РубрикиТема дня

Про особливості війни і миру

У четвер, 18 січня, Верховна Рада схвалила в другому читанні і в цілому законопроект №7163 «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях». За цей закон проголосували 280 народних депутатів.

Наші цілі зрозумілі, а завдання приховані

Коли влітку минулого року в Раді національної безпеки і оборони України розробляли законопроект про повернення контролю над захопленою російським агресором частиною українського Донбасу, в пресі вислі «повернення окупованих територій» замінили словом «реінтеграція». В іншому разі довелося б у переліку окупованих територій згадувати Крим.

Але окупований та анексований Росією Крим у згаданому документі був би перешкодою. Законопроект «Про особливості...» спішно розробляли не для того, щоб повертати контроль над окупованими терито-ріями в цілому. І не для того, щоб надати правового статусу використанню Збройних Сил України в антитерористичній операції (фактично — в позиційній війні на Донбасі). У законопроекті такі положення були декорацією, відволікали увагу від справжньої завдання «Особливостей...».

РубрикиБез рубрики

Мовні реалії Одеси та рецепт успіху України

Боротись за українську мову в Одесі — справа невдячна. Хоч і населене моє рідне місто, як свідчить перепис ще 2001 року, на дві третини українцями, на вулицях цю мову почуєш не набагато частіше, ніж болгарську, хоча болгар тут за тим же переписом менше 2%. На боротьбі за українську мову не заробиш ні слави, ні подяки, ні політичних очок, тому це питання не порушує жодна з політичних сил, яка змагається за голоси містян. Мені це нагадує сон сліпого.

Поза тим, в Одесі є українці, які не бажають розчинятися в цьому сірому морі, які, відчуваючи в цій ситуації глибоку несправедливість, прагнуть виправити становище, в якому опинилися вони та їх досі поневолений народ. І я поміж них.

РубрикиБез рубрики

Іспит на єдність

Щиро вітаю всіх жителів Одещини зі святом — Днем Соборності України.

Свято це уособлює весь тяжкий і довготривалий шлях до здобуття незалежності. Об’єднання УНР і ЗУНР стало завершальним актом у створенні єдиної української держави і вплинуло на подальші національно-політичні події в Україні.

У нелегкий час ми відзначаємо цю надважливу подію в історії нашої держави. Ворог і зараз усіма силами намагається розділити Україну. Знову ми вимушені складати іспит на єдність. Але я вірю у незламний дух українців, у їх прагнення побудувати сильну і сучасну європейську країну.

РубрикиБез рубрики

Немов із фільму жахів...

Двічі на тиждень Одещина зазнала ударів стихії. Але якщо у вівторок сніговій не накоїв лиха, то те, що творилося у четвер, могло б цілком послужити фоном для фільму жахів про армагеддон: справжня злива в Одесі (за даними мерії, менше ніж за добу в місті випало 83% місячної норми опадів), хуртовина в північних і південних районах області (подекуди снігові перемети перевищували метрову висоту).

Як результат — в Одесі частково зупинився транспорт, бо низинні вулиці перетворилися на бурхливі потоки, а в області заборонили рух на всіх магістральних дорогах та автошляхах. Але найбільше постраждав Ізмаїл: усе місто залишилося без електро-, водо- та теплопостачання.

РубрикиБез рубрики

П’ять подій Різдвяного фестивалю

Квитки на цьогорічний Різдвяний фестиваль в Одеській опері були розкуплені завчасу, тож потрапити на нього вдалося не всім бажаючим. Чотири дні свята, п’ять культурних подій, кожна з яких була яскравою, позначеною духовністю й високим мистецтвом.

Фестиваль стартував концертом органної музики «Сяйво різдвяних свят», під час якого слухачі поринули у дивовижний світ «короля інструментів». Заслужений артист України Максим Сидоренко і лауреат міжнародних конкурсів Олена Юдіна в чотири руки виконували твори великих німецьких композаторів, написані спеціально для органа, оригінальні імпровізації шедеврів світової класики, духовні гімни та джазові композиції, наповнюючи театр божественною музикою, що раніше звучала лише у храмах. Вокальні твори у супроводі органа виконував соліст Одеського театру опери та балету, лауреат міжнародних конкурсів Олександр Шульц.

РубрикиБез рубрики

Будинок Русова: шанс на порятунок

Нарешті будинок Русова став власністю міста. З’явилася надія, що злощасна руїна в самісінькому центрі таки буде порятована.

У прес-центрі «Одесит», що на Пушкінській, 32, відбулася прес-конференція про ремонтно-реставраційні роботи, які найближчим часом проводитимуть у цій па-м’ятці архітектури. Охочих послухати прийшло чимало.

Серед спікерів — Борис Панов — начальник управління капітального будівництва Одеської міської ради, Володимир Суханов — науковий керівник науково-виробничого центру «Екобуд», доктор технічних наук, професор, Валерія Колісниченко — офіційний представник центру будівельних технологій REMMERS (Німеччина), Лідія Карпенко — науковий консультант Міжнародного центру культурної спадщини та культурних цінностей (м. Київ), Андрій Шелюгін — начальник управління з питань охорони об’єктів культурної спадщини Одеської міськради.

РубрикиБез рубрики

Світоч румунської культури

Із 2000 року 15 січня в Румунії відзначають День національної культури. Чому 15 січня? Бо саме цього дня 1850-го народився видатний поет, основоположник сучасної румунської літератури Міхай Емінеску. Для румунської й молдавської культур та мов його творчість значить так само багато, як для української — творчість Шевченка, російської — Пушкіна, польської — Міцкевича, німецької — Гейне…

Міхай Емінеску бував і в Одесі. У 1885 році лікувався в санаторії «Куяльник», жив у готелі «Страсбург» на вул. Катерининській.

15 січня в нашому місті відбулися урочисті заходи з нагоди Дня національної культури Румунії та 168-ї річниці від дня народження Міхая Емінеску. Розпочалися вони з покладання квітів до погруддя поета, встановленого на перетині вулиць Базарної та Осипова біля Генерального консульства Румунії. У церемонії взяли участь Генконсул цієї країни в Одесі Еміл Рапча, глава представництва МЗС України Костянтин Ржепішевський, співро-бітники дипломатичних місій, представники обласної та міської влади, румунської та молдавської діаспор у нашому регіоні.

РубрикиБез рубрики

Реєеструйтесь на пробне ЗНО

Український центр оцінювання якості освіти нагадує, що з 9 січня триває реєстрація охочих пройти пробне ЗНО.

За даними регіональних центрів оцінювання якості освіти, повідомляється на сайті УЦОЯО (testportal.gov.ua), у перші три дні реєстрації замовлено 38245 пробних тестів. Для складання тесту з української мови і літератури подано 21054 заявки, англійської мови — 5849, математики — 4501, історії України — 3354. Найбільшу кількість реєстраційних карток заповнено особами, які проживають у м. Києві, Дніпропетровській, Одеській та Запорізькій областях.

Реєстрація осіб для участі в пробному ЗНО триватиме до 31 січня.

Усім, хто складатиме цьогоріч зовнішнє незалежне оцінювання, слід звернути увагу на те, що до правил реєстрації на ЗНО внесено низку змін.

Перш за все, змінені правила подачі документів на ЗНО. Тепер це потрібно буде робити у закладах освіти, де абітурієнт безпосередньо навчається.

РубрикиБез рубрики

Автократії руйнують демократію

Демократія в усьому світі в 2017 році перебувала «під тиском та відступала», оскільки Сполучені Штати «зрікалися» своєї традиційної ролі захисника демократичних ідеалів, натомість Росія та Китай «збільшують репресії» на своїх територіях та «експортують свій згубний вплив» назовні, йдеться в оприлюдненій 16 січня доповіді міжнародної правозахисної організації Freedom House.

