РубрикиОсвіта

Замість предметів — «загальні поняття»

Найвідоміші вітчизняні авторитети у фізичній та астрономічній науках звернулися до вищих керівників держави — президента, прем’єр-міністра та голови Верховної Ради — із закликом-обґрунтуванням зупинити впровадження запропонованого МОН України проекту програми з дисципліни «Фізика та астрономія» для 10—11-х класів і повернутися до його серйозного професійного обговорення, аби уникнути занепаду системи природничої освіти в країні.

Ось які аргументи наводять учені.

Звертаємося до вас як вищих керівників нашої держави з дуже важливого, на наше переконання, приводу — змісту нещодавно запропонованого МОН України проекту програми з дисципліни «Фізика і астрономія» для 10—11-х класів. Цей проект є абсолютно неприйнятним, що очевидно кожному працюючому вчителеві й кожному фахівцеві з фізики. Він, по суті, не розкриває предмет, а підмінює базову освіту випускників середньої школи «загальними поняттями», безсистемно вирваними із су-цільної фізичної картини світу як основи природничих знань і наукового світогляду.

Зауважимо, що існуючий курс фізики 10—11-х класів після останнього «повернення» від 12-річної до 11-річної освіти вже виявився, на жаль, вельми перевантаженим. Нині ж пропонується додати до фізики ще й велику астрономічну складову. Таку зміну можна було б тільки вітати, якби вона супроводжувалася збільшенням навчального часу. Але на весь курс відводиться всього дві години на тиждень. У цих умовах механічне приєднання астрономії до фізики лише ускладнить вивчення обох дисциплін. У результаті фактично унеможливлюється повноцінне вивчення фізики не тільки на рівні стандарту (це вже було зроблено раніше), а й у профільному курсі.

Якби хтось свідомо ставив за мету занепад системи природничої освіти в нашій країні, то кращого шляху, ніж запровадження такої програми, він навряд чи знайшов би.

І це ще не все: запропонована програма має стати основою для ЗНО з фізики, що неминуче різко знизить його фаховий рівень. Останнє, в свою чергу, призведе до падіння якості знань абітурієнтів, які вступають до ВНЗ на спеціальності природничо-наукового та інженерно-технічного спрямування, і відповідного зниження кваліфі-кації таких фахівців. А це вже становить пряму загрозу перспективі високотехнологічного розвитку України та її національній безпеці.

Водночас, нам твердять, що потреби вказаних спеціальностей ВНЗ забезпечуватимуться за рахунок профільних шкіл. Однак наразі кількість шкіл відповідного профілю в десятки разів менша за потребу. І знищення існуючої системи підготовки школярів з фізики до реального створення достатньої кількості профільних шкіл (яке, відповідно до проекту «Нова школа», розробленого за участю МОН України, заплановане на 2023—2025 роки) неминуче призведе до зазначених вище загрозливих наслідків.

Ми впевнені, що таке «реформування» змісту фізичної освіти у 10—11-х класах потрібно зупинити та повернутися до сер-йозного професійного обговорення нової програми — особливо тепер, коли Верховна Рада України приступила до роботи над новим законом про освіту.

А. НАУМОВЕЦЬ,
перший віце-президент Національної академії наук України, лауреат Державних премій України та СРСР, академік НАН України, заслужений діяч науки і техніки України, доктор фіз.-мат. наук, професор;

В. ЛОКТЄВ,
академік-секретар Відділення фізики і астрономії НАН України, лауреат Державних премій України, академік НАН України, заслужений діяч науки і техніки України,
доктор фіз.-мат. наук, професор;

Я. ЯЦКІВ,
президент Української астрономічної асоціації, лауреат Державних премій України та СРСР, академік НАН України, заслужений діяч науки і техніки України,
доктор фіз.-мат. наук, професор;

І. АНІСІМОВ,
президент Українського фізичного товариства, заслужений діяч науки і техніки України,
доктор фіз.-мат. наук, професор;

О. РОЗЕНВАЙН,
учитель фізики Природничо-наукового ліцею №145
м. Києва, заслужений учитель України.

Переглядів: 3570
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua