РубрикиБез рубрики

Дорога в космос починається на Землі


І часто — з ракетомоделювання, як першого досвіду для творців у майбутньо-му космічних кораблів. Тому організатори Чемпіонату світу з ракетомодельного спорту, який пройшов 22 — 30 серпня на Львівщині, на полі поблизу села Великий Дорошів, постаралися, щоб на цих видовищних змаганнях змогли побувати якомога більше дітей. На час змагань з центру Львова міська влада організувала безкоштовні автобусні маршрути, які безперебійно курсували, доставляючи всіх охочих на змагання і назад. У результаті, за підрахунками організаторів, їх відвідало побувало понад 7 тисяч глядачів.

Причому діти могли не лише подивитися на різноманітну програму пусків. Як розповів директор чемпіонату, перший віце-президент Федерації ракетомодельного спорту України Михайло Рябоконь, спеціально до змагань  підготували дві тисячі комплектів найпростіших ракетних моделей, які  юні глядачі могли отримати безкоштовно і під керівництвом фахівців самостійно зібрати, на свій смак прикрасити та запустити в небо. Що ж, можна не сумніватися, що лави шанувальників ракетного моделювання в львівському регіоні явно зростуть. Наразі ж кістяк української збірної із 29 осіб складається переважно з представників міста Дніпра, де зосереджені і конструкторські бюро, і підприємства, пов’язані з космічними програмами України.

Для нашої держави цей Чемпіонат світу став уже другим великим міжнародним змаганням з ракетомоделювання, що пройшло на її території. Торік на тому ж полі поблизу Великого Дорошева відбувся Чемпіонат Європи, тріумфальний для нашої команди. Українська збірна стала абсолютним чемпіоном у командному заліку, завоювавши 27 медалей, з яких 14 золотих, 6 срібних та 7 бронзових.

Але головним досягненням стало те, що завдяки високому рівню проведення Чемпіонату Європи в 2015 році, незважаючи на війну на сході України, Міжнародна авіаційна федерація (FAI) підтвердила право України на проведення в ній Чемпіонату світу-2016. Це право наша країна виборола ще в 2014-у, коли у штаб-квартирі FAI у Лозанні (Швейцарія) за нас тоді проголосували 38 із 40 країн-членів цієї федерації. Проти тоді були тільки Болгарія та Сербія...

Разом з українськими в Чемпіонаті світу взяли участь понад 300 спортсменів із 20 країн: США, Німеччини, Китаю, Великобританії, Польщі, Словаччини, Сербії, Швейцарії, Канади, Білорусі, Болгарії, Словенії, Чехії, Литви, Естонії, Латвії, Італії, Іспанії та Румунії. Відмовилася тільки Японія, міністерство спорту якої не рекомендувало своїм представникам виїжджати на змагання після серії терактів у Європі та подій у Туреччині. І, як розповів Михайло Рябоконь, російським спортсменам також настійно рекомендували ігнорувати чемпіонат, що вони і змушені були зробити.

Найчисельнішими, як і слід було очікувати, виявилися команди США і Китаю, котрі представили, відповідно, 34 та 50 учасників.

А ось італійська команда вже 20 років поспіль складається лише з одного спортсмена. Зате якого! Антоніо Маццарашіо — чотириразовий чемпіон світу в моделях різного класу. Будучи провідним інженером великої аерокосмічної корпорації, він має доступ до новітніх композитних матеріалів і може віртуально тестувати свої моделі.

Збірна ж Німеччини може похвалитися ветераном ракетомоделювання — 65-річним Францем Вайсгербером, найкращим у класі радіокерованих ракетопланів, що змагаються на тривалість польоту і точність посадки.

Команда США — це представники різних штатів, об’єднані в Асоціацію любителів космонавтики. Фінансується асоціація частково з держбюджету, частково спонсорами і частково аерокосмічною компанією NASA. Капітан команди — сенатор Джон Ленгфорд, керівник компанії Aurora Flight Science, яка розробляє бойові дрони і ракетне озброєння для армії США. Серед її членів — Метт Стіл, який у 1989 році заснував компанію North Coast Rocketry, що займається створенням і продажем наборів для ракетомоделювання і моделей ракет. Він також є віце-директором компанії Alaska Aerospace Corporation, створеної штатом Аляска для розробки високотехнологічної аерокосмічної промисловості США. Тож, як бачимо, ракетомоделюванням займаються дуже серйозні люди.

Як і інші захоплення, ракетомоделювання зараз переживає складний етап, змагаючись за увагу людей з інтернетом, вважає Джон Ленгфорд. «Коли ми росли, інтернету не було. Ми мали багато вільного часу, який можна було витратити на збирання моделей ракет, радіо, власного ком-п’ютера, зрештою. Тому важливо зараз робити все, щоб привернути увагу молодих людей до цих галузей у форматі хобі. Це підвищує ймовірність того, що в дорослому житті вони виберуть космічну галузь як сферу діяльності», — розповідає він.

Цікаво, що, на його думку, до ракетомоделювання важливо залучати насамперед дівчат, щоб у майбутньому світ  отримав більше жінок-інженерів у космічній галузі. До речі, в американській команді юніорів — лише дівчата, які вибороли велику кількість медалей. Вони закохані у ракети з дитинства, деякі займаються з двох років, перейнявши любов до моделювання від батьків. Тепер і не уявляють свого життя без космосу та змагань.

А от естонська збірна вперше брала участь у Чемпіонаті світу. Спонсорувала її поїздку тамтешня влада. Оскільки до літака з ракетами не пускають, то вирішили їхати автомобілем, та ще й великою сімейною командою. І, певна річ, на російському кордоні викликали у прикордонників шок, коли сказали, що «їдуть в Україну запускати ракети». Слава Богу, пропустили... Один з представників команди Андрес Лаанеюе продемонстрував знання української: «Добре!», «Слава Україні!» та «Дякую!». А остаточно підкорила естонська команда представників українських ЗМІ хоровим виконанням «Ти ж мене підманула».

Головною проблемою  нашої команди, на думку президента Федерації ракетомодельного спорту України, головного тренера збірної Ігоря Волканова, є фінансування. «На диво, цього року Міністерство сім’ї, молоді та спорту виділило для збірної приблизно 150 тисяч гривень, — розповів він. — Це дуже маленька частина коштів, необхідних  команді, але й за це спасибі. Раніше ми взагалі нічого не отримували. Якщо держава  нас не підтримуватиме, то з лідерів ми скотимося на треті ролі. Люди не повинні виїжджати за кордон. У нас стільки талановитої молоді, і її треба втримати в країні. У нашої держави є для цього необхідний ресурс, але потрібна політична воля».

Як би там не було, а Чемпіонат світу з ракетомоделювання-2016 пройшов успішно. Українська команда дорослих, будучи фаворитом змагань, посіла перше місце за кількістю медалей і стала абсолютним чемпіоном. Юніорська ж збірна виборола четверте місце, поступившись Словаччині, Польщі та Китаю.

Усі  закордонні учасники змагань задоволені їх проведенням. І це великий успіх, який організатори — Федерація ракетомодельного спорту України і міжнародна компанія Noosphere — сподіваються використати як для подальшого розвитку ракетомоделювання, так і для того, щоб привернути увагу  до розвитку передових технологій у нашій країні.

Олег ВЛАДИМИРСЬКИЙ.

Одеса—Львів—Одеса.

НА ЗНІМКАХ: навіть для найменшеньких була своя ракетна тематика; ефектний старт української ракети приніс срібну медаль; великі іграшки дорослих; весела естонська команда співає «Ти ж мене підманула».

Фото автора.

Переглядів: 427
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua