РубрикиЗдоров’я

Інфекційна навала

Кір в Україні не заспокоюється — маємо нові численні випадки захворювання дітей і дорослих на Закарпатті, Одещині, Львівщині, Києвщині... В Одесі цими днями зафіксовано ще один летальний випадок — померла доросла людина. Як же зупинити інфекційну навалу на наші міста і села? Про це розмова з фахівцем — кандидатом медичних наук Надією ПРИКУДОЮ.

— Кір — це інфекційна хвороба, збудником якої є вірус. Найчастіше на неї хворіють діти без щеплень, які відвідують дитсадки й школи. Втім, як показують останні події в Україні, дорослі та підлітки, яким не робили вакцинацію, також інфікуються.

Вірус кору дуже легкий і розноситься навіть потоком повітря, тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному приміщенні з хворим. Однак вірус цей швидко гине у зовнішньому середовищі і не передається через побутові предмети (постіль, одяг) або третіх осіб, які контактували з інфікованими. Кір уражає лише людей, і зараження відбувається тільки від людини до людини.

— Чи захищені від кору найменші, тобто немовлята?

— Перші півроку після народження дитина має материнський імунітет від кору, але ближче до року він слабшає і необхідна вакцинація. Якщо ж мати дитини не хворіла й не робила щеплення, немовля імунітету не матиме.

— Надіє Михайлівно, які основні симптоми вказують саме на кір?

— Зазвичай на кір хворіють один раз. Повторні випадки трапляються вкрай рідко. «Заразитися може будь-яка людина, що не має імунітету. Симптоми кору: висока температура, нежить, кашель, висип, іноді блювання й пронос. Часто ускладнюється пневмонією та може викликати ураження головного мозку», — застерігає МОЗ.

Вірус кору послаблює імунітет і знижує здатність організму боротися з іншими недугами. Від моменту зараження до захворювання минає від 7 до 21 дня. Це прихований період інфікування.

У період захворювання починається висока температура, сильний головний біль, нежить, відсутність апетиту й слабкість. Потім — нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, інколи гнійні виділення). Рожеві крапкові висипання з’являються на другий-третій день. На слизовій оболонці ясен, щік та губ — білуваті цятки. Їх можна побачити ще до появи висипу на тілі.

На 4-5 день хвороби на шкірі голови, обличчі, за вухами з’являється висип, пізніше розповсюджується на тіло, руки й ноги. Зазвичай виглядає як дрібні рожево-червоні цятки і пухирці, що поступово перетворюються на більші плями. У цей період стан хворого може погіршуватися. Висип зникає у зворотному з появою порядку. Відтак стан хворого починає покращуватися.

— Яка профілактика може захистити від кору?

— У людини, що перехворіла кором, на все життя зберігається імунітет до цієї інфекції: випадки повторних захворювань — поодинокі.

Діти до 6 місяців, яких годують грудьми, як я уже зазначала, хворіють на кір украй рідко.

Основний спосіб профілактики цієї інфекції — активна імуні-зація. Щеплення проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинацію — у шість років. В Україні застосовується комбінована вакцина для профілактики одразу трьох хвороб — кору, епідемічного паротиту та краснухи. Імунізують також підлітків, які раніше не отримували щеплення і не хворіли на кір, у віці 15—17 років, та дорослих до 35 років. Тому, хто контактував із хворим і при цьому сам раніше не хворів і не щеплений проти цієї інфекції, можливе проведення пасивної імунізації. Введення імуноглобуліну протягом перших днів після контакту може захистити від хвороби або забезпечити легший її перебіг.

— А як лікується кір?

— Неускладнений кір лікують удома, обов’язково під наглядом лікаря. При важкому перебігу хвороби, розвитку ускладнень передбачена госпіталізація.

Фахівець призначає лікування, яке допомагає впоратися із симптомами хвороби й підтримати імунітет: вітаміни А і С, жарознижуючі засоби на основі парацетамолу або ібупрофену; таблетки або мікстури для полегшення кашлю; антигістамінні засоби; судинозвужувальні краплі в ніс; краплі й мазі для очей тощо. Антибіотики призначаються тільки при приєднанні вторинної інфекції й розвитку ускладнень (отит, бронхіт, пневмонія).

У кімнаті, де перебуває недужий, необхідно щодня робити вологе прибирання, якнайчастіше провітрювати її. Штори краще тримати закритими, тому що при кору з’являється світлобоязнь. Постільна білизна й піжама мають бути свіжими. Хворого слід часто й багато напувати простою водою, компотами, морсами, чаями. Їжа повинна бути легкою, щадною: кисломолочні продукти (кефір, йогурт), овочеві супи, овочеві й фруктові пюре, відварене протерте м’ясо (нежирна телятина, курка, індик).

Висип не лікують. Спочатку тіло вкривається висипаннями повністю, стає червоною плямою, згодом висипання зникне. Роздряпувати його не можна —утворяться рани. Лікарі радять також не мочити і не розтирати висип. Поки він не зійде, варто залишатися у ліжку.

Після перенесеного кору людина дуже ослаблена: якийсь час вона може зле почуватися, погано їсти, швидко втомлюватися. Її імунна система ще мінімум два місяці залишається надзвичайно сприйнятливою до будь-якої інфекції. Треба обері-гатися від зайвих контактів, навантажень, стресів, переохолодження тощо. Велику увагу варто приділити харчуванню, порадитися з лікарем щодо вживання вітамінів.

Ярослав ШЛАПАК.

Переглядів: 118
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Приймальня: 0 (482) 64-98-54;
050-55-44-206.
e-mail:cn@optima.com.ua