РубрикиБез рубрики

Від серця до серця

У ювілейний рік — століття «Чорноморських новин» — була опублікована низка матеріалів з історії газети, названо багато імен тих, хто на різних етапах самовіддано творив цей часопис. Втім, з огляду на різні причини, не всі достойники потрапили у поле зоре авторів. Один з них — відповідальний редактор «Чорноморської комуни» Валентин Володимирович Тюпіков (1909-1943?).

Свого часу (30 червня 1989 року) про Валентина Тюпікова була ґрунтовна публікація в «Чорноморській комуні» відомого журналіста Йосипа Бурчо. Того ж року побачили світ й інші розвідки-спогади про нього як у «Чорноморці», так і в газеті «Юг».

Нещодавні статті про славнозвісного живописця Альбіна Гавдзинського звели мене з онукою художника і правнучкою колишнього «чорноморця» — Ліндою Стояновою. У моїх руках — сімейний архів: публікації, листування її прадіда по бабусиній лінії, які знайомлять з цікавою, талановитою особистістю, чудовим сім’янином Валентином Володимировичем Тюпіковим. Тримаю в руках ці пожовклі листи зі зрозумілим хвилюванням.

У жовтні, не зайве нагадати, відзначався День політв’язня. Тож цими рядками, «стукаючи кулачками» у груди наших сучасників, хочу нагадати деякі раніше опубліковані факти життя цієї непересічної людини.

27 липня 1937-го у двері постукали непрохані... Він був засуджений на десять років позбавлення волі з наступними п’ятьма роками позбавлення політичних прав. Звинувачення: участь у міфічній «троцькістсько-терористичній організації». Реабілітований 17 червня 1958-го, посмертно.

Діти росли без батька, весь тягар на свої плечі взяла та, що мимоволі стала вигнанкою, — його вірна дружина Емма. Із листа від 30 жовтня 1938 року: «Моя дорога Еммочко! Мої дорогі діточки! Сильно, сильно я скучаю за вами, пристрасно хотів би побачити вас, притиснути до своїх грудей і довго, довго цілувати!.. Напиши мені докладно про дітей, моя рідна Еммочко, про своє здоров’я і роботу…».

Заняття літературою і листи були його розрадою. Я розглядаю фото, зроблене в 1930-ті: Валентин і його дружина в оточенні її сестер — красиві, молоді. Жити б і жити! Та все перекреслило оте 27 липня 1937-го...

«Ти, очевидно, хвилюєшся, що від мене два місяці не було вісточки. Мене переводили з Тобольська на роботи в Колиму», —.читаю, складаючи розсипані, напівзотлілі клаптики паперу, які були призначені для найдорожчої. У них — магія кохання. Вони вчать цінувати кожну, дану нам Богом, хвилинку життя.

Революція пожирає своїх дітей. Тюпіков був патріотом своєї країни, не мислив себе поза нею. На папці для паперів — клеймо з «Авророю» (70-ліття жовтневого перевороту). Тридцять років тому. А ще й досі не всі і не все усвідомили...

Наведу уривок одного з віршів Валентина Тюпікова, адресованого тій, котра разом із дітьми була сенсом його життя:

Знакомый аромат,
волнующий и тонкий,
Напомнивший тебя,
струит листок письма.
Мне кажется, что я вновь
слышу смех твой звонкий,
Мне кажется, что ты пришла
ко мне сама.
Бодрит меня тепло
приветливого слова,
Как паутинка — огни
в ночной холодной тьме.
Мне кажется, что мы
соединились снова…
Я сердцу нахожу покой
в твоем письме…

Листування перервалося в 1941-у. Згідно з архівними даними, Валентин Тюпіков помер у Північно-східному колимському таборі 8 жовтня 1943 року. Сьогодні ми віддаємо шану цій мужній, світлій людині і сподіваємося, що колись будуть видані його поезії, більшість яких, очевидно, захована в архівах…

Володимир КУДЛАЧ.

 

Переглядів: 139
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua