РубрикиТема дня

Вистачить, щоб купити більшу частину країни

Західні ЗМІ про багатства українських посадовців

Фантастичні результати електронного декларування статків українських чиновників та політиків не залишилися поза увагою за кордоном. ЗМІ провідних країн Європи та США розповідали своїм аудиторіям про казкові багатства нашої політичної еліти, найчастіше приправляючи це фактажем, який змальовує бідність в Україні.

Популярними ілюстраціями були світлини президента Порошенка та прем’єра Гройсмана, а також зображення штабелів доларів, коштовних годинників та прикрас.

В Україні чимало уваги приділялося «жартам» міністрів і депутатів та їхнім несподі-ваним активам на кшталт мощів святих, які задекларував Андрій Лозовий. А от західні ЗМІ це не зацікавило. Головна тема публікацій — незліченні багатства політиків. Хоча є і винятки — американське «Радіо свобода» написало про храм у власності депутата Матвієнка, а в Нідерландах звернули увагу на антикваріат Мосійчука часів нацизму.

«Європейська правда» (http://www.eurointegration.com.ua) підготувала огляд того, як висвітлювалася тема е-декларування в різних країнах.

Мабуть, найбільшу увагу до електронного декларування продемонстрували британські медіа. Це показово, адже Британія — особливо важлива для українських владних мільйонерів: туди нерідко спрямовуються капітали з України, там часто вчаться діти наших багатіїв, у тому числі Президента Петра Порошенка.

«Україна приголомшена величезними грошовими резервами політичної еліти, про які дізнається громадськість» — так називається стаття в британському виданні The Guardian. «Однією з ключових вимог Майдану 2014 року було припинення нестримної корупції, що охопила країну. Коли протестувальники дісталися резиденції Януковича, вони знайшли там позолочені ключки для гольфу, дитячий зоопарк і точну копію іспанського галеона, пришвартованого на штучному озері, — проводить аналогії видання. — Нинішній Президент Петро Порошенко є мільярдером та олігархом, але він обіцяв нову, більш прозору політику. Критики кажуть, що зусилля з проведення реформ у глухому куті та що всупереч вражаючій риториці уряд робить дуже мало для трансформації фундаментальної природи українського бізнесу та політики».

Газета зазначає, що інформація з електронних декларацій викликала обурення в небагатому українському суспільстві. «Ключовим індикатором того, чи служить декларування боротьбі з корупцією, стане те, що зробить влада країни для розслідування інформації з декларацій», — підсумовує The Guardian.

Британська BBC заголовком своєї статті підкреслює «готівковий» аспект електронного декларування: «Величезні купи го-тівки українських посадовців продемонстровані суспільству під натиском реформ». Стаття починається з інформації про прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, який задекларував $1,8 млн готівки та солідний перелік активів. «Він був державним службовцем в Україні впродовж останніх 14 років», — підкреслює BBC.

Серед інших згаданий і місь-кий голова Харкова Геннадій Кернес: «...Суперечливий мер другого за величиною міста України задекларував понад $1,6 млн».

Звичка урядовців тримати гроші поза межами банків є серйозною проблемою, вважають у британській медіакорпорації. «Це як вотум недовіри до банківської системи, яка зараз перебуває в стані реформування», — наголошується в статті.

«Нема доказів, що згадані в цій статті політики порушили закон, — обережно зазначає в кінці публікації BBC. — Й електронне декларування, швидше за все, позитивно оцінять прихильники України у Вашингтоні та в Західній Європі».

Провідна світова агенція Reuters опублікувала статтю під назвою «Українці шоковані величезним багатством, задекларованим політиками». «Дехто задекларував мільйони готівкою. Інші повідомили, що володіють парком розкішних автомобілів, дорогими швейцарськими годинниками, діамантами та великими ділянками землі — одкровення, здатні ще більше підірвати довіру до влади в Україні, де середня зарплата становить трохи більше $200 на місяць», — пише агенція.

Reuters наголошує, що разом 24 члени Кабміну задекларували близько 7 мільйонів доларів готівки. «Звичайно, в країнах ЄС тримати готівкові кошти видавалося би нецивілізованим. Але (в Україні) банківська система могла би, скажімо так, працювати краще. Це проблема багатьох українців, які втратили свої заощадження в банках», — цитує агенція міністра юстиції Павла Петренка.

Як приклади шокуючої розкоші Reuters наводить декларацію Михайла Добкіна з «Опозиційного блоку» з його колекцією вин у 1700 пляшок; керівника державної фіскальної служби Романа Насірова з $2,2 млн задекларованої готівки; «стилізованого під відстоювання інтересів простих людей» Олега Ляшка, а також лідера фракції БПП Ігоря Гриніва.

«Швидше за все, останні відкриття посилять невдоволення суспільства владою у її діях щодо реформ. Вересневе опитування засвідчує, що лише 12,6% голосували би за партію Порошенка, цей показник впав з 21,8% на останніх виборах. Тим часом підтримка популістів та опозиційних партій зростає», — констатує агенція.

Цю статтю Reuters передрукувала низка ЗМІ, включно з впливовою американською New York Times.

На сайті американської агенції Bloomberg колонку Леоніда Бершидського »Українські мільйонери виходять з підпілля» проілюстрували портретом Порошенка та розмістили чомусь у рубриці «Українська криза» (де зазвичай ставлять публікації про війну на сході України).

Матеріал присвячений переважно задекларованим величезним сумам у готівці та міркуванням, навіщо це зроблено і які наслідки матиме.

Стаття починається із прикладу народного депутата Сергія Мельничука, який задекларував трильйон гривень готівкою. «Це майже вдвічі перевищує очікувані доходи України на цей рік і досить, щоб купити більшу частину країни; сума в доларах така, що нею можна заповнити автопарк із 390 середніх позашляховиків», — пише колумніст.

У публікації згадуються і значні готівкові кошти, задекларовані прем’єром Володимиром Гройс-маном та його дружиною, а також декларацію керівника Нацбанку Валерії Гонтаревої, що має великі банківські заощадження.

«Швидше за все, мета цих дій — забезпечити пояснення величезних майбутніх витрат... Декларації не примушують чиновників пояснювати походження грошей, хоча антикорупційний орган, Національне антикорупційне бюро, має право на такі розслідування», — пише автор.

Водночас в матеріалі висловлюється сумнів, що НАБУ справді візьметься за провідних політиків. «Гройсмана та інших навряд чи запитають (про походження готівки): вони надто впливові та близькі до Петра Порошенка», — зазначає Л. Бершидський.

Німецький Spiegel-online присвятив «гарячій» темі матеріал із назвою «867 мільйонів євро Петра Порошенка», в якому нагадав, що Україна була змушена запустити систему електронного декларування під тиском західних донорів.

Тон статті, поза тим, нейтральний. Розповідь про задекларовані активи Порошенка, Кличка, Гройсмана та міністра внутрішніх справ Авакова подається крізь призму відносин України з МВФ. «Висунуті Міжнародним валютним фондом вимоги змусили Президента України Петра Порошенка детально розкрити його активи. Мер Києва Віталій Кличко також надав доступ до своїх рахунків», — звісно, німецьке видання не могло оминути популярного в Німеччині колишнього боксера.

«Президент є найбагатшим», повідомляє своїм читачам ще в заголовку інше провідне німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeitung, супроводжуючи невелику замітку фотографією Порошенка у військовому камуфляжі. «В Україні спустили штани: новий закон примушує урядовців відкрити їхні активи. У боротьбі з корупцією шикарні годинники не мають залишитися поза увагою під час обліку», — пише FAZ, Україна — не центр всесвіту, хай навіть нам часом видається, що новини з України є найважливішими. Цього разу, щоправда, йдеться не лише про важливість — історія з е-декларуванням є також цікавою, тому можна було споді-ватися на увагу ЗМІ всього світу... Але ці очікування не справдилися.

Журналісти однієї з ключових для нас країн, Франції, фактично проігнорували підсумки електронного декларування в Україні — дані про нашу реформу залишилися невідомі французькій публіці. Хоча під час кампанії в місцевих ЗМІ з’являлися окремі повідомлення, переважно завдяки роботі українського бюро AFP.

Та сама ситуація — в Італії. Жодна з ключових газет країни не знайшла потреби повідомити своїх читачів про зміни в Україні.

Трохи кращою є ситуація в Іспанії — окремі ЗМІ все ж подали короткі повідомлення з цього приводу, але про системне висвітлення не йдеться.

Примітно, що всі названі держави належать до числа «скептиків» щодо візової лібералізації з Україною, Франція тут на чільному місці. Хоча можна сперечатися, чи добре, чи погано те, що ЗМІ цих країн майже не писали про надмірний та часом запаморочливий рівень розкоші українських посадовців.

Дивно, але досить байдуже поставилися до українського параду багатств у Польщі. Не вдалося знайти публікацій про це на сайтах провідних польських видань Gazeta Wyborcza та Rzeczpospolita. Тижневик Wprost у невеликій статті «Десятки мільйонів доларів, понад 100 компаній. Президент показав свої статки» головну увагу приділяє Петру Порошенку. Короткий матеріал з цитуванням президента і без оцінок завершується нагадуванням, що електронне декларування є вимогою МВФ; так само лише інформацією агенцій про статки Порошенка обмежився сайт мовника TVN24.

Та, звичайно, за подіями в Україні стежать не лише в Берліні і Лондоні.

«Політики в Україні полюбляють Rolex і Cartier» — такий заголовок статті на сайті нідерландського суспільного мовника NOS. У цій країні, як відомо, саме зараз точаться суперечки щодо ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. «У них коштовні годинники, антикварні машини, справжні маєтки та багато готівки, — пише видання. — Влада в Україні непогано забезпечена, як свідчать декларації політиків та чиновників, що стали публічними». Як приклад газета наводить колекцію годинників міського голови Дніпропетровська Бориса Філатова, «на які середній українець не збере грошей і за все своє життя». Згадано готівкові валютні активи прем’єр-міністра Володимира Гройсмана. Про Президента Петра Порошенка видання зауважує, що він володіє понад 100 компаніями, «і не лише в Україні, а й у багатьох країнах світу, включаючи Нідерланди та ворожу Росію».

«Керівники України мають квартири, землі, японські ляльки, яйця Фаберже, дорогий одяг та картини. Це неможливо купити на їхні зарплати», — натякають на корупцію журналісти. «Побачимо, чи призведе декларування до обмеження корупції», — завершується стаття.

«Українські політики люблять дорогі вина та годинники, відповідно до відкритих декларацій», — це заголовок іншого нідерландського видання — Volkskrant. Тут — що є нетиповим — головною ілюстрацією статті слугують пляшки «Масандри». У статті — ті ж вражаючі приклади з декларацій Філатова, Гройсмана, Добкіна. «Декларації також показують деякі незвичні хобі правлячої еліти. Депутат парламенту Ігор Мосійчук колекціонує старовинну зброю. Його колекція включає турецький ятаган ХVI століття та кинджал SS часів нацистів».

До тексту додано ще дві ілюстрації: розкішний інтер’єр «Межигір’я» та руїни будинку на сході України.

Анатолій МАРЦИНОВСЬКИЙ.

Переглядів: 1323
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua