РубрикиБез рубрики

Корупцію на дивані не побореш

Публічна дискусія «Зупинимо корупцію: громадська дія в одеському регіоні. Рік роботи антикорупційних громадських ініціатив» відбулася цими днями в Impact Hub Odessa. Учасники обговорили досягнення та прорахунки громадської антикорупційної дії в нашій області, окреслили перспективи та плани своїх організацій і рухів у боротьбі з цим злом. Серед запрошених — заступник голови облдержадміністрації Соломія Бобровська, виконавчий директор міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький, громадські активісти та журналісти.

Навіть ледачий знає, що найзатребуванішою в Україні реформою є подолання корупції. Успішна ж її реалізація неможлива без залучення неурядових організацій, громадянського суспільства, усіх небайдужих людей.

Міжнародний фонд «Відродження» разом з Одеською ОДА рік тому ініціював проведення конкурсу ідей та проектів для вироблення й імплементації нових механізмів громадського контролю у сфері протидії корупції на території області. Фонд надав підтримку громадським ініціативам, які сприяли реалізації антикорупційної політики на Одещині.

Що ж зробили за неповний рік небайдужі люди, об’єднані у громадські організації? Фонд «Відродження» підтримав 10 проектів на загальну суму 170 тисяч доларів США.

Побачивши цифру, обиватель, у якого телевізор не вимикається і який з висоти свого дивана знає все, праведно обуриться і цю інформацію прокоментує приблизно так: «О! Знову грантоїди! Нема куди гроші дівати?! Краще б бідним роздали, таким, як я!». Але ж наш мудрий обиватель має законне право об’єднатися з іншими людьми, зареєструвати з однодумцями громадську організацію, написати проект, відправити його, наприклад, до того ж «Відродження» чи іншого фонду. Проект можуть і відхилити, бо він повинен відповідати багатьом вимогам і мати фінансове обґрунтування. Але якщо ваш проект підтримають — вперед! Боротися з корупцією можна і треба, але ж не з дивана.

Та повернімося до нашої дискусії. Отже, в Одеській області:

 • проведено 52 антикорупці-йних розслідування;
 • опубліковано 22 журналістських розслідування стосовно корупційних проявів у безпековому секторі;
 • здійснено 12 антикорупційних експертиз, результати яких передано до місцевих органів влади, Верховної Ради, її про-фільних комітетів, Антикоруп-ційного бюро, Державної регуляторної служби;
 • виявлено збитків більш як на 800 мільйонів гривень.

Тут — увага! На десять проектів виділено 170000 доларів, тобто 4 мільйони 400 тисяч гривень (недержавних коштів), а виявлено збитків на 800 мільйонів гривень коштів державних. І як ви, шановний диванний експерте, оціните таку працю?

Тепер продовжимо перелік зробленого громадськими активістами на Одещині:

 • створено доступ громадськості до списку ліків, закуплених за державний кошт та наявних у лікарнях нашої області, які повинні видаватися безкоштовно. За півроку сайтом liky.odesa.ua скористалися понад 12 тисяч пацієнтів;
 • організовано більше 40 антикорупційних навчальних заходів для активістів, громадських діячів, журналістів та державних службовців;
 • матеріали 9 розслідувань передано до суду або правоохоронних органів;
 • створено «гарячу лінію» на Одеській митниці, опрацьовано 44 повідомлення про корупцію, надано 513 консультацій, отримано 12 подяк за швидку та якісну роботу.

Окремо робота велася в обласному центрі. Передусім це активізація громади для контролю за діяльністю Одеської міської ради. Кожне засідання постійних комісій міськради знімається на відео і викладається в мережу (відзнято 78 засідань). Виявлені порушники декларування статків серед депутатів. Оприлюднений топ-10 обранців міської громади, які не декларують своїх доходів.

Виконавчий директор міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький звернувся до учасників публічної дискусії:

— Минулого року ми разом з Міхеілом Саакашвілі, який тоді був рішуче налаштований підняти хвилю громадського супротиву корупції, провели спільну прес-конференцію. Зібрали громадськість і вирішили започаткувати конкурс антикорупційних проектів, вибрали десять кращих. Обіцяли через рік відзвітувати. Тоді лунали критичні голоси, що в нас нічого не вийде.

Після двох з половиною років повстання громадськості проти корумпованого режиму, коли люди виступили за гідну некорумповану країну, за відкритість, прозорість, підзвітність влади, відбулися очевидні зміни і в нашій з вами громадській діяльності. Хотів би сьогодні про це сказати. Вже замало тільки моніторити і виявляти сфери, в яких відбувається можлива корупція. З місцями, які найбільше корумпуються, пов’язані, в тому числі, представники нашої політичної еліти, нашої влади. Це земельні ресурси, будівництво, екологія і природні ресурси (тобто їх грабування), ліки, закупівлі тощо. Там, де йдеться про розподіл державних коштів, повинна бути дуже активна увага громадськості. Щоб кошти розподілялися не на користь того бізнесу, який пов’язаний з представниками влади.

Зараз потрібно переходити до конструктивніших заходів. Тобто замало вийти на вулицю й помахати руками, прапорами чи плакатами. Мало лише вказати, що той чи інший чиновник корумпований. Зараз настає час, коли громадськість може і мусить залучатися до реформ на практичному рівні. Що це значить? Це означає, що від тих, хто займається громадською діяльністю, дедалі більше вимагається, я б не сказав жорстко професіоналізуватися, а принаймні добре розумітися на тій сфері, в якій він працює. Це значить не просто галасувати, а точно виявляти ті проблеми, які є, і допомагати владі. Чому владі треба допомогти? Не тільки тому, що треба викинути й забути про корумпованих чиновників чи корумпованих політиків. Річ у тім, що сама структура післярадянської влади така, що дуже часто просто не вистачає знання, вміння та розуміння ситуації. Не стає навіть часу, щоб проаналізувати і знайти правильне рішення. Не говоритиму про всі інші проблеми, які виникають.

Нерідко зустрічаємо супротив представників нами ж обраних в обласних міських чи сільських радах. Уже говорилося про скандальну ситуацію в селищній раді Затоки, або в раді села Лощині-вка, яка прийняла неконституційне рішення. Тобто від громадськості буде вимагатися поглиблення знань і навичок у тих сферах, у яких ви щось хоті-ли б зробити, допомогти. Для цього фонд «Відродження» робитиме наступне. Один з дуже важливих напрямків, який ми вже почали підтримувати в Одесі, — це policy analysis, або аналіз політики, вміння виробляти колективне бачення того, як треба розвиватися, куди треба йти, допомагати владі експертним чином. Пропонувати і лобіювати ці рішення на рівні обласної, районної, міської рад. Цьому ми приділятимемо велику увагу.

Реформи в Україні дуже конкретні, однак ніхто не має повного досвіду, як їх реалізовувати. Як-от реформа децентралізації, що зустрічає опір, а не просто інерцію. Завжди зверху давали кошти і казали, що робити. Нема елементарного досвіду самоорганізації, досвіду залучення громадськості. Почати з того, щоб виробити статут об’єднаної громади, об’єднати громаду, сісти й подумати над стратегією розвитку в тих умовах, в яких опинилася громада, з тими бюджетними ресурсами, які зараз, в процесі децентралізації, в об’єднаних громадах збільшилися.

Що можна зробити? Я зустрі-чався на Львівщині з представниками громад і був здивований. Мене просили: дайте грошей на будівництво корівника, дороги чи на ремонт школи. Тільки одна людина розуміла, що варто навчитися, як самоорганізовуватися і визначитися, що хоче громада і як вона хоче розвиватися.

Громадські організації мають надзвичайно великий ресурс самоорганізації. Ви ж стільки років самоорганізовувалися! У вас є правління, громадське життя, ви спільно обговорюєте проекти. Можливо, цей досвід варто передавати у новостворені громади на всіх рівнях і міста, й області.

Або реформа в медичній сфері. Замало відкрити доступ до списку наявних ліків. Як налагодити правові стосунки між лікарем і пацієнтом? Відкриті реєстри, відкриті дані, потрібно їх просто аналізувати на рівні розслідувального журналізму, подавати людям, пояснювати, що в цих даних міститься. Все це вимагає більшої професіоналізації, яку ми підтримуватимемо дедалі більше й більше у наступні роки. Це дуже добрий проект, антикорупційний захід.

Поворот, який зараз відбувається з громадською активністю, треба збагнути, зрозуміти і переорієнтуватися. Замало моніторити, замало виявляти сфери непрозорості, сфери, де гальмуються реформи, — треба входити конструктивно і допомагати тим лідерам реформ, які є чесні у владі, допомогти їм реалізувати ці реформи. Це надзвичайно амбітне і довге завдання. Треба навчатися, брати участь у тренінгах. Крім того потрібно роз’яснювати людям, що таке демократія, які її принципи. Ми будемо продовжувати точкову, конкретно спрямовану боротьбу проти явищ корупції.

Пана Євгена я слухав з великим задоволенням. Наприкінці вісімдесятих — на початку дев’яностих ми бачилися частіше — я був його студентом. Бистрицький викладав філософію у Київському державному художньому інституті. Пан Євген нікому не зіпсував залікової, всім ставив хороші оцінки, на його лекції можна було й не ходити, але відвідували всі, бо філософія від Бистрицького була цікавою і запам’яталася.

Ганна Тимчук, група «Інформаційний спротив», розповіла:

— Наш проект розпочав свою роботу після окупації Криму. Ми вийшли за межі інформаційному поля України, наші матеріали перекладаються багатьма мовами і публікуються за кордоном. Минулого року наш центр переміг в антикорупційному конкурсі . Ми реалізовуємо проект, який передбачає боротьбу з корупцією у сфері національної безпеки та оборони. Ми розробили методологію порівняльного аналізу держзакупівель. Порівнювали вартість одних і тих же товарів, які купували різні структури, досліджували товари, які належать до групи речового забезпечення. Це військова форма, взуття. Ми виявили серйозні розбіжності у вартості. Міноборони закуповувало берці вартістю, наприклад, 500 гривень, тоді як СБУ берці з ідентичним обсягом партії приблизно у такого ж постачальника купувала за 1500 гривень. В Одесі серйозним порушенням була закупівля оргтехніки в комп’ютерний клас. факультету Військово-Морських сил Національного університету «Одеська морська академія». Проаналізувавши отримані матеріали, виявили, що оргтехніку закупили за завищеними цінами, а частина її була вживаною. Після нашого звернення до відповідних органів реакція не забарилася. Міноборони відреагувало, випадок було розслідувано, винних притягнуто до відповідальності.

Володимир ГЕНИК.

Переглядів: 241
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

 • на 1 місяць — 21 грн.
 • на 3 місяці — 63 грн.
 • на 6 місяців — 126 грн.
 • на 12 місяців — 252 грн.
 • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

 • на 1 місяць — 15 грн.
 • на 3 місяці — 45 грн.
 • на 6 місяців — 90 грн.
 • на 12 місяців — 180 грн.
 • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua