РубрикиТема дня

І ракети наші, і територія

Пригадалася армійська мудрість, що війна — дурниця, а головне — маневри. Якби на війні з Росією людей не вбивали, снарядами не руйнували житло і заводи, а терористи в підвалах «народних республік» не катували заручників, стара армійська мудрість була б доречною. Але зараз — ні.

Вихід із глухої оборони

Наприкінці листопада — початку грудня прояснилися дві обставини. Перша — що глухою обороною в зоні АТО можна тільки погіршити і так нелегке воєнне становище. Друга — що на дипломатичному фронті така ж оборона різко послаблює позиції України і треба терміново шукати вихід.

Як не дивно, вихід раніше, ніж дипломати, знайшли наші військові, коли оголосили про випробування над Чорним морем нових і модифікованих ракетних комплексів середньої дальності. До анексії Криму Росією українські ракети запускали на полігоні в районі Феодосії. Тепер запуски доводиться проводити з території Херсонської області. З траєкторією польоту ракет над морем поблизу Кримського півострова.

З позицій міжнародного права дванадцятимильний морський простір у районі стрільб є українським. Україна на час ви-пробувань (1 і 2 грудня) закрила його і прилеглі нейтральні води для польотів цивільних і військових літаків. Відповідно до чинних конвенцій та угод про це були попереджені міжнародні авіаційні організації. Здавалося б, все зрозуміло?

Так, зрозуміло для всіх, але не для Росії, яка захоплений Крим та прилеглі до півострова води (всупереч міжнародному праву і підписаним договорам) вважає своєю територією. 26 листопада апарату військового аташе посольства України в Москві передали офіційний лист. В ньому «Міністерство оборони Російської Федерації попереджає, що у разі виявлення ракет, які стартували в зазначеному районі, вони будуть знищуватися силами протипо-вітряної оборони Збройних сил Російської Федерації». «У разі, якщо ракети створять загрозу російським об’єктам, що розташовані в даному районі території Російської Федерації (на суші, на морі і в повітряному просторі), будуть завдані удари у відповідь для знищення засобів їх запуску».

Листом справа не обмежи-лася. У Крим були перебазовані протиракетні комплекси С-300ВМ, які дозволяють реалізувати описану вище погрозу. Крім того, до закритої зони підтягнуті кораблі Чорноморського флоту РФ, що мають власні протиракетні комплекси.

Якщо у когось залишалися сумніви, що Росія має намір використовувати територію Криму для подальшої агресії проти України, такі сумніви зникли. А коли українські військові не відмовилися від випробувань ракет, коли на лист Міністерства оборони Російської Федерації українське Міністерство закордонних справ відповіло нотою протесту, стало зрозуміло, що з нашою країною не можна говорити мовою ультиматумів. Не можна змусити Україну відмовитися від захисту суверенітету своєї території навіть прямою погрозою застосування сили. А головне, не можна «забути» Крим навіть на якийсь час, обміняти визнання Україною статус-кво, що склався після анексії півострова, на пом’якшення російської позиції щодо Донбасу.

Донбас на Крим не міняємо

Спроби Росії домовитися про подібний обмін почалися ще в 2014 році після краху надій на проект «Новоросія». А Мінський процес мав стати майданчиком не тільки для «федералізації» України, але й для визнання Криму російським де-факто. Про план всеосяжного врегулювання української проблеми Путін говорив лідерам Євросоюзу і держсекретареві США Керрі за кожного зручного випадку, але порозуміння так і не знайшов.

«Нормандська четвірка» кримське питання взагалі винесла за рамки порядку денного і не збиралася до останнього часу до нього повертатися. Але все змінилося після обрання нового президента США. Дональд Трамп, як відомо, обіцяв подумати над кримської проблемою. А якщо про це думають у Вашингтоні, Європі теж не гріх задуматися. Не про визнання Криму російським. Про це, зрозуміло, не йдеться.

Але скасування частини санкцій, накладених у зв’язку з анексією Криму на одного з друзів Путіна Аркадія Роттенберга, власника компанії, що будує міст через Керченську протоку, вже факт. Рішення прийняте Трибуналом Суду Євросоюзу. Що завадить ЄС продовжити процес «замирення з Росією» і зняти в наступному році накладені на Російську Федерацію економічні санкції?

Показово, що Трибунал Суду ЄС опублікував рішення щодо Роттенберга наступного дня після того, як у Мінську зібралися міністри закордонних справ «нормандської четвірки». Зібралися, за всіма ознаками, знаючи, що абсолютно ніяких зрушень у Мінському процесі не буде. Що відсутність прогресу в роботі над горезвісною «дорожньою картою» доведеться публіч-но визнати. Визнати тому, що між позиціями міністрів трійки (Німеччини, Франції та України) з врегулювання ситуації на Донбасі і позицією Росії — прірва.

За неперевіреними даними, члени російської делегації на переговорах міністрів закордонних справ пропонували цю прірву подолати і розширити порядок денний переговорів за рахунок уже згаданого всеосяжного розв’язання української проблеми. Починаючи з кроку доброї волі, скасування українською стороною випробувань ракет середньої дальності поблизу Криму в обмін на примус до миру лідерів «народних республік».

Мінського процесу ця ініціатива, зрозуміло, ніяк не стосується, і до її обговорення справа не дійшла. Але показово, що вперше після початку війни російська сторона поставилася серйозно до зміцнення обороноздатності нашої армії. І спробувала впливати на Україну не тільки ультиматумом, але й пропозицією домовитися.

Якщо подумати, то випробування українських ракет над Чорним морем і стало тим довгоочікуваним проривом у безнадійному і безперспективному перетягуванні каната з нашими східними сусідами. Сусідами, для яких у відносинах з партнерами міжнародне право ніякого значення не має, а має значення єдиний аргумент — сила.

Випробування українських ракет середньої дальності зміцнили наші позиції і в спілкуванні із західними друзями. Друзями, які поважають право, але цінують тільки тих, хто вміє своє право відстоювати.

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.

Переглядів: 1067
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua