РубрикиБез рубрики

Дим над водою...

З приводу «морського — неморського» концерту в Одеській філармонії

Мав нагоду, а отримав — пригоду. Тобто замість сподіваного для душі й серця святково-урочистого дійства замав, якщо казати м’яко, неплановану пригоду. Та непросту, а завдовжки у двогодинне щось таке…

День же був знаменний: 19 січня — Водохреще! У давні часи побачили люди в такий день Богоявлення на Йордані. Але почули про нього і відчули його тисячі вірян і нашого Краю, й інших далеких Земель. І зігрілися побаченим, й утішилися Дивом небувалим та Надіями світлими.

Отож, коли заспішив був я, збираючись 19 січня до Одеської філармонії на концерт і нагадуючи знайомим, аби не барилися — не запізнилися, відчув раптом наплив напруження, тривоги на серці. Та й зрозуміло: адже всі ми, як і більшість нашого, земного, люду, очікуємо у ці різдвяні дні ледве чи не повторення того давнього Дива. І воно у багатьох збувається — коли відкриваються серця щиро, коли серця ті чисті та світлі, коли очам та серцям ніщо не заступає, а, навпаки, висвітлюється довкілля Добром, Любов’ю, Надіями на Новий День для нашої планети. У той час тільки вір, тільки прилучайся до Високого і Чистого, лише не упусти нагоди.

У нас же, в тих, хто доїхав до філармонії, Дива не сталося. Хоч і була нібито нагода і побачити, й почути Його. Проте весь той концерт був, на наш погляд, усупереч очікуваному — чи навмисно так задуманий, чи ота «пригода» лучилася нам сама собою?..

Ми знали, що їдемо на «Звітний концерт Центру військово-музичного мистецтва Військово-Морських Сил України». Як солідно звучить! Який «капітальний» підхід, подумалось: це ж буде, певно, оглянуто-показано усе краще, що надбано-награно за цілий рік. А він же, той минулий рік, таким складним і таким багатобарвним був! Чого тільки не бачилося на наших шляхах-дорогах, а надто на фронтових, на перельотах з «двохсотими» і «трьохсотими»… А тут, у філармонії, нічого цього і не видко, й не чутно. Після оркестрового пригощення присутніх інструментальною п’єсою «Дим над водою» ведуча вечора Олена Юрчук раптом повідомляє, що «Звітний концерт…» складають «світові хіти» і після радісних та тривожних слів ведучих (долучився тут й Олександр Іваненко) про сонце щастя, що зійде над країною, і заклику од імені «Небесної Сотні» любити Бать-ківщину, прозвучала люба й рідна усім пісня Олександра Білаша та Дмитра Павличка «Два кольори». І вже після гучних аплодисментів її виконавцеві Валентину Клименку «українська тема» прикоротилася. Пішли вже обіцяні світові хіти: «Спік софтлі лав» Ніно Рото з фільму «Хрещений батько», «Нічні подорожні» Берта Кемрферта, «Богемська рапсодія» Фредді Мерк’юрі, іспанська народна пісня «Кісас», бразильська — «Філінс» Альберта Морріса, «Зимове кохання» Арно Бабаджаняна, широко знана ще з 1950-х пісня «Свей» Пабло Руіза, «Історія кохання» Карлоса Алмарана, «Танго Ель Чокло» Анхеля Вітольдо. Ось і кінець першого відділення — чужої мови, чужих мелодій, чужого блискучого щастя… у нашому засмученому нашими роздумами, нашими проблемами, врешті, — нашими муками залі. Бо на душі у нас було зовсім інше в часи агресивних загроз і відвертого розбою сусідки-Росії…

А в другому відділенні нас зовсім опустили в колишній Радянський Союз. Після відкриття цього відділення відомою «Піснею про рушник» знову полинули в зал чужі пісні, чужі слова: «Дилайла» Л. Ріда, «Бесамемучо» (окрема подяка) мексиканки Консуели Веласкес, «Синяя вечность» М. Магомаєва, «Пряный вечер» С. Єсеніна і Г. Подєльського, «Мелодія» М. Добронравова та О. Пахмутової, «Сердце на снегу» А. Бабаджаняна, «Пока я помню, я живу» того ж Бабаджаняна та Р. Рождественського.

От і все, от і весь «Звітний концерт…» у такий день і в такий рік — тривожний, драматичний. Відбувався він, цей концерт, не десь в Англії чи Іспанії, не в Бразилії чи Мексиці. Ні, концерт відбувався таки в Україні! У державі, яка стікає нині кров’ю своїх дітей, кращих дочок і синів, на фронтах, у боях з російськими окупантами та їхніми підмуштрованими найманцями. Там у нас біль і плач, там рани і сльози матерів, жінок, дітей-сиріт…

Але про цих мучеників і героїв не прозвучало жодної пісні. (Довелося перелічити всі номери концерту, аби переконати читачів). Просяться нині на сцени, до наших сердець балади про подвиги наших захисників, та їх ми не почули у «Звітному концерті»...

Хто ж і як планував для нас цей захід у такий і святий, і трагічний час?

Як можна було не забезпечити великий талановитий виконавський колектив потрібною програмою, не спрямувати його у належне русло?

На завершення концерту вийшли на кін усі гарні, справжні красені-виконавці Ю. Баланюк, В. Клименко, А. Сторчак, А. Полканов, І. Пахомов, О. Алексєєнко, Г. Басова, А. Нікітенко, диригенти О. Міснянкін, Л. Сукеник на чолі із заслуженим артистом України, капітаном 2-го рангу — начальником і художнім керівником Центру А. Висовенем. Дивився на них і думав: та такі хлопці й гори перевернуть, і саму Україну захистити-затулити змогли б, тільки б довірили й дозволили їм, тільки б організували їх на цю велику і благородну справу. Зокрема й на підняття морального та бойового духу нашої армії, нашого флоту.

А так поки що вийшло ні те ні се. Розлігся тільки дим над водою, за яким нічого не було видко…

Володимир КРИЖАНІВСЬКИЙ,
член НСЖУ.

Переглядів: 71
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Приймальня: 0 (482) 64-98-54;
050-55-44-206.
e-mail:cn@optima.com.ua