РубрикиБез рубрики

Від успіху малих громад до успіху оновленої країни


Велика історія сучасної і майбутньої України твориться нині в маленьких громадах, які добровільно вирішили об’єднатися і йдуть на вибори нових голів та депутатів 29 жовтня. Одинадцять громад Одещини теж приєднуються до кардинальних змін у державі. І навіть Бесарабія вже прокидається від летаргійного сну. Татарбунарський район тут поки що єдиний, де створюються об’єднані громади, але приклад для наслідування вже є й для інших районів півдня нашої області.

Старт

У степах Бесарабії на узбережжі Чорного моря у Татарбунарському районі є села, які могли б купатися у розкошах. Тузли, Лиман і Приморське віддалені від жвавих автомагістралей та промислових центрів, і це вигідно вирізняє їх від інших прибережних сіл. Та чомусь порожніють хати, молодь розбігається по світах у пошуках кращої долі, і мало хто повертається жити в рідне село. За останні десятиліття керманичі району переймалися лише збиранням хабарів за роздачу дорогоцінних земель на узбережжі, та й собі там немало земельки прихопили. Ось тому розкошують не села, а люди, які приймають рішення і розпоряджаються ресурсами, що належать громадам.

РубрикиБез рубрики

Амбулаторія у Виноградівці

У селі Виноградівка Болградського району запрацювала амбулаторія загальної практики сімейної медицини, що обслуговуватиме понад 4 тисячі місцевих жителів, серед яких багато молодих сімей з дітьми.

Завдяки співробітництву обласної  і місцевої влади та підприємців торік розпочалися роботи з будівництва приміщення для амбулаторії, зокрема було закладено фундамент, зведено стіни і накрито дах. Цьогоріч же виконано всі внутрішньо-оздоблювальні роботи, підведено водо- і газопостачання, облаштовано санвузли, придбано меблі та впорядковано прилеглу територію. З обласного бюджету на створення амбулаторії виділено 400 тисяч гривень. Ще 500 тисяч надійшло з місцевого бюджету. Окрім цього значну фінансову підтримку надало тамтешнє сільгосппід-приємство «Колос», повідомляє прес-служба облради.

Зараз медичний персонал амбулаторії складається з десяти осіб. Працюють кабінети дитячого та сімейного лікарів. Облаштовані також приміщення для роботи стоматолога і проведення лабораторних досліджень.

РубрикиБез рубрики

Хто, якщо не він...

У понеділок вранці Одесою розлетілася звістка: люди у формі проводять обшуки в кабінеті і вдома міського голови Геннадія Труханова. Інтернет-ресурсами поповзли «новини», що самого мера вже нема в Україні...

Національне антикорупційне бюро, яке, власне, й проводило обшуки, витримало паузу до полудня, повідомивши о 13.04 на сторінці у Фейсбуці таке:

«У відповідь на численні запити ЗМІ повідомляємо, що 23 жовтня детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури проводять слідчі дії (обшуки) в рамках розслідування двох кримінальних проваджень за фактами можливого зловживання службовим становищем службовими особами Одеської міської ради та підконтрольних останнім приватних суб’єктів господарювання, як резидентів України, так і офшорних юрисдикцій.

РубрикиБез рубрики

21 жовтня 1947 року

До 70-х роковин операції «Запад»

Операція «Запад» — одна з наймасовіших і короткотермінових сталінських депортацій цивільного населення Західної України з метою знищення «соціальної бази» українського визвольного руху. За попередньо складеними списками виселенню підлягали члени родин оунівців та повстанців.

Відправною точкою для реалізації каральної акції став наказ міністра держбезпеки СРСР В. Абакумова № 00430 від 22 серпня 1947 року «Про виселення сімей засуджених, убитих, тих, хто перебуває на нелегальному становищі, активних націоналістів та бандитів із території західних областей України». Постанова Ради Міністрів СРСР від 10 вересня того ж 1947-го «Про виселення із західних областей УРСР членів родин оунівців» сприяла пришвидшенню термінів виконання задуму. В документі йшлося про забезпечення вугільної промисловості СРСР робітниками з числа родин підпільників і членів УПА. 10 жовтня міністр внутрішніх справ УРСР Т. Строкач затвердив план оперативних заходів по своєму відомству.

Основними організаторами і виконавцями операції стали МГБ та МВД УРСР. Керівництво здійснював спе-ціально створений Оперативний штаб для депортації на чолі із заступником міністра МВД М. Дятловим. Місце дислокації штабу — Львів. Виконання забезпечували: оперсклад МГБ — 6859 осіб, збройні сили (солдати внутрішніх військ МГБ і корпус охорони МГБ, особовий склад МВД і прикордонних військ, «стрибки») — 46509, радянський партактив — 15556, армійські шофери — 1227 осіб. У ході операції використовували гужовий та автотранспорт, бронетехніку, трактори, залізничний транспорт.

РубрикиПам’ять

Твій мужній син, Одесо

17 жовтня у зоні АТО загинув одесит Микола Руденко, 1984 року народження. Він був старшим солдатом, командиром БРДМ-2, командиром 1-го відділення розвідувального взводу 10-го окремого мотопіхотного батальйону 59-ї окремої мотопіхотної бригади.

Життя воїна обірвалося миттєво, внаслідок підриву на фугасі, під час виконання бойового завдання на приморському напрямку Донецької області.

Зі своїм батальйоном Микола Руденко (позивний — «Рудік») брав участь у бойових діях із 27 травня 2017 року. Військовослужбовці згадують бойового командира як рішучого воїна, вірного товариша та надійного друга, який навіть у критичних ситуаціях з посмішкою на вустах приймав справжні чоловічі рішення. Один з бойових побратимів так охарактеризував його: «Людина-кремінь, з м’яким та щирим серцем, він завжди був у гармонії зі світом». Інші пригадують, що Микола обожнював свого дідуся й часто ставив його за приклад солдатам, через що ті шанобливо називали свого командира «Дєдушка Рудік»…

РубрикиАнонс

Самобутнє єврейське кіно

У суботу, 28 жовтня, відкривається перший Одеський єврейський кінофестиваль. У програмі — 31 фільм із 10 країн, серед яких художні, документальні й короткометражні стрічки. Покази та спеціальні заходи кіноогляду пройдуть у кінотеатрі «Родина».

Місія фестивалю — познайомити одеського глядача з цікавим, самобутнім та універсальним світом професійного єврейського кінематографа, демонструючи в рамках єдиної програми кращі українські та іноземні стрічки останніх років, присвячені єврейській тематиці, у тому числі неконкурентні в масовому прокаті.

У фільмів-учасників широка географія. Упродовж п’яти днів глядачі зможуть побачити кіностріч-ки з Франції, Ізраїлю, США, Австрії, Німеччини, Данії, Канади, Великобританії та інших країн. Понад 80% картин будуть показані в Одесі вперше.

Фестиваль відкриється комедією, що підкорила Європу, відомого французького актора й режисера Івана Атталя «Євреї» із Шарлоттою Генсбур в одній із ролей. Закриє кіноогляд німецькомовна стрічка, яка отримала гран-прі та приз глядацьких симпатій 29-го Токійського міжнародного кінофестивалю, «Вчорашній світанок», драмеді за участю популярного німецького актора Ларса Айдінгера.

РубрикиБез рубрики

Електронний рецепт

Щоб не відставати від Європи, у МОЗ України вирішили зобов’язати лікарів видавати рецепти на медикаменти в електронному вигляді.

Виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун недавно офіційно заявила, що це нововведення запровадять уже із січня наступного року. Програма видачі електронних рецептів включає відправку лікарем документа, який неможливо підробити.

Мета нововведення — спрощення системи отримання рецепту: пацієнтам не доведеться стояти у чергах і документ неможливо буде загубити. До того ж, кожен пацієнт зможе отримати доступ до статистики захворювань по Україні та регіонах за рік.

Програма видачі електронних рецептів впроваджується паралельно з проектом «Доступні ліки», який діє впродовж останнього півріччя. Уляна Супрун також зазначила, що МОЗ уже працює над розширенням переліку медичних препаратів, які громадяни країни з особливими захворюваннями зможуть отримувати безкоштовно або за зниженою ціною.

РубрикиРакурс

Червоний апокаліпсис 1917 року

Большинство наших крестьян не умеют ни читать, ни писать, — наша пропаганда воспринималась очень легко.

В.И. Ленин. ПСС, т.44, стр.41.

 

Наближається ювілей вікопомної події: 100 років від дня злочинної більшовицької афери, що більше семи десятиліть фігурувала в історії під назвою «Великої Жовтневої соціалістичної революції».

Згадка про цю подію не належить до «найприємніших», але й забувати про неї не маємо права, тим паче, що ті, хто, не спромігшись довести нас кривавим шляхом до «светлого будущего», настійно кличуть нас в «тёмное прошлое», обіцяючи відновити обіцяні «самым человечным человеком» принципи ленінського народовладдя, демо-кратії та гуманізму.

РубрикиБез рубрики

Правозахисник Олекса Тихий, його однодумці і послідовники

Закінчення. Початок в номері за 21 жовтня.

(До 90-річчя від дня народження вихідця з Донеччини, «за якого не соромно»)

Народився Олекса Тихий 22 січня 1927 року на хуторі Їжівка неподалік Олексіїво-Дружківки Костянтинівського району Донецької області. Закінчив філософський факультет Московського університету, де йому пропонували залишитися. Та він повернувся в Україну, вчителював на Запоріжжі та Донеччині — в рідній Дружківській школі. В 1977 році заарештований вдруге разом з Миколою Руденком. Судили його як рецидивіста, вирок показовий для СРСР: 10 років уже не суворого режиму, а особливого у виправно-трудовій колонії та 5 років заслання.

Чим же так налякав владу цей «рецидивіст»? У вироку від 1 липня 1977-го сказано: «Підсудний Тихий у січні 1972 року виготовив ворожий соціалістичному суспільству документ під назвою «Роздуми про українську мову та культуру в Донецькій області», в якому зводить наклепницькі вигадки, які порочать радянський державний і суспільний лад, навмисне спотворюють реальне становище української радянської культури, з націоналістичних позицій твердить про те, що корінне населення Донеччини нібито позбавлене мистецького життя, що життя вихованої людини нічим «не відрізняється від тваринного». Заявляє, що сучасне становище неначе веде до занепаду культури й асиміляції українського корінного населення».

РубрикиБез рубрики

Історію Батьківщини осягати з дитинства

Дитяча бібліотека ім. Івана та Юрія Лип — філія централізованої системи дитячих книгозбірень Одеси — цілком заслужено стала місцем проведення чергового фахового семінару співробітників мережі.

У найтяжчих часах правління «регіоналів», коли в цієї бібліотеки забирали навіть ім’я двох славних одеситів, українських патріотів, коли набіги депутатів та чиновників з міськради виганяли звідси навіть дух український, якого вони не переносили (а зараз хіба змінилися?), книгозбірня вистояла як одна з твердинь українства в Одесі. Твердим муром стали на шляху українофобів її працівники на чолі з директоркою Наталею Белінською. А головне — збереглися фонди конче необхідної національно-патріотичної літератури, які час до часу поповнюються новими цінними виданнями. Навіть головний доповідач на семінарі Олександр Музичко, доцент кафедри історії України Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, завважив, що тут є майже всі книжки, на які він посилається у своїй доповіді: варто було згадати якесь видання, як за хвилину-дві видання лягало на стіл, щоб міг показати його авдиторії. 

РубрикиБез рубрики

Великий світ крізь маленьке вікно

«Так ніхто не кохав. Через тисячу літ лиш приходить подібне кохання».

Ці безсмертні рядки мимоволі спали на думку, коли прочитав кілька перших віршів зі збірки «Світ через вікно» Ольги Гали із Южного.

Прекрасний лірик Володимир Сосюра був вельми категоричним у звеличенні свого, чи, точніше, його ліричного героя, кохання над усіма іншими. Бо так кохали і так будуть кохати! І не через тисячу літ до чи після, а вчора, сьогодні й завжди! От чи напише ще хтось так, як написав класик української поезії, — питання…

Лірична героїня Ольги Гали — у полоні кохання. Палкого, зраненого, зболеного, виплеканого-вимріяного нею, але, судячи з усього, нерозділеного, без відповіді, рівної силі її почуття. Ця почуттєва натуга й виливається на папір, а чи зринає рядками на моніторі. Відвертими, довірливими, які не можуть не торкнутися і струн чужого серця, щоб воно збудилося, забилося швидше, в унісон — із серцем поетеси.

РубрикиБез рубрики

Коли серця б’ються в унісон...

Філолог, а нині пенсіонерка (так сама відрекомендувалася) Світлана Михайлівна Пирогова, що живе у Подільську, надіслала в редакцію електронною поштою кілька своїх віршів. Про кохання, що «зігріває і без слів», про дощі, що йдуть «прозорими штрихами», про піктограму, в якій «б’ється щире серце України»…

З-поміж інших ми вибрали два, які хоч і не претендують на художню довершеність, але приваблюють своєю безпосередністю, задивованістю авторки світом (і земля у неї у лляній сорочці та запасці, й літо у зі стиглої ожини вінку), тим, чим, власне, й зачаровує лірика — загостреними почуттями-переживаннями, здатними збудити, зворушити читача, змусити битися його серце в унісон з поетовим.

Серпень — літа щедрий дар

Серпневим ранком забавляє літо,
З ожини стиглий одягло вінок,
З дрібних краплин води, як через сито,
Тихенько сіє дощовий танок.

РубрикиБез рубрики

Для домашньої бібліотеки

У редакції можна придбати або замовити книжки журналістів та авторів «Чорноморських новин»:

 • Євгена Акимовича — «Філософія тотальності», із серії «Нариси української культури», «Українська культура в історичному вимірі», «Феномен українства», «Європейська культура в афоризмах та висловах»;
 • Романа Кракалії — «Вернись на Золотий берег», «Блукаючі острови»;
 • Аліни Пляченко — «Шануймо борців за державність України»;
 • Віри Семенченко — «Силуети (Житейські історії)»;
 • Валентина Щегленка — «Гроно часу».

Телефонуйте за номером (048) 67-75-67.

РубрикиБез рубрики

Без осінньої хандри

Осіння хандра — явище сезонне, таке, що проходить, але не безслідно, в тому числі й у фінансовому сенсі. Адже співробітник, який перебуває в такому стані, може гірше виконувати свої обов’язки, а відтак викликати незадоволення клієнта та/або партнера.

Міжнародний кадровий портал HeadHunter Україна підібрав сім порад, які допоможуть впоратися з осінньою нудьгою, якщо вона вас усе-таки наздогнала.

За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічні виробничі втрати від сезонних депресій оцінюються у трильйон доларів. А до таких депресій схильні понад 300 мільйонів людей на планеті. Тут, швидше за все, йдеться про депресію як про медичний діагноз, поставити який може тільки фахівець, призначивши відпо-відне лікування.

Набагато частіше зустрічаються звичайний осінній сплін, хандра, занепад сил і зниження працездатності. Підніматися вранці стає важче, хочеться більше часу полежати під ковдрою. Типові млявість, втрата мотивації, байдужість. Позитивні емоції притуплюються. Звичайно, будь-яка людина має право на проживання подібних станів, але з тривалою осінньою хандрою можна й потрібно справлятися. Адже такий стан неприємний емоційно і фізично, та ще й може негативно позначитися на роботі.

РубрикиБез рубрики

Судді — 7, секретареві — 5

Сім років за хабар — таке покарання присуджено служительці Феміди із Савранського суду.

«За матеріалами Служби безпеки України Уля-нівський суд Кіровоградської області збільшив вирок першої інстанції та засудив до семи років позбавлення волі за хабарництво суддю Савранського суду Одеської області, а секретаря того ж суду — до п’яти років», — повідомив прес-центр СБУ.

У повідомленні нагадується, що суддю та судового секретаря в 2013-у затримали співробітники СБУ та Генпрокуратури під час отримання хабара. Правоохоронці встановили, що суддя вимагала 5 тисяч доларів США від дружини обвинуваченого у справі щодо незаконного обігу наркотиків за винесення вироку без позбавлення волі. Секретар виступала у ролі посередника.

РубрикиБез рубрики

За надлишкові метри

«Наші очікування щодо сумлінної сплати податку на нерухомість мешканцями Одещини виправдалися. За січень-вересень 2017-го до місцевих бюджетів надійшло майже 32 млн грн податку. Це у 2,6 раза перевищує торішні показники. Одеська область посідає лідируючу  позицію серед регіонів, які забезпечили найбільші надходження цього податку, випередивши м. Київ, Харківську, Львівську, Київську та Дніпропетровську області», — повідомив начальник головного управління ДФС в Одеській області Гліб Мілютін.

Керівник фіскальної служби зазначив, що найбільші суми податку на нерухомість сплатили власники нерухомого майна Приморського та Київського районів Одеси, міста Ізмаїл, а також селищ Овідіополь та  Лиманське. Понад чверть надходжень до місцевих бюджетів забезпечили власники елітної нерухомості (8,5 млн грн).

Збільшення надходжень з податку на нерухомість — це результат роботи фіскальної служби з розширення переліку даних, необхідних для розрахунку податку. Джерелом таких даних є інформація від органів державної реєстрації прав на нерухоме майно та самих платників податків, які самостійно звернулися до фіскальної служби, аби звірити дані. Впродовж 2017 року з платниками податків-фізичними особами проведено 43 тисячі звірок, за результатами яких додатково надійшло майже 12 млн грн.

РубрикиБез рубрики

Швидко й переконливо

У неділю, 22 жовтня, українська шахістка Анна Музичук, яка є чинною чемпіонкою світу зі швидких шахів і чинною чемпіонкою світу з бліцу, виграла чемпіонат Європи зі швидких шахів.

Наша гросмейстер, не зазнавши жодної поразки, здобула 7 перемог і 4 партії звела внічию, набравши 9 із 11 можливих очок. Кульмінаційним моментом у боротьбі за «золото» був 11-й, заключний, тур: Анна чорними обіграла француженку Полін Гішар.

Друге місце, набравши 8,5 бала, посіла колишня українка Катерина Лагно, яка нині виступає за РФ.

РубрикиБез рубрики

На підтримку армії

У січні-вересні нинішнього року платники податків Одеської області переказали до бюджету держави 426 млн грн військового збору, що на чверть перевищує показник аналогічного періоду 2016-го.

Нагадаємо, військовий збір запроваджено із серпня 2014 року як додаткове джерело фінансування та підтримки армії, яка виконує завдання у зоні проведення антитерористичної операції.

Напередодні Дня захисника України керівник головного управління ДФС в Одеській області  Гліб Мілютін подякував платникам податків за сумлінну сплату військового збору: «Кожен, хто відповідально ставиться до сплати  військового збору, є патріотом України й робить свій внесок у зміцнення обороноздатності країни та встановлення миру в нашій державі».

Головне управління ДФС
в Одеській області.

РубрикиБез рубрики

Три смерті що дві години

Всесвітній економічний форум відводить Україні 77-е місце зі 144 країн, оцінених під час складання Індексу глобальної конкурентоспроможності, через корупцію, нестале використання природних ресурсів.

У результаті впливу цих негативних факторів економіка України може втрачати до 11% ВВП.

«Лише через високий рівень забруднення атмосферного повітря Україна може втрачати до 15% врожаю. Але мене вражають інші цифри. За даними ВООЗ, кожних дві години в Україні помирає троє людей через поганий стан довкілля», — прокоментував Індекс глобальної конкуренто-спроможності міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак і додав, що й досі, попри таку жахливу ситуацію, питання охорони довкілля в Україні не є пріоритетним.

РубрикиБез рубрики

Водися, рибко, в озерах і лиманах!

На Одещині триває осіннє зариблення водойм цінними видами риб: товстолобом, коропом та карасем сріблястим.

Робиться це передусім для біологічного очищення води та покращення стану водойм, адже вселені мешканці — рослиноїдні, тож виконуватимуть роль природних біомеліораторів. Зариблення відбувається коштом самих користувачів водних біоресурсів, тобто риболовецьких підприємств.

Так, на території РСК «Придністровець» (с. Маяки) та ТОВ «Красна Коса» (с. Красна Коса) у Дністровський лиман недавно випустили 154419 екземплярів коропа, 53299 — товстолобика і 143446 — сріблястого карася. Розпочалося зариблення озер Китай (туди вже вселено 429800 товстолобиків і 198880 коропів) та Ялпуг-Кугурлуй (260834 товстолобики та 40886 коропів).

Найближчим часом планується розпочати зариблення озера Катлабуг та Хаджибейського лиману.

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

 • на 1 місяць — 21 грн.
 • на 3 місяці — 63 грн.
 • на 6 місяців — 126 грн.
 • на 12 місяців — 252 грн.
 • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

 • на 1 місяць — 15 грн.
 • на 3 місяці — 45 грн.
 • на 6 місяців — 90 грн.
 • на 12 місяців — 180 грн.
 • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Приймальня: 0 (482) 64-98-54;
050-55-44-206.
e-mail:cn@optima.com.ua