«Демократія стикається з найсерйознішою кризою за десятиліття. Основні її принципи, включно з гарантіями вільних і чесних виборів, прав меншин, свободи преси та верховенства права, перебувають під тиском у всьому світі», — сказав президент Freedom House Майкл Абрамовітц.

У доповіді зазначається, що 2017-й — це 12-й поспіль рік занепаду глобальної свободи, а в 71 країні світу фіксується «зниження рівня політичних прав і громадянських свобод».

РубрикиБез рубрики

Юридично підкована... сніжинка

Під час різдвяних свят у самому центрі Одеси, поблизу Потьомкінських сходів та Стамбульського парку, зустріла фахівців управління реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції в Одеській області, які роздавали городянам і гостям міста... сніжинки.

Так оригінально, проводячи просвітницьку акцію «Я маю право», наші юристи вітали людей зі святами, водночас нагадуючи, що завжди потрібно пам’ятати як про свої права, так і про обов’язки.

До невеличкого гурту раз по раз підходили зацікавлені, а, довідавшись, хто це і з якою метою тут, охоче користалися можливістю проконсультуватися у досвідчених працівників.

РубрикиБез рубрики

Дмитро ПАВЛИЧКО: Українську мають повернути Києву

Популяризацією української мови потрібно опікуватися не впродовж одного року, а робити це систематично. Таку думку в коментарі «Главкому» (glavcom.ua) висловив Дмитро Павличко, український поет, перекладач, літературний критик, громадсько-політичний діяч, Герой України — один із підписантів листа від митців до президента з проханням оголосити 2018-й Роком державної мови.

«Вважаю, що у містах — бо саме міста у нас русифіковані — обласних центрах, особливо у Києві, мають бути створені гуртки для вивчення української мови. Повинна бути проведена системна робота, за яку має відповідати не якась громадська організація, а Міністерство культури. Але наш міністр Ніщук цього робити не буде, бо він взагалі нікчема. У нас з його волі вже вся журналістика сьогодні російськомовна», — сказав він і додав: «От я повернувся з Запоріжжя — там же не видається жодної україномовної газети! Коли про це запитують міністра, він каже, що у нас, мовляв, все є в інтернеті».

РубрикиБез рубрики

Штраусівські вечори

Традиційну новорічно-різдвяну програму, яка складалася переважно з творів Йоганна Штрауса-сина (1825 —1899), цьогоріч Національний одеський оркестр доповнив вальсами його брата Йозефа Штрауса (1827—1870).

Нагадаємо, що ідея проведення цих концертів виникла у художнього керівника і головного диригента НОФО, народного артиста України Хобарта Ерла після неодноразового відвідування ним славнозвісних січневих виступів Віденського філармонійного оркестру, побудованих на репертуарі творів родини Штраусів.

У нинішній програмі НОФО — твори, які не раз звучали у виконанні оркестру, а також ті, які ми чуємо зрідка, і цей евристичний момент порадував аудиторію, що впродовж трьох вечорів вщент заповнювала концертний зал філармонії (а це, зауважимо, нині найбільший філармонійний зал України — на 1200 місць).

РубрикиБез рубрики

Крізь тканину часу

Виставковий проект має майбутнє, якщо у ньому за-кладена життєдіяльна концепція. Уже не вперше в Одеському історико-краєзнавчому музеї представляється синкретична експозиція, яка поєднує представників двох видів мистецтва — поета Олександра Ігнатова і живописця, члена НСХУ Анжелу Голодецьку, чия творчість яскраво виражає нашу дуалістичну природу: раціональне та ірраціональне в ній.

Для Анжели Голодецької живопис є певним чином експериментальним майданчиком, сферої діяльності, яка образно виражає її людську сутність. У своїй творчості вона смілива, іноді — непередбачувана. Певний період художниця віддавала перевагу техніці «гарячого батика», яка вимагає від автора технічної вправності, здатності до експромту. Раціональне начало у батику все ж більш виражене, ніж у живопису. Останні з живописних робіт (акрил, олія), представлені на цій виставці, — це вибухова енергія, екзистенція, домінанта емоції, її своєрідна мистецька формула. В живопису шлях від задуму до його втілення значно коротший, ніж у батику з його складнішою технологією. Можливо, тому автор останнім часом віддає перевагу саме акрилу та олії.

РубрикиБез рубрики

Світлини 2017 року

Нещодавно у Всеукраїнському центрі болгарської культури відбулася урочиста церемонія вручення нагород переможцям уже 15 конкурсу «Знімок року».

На конкурс, що проводять Одеська фотографічна асоціація та міський клуб фотографів «Фотон-2», надійшло 244 світлини, з яких поважне журі відібрало 90 робіт 64 авторів.

Гран-прі конкурсу одноголосно присуджено Олександрові Синельникову за «Гардеробника». Перше місце отримав Олексій Гладков за знімок «Старий», друге — Наталія Кардовська за пейзаж «Відображення», а третє — Сергій Курля за морський пейзаж з кораблем «Edro III».

Подивитися на конкурсні роботи можна впродовж двох тижнів у згаданому центрі болгарської культури (провулок Віце-адмірала Жукова, 9).

Олег ВЛАДИМИРСЬКИЙ.

РубрикиБез рубрики

«Виключної вдачі бойової...»

До 80-річчя відомого українського поета, пісняра, перекладача і громадського діяча Дмитра Романовича Шупти

Народився майбутній митець 20 січня 1938 року в с. Курінька Чорнуського району на Полтавщині. Це давнє портове козацьке сотенне містечко на річці Удай, позначене на карті Гійома Лавасера де Боплана, упродовж своєї трагічної історії кількаразово зазнавало цілковитого спустошення. Востаннє ж відродилося в час передхмельниччини завдяки переселенцям із черкаського Правобережжя.

Із 1956-го, після десятирічки, Дмитро Шупта навчався в Севастопольському техучилищі й працював котельником на морському заводі №497. У 1960-у закінчив Сімферопольське медичне училище з дипломом фельдшера і зубного лікаря, після чого, весь час працюючи фельдшером «швидкої допомоги» й очолюючи Крим-ське обласне літературне об’єднання «Гроно», з відзнакою закінчив факультет лікувальної справи тамтешнього медінституту. Працював хірургом, комбустіологом, травматологом-ортопедом, експертом-хірургом Київ-ської області, вимушено часто міняючи місця роботи й проживання. Постійно переслідувався. В’язень сумління 1983—1984 років. Член руху опору в Україні 1960—1990-х. Учасник Помаранчевої революції та Революції Гідності.

РубрикиБез рубрики

Чисторукість поезії Дмитра Шупти

Сьогодні я вже не пам’ятаю, котрий то був рік від Різдва Христового, але добре пам’ятаю людину, з якою мене познайомив тоді Володимир Сподарець, талановитий критик і вчений-філолог, на конференції, присвяченій проблемам української мови на Одещині, що проходила в педагогічному університеті ім. К.Д. Ушинського.

Під час перерви В. Сподарець, запримітивши когось серед учасників, радісно посміхнувся і сказав: «Ходімо! Я познайомлю тебе з однією цікавою людиною...».

Тією «цікавою людиною» виявився не хто інший, як Дмитро Романович Шупта, про якого я багато чув. Твори якого читав. Але ніколи не зустрічався. Й от така нагода...

Ми потисли один одному правиці, назвалися, і мене несподівано охопило відчуття, що він — мій давній товариш, настільки потужною була та аура спокою, добра, розуму та звичайної людяності, яку він випромінював у світ.

РубрикиЗдоров’я

Інфекційна навала

Кір в Україні не заспокоюється — маємо нові численні випадки захворювання дітей і дорослих на Закарпатті, Одещині, Львівщині, Києвщині... В Одесі цими днями зафіксовано ще один летальний випадок — померла доросла людина. Як же зупинити інфекційну навалу на наші міста і села? Про це розмова з фахівцем — кандидатом медичних наук Надією ПРИКУДОЮ.

— Кір — це інфекційна хвороба, збудником якої є вірус. Найчастіше на неї хворіють діти без щеплень, які відвідують дитсадки й школи. Втім, як показують останні події в Україні, дорослі та підлітки, яким не робили вакцинацію, також інфікуються.

Вірус кору дуже легкий і розноситься навіть потоком повітря, тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному приміщенні з хворим. Однак вірус цей швидко гине у зовнішньому середовищі і не передається через побутові предмети (постіль, одяг) або третіх осіб, які контактували з інфікованими. Кір уражає лише людей, і зараження відбувається тільки від людини до людини.

РубрикиБез рубрики

«Тиха епідемія» ВІЛ

Збройний конфлікт на Донбасі сприяв поширенню в Україні вірусу імунодефіциту людини, стверджують автори дослідження, опублікованого 15 січня в американському виданні PNAS, повідомляє «Радіо «Свобода» (www.radiosvoboda.org/a/28978119.html).

ВІЛ-інфекція в Україні, наголошують дослідники, стала «тихою епідемією», оскільки половина ВІЛ-інфікованих не знає про наявність проблеми, а близько 40% осіб зі щойно підтвердженим діагнозом перебувають уже на пізніх стадіях захворювання.

Науковці виявили зв’язок між переміщенням внаслідок бойових дій приблизно 1,7 мільйона людей та поширенням ВІЛ-інфекції. «Війна змінила багато речей в Україні, й епідемія ВІЛ є однією з них. Коли ми проводили наш аналіз, ми змогли показати, що внаслідок війни поширення вірусу зі сходу на решту території країни посилилося», — сказала провідний автор дослідження Тетяна Васильєва, яка працює в Оксфордському університеті.

РубрикиБез рубрики

Прикрощі застеленого ліжка

Британські вчені з’ясували, що застелена постіль небезпечна для здоров’я, оскільки в ній починають розмножуватися мікроби та пилові кліщі, заводиться цвіль і може з’явитися грибок.

Уся ця напасть може стати причиною дерматиту, риніту, кон’юнктивіту, екземи, алергії чи й астми.

РубрикиБез рубрики

Золото не для чоловіків

У рамках дослідницького проекту вчені з’ясували, що носіння золотих прикрас підриває чоловіче здоров’я. Йдеться, зокрема, про проблеми зі статевою функцією.

Вважається, що золото — метал, який не окислюється, однак, як стверджують фахівці, це не так. Оксиди золота все одно через шкіру проникають у кров, а потім осідають у різних органах. Для жіночого організму це не становить небезпеки, а от у чоловіків продукти окислення можуть призвести до статевої дисфункції. Це і передчасна еякуляція, і порушення потенції чи й, взагалі, зниження статевого тонусу.
Саме тому для збереження здоров’я вчені радять чоловікам відмовитися від носіння ювелірних виробів, у тому числі й обручок.

РубрикиБез рубрики

Яблуко замінить каву

Фахівці в галузі харчування рекомендують замінити ранкову каву яблуком. Цей фрукт принесе більше користі організму й допоможе швидше прокинутися.

Величезна кількість людей у всьому світі не можуть уявити свого ранку без чашки кави. Прийнято вважати, що цей напій, через вміст у ньому кофеїну, дозволяє ефективно виходити зі станеу сонливості й дарує енергію. Завдяки кофеїну підвищується артеріальний тиск, температура, нормалізується дихання, починає активніше працювати мозок. Усе це разом дозволяє організму максимально швидко прогнати сон. Але, попри низку позитивних властивостей, кава може завдавати і шкоди. Кофеїн впливає на зниження кислотності, є однією з причин безсоння, виводить з організму мінерали, а також робить людину залежною від напою.

РубрикиБез рубрики

Біологічний суперклей

Австралійським й американським ученим вдалося створити біологічний суперклей, з допомогою якого можна буде склеювати не тільки рани, а й найм’якіші та найтонші тканини, наприклад, артерії або легені.

Ентоні Вайс, науковий співробітник університету у Сіднеї, зазначив, що цей клей має величезний потенціал, оскільки його можна використовувати в різних умовах та ситуаціях. Він принесе неоціненну користь під час військових конфліктів, дозволяючи максимально швидко й ефективно «зшивати» рани, буде незамінним при лікуванні травм, отриманих у результаті різного виду катастроф, і, безумовно, застосовуватиметься хірургами у складних операціях.

РубрикиБез рубрики

Без роботи і під слідством

За фактом появи на роботі в п’яному вигляді і неналежне виконання професійних обов’язків, внаслідок чого людина померла, не дочекавшись медичної допомоги (див. «ЧН» за 18 січня), троє співробітників «швидкої» втратили роботу, двоє з них ще й стали фігурантами кримінального провадження.

Як повідомив директор департаменту охорони здоров’я Одеської облдержадміністрації В’ячеслав Полясний, за результатами проведеного службового розслідування лікаря та фельдшера швидкої допомоги звільнили за статтею 40 пункт 7 КЗпП України (поява на роботі у нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння). Щодо них дані про кримінальне правопорушення (за ознаками ч. 2 ст. 139) внесені до ЄДРДР.

РубрикиБез рубрики

За принципом електричного вугра

Міжнародна група хіміків під керівництвом учених з Мічиганського університету (США) створила біологічно сумісну гнучку батарейку, яка ґрунтується на принципі роботи електричного вугра.

У своєму дослідженні вчені спиралися на функціонування електричних органів вугра, що складаються з пошарового накладання клітин, які виробляють розряди струму. Електрична шкіра цієї риби покриває приблизно 80 відсотків її тіла.

РубрикиБез рубрики

Столова ложка. Це скільки?

У рецептах часто вказують вагу інгредієнтів у грамах. Але при приготуванні різних страв зручно користуватися не спеціальними мірками чи терезами, а ложкою, яка завжди під рукою. Відтак кожній господині варто знати, скільки й чого у тій ложці вміщується. Звісно, не всі ложки ідентичні, а відтак наведені нижче дані не можуть гарантувати аптечну точність, і все ж...

Рідкі продукти:

 • молока — 20 г,
 • води — 18 г,
 • оцту — 15 г,
 • соняшникової олії — 17 г,
 • томатної пасти — 28 г,
РубрикиБез рубрики

Рецепти

Картопля, фарширована м’ясом

Інгредієнти: картопля — 1 кг; м’ясо — 300 г; яйце; томат-пюре — 50 г; ріпчаста цибуля — 150 г; жир — 60 г; сметана — 60 г; сіль, зелень.

Приготування. Картоплю добре промийте, залийте окропом, посоліть і варіть до напівготовності. Потім обчистіть, зріжте боковину і вийміть ложкою серцевину. М’ясо пропустіть через м’ясорубку разом з вийнятою картоплею, додайте сире яйце, дрібно порізану зелень, сіль, перець і добре перемішайте. Заповніть цим фаршем картоплю і накрийте боковинами. Картоплю покладіть у каструлю або глибоку сковорідку. Потім приготуйте соус. Томат змішайте з цибулею (її можна пасерувати) і сметаною, додаючи бульйон або воду, приправте і доведіть до кипіння. Обережно залийте картоплю соусом і тушкуйте до готовності.

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

 • на 1 місяць — 21 грн.
 • на 3 місяці — 63 грн.
 • на 6 місяців — 126 грн.
 • на 12 місяців — 252 грн.
 • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

 • на 1 місяць — 15 грн.
 • на 3 місяці — 45 грн.
 • на 6 місяців — 90 грн.
 • на 12 місяців — 180 грн.
 • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua