РубрикиКультура

Перший грецький сюрреаліст

Розширенню наших знань про мистецтво Греції ХХ століття сприяє планшетна виставка фотодокументів про життя та творчість художника і поета, провідного представника сюрреалістичного напрямку в цій країні Нікоса Енгонопулоса (1907—1985), яка відкрилася в Одеській філії Грецького фонду культури і присвячена 110-річчю від дня народження мистця. Експозиція створена на основі матеріалів, підготовлених до 100-річного ювілею цієї яскравої особистості.

В Одесі є вулиці Мала і Велика Арнаутські, а це свідчить про те, що їх заселяли вихідці із Греції — арнаути — еллінізовані албанці православного віросповідання, які, за деякими даними, на початку ХХ ст. складали 20 відсотків населення Греції. Багато з них приїхали до Одеси з підконтрольних Османській імперії земель, рятуючись від ісламізації.

Нікос Енгонопулос походив із сім’ї арнаутів, які належали до давньої аристократії, так званих фанаріотів. Ймовірно, ця обставина зіграла певну роль в осмисленні ним свої місії у мистецтві. У цьому сенсі викликають цікавість переважно його поясні портрети, у яких ори-гінально поєднані стилістика іконопису і футуристичні та сюрреалістичні підходи (портрет поета К. Кавафіса, автопортрет). Мистецтво Нікоса також дотичне до метафізичного, якому притаманна помітна депресивність. Воно, водночас, «ліве» й елітарне. Можливо, на вироблення художньої мови Енгонопулоса не в останню чергу вплинув всесвітньо відомий художник італійського походження Джорджо де Кіріко, який жив у Греції (до речі, також належав до аристократії), і з яким Нікос був особисто знайомий. Щодо тематики, то, крім християнських мотивів, у його творчості значне місце посідає звернення до елліністичної міфології.

Нікос Енгонопулос отримав прекрасну освіту спершу в Паризькому ліцеї, згодом закінчив Вищу школу красних мистецтв в Афінах. Працював художником-декоратором у театрах, займався проектуванням, розписами культових споруд, ілюструванням.

Як поет зазнав помітного впливу французьких символістів (Бодлер, Малларме) та авангардистів (Аполлінер), серед грецьких — автора національного гімну, романтика Соломоса, модерніста Кавафіса та інших. Енгонопулос зробив значний внесок у розвиток новогрецької літератури. Серед найвідоміших його творів — збірка «Не відволікайте водія», а вершиною вважається «Болівар: грецька поема», написаний у період німецької окупації в 1942—1943 роках (що викликало невдоволення німецької адміністрації, і поет мусив переховуватися). Планшети і книги, представлені на виставці, дають можливість скласти уявлення і про літературний талант Нікоса Енгонопулоса.

Ця виставка, без сумніву, значно збагачує наше уявлення про грецьку культуру.

Володимир КУДЛАЧ.

Переглядів: 3927
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua