РубрикиТема дня

Спільна історія і герой Пілсудський

У середу, 13 грудня, Президент України Петро Порошенко провів у Харкові переговори з Президентом Польщі Анджеєм Дудою. Переговори проходили в складній обстановці. Можна сказати – історичній. Оскільки питання історії в дискусіях політиків займали велике місце.

Річ не у фактах і не в персонах

Шкільні роки Дуди, як і шкільні роки Порошенка, пройшли в одному таборі. Соціалістичному. Відтоді багато води витекло, але закладене в юності розуміння історії як ідеології, як інструменту, за допомогою якого можна «вирішувати питання», у цих людей залишилося. Та хіба тільки у них? У країнах, де роль ідеології була набагато меншою, ніж у радянській імперії, політики звикли користуватися історією, як водії монтировкою.

РубрикиБез рубрики

Не реформування, а нова система охорони здоров’я

Із головою Одеської обласної державної адміністрації ми зустрілися, щоб поговорити про тутешні резонансні події останніх місяців. Але Максим Степанов вважає, що на сьогодні пристрасті вляглися і говорити про гострий конфлікт між губернатором та мером нема підстав: «У нас із Геннадієм Трухановим були й залишаються робочі сосунки». Хоча своїми заявами щодо рішень, які приймає мер, очільник області показав, що заплющувати очі на свідомо шкідливі для міста рішення та обурення одеситів він не має наміру.

Розмова ж пішла про реформу охорони здоров’я — сфери, яка стосується всіх без винятку. Степанов як медик за першою освітою і досвідчений менеджер дуже уважно за нею стежить. До того ж Одеська область ще до прийняття закону «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговуван-ня у сільській місцевості», тобто першою в Україні, взялася відпрацьовувати нову модель сільської медицини, вибравши для цього один із найдепресивніших районів області — Окнянський. Отож на прикладі Одещини сьогодні вже можна бачити всі складнощі та промахи медреформи, що стартувала.

РубрикиБез рубрики

Чи потрібна Україні атомна бомба?

Держава, яка не володіє ядерною зброєю,
коли інші володіють цією зброєю,
не володіє власною долею.

Шарль де Голль.

Україна територіально затиснута між потужною економічно, але не надто сильною політично Європою і слабкою економічно, але вкрай агресивною Московією. Агресивність нашого північного сусіда цілком компенсує його економічну слабкість і робить вкрай небезпечним для всього цивілізованого світу. Слабкість же України не вичерпується лише її економічною неміччю. Останнє є підґрунтям того, що Україна сьогодні, як на мене, є предметом торгу між Московією і Західним світом. 

З одного боку Захід із задоволенням повернув би Україну в лоно Московської імперії, як він це зробив після Першої світової війни. Він, демократичний і ліберальний, не звернув жодної уваги на геноцид українського народу між двома світовими війнами. Він навіть не ставив на порядок денний долю України ні перед Другою світовою війною, ні під час цієї війни, ні після неї. Нарешті, напередодні проголошення української незалежності у 1991 році він — цей колективний Захід в особі американського президента під час його відвідин Києва — вмовляв Верховну Раду України залишатися у складі Московії.

РубрикиБез рубрики

Шлях моральності Андрія Сахарова

Меморіальний концерт пам’яті Андрія Сахарова відбувся в Одеській філармонії 14 грудня. Перший такий концерт прозвучав у грудні 2016-го в Київській філармонії.

Напередодні в «Терміналі 42» організатори події дали прес-конференцію. З одеськими журналістами (на жаль, серед колег лише одиниці зацікавилися нею) спілкувалися: Семен Глузман — психіатр, колишній політв’язень, дисидент, громадський діяч, виконавчий секретар Асоціації психіатрів України; Роберт ван Ворен — нідерландський професор, радянолог, правозахисник та ініціатор пам’ятних концертів Андрія Сахарова в Україні; Олексій Ботвинов — піаніст, народний артист України.

Роберт ван Ворен:

— Я викладаю радянологію у Литві, Грузії та Україні. Коли запитую своїх студентів, хто такий Андрій Дмитрович Сахаров, більшість не знає, або прізвище чули, але не пам’ятають, ким же була ця людина. Дивуюся і з тих, хто жив у радянський час і також не знає, адже він був дуже знаменитою людиною, вченим, правозахисником, лауреатом Нобелівської премії миру.

РубрикиАнонс

Правозахисна документалістика

Учора в Одеській обласній універсальній бібліотеці ім. М.С. Грушевського стартував XIV Ман-дрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA.

Відкрився фестиваль стрічкою Аскольда Курова «Процес: Російська держава проти Олега Сенцова» (копродукція Естонії, Польші та Чехії, 2017 рік).

Упродовж десяти днів усі охочі (вхід на покази вільний) зможуть подивитися кращі українські та іноземні документальні картини про права людини, поспілкуватися з режисерами, взяти участь у тематичних дискусіях.

Щодня, зокрема й сьогодні, на суд глядачів буде представлена нова стрічка про боротьбу людей за свої права в сучасному світі: «Між іншим» (Україна, 2016), «Ракіяда» (Швейцарія, 2016), «Чужа робота» (Росія, 2015), «У пошуках кращої долі» (Німеччина, 2016), «Алтимир» (Болгарія, 2016), «Боротьба за кінотеатр «Емек» (Туреччина, 2016), «Живі й нескорені» (Україна, 2016), «Укриття» (Україна, 2016), «Щоденник» (Україна, 2016).

Початок сеансів о 16.00.

РубрикиБез рубрики

Перед судом не постануть...

Одеські суди цими днями змінили запобіжний захід низці осіб, які перебували під арештом через висунуті їм звинувачення у сепаратизмі та злочинах проти національної безпеки України. Вони, начебто, заявлені у програмі обміну полоненими, який, як очікується, повинен відбутися ще до Новоріччя.

«Загалом за кілька днів уже вісім осіб, які є підозрюваними та обвинуваченими у низці кримі-нальних проваджень — злочини проти національної безпеки, територіальної цілісності, громадської безпеки, були звільнені з-під варти в залі суду», — повідомила у п’ятницю вранці в ефірі телеканалу «112.Україна» речниця прокуратури Одеської області Інна Верба.

Особи, які підлягають обміну, запевнила вона, перебувають під опікою компетентних органів.

Серед тих, кого випустили з-за ґрат, — громадянин Росії Євген Мефьодов, котрого підозрюють в організації заворушень у центрі Одеси 2 травня 2014 року та в причетності до скоєння інших злочинів. Серед статей, які йому інкримінували в рамках об’єднаного провадження і, власне, за що він перебував під арештом, — ст. 110 (посягання на територіальну цілісність України), ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади) та ч. 1 ст. 14, ч. 1 ст. 294 (підготовка до масових безладів) Кримінального кодексу. Ще один фігурант цього ж провадження — громадянин України Сергій Долженков — залишається, за наявною інформацією, в СІЗО.

РубрикиБез рубрики

Годувальниці

Переробники молока з початку нового року більше не зможуть купувати сировину в селян. Із 1 січня 2018-го на полицях україн-ських магазинів залишиться три сорти молока: екстра-класу, вищого й першого, і водночас зникне молоко другого ґатунку — те, яке збирали у домогосподарствах.

Наразі на ринку перебуває орієнтовно 25% молока з домогосподарств, і саме на нього, здебільшого, скаржаться споживачі.

Згідно з Угодою про асоціацію з Євросоюзом, підприємства через мережу заготівельників більше не зможуть закуповувати молоко в селян, а тільки в спеціалізованих фермерських господарствах.

Не йдеться про торгівлю на базарах, де можна буде купити молоко та всіляку молочну продукцію від господарів, однак її якість перевірятимуть ретельніше.

РубрикиТочка зору

Дорога, яку обираєш

Закінчення. Початок у номері за 9 грудня

Окрема група — це «корифеї», котрі «допрацьовують» до пенсії. Саме допрацьовують, бо працювати, тобто належним чином готуватися до уроків не вважають за потрібне («ми своє вже відробили), проте годин для себе вимагають якнайбільше (розмір пенсії залежатиме і від розміру зарплати за певний період) і без удаваної скромності відбирають у колег, особливо у молодих і ненахабних, оті злощасні години, не відчуваючи ані найменших докорів сумління. І кожен, хто спробує противитися такому грабунку, потрапить під загальний осуд («вам, мовляв, також доведеться йти на пенсію»), і ніхто з цих навчителів молоді навіть не усвідомлює, що бере участь у свідомому обдурюванні держави та суспільства. І не факт, що відчутне підвищення останнім часом зарплати освітянам сприятиме покращанню навчально-виховного процесу в школі, зате зайвий раз засвідчить правоту М. Горького: «Люди вовсе не жаждут изменения своих социальных инстинктов, но только расширения их». У перекладі на сучасну мову це означатиме: чим вищою буде «ціна» години, тим безкомпроміснішою і запеклішою буде боротьба за кожну з них, оскільки «коли Бог створював нації, то, жартуючи, наділив українця найнеперебір-ливішою і найненаситнішою пелькою» (С. Процюк). І в розпалі цієї боротьби менш за все думатиметься про належну якість отих «годин».

РубрикиБез рубрики

Наші в Польщі

Гуляємо з подругою по Вроцлаву, милуємося пам’ятками архітектури, дивовижним, притаманним лише йому настроєм міста. За кілька годин літак понесе нас на крилах у столицю світу — Париж.

— Проше, пані, як доєхать до порту льотнічего? — запитую польською мовою дівчину, з вигляду — студентку.

— А вам якою відповісти — польською, російською, англійською чи, може, все ж таки, українською? — чуємо зухвалу відповідь нашої юної землячки, яка без вагань зрозуміла, що ми з України.

Запитати дорогу в аеропорт у центрі Вроцлава й натрапити на українку — в цьому нема нічого дивного, адже щоразу більше наших співвітчизників обирають Польщу для роботи, навчання, для еміграції.

РубрикиБез рубрики

Геннадій ЩИПКІВСЬКИЙ. Прало

(Уривки з роману)

У січні 2018-го вийдуть із друку дві нових книги Геннадія Щипківського — «Неримовані думки» і роман-колаж «Прало».

Першу склали есеї про письменників, художників та громадських діячів, з якими автора звела доля, та роздуми про книги і творчість, про те, що найбільше закарбувалося у пам’яті й назавжди залишило слід у душі.

Друга — роман «Прало» — про село, де народився і виріс автор, про зримий і незримий зв’язок з неповторною силою природи.

У вступному слові автор зазначає: «Прало в селі було не тільки місцем для прання, а й наче клубом під відкритим небом. Туди жінки на коромислах несли виполоскати визолене шмаття, а на язиці — новини. Там розповідали цікаві бувальщини, бувало, сперечалися, інколи з такою завзятістю, що те переходило в міні-вистави, з яких згодом самі й сміялися, і не тільки вони, а й відлунок — теж межи вербами».

РубрикиБез рубрики

«Японія і я»

У Музеї західного і східного мистецтва за під-тримки Посольства Японії в Україні пройшла виставка авторської ляльки і рукоділля «Японія і я».

Ця виставка — один із завершальних заходів, які проводилися в нашому місті у рамках оголошеного Президентом Року Японії. Всі експонати — а їх понад 200 — перш ніж побувати в Одесі виставлялися у Києві.

— Їх автори — майстри з різних міст України: Києва, Одеси, Запоріжжя, Вінниці, Дніпропетровська, Львова… Завдяки такій широкій географії це, можна сказати, всеукраїнський проект. Хоча виставка демонструвалася лише у двох містах — у столиці та Одесі, — зазначила Світлана Трапезникова, організаторка проекту.

РубрикиБез рубрики

«В полоні ночі молодої...»

Ім’я Валентина Щегленка добре відоме читачам «Чорноморських новин». Чотири десятиліття, відданих нашій газеті, — це не сотні, а тисячі закарбованих під цим іменем журналіст-ських дописів на шпальтах «Чорноморки» 1970-х — 2017 років.

Але ми в редакції завжди знали, що Валентин Петрович пише ще й вірші, що саме поезія і привела його в журналістику. Про те, як це сталося, він розповідає у післяслові до своєї книжки нарисів, статей та інтерв’ю «Гроно часу», яка вийшла друком цьогоріч. Отож цілком закономірною й очікуваною була б з’ява і його поетичної книжки, чого й бажаємо колезі. Наразі ж пропонуємо вашій увазі добірку віршів Валентина Щегленка. Журналіста і поета.

Іван МЕЛЬНИК.

РубрикиБез рубрики

Чи під силу нам «90-90-90»?

Початок грудня був позначений, зокрема, і Європейським тижнем профілактики ВІЛ-інфекції, до участі в якому активно долучилася Одещина. Партнерські організації, які надають профільні медичні послуги та здійснюють соціально-психологічний супровід ВІЛ-інфікованих громадян, нещодавно зібралися разом, щоб обговорити нові аспекти протидії поширенню згубної інфекції та проблеми, що виникають на цьому непростому шляху.

Засідання за «круглим столом» вела головний лікар Одеського обласного центру з профі-лактики та боротьби зі СНІДом Світлана Єсипенко, досвідчений фтизіатр, яка багато років працювала у протитуберкульозному диспансері, де разом з командою підготовлених фахівців рятувала хворих від ко-інфекції (туберкульоз і ВІЛ), брала участь у численних профільних міжнародних проектах, користується авторитетом як серед вітчизняних, так і зарубіжних колег (на знімку).

Почала ж вона із статистики. На жаль, невтішної. Одещина у трійці «лідерів» в Україні за поширеністю ВІЛ-інфекції. На 1 листопада нинішнього року в лікувальних установах служби СНІДу області під диспансерним наглядом перебували 20784 ВІЛ-інфіковані особи (в тому числі 283 дитини, народжені ВІЛ-інфікованими жінками, діагноз інфікованості цих малюків перебуває у стадії підтвердження). Із загальної кількості ВІЛ-інфікованих 7124 хворіють на СНІД.

РубрикиБез рубрики

Цвинтар космічних кораблів

Точка Немо — нак називається цвинтар космічних кораблів — розташована у центрі Тихого океану, за 2,6 тисячі кілометрів від найближчого острова.

Віддаленість місця скупчення уламків космічної техніки допомагає агентствам уникнути аварій під час поховання апаратів на дні океану. У вказаному квадраті вже спочивають шість російських станцій «Салют», стільки ж японських вантажних кораблів HTV, ракета SpaceX, автоматизований транспортний засіб Jules Verne і ще понад 250 різних апаратів космічного призначення. МКС у майбутньому також знайде свій притулок у цій точці координат, повідомляють учені.

Ще в 1971 році це місце вибрав учений Лукатела з Хорватії. Він же і запропонував назвати цю точку координат Немо — на честь героя трилогії Жуля Верна («Діти капітана Гранта», «Двадцять тисяч льє під водою» і «Таємничий острів»).

РубрикиБез рубрики

Дослідження

Шарф захистить від астми

Тим, хто страждає на астму, для запобігання нападів у зимовий період слід прикривати шарфом ніс і рот — закликала благодійна організація Asthma UK.

Дослідження показали, що холодне вологе повітря спричиняє спазми дихальних шляхів і провокує атаку в трьох із чотирьох людей. Вони починають кашляти, хрипіти і задихатися, Asthma UK влаштувала у соці-альних мережах акцію під хештегом #Scarfie, переконуючи, що чим більше астматиків дізнається про акцію і дослухається цієї поради, тим більше життів буде врятовано. Водночас організація нагадує, що шарф справді може врятувати життя, але аж ніяк не є заміною лікам від астми.

Лікар-терапевт і керівник Asthma UK Енді Уіттамор зазначив, що люди з астмою піддаються загрозі життю вже тоді, коли виходять на вулицю у холодний день. Просидіти вдома всі зимові місяці, звісно, неможливо. Тому існує єдине рішення — прикривати ніс і рот шарфом, щоб повітря, яке потрапляє в дихальні шляхи, було більш теплим. Так ризик виникнення чергового нападу астми значно знизиться.

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Приймальня: 0 (482) 64-98-54;
050-55-44-206.
e-mail:cn@optima.com.ua