РубрикиТема дня

Коли навколо війна...

Війна ведеться не лише на Донбасі — її російські спецслужби «розмазують» постійними диверсіями по всій країні. Як діяти суспільству?

Вечір понеділка багатьом врізався у пам’ять трагічною новиною про вбивство Аміни Окуєвої. Авто, в якому вона була разом зі своїм чоловіком Адамом Осмаєвим, розстріляли з автомата, що поліція кваліфікувала як замовне вбивство.

У більшості українців, мабуть, одразу промайнула згадка про події минулого тижня — вибух біля офісу телеканалу «Еспресо», що кваліфікувався як замах на нардепа Ігоря Мосійчука (до речі, Аміна була його радником на громадських засадах. — Прим. «ЧН»), в результаті чого загинули двоє людей. До того на початку вересня у центрі Києва, на Бесарабці, було підірвано авто чеченця і грузинського громадянина Тимура Махаурі, який загинув, і постраждали ще двоє людей — Наталія Целовальникова з донькою, які перебували в автомобілі.

У всіх трьох випадках українські правоохоронці організаторами диверсій називають російські спецслужби. Таку ескалацію напруженості у нашій країні з боку ФСБ ми спостерігаємо мало не щомісяця, а тепер і щотижня — відбуваються нові й нові підриви, замахи, вбивства... У такий спосіб війну, яка територіально ведеться на Донбасі, «розмазують» по всій Україні, підігріваючи градус напруги в українському суспіль-стві. Війна, яка є скрізь, якій кінця не видно і до якої всі звикли як до щоденного зла — це наче хронічний запальний процес: він послаблює імунітет, здатність організму чинити спротив.

Схоже, саме на це і ставить наш ворог. Він завдав прямого удару Україні, але ми встояли на ногах, і тоді він вичекав, щоб нас виснажила відкрита війна. Не дочекався і тут. Зараз, схоже, намагається поширити «зону бойових дій», сподіваючись хоч тепер, хоч так домогтися свого — повернути Україну в стійло гнилої та аморальної Російської імперії…

«Укрінформ» поцікавився у людей, до слів яких прислухаються українці, — історика Яро-слава Грицака та громадського діяча, лідера націоналістичної партії «Братство» Дмитра Корчинського, як має діяти суспільство, а також держава у такій ситуації.

Ярослав ГРИЦАК, доктор історичних наук, професор:

— Завдання Росії — максимально дестабілізувати ситуацію в Україні, і нема такої ціни, якої б вона не була готова за це заплатити. Для мене головний спосіб захисту в нашій країні — це проведення реальних реформ, а передусім — реформи суду, установ, які займаються розслідуванням і покаранням. Це ключова реформа, яка стосується не тільки безпеки українців, а й загального добробуту.

Щодо почуття безпеки, то вона залежить і від того, наскільки швидко розкриваються такі злочини і чи справедливо вони караються. Корупція, яка є в нашій країні, — ще один фактор небезпеки. Якщо злочин-ність розуміє, що може бути захищена політичними зв’язками чи грошима, то вона майже впевнена, що не буде покарана за злочини.

Що робити суспільству? У районах, де підвищений рівень злочинності, треба влаштовувати neighbour watch, тобто коли сусіди об’єднуються й, умовно кажучи, регулярно чергують, дбаючи про безпеку своїх дітей. Єдиний спосіб захиститися — пильнувати паркани довкола себе, щоб той, хто хоче завдати нам шкоди, мав якнайбільше перешкод. На жаль, який би не був рівень достатку країни, відчуття незахищеності не зникне, абсолютної безпеки просто не буває. Ще варто пам’ятати, що коли підпадаєш під таку загрозу, головне — не мовчати, а бути якнайгучнішим у прямому й переносному сенсах.

Взагалі ж суспільства, які мають високе відчуття небезпеки, ніколи не будуть багатими. Це — аксіома. Тому боротьба за безпеку — це не тільки боротьба за фізичне виживання кожної людини, а й за майбутнє країни. Одне з головних завдань і викликів для нашої країни — вийти із системи виживання і перейти в систему нормального життя. Небезпека й тоді, безперечно, залишатиметься, але люди не будуть на ній зосереджені. Більшість країн має той самий рівень небезпеки, що й Україна, але вони мають більший рівень захищеності.

Як історик скажу, що ми вступаємо в такий глобальний світ, який є нестійким і дуже небезпечним. Ми мали «благословення», коли дуже довго перебували в ізоляції, а наші мас-медіа тривалий час зазнавали цензури, тому ми менше знали про такі події. Це давало почуття відносної безпеки. Коли ж впали цензура й ізоляція, ми потрапили у широкий світ, який ніколи не був безпечним. У світі нема жодної точки, починаючи від власного двору, закінчуючи Овальним кабінетом у Білому домі, де людина може почуватися у безпеці.

Дмитро КОРЧИНСЬКИЙ, громадський діяч, лідер «Братства»:

— По-перше, як не прикро це визнавати, така атмосфера напруження певною мірою корисна суспільству, оскільки воно намагається не помічати, що в країні йде війна. У столиці багато киян ігнорують те, що відбувається на Донбасі, намагаються про це забути. Відтак їм корисно згадати, що все це їх стосується безпосередньо.

По-друге, громадяни мають відчувати і розуміти, що треба тиснути на органи державної влади, щоб вони убезпечували нашу державу. Адже проблема в тому, що тут можуть діяти російські спецслужби абсолютно з таким же комфортом, як і в Москві. Для того щоб у них цього комфорту було менше, треба, щоб передусім був перекритий кордон і не було транспортного сполучення. Потрібно також, щоб проводилися репресії стосовно «п’ятої колони» і не було її постій-ного пропагандистського накручування, на що й опираються російські спецслужби.

Організувати теракт неможливо без спільників — це велика робота. Скажімо, щоб розстріляти машину Адама та Аміни, потрібно було за ними стежити, а для цього — знаходити квартири, у яких можна відсиджуватися, організувати доставку зброї тощо. Тобто потрібні бу-ли спільники, які вербуються у «ватному» середовищі України. Оскільки це «ватне» середовище ніяк не відстежується, а його дух постійно підтримується каналами на кшталт «Інтера», радіостанціями, купою російських гастролерів тощо, то вербування відбувається легко. Тому потрібно припинити таке безпроблемне існування «п’ятої колони».

Прийнято вважати, що терору важко протидіяти, але після того як американці почали особливо стежити за безпекою, то великі теракти з боку ісламістів там майже припинилися. У нас же державна політика і нинішня ситуація лише заохочують терор.

Юлія ГОРБАНЬ.

Замість післяслова. Як відомо, перший замах на Адама Осмаєва та Аміну Окуєву, уродженку Одеси, лікарку, громадську активістку, воїна-добровольця, яку люто ненавидить нинішнє керівництво Чечні і сам хазяїн Кремля, було скоєно 1 червня цього року. Тоді Аміні вдалося поранити кілера і передати його до рук правоохоронців. Цього разу кривавий задум злочинці таки реалізували.

У середу 34-літню Аміну Окуєву за її ж заповітом поховали у Дніпрі, поруч з могилою її бойового командира Іси Мунаєва, керівника міжнародного миротворчого батальону імені Джохара Дудаєва. (Іса Мунаєв загинув у лютому 2015-го під Дебальцевим).

Художньо-документальний нарис Арсенії Великої «Аміна» (про життєвий і бойовий шлях цієї тендітної жінки і водночас незламного воїна) наша газета друкувала у серпні цього року.

«ЧН».

Переглядів: 655
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua