РубрикиКультура

В орбіті Костанді, відомого і невідомого

Відкритий проект «Маловідомий Костанді — його учні й послідовники» продовжився виставкою творів викладачів Одеського художнього училища ім. Б.М. Грекова. Як й інші заходи цього проекту, вона проходила в Одеській філії Грецького фонду культури і була приурочена до 95-річчя від дня смерті та 165-річчя від дня народження одного з чільних основоположників одеської живописної школи.

Виставка в Грецькому фонді культури — лише ланка в ланцюгу довготривалого проекту, який стартував у жовтні цього року, а завершиться у жовтні 2017-го, коли культурна громадськість відзначатиме 165-ліття від дня народження видатного художника і педагога. В експозиції представлені переважно живописні твори викладачів училища.

Нагадаю, не так давно відбулася низка заходів, присвячених пам’яті Кіріака Костанді (15.10.1852—31.10.1921), серед яких виставка 20 викладачів ОДСХШ № 1 імені К.К. Костанді, а також лекція мистецтвознавця Ірини Тімохової «Самоцвітний талант К.К. Костанді». Можливо, це збіг, але нова експозиція також включає твори 20 викладачів, які представили близько півсотні робіт.

У своєму вітальному слові заступник директора Одеської філії Грецького фонду культури Галина Ізувіта поінформувала присутніх, що попередню виставку відвідало близько 350 осіб, із них 42 туристів із Греції, які залишили записи у книзі відгуків. Такий інтерес вселяє оптимізм.

Привітати учасників та гостей цієї події прий-шли заступник начальника управління з питань культури і мистецтв Одеської міськради Людмила Крижалко, директор Одеського художнього училища Ольга Косміна, директор вже згаданої школи імені К.К. Костанді Валерій Токарев, художники і педагоги, члени НСХУ Тетяна Іщенко та Борис Бєлов, мистецтвознавець Джавида Герасимова.

Кіріак Костанді свого часу закінчив ОХУ (тоді рисувальна школа) і впродовж 35 років незмінно викладав у своїй alma mater. Валерій Токарев порушив питання, яке давно цікавить інтелігенцію міста — про доречність перейменування училища і присвоєння йому імені Кіріака Костанді. Питання дискусійне. Принагідно згадаємо, що свого часу художник і педагог ОХУ Діна Фруміна пропонувала присвоїти училищу ім’я видатного живописця Павла Волокидіна, оскільки вже є школа, яка носить ім’я Костанді, і в такій назві вона міцно утвердилася не лише в Україні.

Повертаючись до виставки, зазначу, що на ній домінує живопис, хоча представлені й окремі графічні роботи та твори декоративно-прикладного мистецтва, зокрема вироби з кольорового скла — творіння Бориса і Надії Бєлових, а також мозаїка Лідії Лазарцевої і дерев’яні конструкції Миколи Дудченка.

Можна умовно виділити два спрямування творчості викладачів училища — традиційне та експериментальне. До першого я відніс би переважно споглядальне мистецтво у руслі південної одеської школи, що притаманне таким живописцям, як Леонід Ванденко, Віктор Гоманюк, Олена Главенчук, Олександр Логвін, Наталя Мартинюк, Ірина Путейко. Цей ряд можна продовжити. Інша група художників вдається до експерименту з формою і технікою. Не випадково свого часу більшість із них об’єдналися у спільному проекті під назвою «Лабораторія живопису». В ній, на мою думку, превалює не так чуттєве, як раціональне начало. Серед них — Борис Лукін, Ігор Варєшкін, Сергій Папроцький, Ольга Дьокіна. У цьому ряду варто зазначити експерименти Бориса Бєлова, які балансують на межі чуттєвого і раціонального.

З-поміж іншого він представив на виставці великоформатний жіночий портрет (Д.Л. Герасимова), не лише оригінальний за своїм композиційним рішенням, а й виконаний у рідкісній техніці — кришталь, скло, шліфування. Своєрідний синтез декоративно-прикладного мистецтва і живопису.

У пострадянський час інтерес до постаті Кіріака Костанді, а також до одеської художньої школи вилився в низку науково-популярних та наукових видань. Свій внесок, крім власне Грецького фонду культури (ініціатива та фінансування), у це зробили працівники Одеської національної наукової бібліотеки та Одеського художнього музею. Маю на увазі альбом «Кириак Костанди и художники-греки в Одессе, конец XIX — начало ХХ веков» (2002) — результат трирічної наполегливої праці авторського колективу. Велику роботу з архівними матеріалами тоді здійснила завідувач відділу мистецтв ОННБ Тетяна Щурова. Інше дослідження про членів Товариства південноросійських художників — біобібліографічний довідник — це результат багатолітньої копіткої праці Ольги Барковської. Цей довідник видавався уже двічі — у 2000 та 2014 роках. Друге видання значно доповнене. Серед останніх досліджень цього науковця — збірник «Одесская художественная школа. Воспоминания бывших учеников, 1865—1940» (2015), який поки що оприлюднений лише в електронному вигляді. Тож Костанді не такий уже й невідомий, однак ми продовжуємо відкривати цю видатну особистість для себе. У цьому сенсі варто згадати і дослідження головного хранителя Художнього музею Людмили Єрьоміної та заступника директора з наукової роботи цього закладу Сергія Сєдих (останні ще не опубліковані).

У подальших планах Грецького фонду культури — проведення виставок творів Костанді та його учнів і послідовників із приватних колекцій, а також виставка викладачів художньо-графічного факультету ПНПУ ім. К.Д. Ушинського та обласної організації НСХУ. До речі, керівництво цієї творчої спілки не змогло привітати колег з цією подією, оскільки того ж дня відкривалася масштабна всеукраїнська і міжнародної виставка акварелі відразу на чотирьох майданчиках міста. Можливо, нескоординованість двох проектів є ще одним свідченням бурливого мистецького життя нинішньої Одеси.

Володимир КУДЛАЧ.

 

Переглядів: 1480
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua