РубрикиКультура

Космічні сади Василя Сада

Його картини часом нагадують квітучі сади у вечірню пору, а часом — густо всіяне зорями небо, отой космічний безмір, про який ми забули думати, до якого не заглядаємо, бо змаліли, перестали світитись і світити. Хіба що з Божої ласки мистці ще деколи нагадують нам про це. Художник Василь Сад, учасник творчого об’єднання «Мамай», відкриває нам свій Космос у художній галереї Nt-Art.

Чого смієшся? Космос нежонатий,
А ти стоїш одна у полинах.
Ліна Костенко. «Скіфська баба».

Зайти кудись у степ, де не видно відсвітів великого міста й де тільки ви — і небо над нашою планетою, й лягти горілиць, отако в полини, в ковилу, на рідну землю… Й відчути, що в цілому світі — лише ви і Космос. Великий — тому, що безмежний. З величезною притягальною силою. Він не буває статичним, однаковим навіть дві секунди поспіль. Він невиглибний і вічний. І коли ви зумієте злитися з ним, стати його часткою, увійти в нього, розчинитись до решти, — ви зрозумієте, що рухало художником, що подвигнуло його написати Космос. Це не лише Космос, у якому маленькою зірочкою сяє наша планета. Й не лише той, що уособлює рідну землю, свій край і цілу Україну (невипадково ж бо у попередньому своєму «періоді» — умовному, певна річ, — художник натхненно писав своє рідне Полісся, свою землю — неначе поглядом з Космосу, щоби охопити її всю одразу). То, може, це все-таки космічні сади художника? Або ж Космос кожного з нас — його, мистця, й кожнісінького, хто надовше затримується перед цими картинами, дослухаючи свого серця та виявляючи імпульси душі художника. І своєї так само.

На позір, всі роботи на виставці нібито однотипні. Кожна — немовби частка зоряного неба, взята в рамку, або ж без неї. І кожна — це його Космос, побачений крізь матеріальне, приземлене, де він бачить інші світи. Й лише перегодом, придивившись, помічаєте, що оті кольорові цяточки — от заслони вікно, й вони замерехтять у темряві достоту як зорі в недосяжній височині. А он ті дірочки, крізь які прозирає тло — блакитне, чорне, червоне (це лише номінальні назви, насправді ж художник використовує багато різних тонів і напівтонів, створюючи справжнє свято кольору), і все ніби світиться… Оті рвані дірки в металі, цілком вірогідно, зроблені кулями. Може, на цей лист металу чіпляли мішень і вправлялися по ній у стрільбі? А він випадково натрапив на цей зрешечений металевий лист, і враз — осінило: та це ж!.. Художникові, творцеві часто потрібен лише імпульс, лише якийсь поштовх, щоби увімкнути, запустити процес… Можливо, так народилась концепція… Й тут важливо підкреслити, що він не є абстракціоністом, хоча у 1980-их, коли активно розвивалася абстрактна формотворчість, прийшов до групи «Мамай» саме на цій хвилі — в процесі утвердження національної самосвідомості.

Звичайно, це лише фантазія, хоч і з певною часткою вірогідності. Спроба якось наблизитися до творчого задуму. А його й не було, здається. Була філософська думка, яку мистець втілив у своє мистецтво. Хоча у творчості Василя Сада віддавна завважено певну, сказати б, «космічність». А ця виставка — лише концентрований вираз тієї «космічності». Віддавна він шукає отого потаємного світла, яке відтак затягуватиме вже ізсередини (здається, простір світла для художника є одним із важливих аргументів на користь його унікальної творчості назагал). Його роботи потребують спілкування віч-на-віч. Ви занурюєтеся у цю глибінь, ваш погляд засягає у ці діри, що заманюють, притягують до себе, і враз ви розумієте, що ці зірочки мерехтять, як наче у космічних глибинах. Що це справді — зорі з космічних глибин.

На відкритті виставки Василь Сад попросив модератора не надавати нікому слова, окрім лише автора. То що ж, насправді, вирішив цього разу показати художник?

— Імпровізація на одну тему — тему Космосу. Люди по-різному на це дивляться, тут багато залежить від того, як дивитися. Як дивитись, а отже — що побачити. Подивіться темної ночі на зоряне небо, не в Одесі, а десь за містом, де глибока темрява і сяйво зірок. Я певен, що не всі бачать цю красу, цей безмежний простір, цю велич. Я хотів це по-своєму передати… Надіюся, що вам це сподобається.

Художник настільки ж небагатослівний у живому спілкуванні, наскільки відкритий у хвилини творчого злету. Утім, він і в творчості мінімаліст. Стриманий. І вільний у всьому — це його життєва концепція. Він, властиво, самітник від природи.

Василь Сад гранично наблизив до нас Космос, наблизив до нас, наскільки це було можливо, те безмежжя, ту невиглибну височінь, куди ми й не зазираємо, чи то через невігластво своє або ж лінощі, чи зі страху, а чи з інших якихось усе одно непростимих причин. Щоб ми засягнули поглядом до тих зірок, помедитували разом з художником у тих садах, і щоб душі наші отримали щось дуже важливе, давно втрачене, як оте світло, що несуть нам зорі багато світлових літ…

Роман КРАКАЛІЯ.

Переглядів: 2954
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua