РубрикиБез рубрики

Кожна країна — центр Землі

У рамках інформаційної кампанії «Будуймо Європу в Україні» в Impact Hub Odesa відбулася зустріч-дискусія з представниками бізнесу Одещини «Як вийти на ринки ЄС: можливості, шляхи, інструменти, історії успіху місцевого бізнесу».

Райнер Штальтнер  останніх 25 років мешкає в Одесі. Він — офіційний представник Торгово-промислової палати України в Австрії, засновник консалтингової компанії U.B. Con (Україн-ський Бізнес Консалтинг). 20 років очолює стивідорну компанію в Одеському порту. Його консалтингова компанія допомагає іноземному бізнесу входити на ринок України.

У вступному слові Райнер Штальтнер відзначив тенденцію до збільшення зацікавленості українських компаній для виходу на європейський ринок.

— Навіщо нашим підприємцям шукати ринки за кордоном?

— Світ сьогодні і ми в ньому перебуваємо в стані глобалізації. Це всесвітній процес економічної, соціальної, культурної, релігійної інтеграції у всіх сферах і на всіх рівнях нашого життя. Відсидітися в ізоляції нині вже нікому не вдасться. Ми переміщуємося по всьому світові, ми споживаємо товари, продукти, які виробляються близько і дуже далеко. Зважаючи на те, що земна куля кругла, кожна країна може претендувати на місце в центрі Землі. Одна з найдавніших назв Китаю — «Чжунго» — центральна, серединна держава, тобто центр Землі. За теперішньої глобалізації кожна країна може вважати себе центром Землі. 

Географічне місцезнаходження України можна сміливо назвати ідеальним на Євразійському континенті. Ми нерідко спостері-гаємо депресію серед бізнесу, серед підприємців, але треба завжди пам’ятати про свої позитивні, сильні сторони. Вони, безперечно, в України є. За 25 років країна стала світовим лідером з виробництва і продажу соняшникової олії. Входить до десятки найбільших світових виробників металургії. Перелік позитиву можна продовжити. На Одещині маємо порти, розвинену інфраструктуру для виходу морем в інші країни. Може, не всі знають, але навіть в останні проблемні роки приватний бізнес  вклав сотні мільйонів у розвиток інфраструктури. Сьогодні ми маємо місця для зберігання близько 35 мільйонів тонн  зернових,  й основна частина  збудована нещодавно.

Стара пісня... з новим заспівом?

Голова ОДА Максим Степанов незадоволений темпами робіт зі створення Єдиного центру екстреної медичної допомоги, з пультів якого скеровувалася б уся діяльність цієї служби на Одещині.

Про це стало відомо під час розширеної апаратної наради в облдержадміністрації. Про виконання протокольного доручення керівника ОДА від 6 лютого цього року щодо забезпечення доступності медичної допомоги та медичного обслуговування населення Одещини звітував начальник департаменту охорони здоров’я В’ячеслав Полясний.

Трохи історії. Єдиний центр екстреної медичної допомоги ще Бог знає відколи планували відкрити на базі міської станції «швидкої», яку мали об’єднати із обласними диспетчерськими службами, що дозволило б суттєво оптимізувати роботу медиків та виїздити на виклики до людей набагато швидше. Принаймні при трьох останніх керівниках ОДА створення такого об’єкта подавалося профільним управлінням як виграшна фішка. Далі намірів та гучних заяв справа з місця так і не зрушила.

Невже ми знову чуємо, даруйте, новий заспів до старої пісні?

Що не влаштовує нинішнього керівника області? Найперше, що процес просувається досить повільно. Під новий заклад знову шукають пристосовані приміщення та вирішують питання із програмним забезпеченням, у тому числі встановленням GPS на карети «швидкої допомоги». Зараз навігаторами обладнані менше половини всіх автівок — 73 із 182. Але цю роботу планують, за словами доповідача, завершити наприкінці літа.

РубрикиБез рубрики

Очікуваний і несподіваний

Давно очікуваний, але, водночас, і дещо несподіваний робочий візит Президента України Петра Порошенка у США завершився. Він був сповнений зустрічей на найвищому рівні, хоч і не офіційно-парадних, з оркестрами, ескортами та червоними килимами, але насичених, ділових і, сподіватимемося, максимально корисних для нашої держави.

Президент США Дональд Трамп, державний секретар США Рекс Тіллерсон, міністр оборони США Джеймс Меттіс, міністр енергетики США Рік Перрі, а також директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард та президент групи Світового банку Джим Йонг Кім — це не повний перелік зустрічей, проведених Петром Порошенком у рамках цього візиту. Його оцінки, а головне — наслідки, певна річ, ще по-переду.

Нині ж — про те, як сам глава Української держави оцінив свої перемовини з ключовою (подобається це визначенні комусь чи ні) постаттю сучасної міжнародної політики — президентом Сполучених Штатів Америки Дональдом Трампом.

На імпровізованому брифінгу після зустрічі у Білому домі Петро Порошенко, зокрема, заявив: «Ми отримали тверду підтримку з боку Сполучених Штатів, підтримку і щодо суверенітету, і територіальної цілісності, і незалежності нашої держави, і тверду підтримку  в продовженні реформ в Україні».

РубрикиБез рубрики

Україна у Другій світовій

Наше життя в Радянському Союзі було пронизане красивими міфами, в які, на жаль, і досі вірить певна частина наших співвітчизників. Один із них — Велика Вітчизняна війна.

Мурашки бігали по тілу, коли ми чули пісню, в якій повідомлялося: «Двадцать второго июня, / Ровно в четыре часа / Киев бомбили, нам объявили, / Что началася война». Враження підсилювалося міфами про несподіваність нападу фашистів та про наявність у противника переважаючих збройних сил.

А як же було насправді?

Насправді до 22 червня 1941-го війна, на якій гинули українці, тривала вже понад два роки. Лише в часи незалежності ми побачили фото спільного параду німецьких і радянських військ у Бресті (приймали генерал Гудеріан і комбриг Кривошеєв) та в Гродно (комбриг Чуйков). Ще й донині значна частина затюканих комуністичною пропагандою українців переконана, що ніякого пакту Ріббентропа—Молотова не було. Нагадаю, «Німецько-радянський договір про дружбу і кордон між СРСР та Німеччиною» був підписаний у Москві 23 серпня 1939 року, а таємний протокол з уточненнями поділу територій Європи переписувався двічі, бо треба було зробити обмін частини Прибалтики, яку спочатку планувалася передати СРСР повністю як військову здобич, на всю територію Західної України, що була на той час під владою Польщі, бо Сталін нібито прагнув «об’єднати братні українські землі».

За пактом Ріббентропа—Молотова, Друга світова війна почалася у вересні 1939-го. Як і намічалося в ньому, 52 німецькі дивізії 1 вересня ввірвалися в Польщу, дійшли з боями до зазначеної в таємному протоколі демаркаційної лінії і зупинилися. «На західних кордонах України, — стверджує Олександр Калініченко в історичному нарисі «Тричі зраджена», написаному з посиланням на документальні джерела, — вже стояли 5-а та 6-а (радянські) армії. До них приєдналися 12-а і 13-а... Скупчилися сотні тисяч військового люду, безліч гармат, танків, кавалерії, позаду яких стояли загороджувальні загони НКВС». До речі, 1 вересня на позачерговій сесії Верховної Ради СРСР був уперше прийнятий закон про загальний військовий обов’язок.

РубрикиТочка зору

Невдалий експеримент

Усяка школа славна не числом, а славою своїх учнів.

Микола ПИРОГОВ.

Оптимізація навчальних закладів — одне з актуальних питань сьогодення. Опорні школи з високою матеріально-технічною базою, оснащені школи-філії, гарні дороги, шкільні автобуси — все це звучить казково красиво. Та насправді все інакше.

Ось і закінчився 2016/2017 навчальний рік у Маразліївській об’єднаній територіальній громаді. З полегшенням зітхнули учні, батьки і вчителі. Бо рік той видався занадто напруженим. Такого безладу у тутешніх селах ще не було.

Ліквідація шкіл у громаді — Долинівської (86 учнів), Мараз-ліївської (130), Великомар’янів-ської (70) та Олексіївської (210 учнів), точніше, закриття 5—9-х, 10—11-х класів, принесла багато проблем. Так, саме ліквідація, а не реорганізація, як писали у листах-відповідях багато чиновників. Закриття відбулося всупереч протестам жителів громади, всупереч закону, брехливим і цинічним методом. Хоча на газетних шпальтах запевняли, що «люди самі вирішуватимуть, чи ремонтувати їм свої школи, а чи придбати автобуси і возити дітей до освітнього округу».

Дітей з ліквідованих шкіл відправили в експериментальний опорний Широківський заклад (130 учнів), що на околиці громади. При цьому безпідставно заявляли, що їхні рідні школи неекономні, що вчителі дають там неякісну освіту тощо. Тож і залишилися у громаді безробіт-ними 23 педагогічних і стільки ж технічних працівників, а діти — без рідних шкіл.

Та чи стала якіснішою освіта учнів за рік навчання в опорному закладі? Які зміни відбулися у житті дітей?

РубрикиБез рубрики

Залучи бабусю онлайн!

Одесу завжди вважали містом моряків. Сьогодні вона ще й входить у п’ятірку українських міст, де активно розвиваються ІТ-технології. Тож не випадково саме у нас стартував всеукраїнський проект «Залучи бабусю онлайн», організований за підтримки «Інтерньюз-Нетворк» та «Інтерньюз-Україна».

Людям старшого віку вкрай непросто адаптуватися до сучасного життя, що стрімко й динамічно змінюється. Най-ближчим часом без елементарних знань основ роботи комп’ютера буде зовсім непросто отримати необхідну інформацію, скористатися певними послугами не лише в комерційних, а й у державних структурах. Нині на сайтах органів влади — безліч необхідної для нас інформації, офіційні бланки, звернення… Особливо актуальним стає вміння користуватися комп’ютером та інтернетом в умовах  децентралізації, коли відстань між селом та центром громади може бути досить значною. Відсутність навичок користування новою технікою, страх перед нею призводить до того, що старенькі бояться підходити до банкоматів, не можуть собі зарадити в автоматичних пунктах прийому платежів, інформаційних порталах. Вони не розуміють, що таке залогінитися, вийти в чат, зробити скріншот, перекинути файл на флешку — всі ці дивні поняття лякають їх. Навчання ж комп’ютерній грамоті робить їхнє життя насиченішим. Це не лише можливість послуговуватися сучасними методами комунікації, а й питання самоствердження людей старшого віку, їх соціальної адаптації та діалогу між поколіннями.

— Сьогодні ми маємо справу з дивовижним поколінням, яке пройшло шлях від азбуки Морзе до стільникового зв’язку, від патефона до смартфона. Величезну відстань, що відділяє епохи людської цивілізації. Ті, кому зараз за 70, — це унікальні люди, і таких поколінь більше не буде. Тому заради них нам варто постаратися й дати їм ці знання, — вважає засновниця організації «ІТ-кластер», що об’єднує представників освіти, бізнесу і влади для розвитку сфери інформаційних технологій в нашому регіоні, організаторка перших в Одесі курсів комп’ютерного навчання для людей старшого віку Юлія Сулімова.

РубрикиБез рубрики

Оповідки з історії газети

Продовження. Початок у номері за 17 червня.

На зорі більшовицької монополії

16 травня 1923 року «Известия...» опублі-кували повідомлення «Неминуче збулося».

«Одеська організація партії соціалістів-революціонерів оголосила себе розпущеною, — йшлося у ньому. — Ми не проти робітничого класу, а й зобов’язуємо його брати найактивнішу участь у радянській системі для її подальшого розвитку. Одеські есери визнають, що нечіткість класової позиції партії СР, завдяки якій були залучені на її бік дрібнобуржуазні маси, призвела її до низки помилкових політичних дій. Загальні збори одноголосно постановили: Одеську організацію соціалістів-революціонерів оголосити розпущеною».

То був дуже важливий крок до цілковитої монополії більшовицької партії у всіх сферах влади.

Пригадую своє кореспондентське відрядження у село Петрівку Березівського району наприкінці першого повоєнного десятиліття і розмови з тамтешніми літніми селянами. Вони вдячно відгукувалися про есерів, які доклали чимало енергії, щоб збудувати в селі сучасний млин і пам’ятно ввести його в експлуатацію після голоду 1921 року. Взагалі, есери багато робили для блага селян, і степовики шкодували, що їхніх благодійників не стало. Але оголошена більшовиками нова економічна полі-тика — НЕП — повернула ринкові відносини, приватну ініціативу, і в селянських віконцях на кілька років засяяло світло. Уважні читачі газети розуміли: без повернення до землі господарів достатку не буде. А нова влада з кожним роком дошкульніше картала «куркулів», вважаючи їх винуватцями провалів у хлібозаготівлях.

24 січня 1928 року «Известия...» опублікували викривальний рейд «Як демидівські працівники купували хліб у куркуля»

РубрикиБез рубрики

Командир героїчної 411-ї

«Командир легендарної батареї» — під такою назвою в музеї Меморіалу «Героїчна оборона Одеси 1941 року. 411-та батарея» експонується фотовиставка, основу якої складають матеріали родинного архіву командира цієї батареї капітан-лейтенанта Івана Миколайовича Нікітенка.

Через унікальні світлини, які раніше не експонувалися, представлена непроста біографія командира легендарної берегової батареї, що зіграла важливу роль в обороні нашого міста, а згодом — ініціатора, засновника та першого керівника самого меморіалу.

На службу у лави Військово-Морських сил СРСР Івана Нікітенка призвали у 1930 році. Далі — з 1931-го по 1935-й, — навчання у Севастопольському училищі з підготовки офіцерського складу берегової оборони, по закінченні якого був призначений на посаду заступника командира батареї з технічної частини, а невдовзі став повноправним командиром військового об’єкта.

На бойовий захист рідної землі батарея заступила 5 серпня 1941 року, розгромивши залпами румунську піхоту під стінами Білгород-Дністровської фортеці. А вже з 1 вересня  залишилася єдиною частиною дальнобійної артилерії, здатною вести вогонь по лінії фронту всіх трьох секторів оборони Одеси на дистанці-ях 37 та 42,5 кілометра.

РубрикиБез рубрики

Маннергейм й одеські пророцтва

4 червня cповнилося 150 років від дня народження маршала Карла Густава Еміля Маннергейма

Президент України Петро Порошенко, перебуваючи в січні цього року у Фінляндії, заявив: «Ви навіть не уявляєте, наскільки маршал Маннергейм зараз популярний в Україні. Тому що він зразок. Зразок поведінки лідера держави, який здатний захистити свободу, волю і демократію своєї нації». Але мало кому відомо, що доля майбутнього маршала різко змінилася майже 100 років тому саме в Одесі.

У 1917-у Маннергейм був генерал-лейтенантом, командувачем 12-ї кавалерійської дивізії. Він майже тридцять років прослужив у російській армії, брав участь у російсько-японській війні, в розвідувальній експедиції в Китаї, після якої його прийняли до Російського географічного товариства. До Одеси генерал прибув на лікування набутої в Китаї ревматичної хвороби, що спричинила падіння з коня і вивих коліна. Втім, це падіння виявилося рятівним. Меннергейм не сприйняв Лютневої революції, за якою спостері-гав безпосередньо в Петрограді (йому навіть довелося переховуватися, щоб уникнути розправи).

В Одесі жив у готелі «Лондонський». Там познайомився з леді Мюрі-ель Паджет, членом британського Червоного Хреста на румунському фронті. Одного вечора леді Паджет запросила Густава у «вузьку і порожню кімнату з блискучою підлогою» на бесіду з ясновидицею. Асистентові ясновидиці потрібно було передати записку із запитаннями. Маннергейм запитав про дочок, які жили в Лондоні та Парижі. Потім — про своїх братів і сестер. Після цього поставив питання, що стосувалися його самого. Як згодом написав у мемуарах, відповідь видалася дивною. «Найближчим часом, — згадував Маннергейм слова ясновидиці, — тобі випаде довга дорога, високе призначення і ти приведеш армію до перемоги. Ти удостоїшся великих почестей, а потім ти добровільно відмовишся від високої посади. Та, попри все, через короткий час тобі доведеться вирушити у дві великі західні держави для виконання відповідального завдання, з яким успішно впораєшся. Коли ж повернешся з подорожі, то будеш призначений на ще вищий пост, але й ця діяльність буде короткочасною і дуже важкою. А через багато років знову посядеш досить високий пост...».

РубрикиЗдоров’я

Їжа, не сумісна з ліками

Коли ми хворіємо і починаємо приймати препарати, прописані лікарем, ми не припиняємо їсти і пити. При цьому мало хто змінює свій звичний раціон харчування, хоча поєднання певних препаратів з деякими продуктами може погіршити або й повністю нейтралізувати лікувальну дію. Аби уникнути негативного суміщення, врахуйте кілька порад.

Якщо вам прописали...

Антибіотики (біоміцин, тетрациклін і т.д.) — «найконфліктніші» препарати.

Якщо вам їх призначили, із меню слід виключити молоко, а також молочну продукцію, оскільки вони майже повністю нейтралізують дію антибіотиків. Відмовтеся і від алкоголю.

Їжте побільше фруктів, овочів і зелені.

Тимчасово відмовтеся від кислої їжі — фруктів, газованої води, соків, сухого вина і будь-яких страв, для приготування яких використовують оцет.

Антидепресанти (ці препарати містять у своєму складі інгібітори моноаміноксидази), тому з ними краще не поєднувати витримані сири, сири з цвіллю, квашену капусту, соєвий соус, яловичу і курячу печінку, в’ялену рибу і м’ясо, йогурти, інжир, родзинки і сметану. Всі ці продукти містять тирамін, який при поєднанні з інгібіторами моноаміноксидази здатні різко підвищувати артеріальний тиск.

Важливо: приймаючи антидепресанти, потрібно категорично відмовитися від алкоголю, особливо червоного вина.

РубрикиБез рубрики

Діти, комарі і базилік

Ці маленькі комахи здатні зіпсувати прекрасний відпочинок та зробити безсонною цілу ніч. Своїм дзижчанням вони викликають роздратування, а їх укуси — свербіж. Так, мова про комарів. Особливо від них страждають маленькі діти.

— Чи можна застосовувати репеленти та фумігатори, коли в оселі є дитина?

— Якщо маєте малюка до трьох років, то користуватися ними небажано і навіть небезпечно. Адже репеленти можуть викликати алергічну реакцію на чутливій дитячій шкірі, а хімічні речовини, які виділяють електрофумігатори, здатні нашкодити здоров’ю, — застерігає сімейний лікар вищої категорії Олена Решетник.

— А як тоді відганяти комарів?

— Насправді є багато природних засобів. Скажімо, можна на підвіконні у вазоні вирощувати базилік, який відлякуватиме комах. Встановити антимоскітну сітку, аби комахи не залітали до помешкання, а «для гарантії» нанести на неї тонкий шар бальзаму «Зірочка» чи олі гвоздики. Відомо, що ці маленькі кровопивці не переносять запаху гвоздики, розмарину, чайного дерева, кедру, базиліку.

РубрикиБез рубрики

Яка погода — такий і сон

Погодні зміни впливають не тільки на навколишнє середовище, а й на загальну картину сну людини, стверджують дослідники Університету Тафтса (США).

Коли організм готовий заснути, його внутрішня температура падає і залишається зниженою впродовж кількох годин, підвищуючись лише незадовго до пробудження.

Спекотна погода перешкоджає глибокому сну, а надмірна вологість ускладнює випаровування рідини з організму, змушуючи людину відчувати себе гарячою, що породжує дискомфорт під час сну. Крім того, висока вологість може сприяти розвиткові цвілі у спальні. Експерти радять добре провітрювати приміщення, спати у вільному легкому одязі або натуральній білизні.

На відміну від спекотної погоди, холодна — здатна підтримувати природний процес сну. Ідеальна температура у спальні повинна утримуватися на рівні 15 — 22 градусів Цельсія, але якщо вона падає до позначки, нижчої за 15 градусів, дискомфорт уві сні неминучий. У холодну пору року рекомендується за годину-дві до сну приймати теплу ванну, і, звісно ж, тепліше вкриватися.

РубрикиБез рубрики

Ліси горять — «реформи йдуть»

15 червня поблизу села Велика Васи-лівка Любашівського району виникла пожежа, яка охопила територію Троїцького лісництва (обхід №3, квартал 13, відділи 1, 2). Горіли кримська сосна, клен, дуб червоний та дикі черешні. Збитки зараз підраховуються.

На жаль, це вже не перший випадок умисного підпалу лісу. Рятувати ж його сьогодні фактично нема кому. Вся державна лісова охорона та й працівники лісництва звільнилися за власним бажанням і стоять на обліку у районному центрі зайнятості. У Троїцькому лісництві зараз залишилося четверо працівників: лісничий, помічник лісничого та два майстри лісу. Пожежу вдалося ліквідувати. На допомогу прийшли звільнені працівники лісництва. Приїхали також любашівські рятувальники ДСНС.

Прикро, що до гасіння пожежі не долучилися тутешні жителі. Можна зрозуміти екс-лісника С.І. Паровенко, яка щодо цього у Фейсбуці висловилася так: «А ще більше лякає байдужість місцевого населення, яке й пальцем не поворухне, щоб допомогти приборкати вогонь. Дуже шкода, що в людей таке ставлення до майбутнього лісу. Якщо ми й надалі будемо лише завдавати шкоди нашому навколишньому середовищу, то одного разу, вийшовши зі свого двору, побачимо перед собою пустелю».

РубрикиАнонс

Фестиваль фестивалів

У прийдешні вихідні в нашому місті стартує фестиваль фестивалів «Хочу до Одеси» — великомасштабна подія, що об’єднує в собі неординарні заходи різних напрямків.

Фестиваль розпочнеться в суботу, 24 червня, урочистою ходою по Приморському бульвару, а о 18.00 на площі біля пам’ятника Дюку де Рішельє, на головній сцені, відбудеться показ міжнародного конкурсу «Міс туризм інтернешнл, Україна, Чорне море», в якому візьмуть участь представниці різних країн світу, що виборюватимуть звання переможниці. Згодом тут же, на головній сцені, проходитимуть музичні, танцювальні та інші розважальні вистави і презентації.

Головна мета фестивалю, що проводиться з 2014 року, — презентувати Одесу як важливий туристичний центр на узбережжі Чорного моря. Головна ж ідея — показати гостям безмежну різноманітність Одеси та просувати її як місто, що відкрите для туристів не лише влітку, а й усі 365 днів на рік.

РубрикиБез рубрики

Транспортне полегшення

Від учора, 21 червня, одесити і гості міста дочекалися полегшення в транспортній комунікації у районі Пересипу.

Зокрема, відкрито рух для автотранспорту в напрямку з вул. Балківської на вул. Приморську і з вул. Балківської на вул. Чорноморського козацтва. До встановлення світлофорних об’єктів рух тут регулюватимуть поліцейські.

Робота трамвайних маршрутів залишається без змін.

Як повідомляє офіційний сайт мерії (omr.gov.ua), часткове відкриття руху пов’язане із завершенням першого етапу робіт з капітального ремонту транспортної розв’язки на перехресті вулиць Балківської — Отамана Головатого — Одарія — Чорноморського козацтва.

Закритим залишається рух з боку спуску Маринеска, де ремонті роботи тривають.

Наступний етап капремонту транспортної розв’язки в районі Пересипу зачепить вулиці Отамана Головатого та Одарія.

Про закінчення всіх робіт буде повідомлено додатково.

РубрикиБез рубрики

Не чіпайте павича...

Дикий павич залетів у винний магазин в американському місті Аркадія, штат Каліфорнія, і розбив у ньому пляшки з вином на 500 доларів.

Птах непомітно потрапив у приміщення і блукав між прилавками. Його побачила відвідувачка й поскаржилася менеджеру. Коли ж той спробував вигнати непроханого гостя, павич почав гасати по магазину. 

«Він пролетів над касою і сів на холодильник. Я був наляканий і не знав, що робити», — розповів менеджер Рані Ганем.

Відтак менеджер викликав фахівця з відлову диких тварин, але коли той спробував спіймати птаха, павич почав скидати пляшки з вином на підлогу, завдавши магазину збитків на 500 доларів.

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Приймальня: 0 (482) 64-98-54;
050-55-44-206.
e-mail:cn@optima.com.ua