РубрикиТема дня

«З огляду на різдвяні та новорічні свята...»

20 грудня на останньому в цьому році засіданні Тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі було прийнято рішення про чергове перемир’я. Замість «шкільного» воно називатиметься «різдвяним» і, як раніше, забезпечуватиметься в рамках «всеохоплюючого стійкого і безстрокового режиму припинення вогню». Тепер — починаючи з півночі 23 грудня.

Заручники перемир’я

Перемир’ям, які оголошувалися, здається, вже всі втратили лік. Але нинішнє відрізняється від попередніх. У його рамках готується обмін злочинців та підозрюваних (засуджених або затриманих правоохоронними органами України) на захоплених агресорами і терористами заручників.

Узгодження списків для обміну проходило довго. Не всі підозрювані або злочинці згорають від бажання потрапити на територію ОРДЛО. Серед тих, кого терористи хочуть забрати, є ті, хто вже відбув покарання, і звільнені громадяни. Неузгодженість дозволяла верховодам бандитів безконечно затягу-вати процес обміну, надаючи для верифікації все нові й нові списки.

Окупанти, крім того, не ведуть або вдають, що не ведуть, суворого обліку заручників, які утримуються у «підвалах» окремих бандформувань. Вони надають неповні списки і не повідомляють про місця перебування ув’язнених. Перевірити дані, отримані з ОРДЛО, практично неможливо. А тому формулу обміну «всіх на всіх», передбачену Мінськими угодами, розуміють умовно. І це дає терористам можливість шантажувати представників законної української влади.

У будь-який момент цифри, вже узгоджені (на першому етапі — обмін 306 осіб, яких готова передати Україна, на 74 заручників, відпущених терористами), представники ОРДЛО можуть оскаржити, а обмін зірвати, як це траплялося вже неодноразово. У середині листопада Путін, щоправда, пообіцяв своєму куму Медведчуку «вплинути» на ватажків «народних республік». Але який наказ президент Росії віддав своїм підопічним насправді — не знає ніхто. І треба молитися Богу, щоб захоплені заручники, воїни і цивільні, до Різдва Христового таки повернулися до рідних і близьких.

Проблему обміну агресори, швидше за все, розглядають не ізольовано, а в зв’язку з цілим комплексом заходів щодо легалізації «народних республік». Головним інструментом такої легалізації було і залишається прагнення будь-яким шляхом змусити представників законної української влади домовлятися з бандитами без посередників з усіх питань. Не виключено, що згаданий процес обміну обставлять так, що спілкуватися з «адміністрацією» ОРДЛО справді доведеться безпосередньо. І цей епізод стане першою сходинкою в кремлівській грі.

Наступна сходинка гри в легалізацію виявиться крутішою і буде пов’язана з режимом припинення вогню. Цей режим, як уже зазначалося, всеосяжний, стійкий і безстроковий. Якщо вести відлік з осені 2014 року, з початку Мінського процесу, жодна міна, жоден снаряд не повинен був перелетіти через лінію розмежування, жодна людина не могла за цей час загинути, жоден будинок на Донбасі не повинен був перетворитися на руїни. В теорії. На папері.

У реальності ж три роки йде неоголошена війна, в жоднісінькому офіційному документі на законодавчому рівні не відображений справжній стан речей. А те, що відображене, вводить українських громадян та весь світ в оману. Якщо йде антитерористична операція, яка роль агресора? Якщо агресор тільки підтримує терористів і ними керує, де окупація і яка роль окупантів? І чому з окупованих територій на території, підконтрольні законній владі, вільно прибувають і вибувають громадяни? Причому деякі з них пред’являють на блокпостах документи, видані терористами.

Потрібен закон, а не усні угоди

Минулого тижня, коли Кремль прийняв рішення про відкликання своїх офіцерів зі Спільного центру координації та контролю за припиненням вогню (СЦКК), з’ясувалося, що цей центр з часу утворення (з вересня 2014 року) діяв нелегально. Тобто без офі-ційного підтвердження повноважень Росією та Україною, без статутних документів, що закріп-люють ці повноваження.

СЦКК, тим не менш, три роки поспіль був не просто посередником між воюючими сторонами, а реально контролював ситуацію на лінії поділу і в «сірій зоні». При загостренні ситуації на фронті саме офіцери зі спільного центру домагалися припинення стрільби по об’єктах цивільної інфраструктури (газопроводів, ліній електропередач, систем водопостачання). Офіцери зі Спільного центру сприяли також звільненню заручників та їх обміну доти, поки це було можливо.

Російська сторона відкликала своїх представників із СЦКК, звісно, із політичних міркувань, а не тому, що в Україні вони зазнавали дискримінації або їм перешкоджали у здійсненні діяльності. Кремль, відкликаючи посередників, будував чергову сходинку легалізації «народних республік». Але, зауважте, підстави для руйнації Спільного центру в Москві знайшли серйозні. Військові повинні діяти за статутом, а не опираючись на усні домовленості.

На жаль, на усних і розпливчастих домовленостях трималася не тільки діяльність СЦКК. 13 пунктів «Мінська-2», яким «нема альтернативи», так само розпливчасті й по-різному тлумачаться. Та що там «Мінськ»! Те, що відбувається на Донбасі по обидва боки барикад, досі не відображене в чітких юридичних формулюваннях. Не тому, що таких формул не існує, а тому, що українські законодавці досі не можуть або не хочуть прийняти адекватний закон.

Внесений Президентом України як невідкладний законопроект про реінтеграцію Донбасу був на початку жовтня схвалений Верховною Радою у першому читанні, і в цьому статусі так і застряг. Близько 700 поправок, внесених народними депутатами, і принципові розбіжності щодо словосполучень «окуповані території» та «російська агресія», звичайно, є.

Але є й підозра, що частина слуг народу, особливо та частина, що фінансово пов’язана з Донбасом, зацікавлена в правовому хаосі. Коли невідомо, хто ким у зоні АТО командує, і що в цій зоні кому належить. Голова ВР Андрій Парубій повідомив, що розгляд невідкладного законопроекту №7163 у другому читанні в черговий раз відкладено. Наразі на 16 січня. Що можна до цього додати?

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.

Переглядів: 578
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua