РубрикиБез рубрики

І нема Костанді забуття...

Як уже повідомлялося, виставкові майданчики Одеси явили нам водночас діаметрально протилежні за своїм змістом мистецькі проекти, що обумовлені історичною ґенезою художніх форм і різними сенсами творів митців, які жили в різні епохи.

Ми стали свідками виставки живопису Василя Химочки, що експонується в Одеському художньому музеї (див. «У полі незримого», «ЧН» за 23 листопада), та заключної частини проекту, ініційованого Одеською філією Грецького фонду культури на вшанування 165-ї річниці від дня народження Киріака Костанді — «Маловідомий К.К. Костанді (1852—1921), його учні і послідовники».

Підведення підсумків проекту зібрало більшість його ключових учасників. У камерній, я би сказав, родинній, обстановці відбувся вечір пам’яті Киріака Костанді. До цієї події видано каталог виставки з приватних колекцій митця і його послідовників «І нема твоїм полотнам забуття…».

У заході взяли участь представники родини Костанді, а також ті, хто знав її нащадків: Поліна Піатровська, сім’я Хршановських, головний хранитель ОХМ Людмила Єрьоміна. Порадувала присутність на вечорі двох юних прапраправнуків Кіріака Костянтиновича. Художній музей надав україномовну кінострічку, зняту в 1952 році, про виставку в його стінах на честь відзначення століття від дня народження Киріака Костанді. У кадрах можна було бачити доньок знаменитого художника (в його сім’ї було дев’ятеро нащадків), які багато зробили для популяризації творчої спадщини батька.

Хочу відзначити вирішальний внесок у втілення проекту його енергійних промоутерів — директора Одеської філії Грецького фонду культури Софроніса Парадисопулоса і його заступниці Галини Ізувіти. Сприяли проекту підприємець П.В. Бумбурас, колекціонер Ю.О. Смаглій, Одеський художній музей, Одеська національна наукова бібліотека, Одеський музей західного і східного мистецтва. Впродовж року, із жовтня 2016-го по листопад 2017-го, було проведено дев’ять виставок робіт викладачів і студентів навчальних художніх закладів нашого міста. Проект воістину став безпрецедентним. Як справедливо відзначали промовці, подібні здійснюються в Одесі раз на кілька десятиліть. Нагадаю, що в ньому були заді-яні провідні художньо-освітні заклади й організації міста: викладачі і вихованці середньої спеціалізованої художньої школи № 1 ім. К.К. Костанді, художнього училища ім. М.Б. Грекова, театрально-художнього училища, художньо-графічного факультету Південноукраїнського національного педагогічного уні-верситету ім. К.Д. Ушинського, Архітектурно-художнього інституту ОДАБА, обласної організації Національної спілки художників України, які культивують реалістичні традиції, закладені Костанді та його соратниками.

За статистикою, до цього проекту долучилися сотні зацікавлених учасників, відвідали виставку, крім одеситів, гості з різних міст України, європейського простору, в тому числі з Греції, які залишили свої враження в книзі спогадів. Зазначу також, що «Чорноморські новини» де-факто виступили інформаційним спонсором проекту, який показав не лише маловідомого Костанді, а й продемонстрував нам художні досягнення Одеси.

Каталог творів митця (на знімку), який повторює дизайн каталогу виставки його друга Стіліануді (вона проходила в ГФК кілька років тому), вселяє надію, що ми станемо свідками нових подібних заходів, які покажуть ще недостатньо вивчені чи призабуті сторінки мистецької Одеси. Видання і популяризація каталогу також уможливлює знайомство з доробком згаданих художників для значно ширшого кола поціновувачів мистецтва.

Володимир КУДЛАЧ.

Переглядів: 115
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua