РубрикиІсторія

День усіх ветеранів

11 листопада 1918 року закінчилася Перша світова або Велика війна. Крім усього іншого, вона закарбувалася в історії численними фактами порушення міжнародних правил та звичаїв ведення війни, а саме застосуванням зброї масового знищення (отруйних газів, наприклад, у квітні 1915-го німці вперше використали хлорний газ, порушивши Гаазьку конвенцію 1907 року) та інформаційної війни (підривної антидержавної пропаганди; як писав німецький генерал Макс фон Гофман, пропаганда іноді ефективніша від газів). Статистика воєнних втрат — 10 мільйонів загиблих та близько 20 мільйонів скалічених. Як наслідок війни — відбулися революції й зникли чотири імперії: Російська, Австро-Угорська, Німецька та Османська, на місці яких виникли нові незалежні держави, зокрема й Україна.

Перша світова мала вирішальний вплив на історію XX століття. Фактично, її результатом стали сучасні кордони у Західній та Східній Європі (за невеликими змінами після Другої світової війни, яка сформувала кордони країн Центральної Європи). Як результат війни постала також Ліга Націй — перша міжнародна організація заради збереження миру та протидії агресії, яка після Другої світової була переформована на ефективнішу та дієздатнішу Організацію Об’єднаних Націй. Були проголошені принципи непорушності кордонів і суверенітету країн та право націй на самовизначення.

Жахи війни настільки вразили людство, що вперше в історії постало питання про об’єднання Європи, щоб не допустити їх повторення. Але, на жаль, задля свого об’єднання Європа повинна була пережити ще одну страшну війну, через що виникло широковідоме гасло: «Ніколи знову!».

У багатьох країнах світу щороку цей день вшановується як День пам’яті (скажімо, у Великій Британії та країнах Співдружності — Remembrance Day, у Німеччині — Volkstrauertag) або День ветеранів (Veterans’ Day — у США) на державному рівні, в тому числі в деяких країнах Європи, що зберігали нейтралітет під час Першої світової, але брали участь у Другій світовій війні. Більше того, зараз цей день у Європі, США та Канаді вважається Днем ветеранів усіх воєн, починаючи з Першої та Другої світових і закінчуючи сучасною війною з міжнародним тероризмом.

За зразком Великої Британії та Канади у Європі виникла традиція носіння бутоньєрок у вигляді червоних маків на лацкані піджака, в петлиці або на іншому місці верхнього одягу. Це знак поваги до полеглих у Першій світовій та інших війнах XX століття. Гроші, виручені з продажу цих символів, спрямовуються на допомогу ветеранам різних воєн та членам їхніх сімей.

На превеликий жаль, Україна, теренів якої торкнулися і Перша, і Друга світові війни, не вшановує цей день разом з усією Європою. Причин цього кілька. По-перше, під час радянської влади Перша світова або Велика війна була означена як «імперіалістична». Комуністична пропаганда вимагала забути подвиги та героїзм наших солдатів. Замість цього нав’язувалася історія про більшовицьку «велику жовтневу революцію», «тріумфальну ходу радянської влади», визнавалися тільки ветерани «великої вітчизняної» та учасники радянського партизанського руху й підпілля. Навіть у пострадянські часи, в незалежній Україні ці стереотипи ще довго домінували, як-от ті ж таки міфи про «радянський народ-переможець», «дні партизанської слави», гасла «деды воевали» і «спасибо деду за победу!» тощо. І лише після 25 років незалежності почалася декомунізація та європеїзація країни, по суті, під тиском обставин, а саме — агресії та інформаційної війни Росії, яка активно експлуатує ці міфи та гасла в своїй пропаганді.

Ми, українці, мусимо пам’ятати, що саме під час Першої світової війни, після повалення монархії в Росії, виникла незалежна Українська Держава на чолі з гетьманом Павлом Скоропадським. На жаль, Україна тоді через внутрішні політичні чвари та державну зраду деяких політичних лідерів, які пішли на співпрацю з більшовиками, не змогла відстояти свою незалежність і стала частиною СРСР. Сьогодні, коли ми обрали зовні-шньополітичний курс на повернення в європейську сім’ю народів, коли почали процес декомунізації, коли наші захисники гинуть у боротьбі з агресором та міжнародним тероризмом, захищаючи не тільки Україну, а й усю Європу, маємо разом з усім цивілізованим світом вшановувати 11 листопада як День пам’яті наших полеглих вояків, як День ветеранів усіх воєн, у тому числі ветеранів АТО — війни з російським агресором на Сході України.

Дмитро БОНДАРЕНКО,
історик, соціолог.

Переглядів: 3118
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua