РубрикиБез рубрики

«Символ наших визвольних змагань»

До 100-річчя бою під Крутами

Слова Олени Теліги про героїку і трагедію Крут, винесені у заголовок є, мабуть, найточнішим означенням національно-історичної ваги того, що сталося 29 січня 1918 року на не дуже знаній перед тим залізничній станції на північний схід від Києва. Ось уже століття ця вже не тільки геогра-фічна назва бентежить національну пам’ять, не сходячи з уст кількох поколінь мемуаристів, дослідників, публіцистів, політиків, поетів...

Сказано й написано про Крути багато. Спершу — переважно в еміграції. В радянській Україні ця тема виникала хіба принагідно, в контексті шельмування «буржуазно-націоналістичної контрреволюції», а потім узагалі потрапила під табу. І тільки зі здобуттям Україною державної незалежності вона повернулася в нашу свідомість й опинилася в центрі патріотичних зацікавлень суспільності та її політичних концепцій. Завдяки цьому стало можливим запровадження на державному рівні присвячених Крутам ритуалів пошанування й пам’яті, з’явилися видання мемуарної, документальної та іншої літератури, до якої раніше читач в Україні не мав доступу. Тут насамперед слід назвати збірник матеріалів «Герої Крут», дбайливо підібраний нині покійним Іваном Ільєнком і виданий дрогобицькою видавничою фірмою «Відродження» (1995), та збірник «Героїка трагедії Крут» (Київ, 2004; упорядники Володимир Сергійчук і Ярослав Гаврилюк), (І.М. Дзюба. У літературі і навколо… — К.: Либідь, 2015).

РубрикиБез рубрики

Від 22 січня 1918-го до 24 серпня 1991-го

22 січня — не лише День Соборності України, а й  100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки.

Цього дня 1918-го Україна вперше у XX столітті проголосила незалежність. Постала держава, яка впродовж трьох наступних років не припиняла боротьби за власне існування. Українцям вдалося утвердити державні кордони, мову, гроші, символіку (герб, гімн і прапор), збудувати національне боє-здатне військо, добитися  визнання світової спільноти.

Зимові виклики й весняні плани

Стихія наробила стільки лиха, що з її наслідками Одещина бореться й досі. Свій норов у таких масштабах (шквальний вітер, дощ зі снігом, налипання мокрого снігу тощо) погода нам демонструвала хіба що в 1975 та 2000 роках. Без енергопостачання з вечора 18 січня залишилися цілі райони.

Як ішлося на апаратній нараді в ОДА, загалом на Одещині було пошкоджено 1100 опор повітряних ліній електропередач. Щоб максимально швидко налагодити складне електрогосподарство, попросили допомоги у сусідів, які оперативно прислали до нас бригади спеціалістів.

РубрикиБез рубрики

Тільки разом ми — Україна!

Традиційне місце зустрічі українських патріотів біля пам’ятника Дюку. Сьома вечора 22 грудня. 4 градуси морозу. Сніг, гнаний вітром з моря, летить горизонтально. Одеська сира холоднеча пробирає наскрізь. Люди прийшли відзначити День Соборності України.

Є в нас репортери, схожі на барменів, які недоливають. З ними в парі — фотографи, які прибігають перед початком і знімають «як мало людей!» або «там, де ріденько».

Про що це я? Найбільш відвідуваний міський сайт безсоромно «інформував» усю Одесу, що біля Дюка того вечора зібралося 200 осіб, інші — повторили. Насправді ж було щонайменше чотири сотні, а то й більше. Той, хто всі події споглядає і коментує, лежачи на канапі, скаже, що це також небагато. Багато, шановні! Років з десять тому в Одесі про таку кількість можна було лише помріяти. Тоді від усіх українських патріотичних партій та організацій збиралося близько сотні осіб, значна частина яких — люди поважного віку. Тоді нарікали, що молодь пасивна і якась «не така». Цього вечора 80% з присутніх — на вигляд молодші тридцяти. Учасники добровольчих батальйонів, ті, хто пройшов АТО, люди зі «Свободи», «Правого сектора», «Вуличного фронту», «Самооборони», футбольні фанати, волонтери, екологи, студенти... Пробачте, кого не назвав. Жодного партійного прапора, лише державні. Так виглядає справжня Соборність.

РубрикиБез рубрики

Українська оселя в мистецтві

У вівторок в Одеському обласному центрі української культури (вул. Польська, 20) відбулася презентація мистецького проекту «Соборна і єдина».

Соборна Україна — це земля, яка дихає свя-тістю… Це вузенька стежка на ній, змережена травичкою, що веде до батьківської хати. Це щебет пташки під стріхою й затишний куточок у твоїй оселі. Це пахощі квітів і закодований орнамент прадавньої вишивки. Це мелодійна пісня закоханого серця… Господи, благослови Україну!

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Приймальня: 0 (482) 64-98-54;
050-55-44-206.
e-mail:cn@optima.com.ua