проголосила період до 2025-го десятиріччям активних дій у напрямку здорового харчування. З метою профілактики неінфекційних захворювань рекомендовано знизити споживання насичених жирів, цукру та солі, їсти більше овочів та фруктів, з раннього віку стежити за вагою тіла.

Допоможе посильна фізична активність. Медики радять не надриватися на роботі, особливо на фізичній, а давати собі час для приємного відпочинку. Зрозуміло, не з пляшкою пива у руках.

Ваш перший порадник і рятів-ник, наголошують авторитетні фахівці, звертаючись до людей, — це сімейний лікар. А ви знаєте свого?

Підготувала
Ніна ЗАЛЕВСЬКА.

Переглядів: 288
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Приймальня: 0 (482) 64-98-54;
050-55-44-206.
e-mail:cn@optima.com.ua