РубрикиБез рубрики

Шевченко сьогодні і завжди


На віки сполучені два поняття — Шевченко і рідна українська мова. Дві найважливіші ознаки, два символи нації. Допоки вони з нами — доти жива нація. А забрати — не дано нікому: з нами сила духу пращурів наших і сила Божа. І сила та — мудрість рідного Слова…

Біля пам’ятника Тарасові Шевченку в Одесі люди зазвичай збираються зрання. Вітають одне одного зі святом, купчаться, розмовляють… Прийти — це як ритуал. А потім…

Майданчик перед пам’ятником повнився, обіч постаті Тараса Шевченка дитячий хор прегарно заспівав національний славень. Відтак і українські пісні, на слова Кобзаря. Людей все прибувало, хоч і не так багато їх тепер збирається, як бувало тамтими роками. Та все ж простір перед пам’ятником залюднювався. Час до часу якийсь поважний чоловік, певне, розпорядник абощо, пропонував одійти набік, звільнити доріжку. «Здєсь будет проходіть почотний караул», — попереджував цей ввічливий чоловік та вказував рукою, де саме треба звільнити. Військовики мали проходити після ритуалу покладання квітів представниками влади. Оте «почотний» не тулилось ні до чого. Та найшовся таки один козак з-поміж багатьох свинопасів (це з Шевченка), поправив стримано: «Почесна варта — буде українською». Достатньо голосно, але не звертаючись до нього безпосередньо. Дарма. Чоловік той своє зна: за хвилю — знов той «почотний караул»…

РубрикиБез рубрики

Закличне слово Кобзаря

22 травня для українців — день-символ, невмирущий символ!

Перепоховання Тараса Шевченка стало подією, що сколихнула Україну ХІХ століття, спонукала українців до відкритої маніфестації своїх поглядів.

У 1960—1970 роки вже ХХ століття саме 22 травня саме біля пам’ятників нескореному Тарасові патріотична молодь читала вірші та виголошувала вільнолюбні промови.

Цьогоріч в Одесі відродять традицію Шевченкових читань: 

22 травня о 18.00 біля пам’ятника Т.Г. Шевченка, що у парку його ж імені, кожен, хто знає і шанує творчість Кобзаря, зможе прочитати його вірша, послухати і поспівати пісень на його ж таки, Тарасові, слова. (Організатори, а це, передусім, Обласний центр патріотичного виховання дітей та молоді, просить підготувати для декламування по кілька поезій на вибір, щоб не було повторів).

Шевченкові читання відкриють представники дитячого музичного театру «Маскарад» школи педпрактики при ОНМА ім. А.В. Нежданової. Запланований і виступ школи бойового гопака «Шторм».

Приєднуйтеся!

РубрикиОсвіта

На старті — ЗНО

У вівторок, 23 травня, розпочинається найгарячіша і найвідповідальніша пора нинішнього року для тих, хто прагне стати студентом, — зовнішнє незалежне оцінювання якості освіти.

Старт кампанії — складання тесту на знання української мови та літератури (23 травня), а її фініш — тест з хімії (16 червня).

Як розповів цими днями на спеціально скликаній в ІА «Контекст-Причорномор’я» прес-конференції директор Одеського регіонального Центру оцінювання якості освіти, кандидат педагогічних наук Анатолій Анісімов, у нашій області на проходження ЗНО зареєстрували-ся 14744 особи (торік було більше — 15878).

Загалом по Україні проходити ЗНО зголосилася 240881 особа.

Найпопулярнішими серед предметів стали: українська мова та література, історія України (68%), математика (60%), англійська мова (46%), біологія (30%).

Задля організації якісного процесу складання тестів 82 нав-чальні заклади області працюватимуть як пункти тестування. Їх місцерозташування: Одеса, Ізмаїл, Болград, Кілія, Рені, Сарата, Арциз, Білгород-Дністровський, Чорноморськ, Роздільна, Подільськ, Біляївка, Балта, Березівка, Южне, Любашівка, Татарбунари, Тарутине, Овідіополь, Ширяєве.

Анатолій Анісімов, побажавши всім учасникам ЗНО успіхів, нагадав про відповідальність за нехтування правилами його проходження, а також закликав не бути байдужими, якщо, раптом, стануть свідками порушень процедури тестування.

Додаткову інформацію можна отримати за телефонами (048) 784-69-95, 784-89-36, 32-35-09 та на сайті Одеського РЦОЯО http://www.test-center.od.ua.

РубрикиОсвіта

«Будь розумним!»

Міністерство освіти та науки підтримує проект онлайн-підготовки до ЗНО «Будь розумним/Be smart», створений за ініціативи голови Одеської облдержадміністрації Максима Степанова, і вважає, що його варто поширити на всю Україну. Про це 18 травня на прес-конференції в Одесі заявила міністр освіти та науки Лілія Гриневич.

«Цей проект ми підтримуємо ідеологічно, я вважаю, що він дуже правильний. Більше того, ми з головою ОДА Степановим говорили про можливість його розповсюдження на всю країну. І, в принципі, вже здійснили у цьому напрямку певні кроки. Їх ще рано оголошувати, але ми над цим будемо працювати. Змішане навчання дуже актуальне для України, тому що в нас багато сільських територій, багато малих шкіл, і навчання, коли ти сам формуєш собі його графік, є дуже продуктивним і правильним. Це великий плюс, коли, крім звичайних уроків у школі, діти мають можливість доступу до уроків най-кращих учителів країни», — наголосила Лілія Гриневич.

Проект «Будь розумним/Be smart» — це безкоштовна цілодобова онлайн-платформа для кожного охочого підтягнути прогалини у навчанні, систематизувати знання та належним чином підготуватися до тестів ЗНО. Ініціатива стартувала в Одеській області на початку квітня цього року і була реалізована завдяки залученню до проекту приватних інвестицій особисто Максима Степанова та групи педагогів регіону.

Онлайн-курс охоплює і систематизує всю шкільну програму, надає можливість переглядати відеолекції з різних предметів та користуватися схемами, картами, зображеннями. У рамках ініціативи передбачені щоденне навчання за індивідуальним графіком, а також тренування на всіх типах тестів, які зустрічаються на ЗНО.

РубрикиТочка зору

У світі заборон і санкцій

В газеті «Урядовий кур’єр» від 17 травня 2017 року опублікований указ Президента України №133. Відповідно до цього указу набрало чинності рішення Ради національної безпеки й оборони України від 28 квітня «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших економічних заходів (санкцій)».

Зворотний бік медалі

До санкцій (уперше з початку їх застосування під час війни) включене блокування доступу до російських інформаційних ресурсів в інтернеті. В тому числі до Яндексу, до соціальних мереж «ВКонтакте» та «Одноклассники». Серед санкцій і заборона на використання державними установами програмного забезпечення російського виробництва. Включаючи поширений в Україні бухгалтерський програмний продукт 1С.

Фахівці вважають, що за допомогою цих ресурсів, соціальних мереж і програм російська ФСБ та інші спецслужби Російської Федерації отримують несанкціонований доступ до інформації і використовують її у гібридної війні проти України. Цілком імовірно, що так і відбувається. Але у кожної медалі є зворотний бік. В даному випадку зворотний бік застосування санкцій — обмеження прав і свобод громадян. Зокрема, права на отримання, обмін і поширення соціально значущої інформації.

Не скажу, що схвалюю, але добре розумію необхідність тимчасового обмеження такого права під час війни. Навіть війни гібридної і неоголошеної. Але в будь-якому разі для мене, і, сподіваюся, не тільки для мене, важливо, яким чином і для чого держава обмежує це право.

РубрикиБез рубрики

Повалення і возвеличення, або Останній київський Ленін і нескінченний російський Сталін

В українській столиці демонтовано останній пам’ятник Леніна. Остаточне зникнення з п’єдесталу більшовицького вождя збіглося з рішенням Європейської Ради щодо надання Україні безвізового режиму з ЄС.

Для мене це не просто збіг. Я не бачив жодної європейської країни — ані у старій, ані у новій Європі — в якій Ленін визначав би ландшафт. Звичайно, є країни, де до більшовицького вождя ставляться як до помітного іноземного політика. Але поставити меморіальну дошку Леніну в Швейцарії, якій не довелося дізнатися, що таке справжній комунізм, і терпіти пам’ятники вурдалаку в країні, спотвореній комунізмом, — це зовсім не одне і те ж.

У той час, як в Україні зникає сама пам’ять про Леніна, в Росії воскресає пам’ять про Сталіна. Саме про Сталіна, не про Леніна. Ленін після викриття культу особи Сталіна був символом «хорошого комуніста». І, судячи з усього, сучасні правителі Росії не можуть погодитися саме з цим образом вождя-гуманіста — бо справжній Ленін гуманістом не був ніколи. Їм потрібен Сталін, тому що саме Сталін — це всевладдя держави і страх світу перед Росією. Путін хоче, щоб його боялися і свої, і чужі.

«Культ Перемоги», який в останнє десятиліття прийняв у Росії огидні дикунські форми, що не мають ніякого стосунку до самої історичної події, багато в чому пов’язаний саме зі спробами повернути Сталіна в історичну свідомість росіян. Це не так просто — тому що не просто остаточно винищити пам’ять про репресії. Але це необхідно для країни, в якої немає жодного бачення майбутнього — тільки страшне минуле, яким хочеться пишатися. Але бажання є — і тому кожен День Перемоги стає кроком до повернення Сталіна на п’єдестал, до відродження всевладдя чекістів і страху світу перед непередбачуваністю Росії. Якщо чесно, тільки заради цього — а зовсім не заради пам’яті — День Перемоги російському керівництву і потрібен.

РубрикиБез рубрики

Як працював — така й пенсія

Однією з найобговорюваніших нині тем є проект урядової реформи, презентованої у середу, 17 травня, прем’єром Володимиром Гройсманом на засіданні Кабміну.

Частина політиків уже звинуватила уряд в утаємниченій підготовці документа, дорікаючи, що настільки важлива реформа, яка стосується практично кожного україн-ця, мала б спочатку пройти широке обговорення у суспільстві, в експертних і політичних колах нашої держави, і тільки після цього узгоджений варіант мав би подаватися на ознайомлення міжнародних партнерських структур. Бо, мовляв, наразі все виглядає диктатом з боку МВФ.

Звісно, на різних трибунах і в телеефірах навколо пенсійних новацій, запропонованих урядом, ще не раз ламатимуться списи. Тож аби кожен міг розуміти, навколо чого точиться дискусія, пропонуємо сьогодні роз’яснення від автора пенсійної реформи — Кабінету Міністрів.

Основна ідея запропонованої реформи — відновити соціальну справедливість, як щодо тих, хто вже перебуває на заслуженому відпочинку, так і щодо майбутніх пенсіонерів. Якщо людина чесно працювала все життя, вона має гарантовано отримувати гідну пенсію.

РубрикиБез рубрики

Чому пенсійна система потребує негайних змін?

Цьогоріч дотація з держбюджету Пенсійному фонду становить 141,3 млрд грн. Це майже половина від суми, необхідної для виплати всіх пенсій у державі! Якщо цієї ситуації не виправити, то згодом не буде можливості не тільки підвищувати пенсії, а й виплачувати їх. При цьому 60% пенсіонерів живуть за межею бідності. Мінімальна пенсія — 1312 грн (з травня цього року) — становить близько 50% вартості «споживчого кошика» — фактичного прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Проблеми Пенсійного фонду провокує не тільки демогра-фічна ситуація. Показник демографічного навантаження в Україні більш ніж удвічі вищий, ніж у країнах ЄС: 12 млн пенсіонерів на 12 млн застрахованих осіб. Ті, хто зараз працює і має наповнювати Пенсійний фонд, не зацікавлені сплачувати внески. 25% зайнятого населення не сплачує ЄСВ (16,3 млн осіб — зайняте населення), оскільки пенсійна система перетворилася на зрівнялівку. Тобто розмір пенсії фактично не залежить від заробітку, з одного боку, з другого — існує велика кількість пенсійних привілеїв.

РубрикиБез рубрики

Ти можеш щось зміниТИ?

Що мають зробити громади та місцева влада для впровадження реформи системи охорони здоров’я? Які виборчі правила дозволять запустити зміну політичних еліт у країні? Як платники податків можуть контролювати, на що витрачаються їхні гроші? За яких умов влада почує позиції та вимоги громадян і як вплинути на прийняття рішень?

Ці та інші нагальні питання обговорювали представники місцевої влади, об’єднаних громад, медичної спільноти, громадських організацій та Міністерства охорони здоров’я, які зібралися разом, щоб висловити свої позиції та очікування щодо змін та реформ в Україні. Така зустріч відбулася в Одесі у рамках всеукраїнського туру «ЗміниТИ: взаємодія заради змін» за ініціативи ГО «Центр UA», «Реаніма-ційного пакету реформ» та Міністерства охорони здоров’я.

Після зустрічі учасники обговорень спілкувалися з журналістами.

Олег РИБАЧУК, голова і співзасновник «Центру UA», екс-віце-прем’єр-міністр з питань європейської інтеграції:

— От якби була можливість змінити щось одне, що найважливіше? Відповідь лежить на поверхні — перш за все, необ-хідно змінити чинну виборчу систему. Мій особистий досвід роботи в уряді і в Адміністрації Президента переконав у тому, що якщо правила, а скоріше, відсутність правил, не змінити, то будь-яка людина, яка потрапляє у вищі ешелони влади, стає частиною системи. Якщо ми не поміняємо чинну виборчу систему — у нас не буде змін. Якщо ми садимо кота сторожувати глечик сметани, то не дивуймося, що сметани поменшало. Такий «парадокс»: у будь-якої людини, котра потрапляє до великої політики, бізнес росте. Похід у владу робить людину не лише недоторканою, а й успішним бізнесменом.

Паспорти для людей і водних об’єктів

На щотижневій апаратній нараді, яку провів голова ОДА Максим Степанов, начальник головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області Олена Погребняк звітувала про стан справ з оформленням закордонних біометричних паспортів, що, зокрема, пов’язано з остаточним ухваленням Радою Європейського Союзу безвізового режиму між Україною та країнами ЄС.

До цього люди щодня подавали до 500 заяв, нині — близько тисячі. Рекордом стало 1600 заяв! Та через місяць-півтора такий відносний ажіотаж спаде, тож кому, як то кажуть, не горить, то й не біжіть стояти у чергах. Біометричних паспортів на усіх вистачить.

До відома батьків: діти з 14 років, які мають намір виїздити за кордон, також мусять мати паспорти. До цього їх вписували до закордонних паспортів батьків. Нині ж кожен повинен мати свій паспорт.

До речі, Одеса — друге місто у державі, після Києва, яке організувало електронну чергу на прийом осіб з питань оформлення закордонних паспортів та ID-карток. І ми першими підключили всі райони області до єдиної системи. Розширилася і матеріальна база служби: тільки впродовж минулого року область передала їй у користування близько тисячі квадратних метрів офісних площ. Зрозуміло, зважаючи на важливість виконання державного завдання.

РубрикиБез рубрики

Інноваційна резиденція

Інноватори з усієї України можуть поборотися за можливість два місяці попрацювати над своїм проектом соціального бізнесу та його бізнес-моделлю в резиденції від Impact Hub Odessa.

Цю можливість центр соціальних інновацій надає в рамках програми підтримки проектів Idea Boost та форуму Social Camp Ukraine.

Троє переможців, що пройдуть відбір, отримають усі ресурси програми Idea Boost, робоче місце в коворкінгу Impact Hub Odessa, житло та стипендію в розмірі 2000 гривень від програми терміном на два місяці. Результатом резиденції стане можливість презентувати свою роботу 25—28 серпня на форумі Social Camp Ukraine.

Андрій Федотов, куратор програми Idea boost: «Ми створили цю програму, бо бачимо, що для становлення стабільного та успішного бізнесу потрібно докласти багато різнобічних зусиль. Impact Hub Odessa зібрав кращі методики, менторів та інструменти для тих, хто не боїться ризикувати у пошуках своєї справи із соціальною складовою».

Для участі у програмі розглядатимуться проекти за такими категоріями: Fair trade (справедлива торгівля); зелене підприємництво; послуги/серві-си, спрямовані на спрощення працевлаштування/волонтерства/проходження стажувань для молоді в Україні; інновації для соціально незахищених груп населення.

Представлення проектів програми Idea Boost для інноваторів пройде в останні вихідні червня в Одесі. Крайній термін подачі заявок для участі — 15 червня.

РубрикиБез рубрики

Загрози для Путіна

Французький політолог Олів’є Ведрін — один з перших європейських експертів, який з точністю передбачив перемогу Еммануеля Макрона на виборах президента у Франції. Причому зробив це задовго до того, як інші політологи почали всерйоз говорити про Макрона як про потенційного президента країни.

Як наголошують у Центрі зовнішньополітичних досліджень ОПАД, підсумовуючи вибори у Франції в рамках дискусійного майданчика «Русские вторники», Олів’є Ведрін підкреслив, що позиція Парижа, Брюсселя і, швидше за все, Берліна щодо Росії буде жорсткою, санкції не будуть зняті, а Україна матиме чітку підтримку.

«Новий президент Франції — абсолютно проєвропейський (до слова, він перший президент республіки, який вільно розмовляє англійською), і він підтримуватиме Україну. Не так через те, що він хоче просто вас підтримати, а тому, що він прекрасно розуміє, яку загрозу становить Путін для Європи. Прогнозую, що Путіна чекає дуже непростий 2017 рік», — заявив французький політолог.

Російський політичний емігрант, опозиціонер Ольга Курносова, в свою чергу, не виключає настання революційної ситуації в РФ — кількість протестів опозиції зростає, незадоволених своїм економічним і соціальним становищем росіян дедалі більшає. У зв’язку з цим Путін посилюватиме терор проти опозиційно налаштованих по-літиків та активістів.

На продовження теми революції в РФ редактор веб-порталу «Русмонитор», опозиційний журналіст Федір Клименко повідомив, що в Росії вже не-одноразово проводилися навчання з розгону масових демонстрацій за допомогою танків та авіації: режим боїться протестів.

РубрикиБез рубрики

Любов і полон як частина війни

Цими днями до Одеси у рамках свого всеукраїнського туру завітав Валерій МАКЕЄВ (на знімку) — правозахисник, поет, музикант із Черкас, який презентував книжки, написані за власним досвідом перебування у полоні в сепаратистів у 2014 році.

Людина безмежно обдарована, Валерій має чималу кількість дипломів про освіту, різносторонні хобі, активну громадянську позицію і багату біографію. Він залюбки співає в церковному хорі, захищає права українських споживачів, захоплюється футболом, настільним тенісом та більярдом. Ще в радянські часи його праця в галузі робототехніки та гнучких систем управління перемогла в конкурсі наукових робіт на всеукраїнському, а потім — на всесоюзному рівнях. Це він, тоді молодий спеці-аліст, став на черкаському «Роторі» дублером знаменитого Аліма Чабанова. Молодим хлопцем був одним із зачинателів незалежного туристичного бізнесу. Тоді заробив свій «перший мільйон». Серед його захоплень — психотерапевтичні практики. Його перша книга «Тайный монах» вийшла у Санкт-Петербурзі у видавництві «Написано пером» ще чотири роки тому.

Нам вдалося поспілкуватися з ним і почути відповіді на питання, які хвилюють усе суспільство. Почути відповіді від людини, що потрапила у полон до луганських бойовиків. Перебування у полоні стало для нього тим важким і важливим досвідом, про який необхідно розповісти людям. Так з’явилися книжки «100 днів полону» та «Привиди Президента», які Валерій презентує у рамках свого туру.

— Коли наші політики виступають на телевізійних шоу і говорять якісь популістські речі про війну, сепаратистів-бойовиків, вони навіть не здогадуються, що перші, на чиїх ребрах і спинах відіб’ються їх розмови, перші, хто від цього постраждає, — це наші хлопці, які перебувають у полоні. Подивившись українські телешоу, бойовики свою злість зривають на тих, хто у них під рукою...

— Що для вас означає полон?

РубрикиБез рубрики

Казки у... крапочках

В Одеській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті № 93 для незрячих презентували книги сучасного дитячого автора Сергія Лоскота, надруковані рельєфно-крапковим шрифтом Брайля, — «Великі собаки бояться маленьких дівчаток» та «Сім казок Закрученого хвостика». Ці книжки були видані нещодавно українською, російською та англійською мовами, а відтепер тексти зашифровані і в крапочки. Отже, вони стали доступними для всіх, хто любить і вміє читати різними мовами, а головне — і для незрячих діток.

Символічно, передмову до книги «Великі собаки бояться маленьких дівчаток» на презентації читала десятирічна Катя, яка зовсім нічого не бачить. Це — автобіографічна розповідь про самого автора книг Сергія Лоскота, колишнього АТОшника, який служив у 72-й бригаді і після повернення додому відкрив у собі талант письменника.

«Коли прийшов з війни, я написав казку «Великі собаки бояться маленьких дівчаток». Авторські права на неї у мене викупило одне видавництво. Скоро її навіть надрукують у Китаї. Не знаю, як, але казка якось потрапила до Олесі Перепеченко — й от тепер вона доступна для незрячих діток», — розповів письменник. Сама книжка доволі цікава і її назва говорить сама про себе: вона — про сміливу дівчинку. А потрапила до Лесі ця казка зовсім і не випадково.

РубрикиБез рубрики

Де дуб тримає на вітах небо, або Слюсарівські гаївки

Родоводом із непокірних

Савранський район не дарма називають північною перлиною Одещини. Адже з його природною красою не може, напевне, конкурувати ніхто. Кожне село цього краю унікальне — зі своїми характерними ознаками і звичаями, зі свою історією, своїми дивовижними легендами та ніким не розгаданими таємницями, що сягають корінням глибини віків. Як-от Слюсареве.

Розповідають, що його життєпис починається з тих часів, коли Катерина ІІ своїм царським указом почала виселяти бунтівників подалі від столиці — нехай гинуть, мовляв, десь там, у лісовій необжитій глухомані. Непокірні не тільки вижили, а й на лісових пагорбах, що розділяються глибокими ярами, заснували поселення і почали хазяйнувати: обробляли землю, розводили сади, утримували домашню живність. Та основним їхнім промислом була лісопереробка, важливим компонентом якої стали слюсарські роботи. Мабуть, тому й почали іменувати це поселення Слюсаревим.

Його жителі й понині відзначаються працелюбністю, згуртованістю, вмінням відстоювати власні переконання та інтереси села. А ще на їхній характер не могла не накласти романтичного відбитку, потягу до творчості навколишня природна краса. До художньої самодіяльності тут долучається мало не все село. Організували драматичний гурток. Місцеві школярі, беручи участь у районних та обласних конкурсах юних талантів, завжди посідають призові місця. Ось чому саме у Слюсаревому, яке, як може спершу здатися «чужинцям», загубилося серед розкоші лісів, утікши подалі від центральних доріг і міської суєти, в один із травневих днів і відбувся районний фестиваль «Гаївки».

РубрикиБез рубрики

У морі органної музики

Із 21 травня по 7 липня Кафедральний собор Св. Павла відчинить свої двері для гостей VII Міжнародного фестивалю органної музики ім. Теофіла Ріхтера «Органне літо». Ім’я видатного органіста (батька геніального піаніста Святослава Ріхтера) фестиваль носить уже два роки — музикант грав у стінах кірхи і зробив величезний внесок в історію та розвиток музичної Одеси.

Нинішній фестиваль — особливий, присвячений 500-річчю Реформації, що принесла за собою сучасну ідею свободи та інтеграції, важливий культурний і духовний підйом. Її ініціатором був реформатор освіти, мови і музики, християнський богослов, перекладач Біблії на німецьку мову Мартін Лютер. Відомо, що він впроваджував музику в храми. «Один з найпрекрасніших дарів Божих — музика — служить для того, щоб проганяти спокуси і погані думки. Музика — найкраща втіха для засмученої людини», — писав Мартін Лютер. І вимагав: 

«В ім’я Писання і Слова Божого потрібно читати, співати, проповідувати, складати вірші, а там, де це приносить допомогу і користь, — дзвонити в усі дзвони і грати на всіх органних трубах!».

Так і фестиваль — він, власне, і був задуманий для цього. Створений для популяризації органної музики і залучення кращих виконавців з різних країн світу. Цього разу він збере органістів з України, Молдови, Польщі, Австрії, Німеччини та Франції, які представлять програму багатьох напрямків, епох і течій — від Середньовіччя до сучасності.

Слід зазначити, інтерес до органної музики зростає з кожним роком. Про це свідчать заповнені зали під час органних концертів у кірсі, зазначають організатори. І це зрозуміло: почувши одного разу звучання органу, «короля музичних інструментів», враження залишаються на все життя! Класична органна музика потужно впливає на мозкову діяльність, покращує логічне мислення, підвищує математичні здібності, заспокоює, мобілізує механізми пам’яті, розсіює депресію, звільняє від переживань і дарує людині відчуття сили, впевненості та внутрішнього спокою. Це прекрасний спосіб відпочити і сконцентруватися. Саме тому органна музика нині затребувана й актуальна серед людей різних поколінь і статусу.

РубрикиБез рубрики

До краси — талант і розум

Талант і розум у всьому — у фаховій діяльності, у громадській роботі, в літературній творчості… Слова, винесені в заголовок, виголошені на ювілейному вечорі Галини Могильницької кимось із колег ювілярки, найбільш точно увібрали в себе все те, що було висловлене у чисельних привітаннях.

Слухаючи ті щирі й теплі віншування, пригадався один випадок. Одна вельми показова історія, пов’язана з творчістю Галини Могильницької.

Чотири роки тому жила у нас кілька місяців молода жінка (назвемо її Ліною), допомагала по медицині. Була запеклою прихильницею Московського патріархату, хоч налаштована критично, бо вже встигла спізнати й монастирського життя. Вечорами зчаста ми з дружиною потрохи просвіщали її, вповідали історію церкви. Дискутували — було й таке. Ще на самім початку, побачивши Біблію, украй здивувалась: «Как? Библия — на украинском языке?» Наче українці мають розмовляти з Богом лише по-московськи. Непросто було донести до її свідомості очевидні речі.

Одного разу, шукаючи на полицях якусь книжку, інтуїтивно відклав набік дві чи три праці Галини Могильницької — саме в тему. Надбігла думка: дати почитати Ліні. Та одразу ж і сумнів: чи захоче? Ні, тут інший підхід потрібен. І почали ми з дружиною вечорами читати їй уривки з цих книжок, вибудовуючи це «навчання» так, щоби вона сама доходила висновків.

Минав час. Наші друзі вінчалися в храмі Різдва Христового Української православної церкви Київського патріархату, і ми запропонували Ліні піти з нами. Погодилась із деякою пересторогою. Після обряду вінчання була мовчазною, задумливою… «Тобі не сподобалось?» — питаємо. «Та що ви, дуже сподобалось. Така благодать…».

РубрикиБез рубрики

Про справжню віру і нових «молільників»

Нещодавно у блозі архієпископа-емерита Української греко-католицької церкви блаженнішого ЛЮБОМИРА (Гузара) на www.pravda.com.ua оприлюднено його міркування-відповідь на запитання: «Наскільки ті, кому ми доручаємо долю нашого народу, справді є богобоязливими людьми?».

Згідно з інформацією, яку подають євангелисти, Ісус Христос народився у Вифлеємі, місті Давидовому. Дитинство і молоді роки провів у Назареті, у Галилеї. На початку свого проповідування перебував у Капернаумі. За три роки публічного життя відвідав багато місцевостей у різних околицях Палестини. Але дуже часто бував у Єрусалимі — центральному місті Ізраїлю, де знаходилася одна-єдина на Святу Землю святиня.

Місто Єрусалим був значно більше, ніж політичним чи адміністративним осередком. Це був релігійний центр. Кожна держава має свою столицю і громадяни по-особливому ставляться до цієї столиці, одначе сприйняття Єрусалима з боку ізраїльтян було дещо інакшим, більш трепетним (його можна зрозуміти, тільки читаючи Біблію). Єрусалим для ізраїльтян був місцем, де вони знаходили Бога в неповторний спосіб, це було для них, у повному значенні того слова, святе місто.

РубрикиБез рубрики

Закономірний провал у прірву меншовартості

Проводити «Євробачення» у країні, що стікає кров’ю, — один з численних проявів цинізму у сучасній України. Бенкет під час чуми. Але якщо вже й проводити, то слід було надати цьому заходу українського змісту. Що ж ми бачили? Суцільні скандали, спричинені тим, що конкурс, як і майже все в Україні, потрапив у руки російських або проросійських менеджерів. Звідси — сцена у вигляді кокошника, мотиви розпису а ля Василій Блаженний, квитки, що друкувалися російською мовою і т. п. відрижки меншовартісного пост(?)колоніалізму. А головне, як на мене, конкурсант від України чергового разу потрапив у меншовартісну пастку — виконував пісню англійською мовою.

У сучасній Україні англійській мові надано прямо-таки містичного забарвлення, якоїсь нитки Аріадни, яка, мовляв, одна має вивести нас «у люди». Нагадує чергову кампанію з насадження кукурудзи чи освоєння цілини. Ось так би відстоювати українську мову! Звичайно, знання мов необхідне, і чим більшої кількості — тим краще. Але це не має бути ро-сійсько-англійська двомовність, яку ми найчастіше бачимо у країні «переможного Майдану». У сучасному світі дедалі виразнішою стає тенденція до національного, свого, рідного, того, що відрізняє тебе від іншого. А це — передусім національна мова. Певна річ, потяг до національного супроводжується запеклою боротьбою з космополітичним, глобалістичним, антинаціональним. І ще далеко не відомо, хто отримає перемогу у цьому двобої не на життя, а на смерть. Визнавати поразку, одягати на себе то російську, а то іншу, не українську одежину, Україні ще зарано.

РубрикиБез рубрики

Уникнути ганьби, або Хто повинен був представляти Україну на домашньому «Євробаченні»

Як уже знаємо, український рок-гурт О.Torvald посів на пісенному конкурсі 24-е місце, обійшовши у фіналі лише Німеччину та Іспанію.

На переконання порталу «Знай.ua», якби вибір представника нашої країни був іншим, двоє виконавців увійшли б принаймні до першої десятки.

Під час концерту свій номер Megamix показав електронний гурт ONUKA. На жаль, телеглядачі його не бачили, бо у цей час в ефір пустили рекламу. Як зазначає журналіст Антон Дорошенко, солістка Наталія Жижченко вразила публіку співом у супроводі оркестру НАОНІ. І цей виступ виглядав гідним першої десятки у фіналі.

Пригадали українці й учасника національного відбору MELOVIN (Костянтина Бочарова з Одеси), який тоді підкорив публіку сильним виконанням пісні Wonder й отримав від глядачів найвищий бал. Але переможниця «Євробачення-2016» Джамала та продюсер Костянтин Меладзе, які входили до національного журі, поставили йому низькі бали і фактично не пустили у фінал.

Нагадаємо, переможець цьогорічного конкурсу португалець Сальвадор Собрал, отримав 758 балів. А от наш О.Torvald з піснею Time набрав у сумі від глядачів та журі лише 36 балів — це найгірший результат України за всі 14 років участі у цьому пісенному змаганні. Колектив Євгена Галича був єдиним на «Євробаченні—2017», який виконував рок.

РубрикиБез рубрики

Усе змінила війна...

Творча біографія видатного українського кінорежисера Олександра Петровича Довженка дає багатий матеріал і про його учнів та послідовників. Один з них — відомий письменник, історик, кінорежисер, військовий і громадський діяч, генерал-майор, лауреат Державної премії СРСР (1947), Герой Радянського Союзу (1944), нагороджений також багатьма іншими державними нагородами, з-поміж яких особливо почесною була медаль «Партизан Вітчизняної війни I ступеня», Петро Петрович Вершигора.

Народився він 3 травня 1905 року в селі Северинівка Рибницького району (нині — Молдова). Цікаво, що у 1927-у—1929-у П.П. Вершигора навчався на режисерському факультеті Одеського музично-драматичного інституту ім. Бетховена, після закінчення якого впродовж року працював актором, помічником режисера та асистентом в Одеському театрі революції (нині — Одеський акаде-мічний український музично-драматичний театр ім. В. Василька). У 1930-у вступив до новоствореного Київського державного інституту кінематографії (КДІК), у спільну групу сценаристів і режисерів кіно. 

Петро Вершигора був активним студентом: брав участь у спільних викладацько-студентських нарадах щодо навчальних програм, їздив зі студентською агітбригадою на Донбас, де, покинувши КДІК, залишився працювати режисером й актором у створеному Вседонбаському театрі робітничої молоді (ТРАМ) м. Сталіне (зараз — Донецьк). У 1932—1934 роках працював у ТРАМах Іжевська та Горького (Нижній Новгород). Упродовж 1934-го—1935-го читав лекції і вів курс режисури на молдавському факультеті Одеського театрального училища. Організував перший молдавський театр «Костек». У 1938-у вступив на режисерський факультет ВДІКу (м. Москва), після закінчення якого того ж 1938-го потрапив на Київську кіностудію художніх фільмів, де зняв кілька короткометражних, науково-популярних і документальних фільмів, найвідоміший з яких «Радянська Молдавія» (1939).

РубрикиБез рубрики

Ірина ТОМА. Вірш

* * *

Вишиванко, моя вишиванко,
Оберіг українського роду,
Намальований сонцем в світанку,
Закодований небом зі споду.
Прочитаю в тобі кожну квітку,
Зазирну я у кожну травинку,
Візерунками вишиту нитку,
Віднайду у ній долю-билинку.
Як ніколи збагну Україну
В день печалі її, у день смути,
І почую у маках, барвінку  
Рідну пісню, яку не забути.
Як ніколи вбачатиму  щастя,
Відчуваючи сили Господні.
Вишиванко, сорочко квітчаста,
Така рідна мені ти сьогодні!

РубрикиБез рубрики

Максим СТЕПАНОВ: У центрі реформи — інтереси пацієнта

У середу голова Одеської ОДА Максим Степанов презентував концепцію розвитку системи охорони здоров’я області, яка передбачає цілу низку реформ та інновацій, що є одним із ключових напрямків стратегічного плану дій на 2017—2019 роки під назвою «Розумний регіон» (цей план він оприлюднив у березні).

— Тема якості медичних послуг була і залишається надзвичайно болючою для мешканців Одещини. Проведені опитування відносять її до найактуальніших допоки не вирішених проблем регіону. Саме тому з перших днів своєї роботи на цій посаді разом із колегами ми почали розробляти концепцію розвитку галузі, яка дозволила б максимально ефективно використовувати наявні ресурси та покращити якість медичних послуг для населення, — зазначив Максим Степанов.

За його словами, сьогодні медична сфера області поглинає колосальний фінансовий ресурс (3,3 млрд грн щороку!), який використовується вкрай неефективно, при цьому якість і доступність медичних послуг абсолютно не відповідають очікуванням людей, а лише збільшують кількість скарг та нарікань. 

Нині на Одещині діють 174 заклади, які надають медичну допомогу населенню, з них 79 — лікарні. Загальна кількість ліжок у лікарнях складає понад 16,5 тис. Всього в області працюють 7,5 тисячі дипломованих лікарів широкого спектру спеціалізації та 14 тисяч молодших спеці-алістів із середньою медичною освітою.

І хоча за останні десять років фінансування медицини області збільшилося у 7—8 разів, лише 5% від тих трьох мільярдів йде на фінансування нових технологій, тоді як 80% грошей — це заробітна плата, а з неї до 30% — гроші, які виплачуються на утримання адміністративного апарату медичних закладів. І ми нерідко маємо ситуацію, коли в лікарні виконують менше 300 операцій на рік, тобто менше 100 на одного хірурга.

РубрикиБез рубрики

Під загрозою епідемії кору

В Одесі та в деяких районах нашої області стрімко зростає кількість хворих на кір, інфекційну хворобу, яку спричинює вірус і яка характеризується вираженою інтоксикацією, катаральними явищами з боку дихальних шляхів, кон’юнктивітом, появою своєрідних плям на слизовій оболонці ротової порожнини і папульозно-плямистим висипом на шкірі.

Про це на прес-конференції в інформагенції Odessit.ua розповіла головний спеціаліст відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства управління Держпродпотребслужби України в Одесі Ольга Балановська.

В обласному центрі хвороба почала поширюватися з квітня. Станом на 17 травня за медичною допомогою вже звернулися більше сотні осіб. Зараз у стаціонарі перебувають 37 інфікованих, більшість з яких — діти. Кожен четвертий має ускладнення від кору у вигляді пневмонії різного ступеня тяжкості.

Востаннє спалах кору в Україні було зафіксовано в 2016 році. Тоді від хвороби потерпіли кілька десятків тисяч людей.

Ольга Балановська розповіла, що сьогодні в багатьох країнах Європи спостерігається зростання захворюваності на кір. Епідемія ж уже зареєстрована в Італії та Румунії. Так, у сусідній державі захворіли понад п’ять тисяч осіб. Є навіть летальні випадки. Це трапилося нібито через антивакцинаторський рух та проблеми системи охорони здоров’я у країні, де першою вакциною було щеплено лише 80%, другою — тільки 50% дітей. А згідно з рекомендацією ВООЗ, вакцинація проти кору має покривати 95% населення!

РубрикиБез рубрики

Поведінку псує... телефон

Діти частіше обманюють, б’ються і взагалі погано поводяться у ті дні, коли багато часу проводять з електронними пристроями на зразок телефонів, пише The Daily Mail. 

Як показало дослідження Університету Дьюка, після гри в комп’ютерні ігри або тривалого користування соцмережами в 11—15-річних погіршується поведінка й притупляється увага. Причина, пояснюють дослідники, в тім, що такі пристрої змушують підлітків і дітей переключатися із завдання на завдання, в результаті чого їм складно сфокусуватися на тому, що відбувається в реальному світі. Наприклад, негативний ефект від телефону може вилитися у брехню чи бійку.

Взагалі, коли людині приходить повідомлення або будь-яка нова інформація на телефон, у мозку відбувається сплеск дофаміну (відповідає за почуття винагороди). Підлітки особливо чутливі до цього, й тому телефони їх сильніше відволікають. До того ж, поширеність антисоціальної поведінки, знущання в мережі можуть негативно вплинути і на досвід у реальному світі.

Впродовж місяця тричі на день експерти запитували півтори сотні дітей про стан і частоту використання телефону, планшета, комп’ютера. Через 18 місяців проводилася оцінка психічного стану. З’ясувалося, діти, які вже перебували в групі підвищеного ризику поведінкових проблем, у середньому витрачали 2—3 години на цифрові пристрої. Понад годину на день вони листувалися. І в ті дні, коли  більше користувалися своїми пристроями, частіше демонстрували тривожну поведінку (брехали, билися), симптоми гіпер-активності та дефіциту уваги. 

Втім, у них рідше спостерігалися симптоми депресії і тривожності.

РубрикиБез рубрики

Туристичні топ-десятки

Мандрівників з різних куточків планети найбільше приваблюють єгипетський курорт, іспанський острів та гори Франції.

Про це свідчать результати рейтингу найпопулярніших туристичних напрямків, який сформували онлай-майданчик оренди житла Airbnb спільно з соціальним фотосервісом Pinterest, повідомляє Business Insider.

Експерти, проаналізувавши понад три мільярди туристичних ідей на Pinterest та три мільйони оголошень на Airbnb, дійшли висновку, що з початку року значно зріс попит на бюджетні подорожі.

Серед найбажаніших місць відпочинку на перше місце вийшов єгипетський Шарм-ель-Шейх. На другій позиції — Тенеріфе (Іспанія) — найбільший із семи Канарських островів. 

На третій — французький Куршавель.

До топ-10 також увійшли: Північно-Шотландське нагір’я, Рейк’явік (Ісландія), Кіото (Японія), Бора-Бора (Французька Полінезія), Нью-Йорк (США), Санторіні (Греція) та Барселона (Іспанія).

РубрикиБез рубрики

Мільйонерів менше, а мільйонів — більше

За минулий рік 3504 особи задекларували дохід понад мільйон гривень. Порівняно з 2015-м кількість мільйонерів зменшилася на 1180 осіб, тобто на 25%, а от загальні суми їх доходів, навпаки, зросли на 13%, або на 3,2 мільярда гривень. Про це, підсумовуючи деклараційну кампанію 2017-го, повідомив виконувач обов’язків голови ДФС Мирослав Продан.

«Переважна більшість громадян, які задекларували понад мільйон гривень, обліковуються у Києві — 1686, у Харківській області — 287, Дніпропетровській — 216, Одеській — 211», — розповів Мирослав Продан.

Загалом цьогоріч декларації про майновий стан і доходи подали майже 513 тисяч громадян. Найактивніше свої доходи декларували мешканці Запорізької (50 тисяч осіб), Одеської (майже 46 тисяч), Миколаївської (44 тисячі) та Дніпропетровської (майже 38 тисяч) областей.

Загальна сума задекларованих доходів становить 50,8 мільярда гривень, що на 1,4 мільярда, або на 4% більше, ніж за аналогічний період попереднього року.

«За даними декларацій громадянами визначено до сплати податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб — 1,62 мільярда гривень, що на 141,6 мільйон гривень, або на 10% більше, ніж у минулому році. Військового збору буде сплачено 226,5 мільйона гривень, або на 18,5 мільйона більше ніж торік», — зазначив очільник ДФС.

Найбільші загальні суми податкових зобов’язань задекларовано громадянами, які живуть у Києві (670,5 мільйона гривень) та Київській області (131,8 мільйона).

Правом на податкову знижку скористалися понад 65 тисяч осіб. Їм буде повернуто з бюджету 110,6 мільйона гривень податку на доходи фізичних осіб.

РубрикиБез рубрики

Ростуть статки, а відтак і податки

У свою чергу, коментуючи підсумки деклараційної кампанії на Одещині, виконувач обов’язків начальника головного управління ДФС в Одеській області Гліб Мілютін відзначив зростання як кількості поданих декларацій, так і сум задекларованих доходів.

Загалом, як інформує прес-служба управління, про доходи, отримані у 2016 році, надано 46 тисяч декларацій, що майже на 3,5 тисячі декларацій більше, ніж за 2015-й. Загальна сума заявлених доходів становить 2,3 мільярда гривень, що на 5 % перевищує минулорічний показник.

«Щорічне збільшення сум задекларованих доходів — це яскравий приклад усвідомлення громадянами необхідності і важливості сплати податків», — підкреслив Гліб Мілютін.

За даними декларацій громадянами визначено до сплати 80 мільйонів гривень податку на доходи фізичних осіб, що на 16 мільйонів, або на 25% більше, ніж у попередньому році. Військового збору буде сплачено майже 14 мільйонів гривень —майже на 3 мільйони більше від торішнього.

Як зазначається у попередній інформації, на Одещині дохід у сумі понад мільйон гривень задекларували 211 фізичних осіб. Загальна сума задекларованих «мільйонерами» доходів, порівняно з минулим роком, збільшилася на 328 мільйонів гривень — на 32%.

В Одеській області громадянам, які заявили право на податкову знижку (що є соціальною складовою кампанії декларування), з бюджету вже повернуто 1,4 мільйона гривень податку на доходи фізичних осіб.

РубрикиБез рубрики

Головний одеський митник

Наказом Державної фіскальної служби України з 15 травня на посаду начальника Одеської митниці ДФС призначено Олександра Власова, який переміг у відповідному конкурсі.

До цього призначення Олександр Сергійович очолював головне міжрегіональне управління оперативного забезпечення зони проведення антитерористичної операції ДФС та Міжвідомчий цільовий центр із запобігання та виявлення порушень законодавства з питань митної справи при Мінфіні.

Олександр Власов народився на Донеччині у 1972 році. Має дві вищі освіти. Закінчивши Донецьке вище військово-політичне училище, у 1993—1995 роках працював на Миколаївській митниці, потім займався підприємницькою діяльністю. Із 1999-го служив в органах СБУ, працював у Державній податковій службі, в Мінекономрозвитку, в Міністерстві доходів і зборів.

Із січня 2015 року був командиром спецпідрозділу податкової міліції ДФС «Фантом».

РубрикиБез рубрики

Адвокатські консультації

Головне територіальне управління юстиції в Одеській області відкрило пункт консультування громадян професійними адвокатами.

Як зазначають у відомстві, пункт відкрито з метою сприяння забезпеченню правового захисту конституційних прав, свобод та інтересів громадян, підвищення якості надання людям правової допомоги.

Відтепер кожної третьої середи місяця з 14.00 до 17.00 на базі головного теруправління юстиції в Одеській області (вул. Богдана Хмельницького, 34, перший поверх) професійні правники прийматимуть громадян абсолютно безкоштовно.

Скажімо, вчора такий прийом провадила Світлана Володимирівна Немерцалова — адвокат та викладач Національного університету «Одеська морська академія», яка спеціалізується на питаннях цивільного, сімейного, трудового та господарського права.

Управління юстиції Одещина запрошує також усіх адвокатів, готових долучитися до суспільно значущої справи — консультування громадян на громадських засадах.

Записатися на прийом можна за номером: (0482) 705-18-80.

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua