РубрикиПам’ять

Микола Онисимович КІНДРУК

3.03.1936 - 29.01.2018

Несподівано, передчасно, ще повний творчих сил і задумів, раптово помер наш колега, друг і товариш Микола Онисимович Кіндрук — доктор сільськогосподарських наук, професор, головний науковий співро-бітник відділу насінництва Селекційно-генетичного інституту — Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення.

Колектив утратив людину, що заслужила своєю наполегливою і цілеспрямованою працею глибоку повагу колег як в інституті, так і в колі наукових працівників, цілих колективів багатьох дослідницьких центрів України, рівно як і окремих наукових об’єднань низки інших держав, з якими довелося йому вивчати й вирішувати спільні проблеми насіннєзнавства та насінництва впродовж десятиліть.

Народився М.О. Кіндрук 3 березня 1936 року на станції Песь Хвойнинського району Ленінградської області. Потім проживав з батьками-колгосп-никами на Житомирщині, в обласному центрі якої закінчив у 1961-у сільськогосподарський інститут. Відтоді все його життя, наукова діяльність пов’язані із сільським господарством, зокрема з вивченням та розв’язанням проблем насіннєзнавства та насінництва. Після закінчення Української сільськогосподарської академії у 1970-у працював, зокрема, у широкознаному колективі Миронівського науково-дослідного інституту пшениці, а з 1976-го і до кінця свого життя — в Одесі, у Селекційно-генетичному інституті. Саме тут він одним з перших розробляв новий напрям у насіннєзнавстві — екологія насіння, окреслив її визначальні чинники, виконав чималий обсяг роботи з агроекологічного обґрунтування насінництва озимої пшениці. Спільно зі своїми колегами створив «екологічну модель» формування врожайних властивостей насіння і на її основі опрацював метод їх прогнозування у виробничих умовах. Отож М.О. Кіндрук уперше в Україні означив зони гарантованого, стійкого чи нестійкого, ризикованого, насінництва озимої пшениці.

Помітний внесок М.О. Кіндрука у розвиток стандартизації та сертифікації насіння. Разом з колегами він розробив перші національні стандарти незалежної України на сортові та посівні якості насіння, на терміни та визначення понять у насінництві, методи випробування насіння, методику апробації сортових посівів. За його участі розроблялися проекти законів України «Про насіння» та «Про насіння і садивний матеріал», а також розпочалися і тривають розробки з гармонізації Національних насіннєвих стандартів з кращими європейськими аналогами.

Очолювана М.О. Кіндруком лабораторія насіннєзнавства (1987—2002) була науково-методичним центром контрольно-насіннєвої служби України. Саме завдяки науковим здобуткам лабораторії Селекційно-генетичний інститут набув статусу Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення.

Учений, координатор досліджень з насіннєзнавства та насінництва, М.О. Кіндрук постійно узагальнював досягнення колективу у наукових працях (опубліковано їх до 200), зокрема й у власних та створених у співавторстві книжках: «Миронівські пшениці» (1976), «Роль фітохрому в рослинах» (1986), «Пшениця»(1989), «Екологічні основи насінництва і прогнозування урожайних якостей озимої пшениці» (1994), «Насінництво і насіннєзнавство польових культур» (2007) та ін. А до 100-річчя Селекційно-генетичного інституту—Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення Микола Онисимович спільно з колегами опублікував монографію «Насінництво з основами насіннєзнавства» (2002), яка була відзначена Національною премією Академії аграрних наук.

За творчий внесок у розвиток сільськогосподарської науки М.О. Кіндрук нагороджений почесними відзнаками Міністерства аграрної політики і продовольства України, Грамотою Кабінету Міністрів України. У 2015 році він став лауреатом Державної премії України у галузі науки і техніки за наукову роботу (у складі співавторів) «Формування збалансованих агроекосистем виробництва національного насіння пшениці озимої».

Наукова і громадська діяль-ність М.О. Кіндрука у Селек-ційно-генетичному інституті була невіддільною від напружених зусиль колективу, у складі багатомільйонних лав трудової України, за здобуття й утвердження незалежності нашої держави. Він був активним діячем в Одеській «Просвіті», НРУ, а надто — у відродженні та розгортанні виховної роботи з молоддю у складі Чорноморського козацького округу.

Усі прагнення й робочі плани, наміри і сподівання М.О. Кіндрука залишаються з нами, його колегами, друзями, однодумцями — як завдання нам, як обов’язок наш на завтра.

Дирекція та колектив Селекційно-генетичного інституту — Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення.


Асоціація козацьких товариств «Січ» глибоко сумує з приводу смерті Миколи Онисимовича КІНДРУКА.

У засвіти від нас пішов український патріот, невтомний видатний учений-селекціонер, козак з діда-прадіда. Микола Онисимович був прекрасною Людиною, завше зібраним і чесним, надійним товаришем, відомим громадсько-політичним діячем.

Висловлюємо глибоке співчуття родині покійного у зв’язку з непоправною втратою.

М.О. Кіндрук поклав своє життя на жертовник служіння Україні. Наша пам’ять про нього збережеться назавжди.

Анатолій ПЕТЬКО,
голова АКТ «Січ» з усім кошовим товариством.


Відходять. Відходять славетні особистості нашого краю. Люди, які своєю громадянською позицією (не десь потай на кухнях, а на публічних зібраннях), почасти ризикуючи кар’єрами і навіть головами, наближали відродження української державності, з усіма правами і свободами, притаманними нашому народові з правіків.

Хтось, мабуть, закине: «Та що ж ви хочете — вік...». Так, тим, хто ще в часи гебіського панування вистачало сили духу мати свою позицію, хто цементував підмурівок відновленої державності наприкінці 1980-х — на старті 1990-х, нині вже таки поважні літа відкували зозулі. Але ж вони ще так потрібні нашій кволій державі і недозрілому в значній масі соціуму... Та Всевишній має на кожного з нас свої плани... За рік, що минув, мартиролог українців Одещини поповнився не одним знаковим ім’ям. Назавжди. Боляче.

От і вчора в Одесі попрощалися зі знаним громадсько-політичним діячем, авторитетним науковцем Миколою Онисимовичем КІНДРУКОМ. Вічна йому пам’ять!

Колектив «Чорноморських новин», друзі та побратими покійного висловлюють щирі співчуття його рідним і близьким.

Переглядів: 522
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua