РубрикиТема дня

Нью-Йорк - Мінськ - Київ

Нинішній політичний тиждень був, можна сказати, перенасичений подіями. Але під жодною з них не можна підвести риску, назвати кінцевий або проміжний результат. В оцінках доведеться обмежитися думками і припущеннями.

Полум’яні промови на Іст-Рівер

Найбільшою подією в зовнішній політиці України був, очевидно, чотириденний візит президента нашої країни до Сполучених Штатів Америки на 71-у сесію Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй. Три великих виступи Петра Порошенка — на секторальному засіданні з проблем міграції, в Раді безпеки ООН (в якості керівника держави-голови) та на пленарному засіданні Генеральної асамблеї — були добре підготовленими і добре аргументованими.

Але вони не потрясли світ. З тим, що один із постійних членів Ради безпеки, країна-засновник, вдруге за останні роки грубо порушила Статут Організації Об’єднаних Націй, чудово обі-знані політики у великих, малих і в крихітних країнах світу. І що? Фактично окуповані території Грузії та анексований український Крим залишаються під владою загарбників. А частина українського Донбасу перетворилася в анклав, де за підтримки російських кураторів орудують банди терористів.

Більше того, відволікаючи увагу від своїх агресивних дій у Європі, Росія втрутилася в багатосторонній конфлікт на Близькому Сході, ще дужче розпалила війну в Сирії і за допомогою зброї, незважаючи на численні жертви, намагається відновити вплив у цьому регіоні, який колись мав СРСР.

Країна-агресор при цьому має можливість блокувати будь-які рішення Ради безпеки, застосовуючи право вето, а будучи присутньою в організаційних структурах, робить усе, щоб перешкоджати діяльності ООН в гуманітарних і спостережних місіях скрізь, де це суперечить інтересам загарбника. Чи можна таке становище змінити полум’яними промовами? Навряд. Потрібні дії, які дозволять перетворити всесвітню говорильню на дієвий інструмент для підтримання миру. А якщо не вдасться, створити замість ООН іншу організацію.

Виступаючи в Нью-Йорку з високих трибун і закликаючи до реформ недієздатної всесвітньої організації, Порошенко розумів, що його авторитету для вирішення таких завдань недостатньо. Але він також розумів, що буде почутий усіма, хто здатний чути. А резонанс від виступів в ООН допоможе Україні відстояти незалежність.

Негайних практичних результатів від візиту Петра Порошенка в Нью-Йорк мало хто очікував. Але вони все-таки були. При зустрічі з віце-президентом США Джозефом Байденом і подальшому обміні думками з президентом США Бараком Обамою президентові України вдалося прискорити надання фінансової допомоги нашій державі (отримати гарантії за кредитами в один мільярд доларів). Відбулася також зустріч Петра Порошенка з виконавчим директором МВФ Крістін Лагард, під час якої було вирішено відправити в нашу країну місію Фонду та визначити можливість надання Києву до кінця року ще одного траншу в рамках програми розширеного фінансування.

У рамках засідання лідерів країн, чиї громадяни постраждали в результаті катастрофи малайзійського «Боїнга» на Донбасі, також узгоджені спільні кроки у розслідуванні цього злочину та окреслені першочергові кроки в організації судових процесів проти злочинців.

Про розведення позицій і реальну політику

Петро Порошенко повернувся зі США 21 вересня. Того ж дня у Мінську засідала Тристороння контактна група з урегулювання ситуації на Донбасі. Вона засідала не в режимі відео-конференції, а за особистої участі глав делегацій Росії та України (Бориса Гризлова і Леоніда Кучми). За кілька днів до цього в пресі з’явилися повідомлення, що на мінській зустрічі готується документ, який повинен стати проривом, світлом у кінці тунеля, який може розрубати гордіїв вузол тощо.

У це мало хто вірив, але всі сподівалися. Скажемо відразу: скептики були праві. Прийнятий документ проривом не став. Але якщо зафіксовані в ньому рішення втілити в життя, деякі проблеми частини жителів прифронтової зони Донбасу вдалося б пом’якшити.

Йдеться про розведення позицій на лінії поділу військових частин у Станиці Луганській, Золотому і Петровському. Там, де «кордон» проходить буквально по вулицях населених пунктів, там, де досі живуть люди. Таких позицій на лінії фронту багато, але безвихідне становище жителів — у дванадцяти місцях. Їх у Тристоронній групі планували демілітаризувати насамперед. Але не вийшло через протидію російської сторони і терористів.

Але і в тих місцях, щодо яких вдалося досягти згоди, не все просто. Документ про розведення військових позицій вглибину на два кілометри і на таку ж відстань у ширину обвішаний масою умов. Починаючи з того, що до його реалізації можна приступити тільки після дотримання режиму тиші впродовж семи днів. Припинення вогню (в тому числі зі стрілецької зброї) має бути верифіковано моніторинговою місією ОБСЄ. І якщо в цей період будуть зафіксовані обстріли, процес відведення військ та озброєнь припиниться.

Це жорсткі вимоги, а якщо врахувати слабку дисципліну в лавах терористів, то практично нездійсненні. Підписали ж папір (рамкові угоди), з усього видно, для того, щоб продемонструвати, що Мінські угоди 2014 та 2015 років дійсні. У документі є на них посилання. Багато хто підозрює, що розведення позицій сторін затіяне саме заради таких посилань. Щоб міністри закордонних справ Німеччини і Франції, Штайнмайер та Еро, могли відзвітувати про позитивні результати свого нещодавнього візиту в столицю України.

Перераховуючи політичні події тижня, не можна не згадати про те, що уряд України виконав обіцянку і вніс у Верховну Раду проект бюджету на 2017 рік. Якщо подумати, то ця дія за важливістю переважує для нас усе, що відбувалося у Нью-Йорку та Мінську. Але коментувати законопроект про бюджет зарано. Абсолютні цифри не скажуть читачеві нічого, а відсотки надбавок або вилучень в окремих статтях видаткової і доходної частин документа в процесі схвалення парламентом зазнають значних змін.

Наразі розробники (в тому числі прем’єр-міністр України Володимир Гройсман), характеризуючи представлений бюджет, найчастіше вживають слова «реалістичний» і «чесний». Зупинимося, мабуть, на цьому, хоча в українській політиці, зовнішній та внутрішній, реалізм часто заважає, а чесності ніколи не було.

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.

Переглядів: 979
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua