РубрикиБез рубрики

Александр ХУГ: «Війна не є справою, яка має клінічну чистоту»

Александр Хуг — перший заступник голови Спеці-альної моніторингової місії ОБСЄ в Україні (СММ) 25 липня провів медіа-брифінг в Одесі. Він розповів про діяльність місії на Сході України, в інших регіонах, зокрема в Одеській області, а також про безпекову ситуацію в країні.

— Я вдячний вам за інтерес до роботи нашої місії ,— розпочав він свій виступ. — Наразі по всій Україні працює 10 моніторингових команд. Найчисельніші команди спостерігачів перебувають на Сході України. Більшість з них розміщена у межах Донбасу. Моніторингова команда в Одесі складається із 6 спостерігачів та 7 українських колег, які співпрацюють з нашими спостерігачами. Місія присутня у вашому місті з 21 березня 2014 року.

У неділю я повернувся з восьмиденного візиту в райони, наближені до лінії зіткнення. Хочу коротко поділитися своїми враженнями звідти. Ситуація вздовж лінії зіткнення, протяжність якої становить майже 500 кілометрів, є дуже непередбачуваною і має схильність до загострення. Місія фіксує сотні, а часами й тисячі порушень режиму припинення вогню. За одну добу, 23 липня, СММ зафіксувала понад 50 таких порушень. Частина з них — вибухи. Ця інформація міститься у наших добових звітах. Якщо у наших звітах ви бачите інформацію про вибухи, очевидно, це свідчить, що озброєння, яке давно вже має бути відведене (зокрема це стосується танків, артилерійських установок, мінометів та РСЗВ), все-таки залишається там. Власне кажучи, ці одиниці озброєння мають уже давно бути відведені за межі ефективної дальності своєї стрільби. Для танка це, щонайменше, 15 кілометрів. Місія зафіксувала 3000 одиниць такого озброєння у районах, де його не повинно бути. Мінські домовленості чітко передбача-ють відведення цих одиниць оз-броєння, але цим їх реалізація не вичерпується.

З початку року СММ зафіксувала понад 330 жертв серед цивільного населення. Чимало мирних жителів загинули або зазнали поранень унаслідок влучання осколків, а це означає, що застосовуються ті види озброєнь, які давно вже сторони мали відвести. Іншими словами, якби те озброєння було відведене, то чимало людей залишилися б живими або не зазнали поранень. Для того, щоб ви мали краще уявлення про стан справ, наведу приклад. Від початку нинішнього року до цього часу, порівняно з відповідним періодом 2016-го, зафіксоване 50-відсоткове зростання кількості жертв серед мирного населення.

Дуже часто внаслідок конфлікту зазнають пошкоджень об’єкти інфраструктури, від яких залежить чимало цивільного населення. Застосування важкого озброєння призводить до неможливості водо-, електро- та газопостачання, до пошкодження шкіл, лікарень та інших об’єктів інфраструктури. Як я уже казав, якби це озброєння відвели, об’єкти інфраструктури не руйнувалися б. Бо ви, очевидно, розумієте, що водофільтрувальні станції чи газопроводи не можна знищити вогнем, наприклад, з автомата Калашникова. А от артилерійський чи танковий снаряд, або мінометна міна здатні на такі пошкодження. Допоки ці одиниці озброєння будуть там, де їх не має бути, фіксуватимуться смерті, поранення, руйнування.

Суттєва проблема — безпосередня близькість позицій сторін. Як-от у районі Ясинуватої, Авдіївки чи в мосту в Станиці Луганській — там сторони розміщені занадто близько одна до одної. Відтак причиною чергового спалаху конфлікту може стати будь-що: зауваження, вигукнуте одне одному, піднятий прапор чи будь-які інші мінімальні збудники. Власне, тому й необхідно, щоб сторони розвели свої сили й засоби, щоб неможливою була така конфронтація, щоб сторони не могли перебувати у безпосередній видимості одна одної. Якщо цього не буде зроблено, ситуація не змінюватиметься.

Я також бачив, як українці з обидвох боків лінії зіткнення відчайдушно хочуть, щоб цей конфлікт зупинився. Вони не розуміють, чому почався цей конфлікт і чому він не закінчується. Їхні сусіди, які з іншого боку лінії зіткнення, не можуть до них добратися, щоб їх відвідати. Вони не розуміють, звідки з’явилася ця штучна лінія. Щоб відвідати членів своїх родин, люди повинні чекати у довгих чергах на КПВВ (контрольний пункт в’їзду—виїзду). Минулого тижня я був на всіх п’яти КПВВ. Картина тривожна. Це не лише пункти пропуску — це театри бойових дій. Цивільні особи очікують на перетин і при цьому перебувають у близько до військових позицій або безпосередньо на них. Сторони так і не зняли мінно-інженерних загороджень. Я спілкувався з багатьма цивільними, які розповідали, що вони не хочуть чекати в чергах на офіційних пунктах пропуску, а тому користуються стежками, лісами, тими незвіданими дорогами, де можуть бути мінні загородження. Відтак при таких спробах перетину люди ризикують життям. Вилучення цих мінно-інженерних загороджень передбачене пунктом 6 Мінського меморандуму.

Якщо ви ознайомитеся з нашими звітами, то побачите, що наші спостерігачі регулярно фіксують установлення нових мін. Завданням ОБСЄ є здійснення моніторингу та звітування. На основі наших звітів особи, від яких залежить прийняття рішень, мали б щось зробити, щоб припинити це насильство і ці страждання. Власне, на підписантах Мінських домовленостей лежить зобов’язання припинити бойові дії. Ми чітко усвідомлюємо, що вони можуть зупинити їх тоді, коли матимуть для цього бажання, у будь-який момент, коли вони цього захочуть. Це є питання бажання і це можливо.

ОБСЄ не припинятиме свою діяльність, допоки ці рішення не будуть ухвалені. Те, про що ми звітуємо, далеко не завжди зручно читати тим, хто приймає рішення. Ми бачимо не все, але про все, що бачимо, ми повідомляємо. Повідомляємо правду, яку ми бачимо. Ті, хто приймає рішення, зазвичай не люблять або не хочуть читати цю правду. В таких випадках вони звинувачують місію за ті провини, ті дії, які вони вчинили самі. Місія ОБСЄ є місією неозброєних цивільних спостерігачів. Ми присутні на місцях для того, щоб сприяти реалізації Мінських домовленостей. Ті, хто поставив свої підписи, повинні дотримуватися своїх обіцянок.

Наша увага зосереджена на цивільних особах, українцях, які живуть по обидва боки лінії зіткнення. Насамперед заради їхнього добра це має закінчитися, заради тих, хто був змушений покинути свої домівки, це повинно закінчитися. Для тих, хто не може прийти на роботу, не може побачити членів своїх родин, хто не може навіть провідати їх на цвинтарі, — це повинно закінчитися. Я вже неодноразово заявляв про це, але повторюся ще раз: йдеться про питання волі тих, хто може припинити це.

— Пане Александре, чи можуть ваші звіти у майбутньому бути використаними як матеріали для Міжнародного кримінального суду?

— Наші звіти є публічними і можуть використовуватися всіма, хто їх читає. Ми не є органом слідства чи органом, який здійснює розвідку. Водночас усе те, що ми виявляємо, і те, про що звітуємо, може використовуватися будь-ким, хто має в цьому потребу.

— Як ви оцінюєте ситуацію на Півдні України? Обстановка стабільна чи має тенденцію до погіршення?

— ОБСЄ звітує про те, що воно фіксує і бачить. Ми не робимо припущень і не маніпулюємо інформацією для того, щоб робити якісь прогнози. Водночас ми бачимо, що органи влади мають можливості, мають засоби для того, щоб працювати і реагувати, аби не допустити ситуації, яка є на Сході. Місія продовжуватиме моніторинг та відстежуватиме реакцію на нього органів влади не тільки в межах Донбасу, а й по всій Україні.

— Серед службовців місії ОБСЄ є чимало громадян РФ (36 із 641). Чи не закладено тут конфлікту інтересів України і Росії?

— Ми доволі часто чуємо стурбованість, пов’язану з цими питаннями. З огляду на ситуацію я розумію природу таких запитань і такого занепокоєння. Однак хочу зауважити, що всі наші співробітники не представляють якусь батьківщину або країну, з якої вони походять, або орган влади, який їх скерував. Вони представляють ОБСЄ. Будь-яке упереджене ставлення спостерігачів (чи то вони з Російської Федерації, чи з Німеччини, чи з Швейцарії) буде порушенням нашого кодексу поведінки. Вони погодилися на дотримання та виконання цих правил, перш ніж долучилися до місії. Такого роду поведінка тягне за собою наслідки аж до звільнення із Спеціальної моніторингової місії. Слід зауважити, що за практикою СММ країна, в якій місія представлена, не виступає джерелом спостерігачів. Водночас у місії працюють 350 українських співробітників, переважна більшість з яких — на Сході України. Без наших українських колег (вони і зараз поруч зі мною) ми не могли б цю роботу виконати. Вони значно краще знають саму країну. Я у вашій країні гість і не претендую на якесь глибинне розуміння України. Багато з тих колег, які виросли й народилися тут, зокрема і в межах Донбасу, краще відчувають і розуміють ситуацію. І ми не розрізняємо наших колег за ознакою і приналежністю їх до України чи до будь-якої іншої країни.

— Українські солдати, хто служив на передовій, неодноразово звертали увагу на те, що вдень, коли присутні спостерігачі ОБСЄ, обстрілів нема, а тільки-но вони їдуть — обстріли відновлюються, особливо вночі. Як цьому зарадити?

— Я дуже часто чую цю думку. Хочу дуже чітко зосередити увагу на одному: стріляють завжди або ЗС України, або так звані «ДНР» чи «ЛНР». Це не СММ ОБСЄ стріляє. Навіть вдень, коли ми присутні в певних місцях, стрільба триває поблизу нас, в нашому напрямку. Я був вісім днів біля лінії зіткнення, повернувся минулої неділі. Не було такого дня, який минув би без обстрілів. У нас є камери, встановлені з обидвох боків лінії зіткнення, які працюють цілодобово, тобто і вночі. Якщо ви ознайомитеся з нашими звітами, то побачите, що переважна більшість порушень припинення вогню фіксується саме вночі. Сторонам відомо, що ми там є, бо ці камери не встановлені таємно. У нас є камери в південній частині Авдіївки, на шахті «Октябрська» і ще багато де з обох боків, і це всім відомо.

— І хто ж частіше порушує мир за вашою статистикою?

— Не знаю, чи ви бували біля лінії зіткнення. Дуже часто вогонь відкривають через причини, які не є очевидними. Я бачив, як стрілянина розпочалася після того, як вибухнула міна. Інша сторона вважала, що її атакують, і відкрила вогонь. Я бачив п’яних солдатів, які стріляли в повітря, і бачив реакцію з іншого боку, коли відкривався вогонь. Також вогонь відкривається, коли одна сторона бачить, що сили іншої починають просуватися в їхньому напрямку, навіть без стрілянини.

Війна не є справою, яка має клінічну чистоту, це дуже непрозорий, часами дуже замулений процес. Але як ви, так і ми знаємо, що необхідно зробити, аби це припинити. Питання полягає в тому, чому сторони не виконують ті обіцянки, які вони дали, а не в звинуваченнях одна одної. Повинні бути конкретні дії, спрямовані на зупинення бойових зіткнень. Показування пальцем одне на одного не допоможе врегулювати цей конфлікт.

— Восени заплановані російсько-білоруські військові навчання. Майбутні маневри викликають занепокоєність. Чи передбачається посилення місії на українсько-білоруському кордоні?

— Мандат, який регулює нашу діяльність, не дозволяє нам коментувати якісь події, що відбуваються за межами України, але від імені місії можу сказати таке. За згодою постійної Ради глава СММ може розміщувати своїх співробітників і зосереджувати ресурси на інших ділянках, як це відбувалося раніше в межах Донбасу. Інший приклад — ситуація рік тому, коли було загострення на адміністративній межі Херсонської області та АРК. Ми збільшили свої ресурси, щоб посилити моніторинг саме там.

Володимир ГЕНИК.

Переглядів: 632
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua