РубрикиБез рубрики

Старт у друге століття

(Продовження. Початок у номерах за 22 та 27 липня).

У редакційному музеї зберігаються повні комплекти нашої газети за кожен, починаючи із 1944-го, рік. Є також окремі примірники або їх ксерокопії попередників «Чорноморських новин»: «Голоса пролетария», франкомовного «Le communistе», «Одесского коммуниста», «Известий...», «Чорноморської комуни» довоєнного періоду та періоду героїчної оборони Одеси в серпні—жовтні 1941-го. Це, по суті, документи тієї епохи, не підроблені і не ретушовані, а тому й цінні. Як для дослідників нашої минувшини, так і для кожного зосібна з точки зору усвідомлення того, що було і що не повинно повторитися.

Звісна річ, наш музей не єдине місце, де можна простежити столітню історію газети. Для цього існують спеціальні культурно-освітні та науково-інформаційні установи, які збирають, систематизують, досліджують друковані матеріали, зокрема й періодику, та забезпечують доступ до них і вчених, і широкого читацького загалу. В нашому місті це, передусім, Одеська національна наукова бібліотека, що на Пастера, 13. ОННБ — давній друг і незмінний партнер «Чорноморки». Мабуть, не було жодного проекту, заходу, акції, зініційованих головною книгозбірнею Півдня України, які на своїх шпальтах не підтримали б «ЧН». А цих проектів-заходів ой як багато! І найвагоміший з них — щорічна загальнонаціональна виставка-форум.

 

«Українська книжка на Одещині». В активі ОННБ — уже вісімнадцять таких форумів. Й інформаційним спонсором кожного з них була наша газета.

Про все це говорила у своєму виступі-вітанні на ювілеї «Чорноморських новин» генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України, повний кавалер ордена Княгині Ольги О.Ф. Ботушанська, висловлюючи заодно сподівання на подальшу співпрацю. А інакше й не може бути, бо і газета, і книгозбірня мають спільну місію — популяризувати друковане слово, утверджувати українську мову, долучати до читання якомога більше земляків, аби не меншало, а, навпаки, більшало серед них і абонентів, і передплатників. Тож попереду, переконані, ще чимало спільних ініціатив.

Наразі ж хочемо подякувати партнерам з ОННБ за книжково-ілюстративну виставку під назвою «Чорноморські новини» — історія розвитку інтелектуальної думки на Одещині», організовану в головному читальному залі бібліотеки до 100-літнього ювілею нашої газети. Це прекрасний подарунок і для нас, «чорноморців», і для всіх тих, кого цікавить, так би мовити, жива історія — пожовтілі, вицвілі сторінки-документи нашої такої непростої й неоднозначної минувшини.

«Чорноморські новини», ще будучи «Чорноморською комуною» (йдеться про кінець 1990-х), активно долучилися до процесів національного державотворення, каталізатором і провідником яких виступав тоді Рух. Непросте становлення цього громадського патріотичного формування, зокрема його одеського осередку, перипетії з набуттям юридичного статусу, зорганізовані ним політичні акції, спротив новим віянням компартійної системи — про все це писала наша газета часів редакторства світлої пам’яті Л.В. Міщенка.

Одним з найавторитетніших дослідників теми зародження й розвитку НРУ, значення його діяльності в становленні незалежної держави є доктор історичних наук, професор кафедри історії та етнографії України Одеського національного полі-технічного університету Г.І. Гончарук. Виступаючи на ювілейному зібранні, Григорій Іванович, давній автор і друг «Чорноморки», зачитав привітання нинішнього голови Народного руху України, депутата Верховної Ради В.М. Кривенка, в якому, зокрема, зазначається:

«Пройшовши всі історичні віхи, ви зуміли зберегти найважливіші основи журналістики: об’єктивність, професіоналізм, патріотизм. І всі ці роки свобода слова та любов до рідної мови були визначальними пріоритетами у редакційній роботі.

Щоденними зусиллями вірних своєму журна-лістському обов’язку працівників редакції, громадських дописувачів на сторінках газети відтворена історія України та Одещини.

«Чорноморські новини» були й залишаються хорошими і чесними співрозмовниками, мудрими порадниками. Ваше якісне публіцистичне слово завжди спонукає до роздумів, формує громадську думку.

І сьогодні перед газетою стоять такі ж важливі завдання — відстоювати українську Одесу, доставляти людям оперативну інформацію, виховувати нові покоління жителів Одещини.

Народний рух вдячний вам за збереження українських цінностей!».

Наша газета — громадсько-політична, а відтак виконує роль своєрідного дискусійного майданчика, де мають змогу висловлювати свої думки-позиції представники різних політичних партій, громадських інституцій, науковці, експерти і, звісно ж, звичайні громадяни, дописувачі, читачі. Свобода слова, плюралізм, коректність у полеміці — засадничі принципи редакційної політики «ЧН». Спасибі за привітання і НРУ, й Аграрній партії, і «Батьківщині», і всім іншим учасникам вітчизняного політичного спектра, які привітали нас з ювілеєм.

Є враження миттєві, швидкоплинні, тут і зараз, а є ті, що зостаються назавжди, всотуються в пам’ять, пронизують серце...

У моєму робочому кабінеті одну зі стін, що навпроти вікон, прикрашає «Жар-птиця» пензля Лариси Дем’янишиної. Це світле, життєрадісне полотно, не раз переконувався, крім суто естетичної, має ще й терапевтичну дію. Коли важко, коли, здається, безвихідь, звернеш погляд на «Жар-птицю» — й тіло наповнює спокій, умиро-творення, переконаність у тому, що за жодних обставин не треба пасувати, що все можна вирі-шити, якщо докласти зусиль.

На ювілейному вечорі «Чорноморки» Лариса Де-м’янишина та педагог і «просвітянка» Олеся Чайківська від шанувальників-читачів із Южного подарували редакції (цей момент ви бачите на світлині) ще одну роботу знаної майстрині — «Та не однаково мені...». На картині, написаній у неповторному авторському стилі, — портрет молодого Тараса Шевченка на тлі проникливого Кобзаревого погляду, помережений нетлінними рядками із циклу «В казематі».

Далі буде.

Іван МЕЛЬНИК.

Переглядів: 611
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua