РубрикиТема дня

Суд неспішний, суд справедливий

22 листопада голова Судової палати Міжнародного трибуналу ООН щодо колишньої Югославії Альфонс Орі оголосив рішення у справі колишнього командувача армією боснійських сербів Ратко Младича. Суд засудив його до довічного ув’язнення за геноцид, злочини проти людства і військові злочини по десяти з одинадцяти пред’явлених звинувачень.

Злочинець помре
в ув’язненні

Найтяжчим із злочинів Младича вважається блокада столиці Боснії і Герцеговини Сараєво, яка тривала з 5 квітня 1992 року до 29 лютого 1996-го. Тобто на рік довше, ніж блокада Ленінграда під час Другої світової війни. В результаті танкових, артилерійських і снайперських обстрілів, що проводилися спочатку Югославською народною армією, а потім збройними силами Республіки Сербської, у величезному місті загинуло понад 14 тисяч осіб, а кількість загиблих від голоду і зниклих безвісти досі не підрахована.

РубрикиБез рубрики

Помста за свободу

Сталін, наголошують історики, організував геноцид, щоб покарати українців за незалежність 1917—1921 років. А відтак пам’ятні заходи до 84-х роковин геноциду пройдуть під гаслом «Голодомор — помста за свободу, помста за революцію».

/_f/2017/106.jpg Сьогодні в Україні та ще в понад тридцяти державах світу відбудуться жалобні заходи з ушанування пам’яті убитих Голодомором 1932—1933 років.

«Голодомор став реакцією комуністичного режиму на відродження нашим народом власної держави, національної ідентичності та культурно-духовне піднесення часів Української революції 1917—1921 років. Ця переломна подія повернула нашу Батьківщину на мапу світу. Революція прискорила становлення української політичної нації, формування культурної еліти, економічно незалежного і національно свідомого селянства. Український національний рух більшовики розглядали як найбільшу загрозу існуванню СРСР», — наголошує голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Голодомором, каже він, намагалися придушити національно-визвольний рух і фізично знищити частину української національної групи. Досвід важкої і тривалої боротьби з Українською Народною Республікою й повстанським рухом вселив страх комуністичній верхівці. Більшовики розглядали українську культурну еліту й економічно незалежне та національно свідоме селянство як серйозну загрозу свого існування. Їм вдалося лише прямим геноцидом остаточно приборкати український національний рух та упокорити українське селянство.

РубрикиБез рубрики

Час будувати храми

21 листопада, коли православна церква вшановує пам’ять святого архістратига Михаїла-воєначальника сил небесних, преосвященнійший єпископ Одесько-Балтський Марк з архіпастирським візитом відвідав парафію с. Олексіївка Миколаївського району, де звершив освячення престолу та новозбудованого храму архістратига Михаїла, зведення якого розпочалося ще в 2005 році.

Дуже важливо, що сьогодні у нашій державі будуються й освячуються храми. У зв’язку з цим пригадуються слова зі Святого Письма про те, що є час розкидати каміння і час збирати каміння. Була радянська доба, коли знищували храми, вбивали священиків, інтелігенцію, селянство. І то була страшна доба ХХ століття. З Божою допомогою 26 років тому україн-ський народ повернув собі Незалежність. Сьогодні час, коли збирається каміння, — будуються храми, Україна стала на шлях реформ, відродження економіки. Дуже радісно, що відроджується саме Українська православна церква Київського патріархату, тому що ця церква є духовною основою для всіх українських патріотів, для всього україн-ського народу.

РубрикиБез рубрики

Куяльник — інвестиція Бога

Проблеми Куяльницького лиману, пов’язані з катастрофічним погіршенням його стану, обговорювали провідні науковці, політики, фахівці в галузі охорони навколишнього середовища нашого регіону.

Приводом для зустрічі стала презентація першого тому «Енциклопедії Куяльницького лиману», який побачив світ за підтримки Одеської обласної ради і почесного громадянина Одеси та Одеської області Сергія Гриневецького.

Перший том енциклопедії, створений на основі напрацювань науковців Фізико-хімічного інституту захисту навколишнього середовища і людини Міністерства освіти і науки та Національної академії наук України, містить інвентаризовану, узагальнену та ілюстровану інформацію про судинні рослини, які ростуть на узбережжі лиману в умовах мінливої екології та клімату.

РубрикиБез рубрики

Володимир ЗАБАШТАНСЬКИЙ. Стражденна мати

Скорботна мати ішла поволі
Туди, де зріло колосся в полі.
Несла на грудях дитя, мов птаху,
Не стало сили, лягла край шляху.

РубрикиБез рубрики

Чорний карб у нашій історії

Минає 85 років від початку організованого геноциду проти українського народу.

В історію України Голодомор 1932—1933 років назавжди закарбований чорною сторінкою.

Навряд чи на Одещині є родина, в якій, крім старих сімейних світлин, не зберігається страшна пам’ять про те, як тоді ще молоді наші прабабусі й прадідусі мріяли про малесенький шматочок хліба…

РубрикиБез рубрики

Від серця до серця

У ювілейний рік — століття «Чорноморських новин» — була опублікована низка матеріалів з історії газети, названо багато імен тих, хто на різних етапах самовіддано творив цей часопис. Втім, з огляду на різні причини, не всі достойники потрапили у поле зоре авторів. Один з них — відповідальний редактор «Чорноморської комуни» Валентин Володимирович Тюпіков (1909-1943?).

Свого часу (30 червня 1989 року) про Валентина Тюпікова була ґрунтовна публікація в «Чорноморській комуні» відомого журналіста Йосипа Бурчо. Того ж року побачили світ й інші розвідки-спогади про нього як у «Чорноморці», так і в газеті «Юг».

Нещодавні статті про славнозвісного живописця Альбіна Гавдзинського звели мене з онукою художника і правнучкою колишнього «чорноморця» — Ліндою Стояновою. У моїх руках — сімейний архів: публікації, листування її прадіда по бабусиній лінії, які знайомлять з цікавою, талановитою особистістю, чудовим сім’янином Валентином Володимировичем Тюпіковим. Тримаю в руках ці пожовклі листи зі зрозумілим хвилюванням.

РубрикиБез рубрики

На столі — чуже сало?

Про стрімке падіння поголів’я свиней, удвічі швидше, ніж минулого року, свідчать дані Держкомстату.

Якщо на 1 листопада 2016-го в Україні їх налічувалося 7338100 го-лів, то за рік ця цифра знизилася на 8,9% і становить 6687500 голів.

Ще в 2016-у падіння було не таким швидким — на 4,6% порівняно з 2015-м. Тобто, негативна динаміка стала удвічі швидшою.

РубрикиБез рубрики

Тііна Ілсен: «Ми — свої»

В Українському кризовому медіацентрі в рамках «круглого столу» на тему «Євро-інтеграція — це…?» відбулася зустріч журналістів видань Півдня України з авторитетними експертами з Естонії.

Тііна Ілсен — заступник директора Естонського центру східного партнерства при Міністерстві закордонних справ Естонії:

— З початку незалежності Естонія послідовно, використовуючи всі можливості, підтримувала реформи в Україні. 2009 року, коли Європейський Союз схвалив політику Східного партнерства, було створено наш центр при МЗС. Він працює для того, щоб ми могли ділитися з вами власним досвідом Євроінтеграції, допомогти уникнути наших помилок, допущених під час проведення реформ перехідного періоду.

РубрикиБез рубрики

Школа прагне жити по-новому, або Про що йшлося на неКонференції вчителів

Школа — влада — громада. Ці три поняття визначають головний зміст сучасного демократичного суспільства. Й опановувати основи демократії потрібно з раннього дитинства. Про це говорили учасники неКонференції «Освіта для демократичного громадянства: школа, влада, громада», яка відбулася цими днями на базі Одеського обласного інституту вдосконалення вчителів за участі вітчизняних та європейських експертів, педагогів та керівників, представників влади і громадськості.

Цікаво, що такий формат, як неКонференція, досить давно існує в сучасному світі й передбачає дискусійний захід, учасники якого самостійно визначають хід його роботи. Цей термін застосовується, щоб підкреслити відсутність офіціозу, рекламних презентацій та організаційних внесків.

РубрикиБез рубрики

Паркувальний безлад, або Хто й чому займає місця для автівок інвалідів

Із 26 жовтня набув чинності закон про посилення відповідальності за паркування на місцях для інвалідів. За паркування на місцях, позначених спеціальними знаками — графічне зображення людини на інвалідному візку, — порушникам загрожує штраф від 1020 до 1700 гривень й евакуація автомобіля, в разі відсутності його господаря, на штрафмайданчик.

Після запровадження нововведень патрульні дали одеським водіям ще 10 днів, аби ті звикли до них. Чи дотримуються цих вимог зараз, ми з’ясовували під час спільного рейду з поліцейськими.

Перевіряти пішли на один з найнебезпечніших відрізків міських доріг — перехрестя вулиць Пантелеймонівської та Рішельєвської, поблизу всім відомого «Привозу». Тут є кілька парковок, які мають спеціально відведені місця для машин інвалідів. Правопорушників знайшли одразу. Два таких місця поряд зі Старосінною площею зайняли легковик і мікроавтобус без спеціальних знаків.

РубрикиПозиція

Кожен третій голосує за «Батьківщину»

15 листопада у Києві відбувся сьомий етап 14-го з’їзду партії ВО «Батьківщина».

У його порядку денному було два питання: про підсумки виборів депутатів місцевих рад та відповідних сільських, селищних, міських голів 29 жовтня і про участь Всеук-раїнського об’єднання «Батьківщина» у місцевих виборах, що відбудуться 24 грудня.

За офіційними результатами виборів, депутатами від «Батьківщини» стали понад 900 осіб, що становить 28%. Це означає, що кожен третій українець голосує за «Батьківщину». Це і є реальна соціологія. Друге місце — у БПП (668 депутатів, 20%) — цей результат, вважають учасники з’їзду, отриманий за допомогою ад-мінресурсу та фальсифікацій, а насправді він ще менший.

РубрикиБез рубрики

Конкурс для адвокатів

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 13.11.2017 № 4300/7 Координаційний центр з надання правової допомоги повідомляє про проведення з 18 листопада 2017-го по 23 січня 2018 року конкурсу з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Для участі у конкурсі адвокатам необхідно:

1. Зареєструватися на веб-сторінці http://contest.legalaid.gov.ua (з 18 листопада до 17 грудня включно), де заповнити онлайн-анкету та біо-графічну довідку; зазначити адресу електронної пошти для отримання інформації у зв’язку з конкурсом та регіон, у якому претендент проходитиме індивідуальну співбесіду з конкурсною комісією; завантажити посвідчені (підписані) власноруч скановані копії заяви, всіх заповнених сторінок паспорта (чи іншого документа, що посвідчує особу), свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та мотиваційного листа (у довільній формі обсягом до 500 слів).

РубрикиБез рубрики

«Срібло» з експорту зерна

У минулому 2016/2017 маркетинговому році, поряд з рекордом з виробництва зернових, Україна встановила ще один рекорд — з експорту зерна — майже 44 млн тонн.

В останні роки Україна експортувала понад 65% свого виробленого зерна, а частка зернових у структурі експорту країни сягнула 17%. Такі цифри свідчать про провідну роль нашої країни у забезпеченні світової продовольчої  безпеки, на що звернула увагу заступник міністра аграрної політики та продовольства Олена Ковальова під час конференції Global Grain Geneva (Швейцарія).

РубрикиБез рубрики

Аристократи на даху

Сусідній з моїм двір, на перший погляд, мало чим відрізняється від інших. Будинки тут різні, нові й старі, високі й не дуже. Біля повоєнної чотириповерхівки, попередниці «хрущовок», залізні гаражі, а понад ними — хатинка-голубник, де мешкають справжні пернаті аристократи — елітні голуби.

Господаря звати Костянтин Онілов, за фахом інженер. Коли бачу, як уранці він порається біля голубника, заставляє злітати своїх вихованців, знаю: буде вдалий день. Перевірено.

РубрикиБез рубрики

Лети, моя думко, на втрачену батькіщину...

В Одесі відбулася найочікуваніша культурна подія листопада — прем’єра опери Джузепе Верді «Набукко». У місті останнім часом неспокійно: мітинги, протести, викриття, розслідування. А в театрі — аншлаг: на прем’єрі не лише одесити, а й гості з усієї України.

Події опери, за біблійним сюжетом, розгортаються у єрусалимському храмі, який у давні часи був символом єдності єврейського народу. Сценографія на сто відсотків відповідає головній ідеї, закладеній режисером-постановником Володимиром Вовкуном: наш храм — Земля, і ми мусимо вберегти її від злої агресії. На задній завісі — лики святих, які моляться за Землю, й уривки з Тори, що летять у безодню. У центрі сцени — золотаво-сріблястий образ земної кулі, яка в драматичний момент руйнування храму вавилонянами розпадається на дві половини й зникає у космосі. Й семисвічники-менори, що так тепло осявали храм, раптом перетворюються на жорстокі сучасні знаряддя війни, схожі на міномети. Руйнування храму Соломона, ключова подія біблійного сюжету, — як застереження про вселенську катастрофу.

РубрикиБез рубрики

І нема Костанді забуття...

Як уже повідомлялося, виставкові майданчики Одеси явили нам водночас діаметрально протилежні за своїм змістом мистецькі проекти, що обумовлені історичною ґенезою художніх форм і різними сенсами творів митців, які жили в різні епохи.

Ми стали свідками виставки живопису Василя Химочки, що експонується в Одеському художньому музеї (див. «У полі незримого», «ЧН» за 23 листопада), та заключної частини проекту, ініційованого Одеською філією Грецького фонду культури на вшанування 165-ї річниці від дня народження Киріака Костанді — «Маловідомий К.К. Костанді (1852—1921), його учні і послідовники».

РубрикиБез рубрики

Прикрась життя витинанкою

28 листопада о 15.00 в Одеському обласному центрі української культури відбудеться відкриття персональної виставки лауреата премії ім. Р. Палецького 2017 року Маріанни Панасюк «Прикрась життя витинанкою».

 Мисткиня народилася у 1985 році в с. Приморське Татарбунарського району. Закінчила Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова за спеціальністю «культуролог, викладач і організатор культурних проектів».

Займається вишивкою, фотографією, розписує писанки, цікавиться українською символікою. Але головним своїм покликанням вважає мистецтво витинання.

РубрикиБез рубрики

Про мову одеситів і не тільки

Були часи набагато страшніші,
Але ганебніших ще не було.
Петро Осадчук.

За сотні літ своєї історичної пам’яті людство аж тепер упевнилося в тому, що: 1) Народ живе доти, поки живе його мова. Приклад: євреї, цигани; 2) мова творить і береже державу. Приклад: чотириста з гаком років чехи жили під німцями, рідну мову майже забули, держави не мали. Але варто було цій мові одродитись, — постала й держава. Та ще й така, що німцям у ній не лишилося місця, і вони мусили в масовому порядку вибиратися поза її межі. Висновок Лесі Українки: «Нація повинна боронити свою мову більше, ніж свою територію».

Наша держава, на жаль, дуже непослідовна в обороні своєї мови, тож чого тільки не виробляють у ній ті, хто сьогодні намагається на Богом даній нам УКРАЇНСЬКІЙ землі будувати русский мир!

Одні з усяких можливих трибун, а часом геть не з трибун, а на звичайних збіговиськах чи посиденьках пускають сльозу: мовляв, як тяжко кривдять їх у нєзалєжной Українє: обзивають національною меншиною, силоміць українізують кіно- телетитрами, мучать дітей зайвими уроками української мови...

РубрикиБез рубрики

Раніше за Люм’єрів

26 листопада — 165 років від дня народження Йосипа Андрійовича Тимченка (1852—1924), українського механіка-винахідника, фактично — першовідкривача кіно

«У ресторації «Франція» відкрилася художня виставка живих фотографій», які приводяться в рух за допомогою електричної машини — «електротахископа». Таке оголошення з’явилося в газеті «Одесский листок» 7 листопада 1893 року. Демонструвалися два кінофільми, зняті «кінетоскопом» на Одеському іподромі: «Скачущий всадник» і «Копьеметатель» Згодом ці сеанси, що тривали до 20 грудня 1893-го, — тоді в Одесі проходила промислова виставка — оголосили початком ери кіно. Тобто за два роки до сеансів визнаних батьками кінематографа братів Люм’єрів, які 1895-го презентували в Парижі п’ять короткометражок.

За твердженням одеського крає-знавця й кінознавця Володимира Миславського, винахідниками кіно таки стали брати Люм’єри. У своєму апараті французи втілили три основні принципи кінематографа: проекція на екран, механізм переривчастого руху плівки і, власне, кіноплівка. Раніше за них до створення кіно найбільше наблизилися двоє — Томас Едісон та Йосип Тимченко. Винахід Едісона мав один принцип кінематографа — кіно-плівку. У Тимченка було два: механізм переривчастого руху і проекція на екран. Про Тимченка можна казати, що він винайшов прототип кіноапарата — ідеально простий стрибковий механізм «равлик». Механізм братів Люм’єрів — грейфер — швидко вийшов з ужитку, а механізмом Тимченка користувалися й надалі у 16-міліметровій кінопроекційній і знімальній техніці.

РубрикиБез рубрики

Неспортивні випробування юних гімнастів

Болюче питання Комплексної дитячо-юнацької спортшколи №10, де близько 300 вихованців професійно займаються гімнастикою, буде вирішено у короткі терміни, запевнив, відвідавши цей заклад, голова Одеської облдержадміністрації Максим Степанов.

Наразі ж заняття проходять у жахливих умовах: відсутні електрика та опалення, навколо — пліснява, а сам зал — в аварійному стані.

РубрикиБез рубрики

Кузня чемпіонів

Спортивний комплекс Доброславської ДЮСШ нині не впізнати. Після реконструкції тут з’явилися нові трибуни, тенісний корт, вуличні тренажери та майданчик для бадмінтону. Оновлені також гімнастичний комплекс, бігові доріжки, міні-футбольне поле, баскетбольні та волейбольні майданчики.

«Завдяки цьому комплексу в районі, області та Україні з’являтимуться нові Білоноги, Шевченки, Шовковські та інші видатні спортсмени. Це буде відмінний куточок для спортивного відпочинку всього Доброслава», — наголосив заступник голови ОДА Сергій Колебошин.

РубрикиБез рубрики

Поліетилен — на переробку, а не на смітник

А чи знаєте ви, що в середньому поліетиленова торбинка служить нам не довше 20—25 хвилин, а після того, як ви її викинете, вона розкладатиметься у природних умовах не менше 100 років?!

Уже сьогодні більше 40 країн світу заборонили імпорт, виробництво, продаж і навіть використання пластикових та поліетиленових пакетів й упаковки, за винятком кількох галузей, як-от фармацевтика, де пластик забезпечує потрібну стерильність.

РубрикиБез рубрики

Одвічна загроза, або Серйозна розмова про те, як не отруїтися

Під час уже традиційного щотижневого брифінгу, який організовують фахівці обласного центру здоров’я, йшлося про отруєння, зокрема побутові, які часто завдають непоправної шкоди здоров’ю людей, а то й вкорочують їм життя.

Слово мав завідуючий відділенням анестезіології з палатами інтенсивної терапії багатопрофільного медичного центру Одеського національного медичного університету, лікар-анестезіолог вищої категорії Олексій Римашевський.

РубрикиБез рубрики

Не випадковість, а наслідок

Рік, який добігає кінця, лікарі нашої області ще довго згадуватимуть через велику кількість випадків кору серед дітей та дорослих, чого давно не було, і навіть про втрату від хвороби двох малих.

Ситуація, що склалася, не була випадковою, а стала прямим наслідком зниження рівня вакцинації. Так, станом на 20 листопада на Одещині було зареєстровано 812 випадків захворювання на кір, у 533 з яких занедужали діти.

У наш час, коли кір є «контрольованою інфекцією», такі показники не можуть не засмучувати. Адже це не тільки велика кількість хворих, це — люди, які «поділилися» вірусом зі своїми рідними та близькими, поширили його у громадських місцях та були небезпечним джерелом захворювання.

РубрикиЗдоров’я

Грип уже підкрадається

Упродовж минулого тижня, за даними МОЗ, активність грипу в регіонах України залишається низькою, у жодній з областей епідемічний поріг захворюваності на нього та ГРВІ не перевищений. З початку сезону щеплення проти грипу зробили 82534 особи.

Активність грипу наразі залишається низькою, однак «затишшя» не повинно заспокоювати, оскільки епідемія до нас уже підкрадається. Її треба і можна уникнути. І це практично кожному під силу.

Нових вірусів грипу впродовж тижня не визначено. Людських втрат через ускладнення від нього також не зафіксовано.

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua