РубрикиБез рубрики

Сезонно-настроєва гойдалка

Не хочете страждати від сезонної депресії — швидше старішайте. Бо ж, за статистикою, депресія виникає, як правило, в молодому віці — в період між 18—30 роками. Хоча можлива і в тих, кому до 55. За хворобу в Україні її офіційно не визнають, це, мовляв, лише «розлади настрою». А такі «розлади» трапляються двічі на рік — на стику між весною-літом і в період переходу осені в зиму.

Вперше поняття «сезонна депресія», чи «сезонний афективний розлад», з’явилося в 1984 році. Цей стан у настрої людини описав і назвав американський психіатр Норман Розенталь. Спочатку йому захотілося з’ясувати, чому в нього в один і той же період щороку псується настрій. Разом зі своїми колегами з Інституту психічного здоров’я почав проводити різні дослідження. Так з’явився термін «сезонна депресія».

За словами заступника головного лікаря Одеського міського психдиспансеру Лариси Гулевич, сезонна депресія — це не хвороба, а лише порушення настрою. Як окрему хворобу її не виділяють, вона входить у контекст «великого депресивного епізоду». Виникає сама по собі і часто так же може й пройти. Але буває, що дати лад своєму настрою людина не здатна — тоді доводиться звертатися по допомогу до фахівця. «Лікар призначає психотерапію. Антибіотики — ні, бо, сезонну депресію за хворобу в нашій країні не вважають. Можуть призначити фармакогнозійне лікування. Найчастіше розладами настрою страждають люди з тонкою психічною організацією і ті, хто перебуває в постійному стресовому стані, хто незадоволений своїм життєвим становищем, соціальним статусом, фізичним здоров’ям. А це практично все населення планети. За статистикою, близько 60% землян хоча б раз, але зазнавали впливу сезонної депресії», — зазначила Лариса Гулевич.

Поставити собі діагноз «сезонна депресія» «хворий» може і сам. Для цього достатньо лише поспостерігати за змінами настрою. Якщо впродовж трьох років в один і той же час почуваєтеся пригнічено на фоні абсолютної психічної стабільності, то це вже серйозний сигнал. Варто звернутися до спеціаліста. А от літня депресія, за словами Лариси Гулевич, зустрічається досить рідко. Найчастіше українців турбує осінньо-зимова. Вона виникає всередині вересня-жовтня і триває всю осінь і зиму. Їй притаманна спонтанність. «В основному вважається, що сезонна депресія виникає в країнах, де бракує сонячного світла. Наприклад, у Фінляндії від неї страждає близько 9% населення. У нас статистику не ведуть, оскільки, як уже мовилося, недугу не вважають окремим психічним розладом, а ще через те, що наші співвітчизники дуже рідко користуються послугами психіатрів. За неофіційними даними, щороку в Одесі по допомогу до лікарів із скаргами на психічні розлади звертається 4% населення. Скільки з них саме через «сезонні депресії», ніхто окремо не виділяє. Таку статистику ведуть тільки США і скандинавські країни», — пояснила спеціаліст.

Така поведінка, за словами Лариси Гулевич, неправильна і може мати досить серйозні наслідки: «Проблема в тому, що коли ми займаємося самодіагностикою, можемо пропустити важкий психічний розлад, який, на перший погляд, дуже схожий на сезонну депресію. Тому одразу, коли виникає «гойдалка» настрою, і якщо це повторюється, — негайно потрібно звертатися до психіатра». Багато хто йти до спеціаліста боїться: стати на облік у лікарні зі страшною назвою «психіатрична» мало хто наважується. Люди бояться осуду, розмов, пліток. І роблять колосальну помилку. Боятися треба не запису в медичній картці, а психічних розладів, які відчуваєте. Адже це «захворювання», якщо вчасно ним не зайнятися, завдаватиме і фізичного, і психологічного дискомфорту. «Порушується сон: спите наче більше, але наче й зовсім не змикаєте очей. Часто просинаєтеся серед ночі, важко засинаєте після цього. Після повного пробудження відчуваєте себе змученим, ніби й не спали. Зранку — поганий настрій. Самооцінка — на нулі, з’являється роздратованість, відчуття байдужості до всього. Зникає інтерес до життя, працездатність стрімко падає. Уникаєте зустрічей з близькими, рідними, друзями. Все робите через силу, починаєте багато їсти (продукти, які містять вуглеводи, — картоплю, макарони, чіпси, цукерки). Це і є перші ознаки сезонної депресії», — застерегла Лариса Гулевич.

Чому взагалі виникає сезонна депресія? Винні, кажуть фахівці, неправильне харчування та брак світла. «Коли в нашому організмі падає рівень серотоніну (гормон, який відповідає за хороший настрій), ми підсвідомо починаємо відновлювати його через продукти харчування. За своїм хімічним складом серотонін відповідає вуглеводовмістним продуктам. Від цього проблем додається, особливо жінкам: більше їмо — швидше гладшаємо. Депресія від цього посилюється», — пояснила лікар. Щодо нестачі світла. У «депресивний» період сонце — нечастий гість. А нестача світла для людського організму — це наче повільна отрута. Життя стає сірим, втрачаються барви. «Щоб цього не допустити, треба якомога частіше бувати на вулиці, збільшуючи для себе в такий спосіб світловий день. Прогулянки, хоча б по 15 хвилин на день, дають неймовірний результат. Подивитися на сонце, небо — для депресивної людини це дуже важливо. Навіть якщо погода за вікном похмура — йдіть на вулицю. Світлотерапія робить дива», — наголосила Лариса Гулевич.

Щодо походження «сезонної депресії» є дві теорії: за однією — вона успадковується від батьків, за іншою — дісталася ще від прапращурів, первісних людей. Їжі в давнину було мало. Рослинне харчування в зимовий період зводилося до нуля, в організмі гостро бракувало вітамінів. І люди впадали в стан «самозбереження» (який зараз і називають «сезонною депресією») — більше спали, більше їли, з’являлися апатія, кволість. Цей період був особливо важливим для жінок. Влітку і навесні вони найчастіше вагітніли, їм треба було виносити здорових дітей, а для цього потрібні були сили (у жінок, до речі, через це депресія буває в чотири рази частіше, ніж у чоловіків).

Щоб не допустити розвитку депресії, особливо якщо ви вже помітили таку схильність, слід зайнятися профілактикою. Зранку частіше виходити на вулицю, на сонце, вдома не зашторювати вікон. Збільшити фізичні навантаження. «Під час фізичних вправ виробляється гормон щастя — ендорфін. До речі, у спортсменів симптоми депресії або зникають взагалі, або нівелюються», — навела приклад лікар. Потрібно також дотримуватися збалансованої дієти: більше вживати рослинної їжі, яка містить вітаміни А і С, а коли «не сезон», замінювати їх аптечними полі-вітамінами. «Дехто думає, що якщо впродовж літа їсти рослинну їжу, можна запастися вітамінами на весь рік. Це не так. Вітаміни в нашому організмі не затримуються і не накопичуються. Все, що надходить, одразу переробляється. Поповнювати вітамінний запас потрібно пості-йно», — порадила Лариса Гулевич. Рекомендується також поменше пити каву і чай. Краще їх замінити трав’яними відварами. І не забувайте про шоколад, але лише чорний, класичний, без усяких там бульбашок і «молочностей». До речі, жінкам що страждають на сезонні розлади настрою, психологи радять завести в гардеробі бодай одну річ червоного кольору — сумочку, косинку, рукавички. Вони, як стверджують американські спеці-алісти, дієвіші навіть за антидепресанти.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.

Переглядів: 228
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua