РубрикиБез рубрики

Одвічна загроза, або Серйозна розмова про те, як не отруїтися

Під час уже традиційного щотижневого брифінгу, який організовують фахівці обласного центру здоров’я, йшлося про отруєння, зокрема побутові, які часто завдають непоправної шкоди здоров’ю людей, а то й вкорочують їм життя.

Слово мав завідуючий відділенням анестезіології з палатами інтенсивної терапії багатопрофільного медичного центру Одеського національного медичного університету, лікар-анестезіолог вищої категорії Олексій Римашевський.

Досвідчений медик розповів, що понад 25 років у роботі відділення, яке він очолює, саме токсикологія є пріоритетним напрямком діяльності.

Отруєння, пояснив лікар, — це незмінний супутник людини, одвічна загроза її здоров’ю. Це хворобливий стан організму, викликаний впливом на нього токсину або отрути. Отруйна речовина може потрапити в організм як через дихальні шляхи, так і через шкіру. Токсини й отрути можуть міститися в харчових продуктах, у повітрі, в засобах, з якими контактує людина.

Є доволі довгий список видів отруєнь. Вони відрізняються між собою токсичними агентами, отруйними речовинами, шляхами потрапляння в організм, умовами і способами впливу на нього, симптомами, а відповідно і методами лікування. За швидкістю розвитку та характером впливу токсичної речовини на організм отруєння поділяють на гострі, підгострі, надгострі і хронічні.

Харчове отруєння є результатом вживання неякісних або заражених продуктів (м’ясні та рибні страви, молочні та кисломолочні вироби, яйця тощо). Причиною захворювання стають мікроби і токсини, які містяться у вжитому продукті. Найчастіше інфекція потрапляє в їжу в процесі приготування або при неправильному її зберіганні.

Зазвичай перші симптоми харчового отруєння проявляються через 2—4 години. Різко розвивається загальне нездужання: з’являються нудота, часта блювота, пронос (можливо, зі слизом або домішками крові), болі в животі. При наростанні інтоксикації знижується артеріальний тиск, частішає, а потім слабне пульс. Людина стає блідою, її мучить спрага. Можливе підвищення температури тіла.

Перша допомога полягає в терміновому промиванні шлунка і прийомі адсорбентів. Якщо своєчасно не вивести з організму мікроби і токсини, людині загрожує серцево-судинна недостатність і навіть летальність. Стало зле — негайно викликайте швидку допомогу!

До найнебезпечніших видів харчових отруєнь належать ботулізм та отруєння грибами.

Ботулізм — це гостре інфек-ційне захворювання, при якому токсини анаеробної спороносної бацили вражають центральну нервову систему. Характерні симптоми — головний біль, запаморочення, загальне нездужання, здуття живота. При цьому пронос відсутній, а температура тіла часто залишається у нормі. Через добу з’являються ознаки тяжкого ураження головного мозку (роздвоєння зображення, косоокість, параліч м’якого піднебіння, порушення голосу та акту ковтання). Без адекватного лікування хворого можна втратити впродовж кількох діб.

Причиною отруєння можуть стати як отруйні гриби, так і їстівні, але зіпсовані (старі, червиві, такі, що розкладаються). Неправильно заготовлені, а потім вжиті гриби також можуть стати причиною ботулізму.

Тож подумайте добре, чи вірно ви робите, купуючи на вулицях або на стихійних базарчиках консервовані, мариновані та навіть сушені гриби. Хто і де їх збирав, що насправді в тих апетитних баночках та на в’язочках?

За десять місяців цього року до центру, в стінах якого трудиться Олексій Римашевський, звернулися 16 пацієнтів з підозрою на отруєння грибами, але в жодному випадку цей діагноз не підтвердився. Медик не па-м’ятає, щоб хтось отруївся грибами, придбаними у магазині.

Не менш поширені й отруєння лікарськими препаратами та алкоголем.

Якщо домашня аптечка зберігається в доступному для дітей місці, це нерідко стає причиною отруєння малих ліками. Дорослі отруюються через випадкове передозування або при спробах самогубства. Прояви цього виду отруєнь різноманітні і залежать від препарату. Наприклад, при передозуванні снодійного спостерігається глибоке гальмування центральної нервової системи. Людина перебуває в несвідомому стані, у неї розвивається параліч дихального центру.

Тепер про алкоголь. При важкому ступені отруєння ним людина переходить у несвідомий стан. Уражається головний мозок, серце, шлунково-кишковий тракт, нирки, печінка. При паралічі центру дихання людина помирає.

Справді, найчастіше пацієнти потрапляють до відділення анестезіології з палатами інтенсивної терапії не через вжиті зіпсовані ковбаси, а таки через отруєння алкоголем та його сурогатами (у 2017 році — 361 особи: 289 чоловіків та 72 жінки). На жаль, п’ятьох з них урятувати не вдалося. Після проведеної у відділенні роботи 18 постраждалих відмовилися від вживання алкоголю назавжди.

Упродовж цього року 221 людина потрапила у відділення через вживання наркотичних препаратів (4 летальні випадки).

Уже п’ять років медики зіштовхуються з отруєннями пацієнтів сумішами для куріння (спайсами). Спершу вони мали рослинну основу, потім виробники почали додавати хімічні інгредієнти. Тепер спайси — це суміші з наркотичним та психотичним ефектом. Їх склад та дозування компонентів непередбачувані, тому й наслідки можуть бути вкрай тяжкими. У відділенні анестезіології за рік вилікували 86 пацієнтів з отруєнням спайсами. Були, на жаль, випадки загибелі постраждалих на місці вживання отрути, ще до приїзду швидкої допомоги.

В осінньо-зимовий період частішають отруєння людей чадним газом (окисом вуглецю). Воно проявляється головним болем, важкістю в голові, нудотою, запамороченням. З’являється шум у вухах, частішає серцебиття. Пізніше з’являється м’язова слабкість і блювота. Якщо людина не покинула приміщення з отруєним повітрям, то слабкість наростає, з’являється задишка і затемнення свідомості. Надалі дихання стає поверхневим, з’являються судоми, які призводять до непо-правного.

Перша допомога полягає в тому, щоб перемістити людину на чисте повітря. При слабкому поверхневому диханні або його зупинці потерпілий потребує штучного дихання. При тяжкому отруєнні необхідна термінова госпіталізація.

Отруєння отрутохімікатами — також одна із проблем, з наслідками якої часто стикаються медики. Обережність ніколи не завадить, якщо ви працюєте з ними, адже найчастіше таке отруєння — результат грубого порушення інструкції із застосування та зберігання хімічних препаратів. Найчастіше трапляються отруєння фосфорорганічними сполуками, які потрапляють в організм через повітря або з харчовими продуктами. Симптоми проявляються вже через 15—60 хвилин. Це ознаки ураження нервової системи, підвищене слиновиділення, пітливість, виділення мокротиння, зміна дихання. Згодом приєднуються судоми ніг. Якщо людина не отримує допомоги, відбувається параліч мускулатури, зупинка дихання.

Життя пацієнта залежить від того, наскільки швидко його доставлять до стаціонару. Якщо отрута потрапила в шлунок, потрібно терміново його промити з адсорбуючою речовиною. Також хворому дають сольові проносні. Отрутохімікати, які потрапили на шкіру, якнайшвидше змивають струменем води.

У яких випадках треба бити на сполох? Дуже часто вчасна і грамотна долікарська допомога, особливо при харчових отруєннях, дозволяє вирішити проблему самостійно. Та якщо спровоковане блювання не приносить полегшення — викликайте лікаря. Насамперед це стосується дітей. До прибуття медиків вивчіть раціон недужого і визначте, який продукт міг стати причиною отруєння. Це дуже важливо для лікарів.

При отруєнні алкоголем, крім загальних заходів, слід забезпечити приплив свіжого повітря в приміщення, де перебуває людина. Позбутися симптомів інтоксикації допомагає часте вживання лужних розчинів (мінеральна вода, молоко, кисломолочні продукти). Не можна обій-тися без допомоги медиків у випадку тяжкого алкогольного отруєння, з яким людина часто самостійно просту не справляється.

Олексій Римашевський, який дуже детально розповів під час брифінгу про отруєння та про їх профілактику, за основу в якій — обачність кожного, закликав усіх за потреби не зволікати з викликом «швидкої допомоги». І чим швидше надійде виклик, наголосив, тим більшає шансів, що людина одужає, а не піде на той світ.

Підготувала
Ніна ЗАЛЕВСЬКА.

Переглядів: 108
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua