РубрикиПозиція

Медреформа для обраних

Верховна Рада України минулого тижня схвалила у першому читанні один із урядових законопроектів про медичну реформу. Чому нововведення Кабміну зробить медичну допомогу недоступною для мільйонів українців?

Яку медреформу пропонують в уряді

Підтримуй медреформу або помри! В українських ЗМІ почалася активна кампанія на підтримку медичної реформи, започаткованої Міністерством охорони здоров’я (МОЗ). Нібито після прийняття законопроектів Кабміну будуть вирішені всі проблеми системи охорони здоров’я, а громадяни в один день отримають якісну та доступну медицину. Однак детальніше знайомство із запропонованою медреформою показує, що особливих вигод українцям вона не принесе. Фактично пропонується запровадити в нашій країні платну медицину, при цьому, скільки можуть коштувати послуги лікарів, у МОЗ не пояснюють.

Насправді так звана медреформа грубо порушує Основний закон України. Пропонується, по суті, скасувати гарантоване статтею 49 Конституції право на отримання безкоштовної медичної допомоги. За словами міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, з державного бюджету оплачуватиметься тільки так званий гарантований пакет медичних послуг — первинна медична допомога, а також екстрена та паліативна (процедури, покликані полегшити стан недужого при небезпечних для життя захворюваннях). Крім того, безкоштовними будуть лише екстрені пологи, а ось за планові доведеться платити в загальному порядку. Спеціалізована та високоспеціалізована допомога, тобто найдорожча, за планами Кабміну, повинна надаватися на умовах оплати пацієнтами.

«Що гарантуватиме держава після схвалення такої ініціативи? Перше — екстрену допомогу, по-простому, це — під’їзд «швидкої» і стабілізація стану недужого. Все, що далі, — на умовах спільної оплати з пацієнтом. Друге — первинну медичну допомогу. Це прийом сімейного лікаря або терапевта. За все, що далі, скажімо, консультація ЛОРа, хірурга, пацієнтові потрібно доплатити. Третє — паліативну допомогу, тобто полегшення перебігу недуги у невиліковно хворих. Всі інші послуги — або спільна оплата, або повна оплата з кишень пацієнтів! Депутатська група «Партія «Відродження» вважає, що такий підхід зробить просто недоступною медичну допомогу для мільйонів українців», — каже народний депутат групи «Партія «Відродження», член Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Андрій Шипко.

І додає, що законопроекти МОЗ, які розглядала Верховна Рада, по суті, передбачають самоусунення держави та перекладання тягаря оплати медичних послуг на простих українців. При цьому головний аргумент МОЗ — нібито безкоштовної медицини в країні і так нема. Справді, сьогодні в лікарнях пацієнти найчастіше купують за власні кошти необхідні для лікування препарати і матеріали. І все ж консультації та допомогу лікаря нині можна отримати безкоштовно, ніхто не має права відмовити в медичній допомозі людині. А от у разі прийняття урядових законопроектів щодо медичної реформи права на безкоштовну допомогу громадяни будуть позбавлені.

Вимоги «Відродження»

Медична реформа в Україні справді назріла. Але мільйони українців живуть за межею бідності і з такою реформою вони можуть втратити доступ до медичних послуг. Для того щоб запобігти ситуації, коли людям відмовлятимуть у допомозі просто тому, що в них нема грошей, у партії «Відродження» пропонують ввести в законодавстві такий термін, як «медична субсидія». За принципом субсидій на послуги ЖКГ.

Система медичних субсидій працює в багатьох країнах, таких як Канада, Болгарія, Швейцарія. Ця норма просто необхідна українському законодавству, оскільки більшість соціально незахищених громадян України — це пенсіонери. Для тих, хто потребує додаткової підтримки, слід на державному рівні закріпити фіксовану суму, якою можна буде скористатися при вторинному або третинному огляді.

«Ми наголосили, і це принципова позиція партії «Відродження», що реформа повинна зберегти державні гарантії: безкоштовну медичну допомогу для вагітних, у тому числі безкоштовні пологи, безкоштовне лікування дітей і малозабезпечених громадян. Такі важливі пропозиції для майбут-нього нашої країни не були враховані урядом! Тому ми не підтримуємо медреформу Кабміну в такому вигляді», — наголошує народний депутат групи «Партія «Відродження» Василь Гуляєв (на знімку).

На жаль, піар-кампанія Міністерства охорони здоров’я підмінила собою експертну дискусію з питання медичної реформи, яка б посприяла максимально усунути ті недоліки, що існують в нинішньому варіанті. Для цього ще є час, поки законопроект буде готуватиметься до другого читання.

Іван ДАНИЛЕНКО.

Переглядів: 1992
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua