РубрикиТема дня

Отримайте мільярд. Розпишіться

У понеділок, 3 квітня, рада директорів Міжнародного валютного фонду ухвалила рішення переказати Україні четвертий транш за програмою розширеного фінансування (EFF) у розмірі одного мільярда доларів.

Земля і заводи

Одночасно на сайті МВФ опублікований текст документа «Україна: Меморандум про еконо-мічну і фінансову політику». А також лист, що уточнює параметри економічного розвитку країни після запровадження торгової блокади ОРДЛО, підписаний президентом, прем’єр-міністром, міністром фінансів та головою Нацбанку нашої держави.

На тому ж сайті опубліковані матеріали місії МВФ з оцінками кредитно-грошової політики, рівня корупції в Україні, а також з рекомендаціями проведення реформ у різних галузях. Ці рекомендації були відомі ще до офіційного опублікування. Додалися хіба що порогові дати і деякі деталі. Але саме ці деталі та дати дають привід для роздумів.

Найжорсткіші терміни з усіх напрямків установлені для земельної реформи. І цьому є пояснення. Граничний термін прийняття закону про обіг земель уже був узгоджений з МВФ. Але Верховна Рада до кінця вересня 2016 року цей закон не прийняла. Більше того, парламент продовжив мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. А в пресі донині тривають спекуляції на тему про те, що готується масштабна «зрада», в результаті якої народна земля опиниться в руках олігархів.

У новій угоді з МВФ передбачено, що закон про обіг землі повинен бути схвалений до кінця травня нинішнього року, а мораторій втратити силу до кінця грудня. Але це навряд чи відбудеться безболісно. Купівля-продаж землі відповідно до закону суперечить інтересам чиновників, які в обхід мораторію і закону розподіляють зараз ту ж землю за хабарі. Обсяг таких хабарів виражається в цифрах з багатьма нулями, і це важлива складова загальної корупції.

Не менш важливим джерелом корупції є незавершена «велика приватизація» в Україні. Державні, напівдержавні і приватні (з невеликою часткою держави) індустріальні гіганти є постійним об’єктом скандалів і махінацій з продукцією. Коли менеджери незаконно збагачуються, бюджет недоотримує податки, а величезні кошти виводяться за кордон.

Україна вкотре підтвердила перед МВФ свої зобов’язання приватизувати ці гіганти і прийняти закони, що дозволяють Фонду державного майна проводити ефективні конкурси з їх продажу. Проте терміни, передбачені угодою, навряд чи будуть дотримані.

Підготувати до приватизації «Укрспирт» або регіональні енергорозподільчі компанії до кінця вересня 2017-го на основі чесних конкурсів так само нереально, як до кінця року створити конкурентний ринок сільгоспземель. Причина та ж — опір тотально корумпованої української влади. Зверху донизу і знизу догори.

Корупція і «соціалка»

У МВФ щодо української корупції нема ілюзій. Заходи боротьби з корупцією пропонуються жорсткі. Й українська сторона з ними погодилася. Поки що на папері. В будь-якому разі, наша держава в особі вищого керівництва взяла на себе зобов’язання, пов’язані з посиленням повноважень Національного антикорупційного бюро України.

До кінця травня цього року у Верховну Раду повинен бути внесений закон, що дозволяє НАБУ проводити операції під прикриттям, перехоплювати повідомлення в комп’ютерних мережах, прослуховувати телефонні переговори і контролювати кореспонденцію. Причому робити це самостійно, а не за допомогою СБУ. Якщо зміни до закону внесуть, НАБУ стане найдієвішою силовою організацією. Із системою внутрішньої безпеки, що захищає слідчих, слідчих суддів та офіцерів від витоків інформації.

Результати слідства НАБУ, згідно із зобов’язаннями, взятими на себе Україною, передаватимуться в Антикорупційні суди, створені відповідно до Закону «Про судоустрій і статус суддів». Окремий закон про них має бути поданий до ВР до середини квітня, прийнятий до середини червня 2017-го, а самі суди запрацювати до кінця березня 2018 року. Отже, буде збудована піраміда, що дозволяє «поза чергою» притягати до відповідальності високих посадових осіб, які вчинили тяжкі корупційні злочини.

Чи буде дотриманий жорсткий графік прийняття законів, у даному випадку не найважливіше. Важливо, який матеріал стане для піраміди цементом. Мова про моральні якості прокурорів, слідчих та суддів, а також про їхню кваліфікацію. Передбачені, звісно ж, конкурси для набору. Але нема такої сіті, крізь яку не проник би хижак. А таких хижаків в Україні — тьма.

Оскільки МВФ не є благодійною організацією, чимале місце у зобов’язаннях, взятих Україною, займають гарантії повернення отриманих кредитів. Відтак треба латати дірки в держ-бюджеті і в першу чергу скорочувати дефіцит Пенсійного фонду, який впродовж низки років з невеликими коливаннями тримається на рівні 140—150 мільярдів гривень.

Скорочення цього дефіциту і подолання його у майбутньому — головне завдання пенсійної реформи, основні параметри якої узгоджені з МВФ. Оцінювати ці параметри, включаючи терміни виходу на пенсію і принцип формування пенсій, — передчасно. Поки реформа стадії загальних ідей не перейде в стадію конкретних законодавчих пропозицій, в Україні зістариться багато людей.

Хочеться сказати лише одне. Завданням пенсійної реформи не може бути довгострокова «економія не менше 3% ВВП», як зазначено в меморандумі. За нинішніх обставин це економія на житті бідних і злиденних громадян України.

У зобов’язаннях, взятих на себе українським керівництвом перед Міжнародним валютним фондом, певне місце займають заходи щодо тарифів на енергоносії, а також вдосконалення системи субсидій (включаючи монетизацію на рівні підприємств, які постачають послуги) до кінця серпня 2017 року.

Згадано також роздільне справляння плати за транспортування та постачання природного газу. Слід зразу підкреслити, що «плата за трубу» — пропозиція Києва, а не Вашингтона. Як багато з того, що записано і погоджено в меморандумі, цей крок спрямований не на захист простих громадян, а на зміцнення існуючого режиму й економіки, заснованої на співпраці влади з олігархами.

Мільярд, отриманий з-за океану, дозволить цій економіці протриматися. Невідомо, що-правда, як довго.

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.

Переглядів: 1337
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua