РубрикиТема дня

Нам своє робить!

У вівторок, 30 травня, Сенат Нідерландів (верхня палата парламенту) проголосував за ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Після підписання ратифікаційних грамот королем цієї країни документ буде надіслано у Брюссель й угода, нарешті, набуде чинності у повному обсязі.

Десятирічна епопея з укладанням і ратифікацією Угоди (над її текстом, тобто умовами, почали працювати ще в 2007-у, а впродовж 2014—2016 років її затвердили всі — Верховна Рада України, Європарламент, національні парламенти держав-членів ЄС, крім Нідерландів) вийшла на фінішну пряму.

Нервова реакція Кремля на голосування Сенату Нідерландів — яскраве підтвердження того, що всі старання, докладені Москвою, аби ця Угода ніколи не стала реальністю, зведені нанівець. Путінський режим зазнав чергової поразки на міжнародній арені.

Почну з кінця — саме з офіційної реакції РФ, в якій, власне, і визнається поразка. Бідкаючись на «потужну пропагандистську обробку з боку брюссельських (і не тільки брюссельських) стратегів, власних керівників і політичного десанту з Києва» та «бездоказові твердження про провокаційні дії Москви, заклики до загальноєвропейської солідарності перед обличчям міфічної «російської загрози», офіційна представниця МЗС Росії заявила: «Фактично, голландський народ, який сказав «ні» асоціації з Україною, обвели навколо пальця. Зробили це його власні лідери, які в черговий раз взяли на озброєння відверто русофобську пропаганду, що, до речі, є прямим підтвердженням антиросійської суті Угоди про асоціацію Україна—ЄС, скільки б нас не запевняли в зворотному».

Отож, у документі, який стосується взаємин України з ЄС й аж ніяк не РФ, у Кремлі вперто вбачають «антиросійську суть». Але то їхні проблеми. А нам, як писав класик, «своє робить».

У зовнішньополітичному відомстві України, вітаючи рішення Сенату Нідерландів, наголосили:

«Пам’ятаючи ціну, яку заплатили українці за Угоду про асоціацію, забезпечення її повноцінного вступу в силу — наш спільний моральний обов’язок. Адже, ця Угода є ключовим дороговказом у впровадженні в Україні системних політичних та соціально-економічних реформ на основі найкращих європейських стандартів, спрямованих на підвищення рівня життя українців.

Разом ми здолали всі перешкоди на шляху ратифікації Угоди, разом забезпечимо якнайскоріше повноцінне набуття нею чинності та ефективну імплементацію».

«Голосування в сенаті Нідерландів — це важливий сигнал від Нідерландів та всього Європейського Союзу до наших українських друзів: місце України — в Європі. Майбутнє України — з Європою», — йдеться у спеціальній заяві президента Єврокомісії Жана-Клода Юнкера.

Дякуючи уряду Нідерландів та керівництву інших сторін за зусилля, докладені задля позитивного завершення цього процесу, очільник Єврокомісії наголошує:

«Ми вже на завершальному етапі. Наша Угода про асоціацію, включаючи частину щодо глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі, ще на один крок ближча до ратифікації. Я хотів би, аби цей процес завершився швидко, до початку саміту ЄС—Україна, запланованого на липень.

Європейський Союз повністю відданий нашому партнерству з народом України, який став одним з найближчих та найбільш цінних для нас. Угода про асоціацію вже привела до зростання торгівлі між нами та покращення матеріального стану підприємців. Вона допомогла розпочати та зміцнити безліч реформ в Україні, а також створила нові можливості як для громадян Європейського Союзу, так і для громадян України».

Процес ратифікації був марафоном з багатьма часто несподіваними та несправедливими перепонами, зазначають у Представництві ЄС в Україні, цитуючи ключових європарламентарів, які займаються питанням відносин з Україною.

Так, у заяві голови Комітету із закордонних справ Європейського парламенту Девіда МакАллістера (Німеччина), голови Парламентського комітету асоціації між Україною та ЄС Даріуша Росаті (Польща) та його заступників Тібора Шания (Угорщина) і Каї Каллас (Естонія), а також постійного доповідача щодо України Міхаеля Галера (Німеччина) йдеться:

«Ми щиро вітаємо сьогоднішнє голосування Сенату Нідерландів на підтримку Угоди про асоціацію між ЄС та Україною. Воно відкриває шлях до повноцінного набуття чинності цією ключовою угодою. Для Європейського парламенту, який її ратифікував переважною більшістю голосів ще в листопаді 2014 року, це чудова та довгоочікувана новина. Процес ратифікації був марафоном з багатьма несподіваними та несправедливими перепонами. Це нечесно щодо хоробрих громадян України, які боролися за цю Угоду на Майдані взимку 2013—2014 років; більш ніж сто з них заплатили за неї ціною власного життя. Таким чином, ми закликаємо як владу Нідерландів, так і виконавчі органи ЄС завершити процедуру якомога швидше, але не пізніше саміту ЄС—Україна, який відбудеться у Києві 13 липня.

Це ще одна визначальна подія у двосторонніх відносинах України та ЄС після надання безвізового режиму. Останній вступить в силу для громадян України 11 червня. Віднині час подумати про майбутнє наших відносин. Слід розпочати з надання допомоги Україні, щоб вона могла сповна використати потенціал Угоди про асоціацію та з визначення сфер для подальшого посилення співпраці. Як і раніше, ми стоїмо пліч-о-пліч з нашими українськими друзями, особливо в рамках наших міжпарламентських відносин. Ми також зробимо все від нас залежне, щоб допомогти їм в проведенні реформ, поділитися досвідом, де це потрібно, та сприяти подальшому розвитку наших двосторонніх відносин, на благо як громадян ЄС, так і громадян України».

Нагадаю, відповідно до законодавства ЄС, Угода про асоціацію, яку Європейський Союз та Україна підписали в 2014 році, набуде чинності тоді, коли її ратифікують всі сторони. Єдиною країною, яка загальмувала процес, стали Нідерланди, де в квітні 2016-го відбувся консультативний референдум щодо асоціації Україна—ЄС. Тоді більшість учасників плебісциту (щоправда, в ньому взяли участь лише 32,2% від тих, хто мав право голосу), сказала «ні».

Подальші переговори, проведені між владними інституціями Євроспільноти, урядом Нідерландів та урядами решти членів ЄС, внесли деякі роз’яснення щодо Угоди про асоціацією з Україною. Серед таких аспектів, в рішенні чітко вказано, що Угода не передбачає перспективу членства в Європейському Союзі. Також вона не пропонує гарантії колективної безпеки чи військову допомогу/підтримку Україні, а також не дає громадянам України доступу до ринку праці країн-членів ЄС. В рішенні, крім того, зазначено, що Угода не зобов’язує країни-члени надавати фінансову допомогу України, та підкреслено, що ключовим елементом Угоди є боротьба з корупцією.

Де в усьому цьому криється «антиросійська суть» розгледіти, як на мене, неможливо. Але в Кремлі таки розгледіли. Та хай їм грець. А нам — своє робить.

Підготувала Ольга СІРА.

Переглядів: 955
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua