РубрикиБез рубрики

Вісті з Піднебесної

І знову нас покликала дорога. Не близька: 625 кілометрів до Стамбула, а далі — ще близько семи тисяч — до Китаю. Пекін і Нінбо. Всього два міста і дуже багато зустрічей. Якими вони будуть — покаже час.

Нас — дванадцятеро журналістів з Одеси, Херсона, Кропивницького та Запоріжжя. Представляємо майже весь консульський округ Генерального консульства КНР в Одесі.

Сідаємо у літак. На одному з наших місць — безквитковий пасажир! Маленький зелений коник! Що йому робити на чужині? Нехай залишається вдома, в Україні. Випускаємо «зайця»-коника на рідну землю...

21.50. Зліт. О 23.00 приземляємося у Стамбульському аеропорту. Проходимо контроль-огляд та реєстрацію. Чекаємо на рейс ТК020 до Пекіна.

Перший день нашої подорожі минув дуже швидко. Яким буде день другий?...

Восьма ранку. Ще залишилося летіти більше двох годин — 1813 кілометрів. Висота — 5388 метрів над рівнем моря. Відчувається втома. Важкий переліт. Там, унизу, — міста, цілі країни...

Літак летить, час біжить і життя теж біжить. Яке воно, наше життя? Чи вдалося? У кого — як. Щось відбувається, змінюється. У когось на краще, а в нас в Україні... Багато проблем. Багато політиків, а толку мало. Верховна Рада — для себе. Президент за всіх, але й для себе... А народ... Народ жебракує... Покидає країну, від’їжджає в пошуках кращої долі для себе, для своїх дітей та онуків. З кожним роком нас, українців, меншає й меншає...

Час біжить, збігають одні й напливають інші думки...

Летимо у Китай — країну економічного дива. Бував там кілька разів. З кожною поїздкою — нові здивування-захоплення. Нові знайомства...

Пролетіли 6393 кілометри. Залишилося 337. Повільно йдемо на посадку. О 10.25 приземлилися в аеропорту Пекіна. Довга й утомлива процедура проходження прикордонного та митного контролю забрала більше двох годин. Таке відчуття, що саме сюди всі прилетіли, щоб стати в одну чергу і пройти митний контроль та огляд.

При виході з аеропорту нас зустріли Михайло та Євген — наші перекладачі й гіди на весь період перебування у Піднебесній.

Отже, Пекін. Величезне місто з населенням 22 мільйони осіб і площею 16 тисяч 600 квадратних кілометрів.

Поселили нас у готель «Ритань», який належить Всекитайській асоціації профспілок. Скромна, але смачна вечеря. Для багатьох це було перше знайомство з китайською кухнею, яка всім сподобалася. Вечеря. Готельний номер. Приліг... і провалився у сон. Переліт таки дався взнаки.

Прокинувшись, увімкнув телевізор. Більше сотні різних програм. Є російські передачі: рекламні — про Китай та Росію. Про Україну нема. Думаю, потрібен час, і все зміниться...

День почався з екскурсії та відвідин редакції журналу «Китай», створеного ще в 1950 році, яке, скажемо так, благословив Мао Дзедун, про що свідчить його ієрогліф на титульній сторінці. Нині часопис виходить багатьма мовами. І це зрозуміло, бо ж КНР нині активно освоює світ, відроджує Шовковий шлях. Звідси і багатопрофільність журналу.

Обмін думками, скромні сувеніри, фото на пам’ять. Так, мабуть, і будуються мости довіри, дружби і співробітництва. А вони вкрай необхідні в нашому глобалізованому світі. І для політиків та бізнесменів, і для нас, журналістів, і для цілих народів та держав.

Привітна зустріч з керівництвом видання на чолі з пані Юй Tao дала можливість ще ближче познайомитися з нашими китайськими колегами, а відтепер уже друзями. Короткий екскурс в минуле, розмова про сьогодення і про плани на майбутнє. Запропонували низку спільних проектів, утіленню яких може сприяти і новостворена робоча група журналістів «Союз ЗМІ — Шовковий шлях». Адже ця поїздка, що стала можливою завдяки підтримці Генерального консульства КНР в Одесі й особисто пані Чжао Сянжун, цьому якраз і покликана посприяти. Наш міст побудований, і він реальний. Творчий міст представників двох творчих спілок — НСЖУ та Китайської асо-ціації журналістів.

Щодо екскурсії, то ми побували у Забороненому місті, де свого часу проживали 24 імператори Китаю. Цей палацовий комплекс, що розкинувся на 72 гектарах, вражає своєю архітектурою і приваблює сюди щодня до 80 тисяч туристів. За дві години ми пройшли через все місто, зробивши безліч фотознімків.

Того ж дня після вечері побували в міському спортивному комплексі, де подивилися цікаву шоу-програму акробатів.

Китай нас усіх приємно здивував. Передусім — прекрасні дороги, автостради, автомобільні розв’язки, суцільне озеленення вулиць, перехресть різноманітними клумбами, які поливаються, бо ж температура сягає до +40°С. На відміну від Одеси, ніде не побачив жодного сухостою. А ресторан «Пекінська качка» — це ж чудово! Вибір страв — величезний, але пошана до традицій — обов’язкова для всіх туристів і відвідувачів КНР...

Зустріч у найбільшій у світі Всекитайській асоціації журналістів (понад мільйон членів). Питання, відповіді, обмін думками і подарунками. Фото на згадку.

І знову в дорогу. На нас чекає пішохідна екскурсія площею Тяньаньмень та відвідання Великої китайської стіни (на ділянці Бадалін). Вражень багато, про що й свідчать сотні світлин, зроблених на пам’ять.

Досягнення країни, визнаного всім світом економічного дива, справді вражають. І ми це бачимо на власні очі. Є з чим порівнювати. На жаль, не на нашу користь.

Наступного дня переліт у місто Нінбо, що в провінції Чжецзян...

Це своєрідна подорож у майбутнє. Побачене, почуте й показане захоплює. Китайці дбають про майбутнє своєї країни, не забуваючи при цьому і про нас. Про наш науковий потенціал, який відтепер почне працювати на ВВП КНР. Це, якщо хочете, не відтік кадрів з України, а грамотна політика керівництва Китаю щодо працевлаштування нашої робітничої і наукової еліти, яка в Україні, як не прикро це визнавати, нікому не потрібна.

У нашій країні майже всі НДІ кинуті напризволяще, без перспектив розвитку. Тут же в науковому містечку створені всі умови для роботи, для впровадження перспективних новацій. Українська наука плюс китайські передові технології і потужна підтримка уряду КНР дає результат уже сьогодні і є серйозним підґрунтям для прориву в ХХІІ століття.

Під час зустрічей наші китайські колеги часто повторювали: «У вас не тільки красиві дівчата, а й гарний розум». І на це треба зважити: наука дорого коштує і люди науки теж...

У таких поїздках дні летять дуже швидко, Через часові пояси змінюються дати, переводяться годинники, але незмінними залишаються наші враження й зафіксовані фотомиті...

Були у порту Бейлун, одному з найбільших у світі. Відвідали завод з виробництва автомобілів Geely. Це одна з топ-500 компаній Китаю. Тільки із січня по червень 2017-го тут випустили 188 тисяч машин. Підприємство на 80% автоматизоване. Працюють і люди, і роботи в дві зміни. У цехах ідеальна чистота. Знімати на камеру нам заборонили — йде новий серійний випуск автомобілів, є свої ноу-хау і, зрозуміло, до виходу на ринок ці ноу-хау зберігаються в таємниці від конкурентів. Вражає все. Автомобілі акуратно складаються у тебе на очах. Це необхідно бачити... Те ж саме хочеться сказати і про порт. Порт працює для країни. А в нас — усе в ім’я олігархів. А для країни, для народу?..

Побували у видавничій корпорації медіахолдингу Ningbo Daily. Недавно вони переселилися в нову комфортабельну будівлю. В редакції працює більше 100 осіб. Щоденний тираж видання — мільйон примірників. З вісьмома додатками, випусками з різних тематик. Мають власну друкарню і книжковий магазин, свій сайт і багатопро-фільний центр мобільних додатків, найбільший серед засобів масової інформації КНР.

Наступний день видався похмурим. Накрапав невеликий дощ. Стало легше — маю на увазі температуру повітря (у Китаї в цей час дуже спекотно). І ми із самого ранку вирушаємо в музей Тяньіго. Цей об’єкт культурного та історичного значення перебуває під охороною держави. Музей книг заснований ще у XVI столітті. Відтоді тут надійно зберігаються понад 300 тисяч стародавніх книг і манускриптів періоду правління багатьох імператорських династій. Для бібліотеки ми подарували на згадку свої книжки.

Піша екскурсія містом. Йдемо і захоплюємося розумно спланованою та естетично красивою забудовою. Усе потопає в зелені. Все цвіте і дихає життям... Як на мене, Нінбо — це візитівка сучасного Китаю.

Тиждень пролетів дуже швидко. Програма майже вичерпана. Залишилося тільки відвідати культурний центр китайського живопису і каліграфії «Червоний піон», що працює в Нінбо з 2012 року. За цей час його відвідало дуже багато іноземців із 91 країни світу. Цей центр став своєрідним містком для багатьох культур світу. Ось і ми (після певного лікбезу) спробували зобразити те, чого нас навчили за якісь півгодини. Зважаючи, що це мій перший малюнок такого плану в житті, вийшло, вважаю, непогано...

І, звичайно, ще одна візитна картка Нінбо — музей міста, відкритий у 2008-у. Його спроектував перший лауреат Прітцкерівської премії (у галузі архітектури) Ван Шу. Збудований він з екологічних матеріалів — переробленого каменю і цегли. Тут зібрані унікальні історичні реліквії — від національних костюмів до стародавніх прикрас і предметів побуту.

Після музею автобусом вирушаємо в Шанхай. Поїздка зайняла близько чотирьох годин. Прой-шлися унікальним мостом через море з Нінбо в Шанхай. Вони таки вміють будувати. І не тільки дороги, а й мости.

Юрій РАБОТІН,
олова Одеської регіональної
організації НСЖУ.

Одеса—Пекін—Нінбо—Шанхай—Одеса.

Переглядів: 79
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Приймальня: 0 (482) 64-98-54;
050-55-44-206.
e-mail:cn@optima.com.ua