РубрикиБез рубрики

Невимірний простір духу

Сучасне мистецтво не перестає дивувати різноманітністю форм вираження. Щоб досягти поставленої мети на цьому поприщі, потрібно вміти себе обмежувати, свідомо відмовитися від частини накопиченого багатовікового досвіду, «знайти себе». Виставка живописних творів Петра Бевзи (Київ) у рамках проекту «Йордань», що відкрилася в Одеському художньому музеї, сповнена недомовленості і закликає глядача до співтворчості.

Цей проект, ініціатором якого виступив Український інститут Америки (США), варіативний. Із 54 робіт циклу в одеську експозицію включено 32. Прекрасно виданий альбом творів митця відкриває вступна стаття директора цього закладу Володимира Гойдиша. До організації виставки долучилися Центр сучасного мистецтва «Білий світ», Одеський художній музей та правління обласної організації НСХУ.

Представили художника директор ОХМ Віталій Абрамов та директор Центру сучасного мистецтва Тамара Янович (Київ). Експозиція умовно ділиться на чотири частини, кожна з яких має свій символічний підтекст: «Вода», «Виноградна лоза», «Простір», «Йордань». Це мислення християнськими категоріями, хоча, як визнає автор, воно близьке й східному, наприклад, буддійському.

Про творчість Петра Бевзи багато сказано. Наголошують на її метафізичності, екзистенційності, ірраціональності. Це мистецтво ідеї. Водночас його природа дуалістична. З одного боку, воно імпульсивне, емоційне, однак у відборі засобів вираження — мінімалістичне. Колір, лінія, пляма, якими оперує художник, свідчать про граничний раціоналізм. У його творах є щось архаїчне, що викликає в пам’яті сакральне мистецтво Середньовіччя, примітивізм народного мистецтва і малюнки неолітичної доби. Це знакові образи. Показове у цьому сенсі  монументальне полотно «Нога долі»: на червоному тлі землі-лави — білий контур людської стопи, яку осяює вогник долі. Твір може мати різні прочитання, й одне з них говорить, що один неправильний крок може бути фатальним.

Для повноти характеристики хотілось би також відзначити, що Петро Бевза — чудовий колорист, його колір потужний, сповнений прихованих смислів, а створені ним гармонії подібні до музики. Усе пізнається в порівнянні. Переглядаючи альбом проекту «Йордань» під музику Гії Канчелі (його трагічну, місцями — несамовиту П’яту симфонію), на її тлі мені виразніше відкрився феномен Бевзи, його ясний, радісний, оптимістичний світ. У певному сенсі своїм поклонінням світлу та міфопоетичністю він викликає в пам’яті роботи незабутнього Андрія Антонюка. У творах Петра Бевзи лаконічними засобами висловлена думка про нашу земну конечність, наше духовне безсмертя, наше уявлення про Вічність. Це мистецтво недомовленості, яке інтригує,  спонукає до роздумів і, як було сказано, до співтворчості. «Плинна природа форм робить їх моментами органічної єдності, в якій вони не лише не суперечать одна одній, але… їхня однакова необхідність складає життя одного цілого». Слова, сказані свого часу Гегелем. На прикладі творчості Петра Бевзи маємо зразок мистецтва елітарного і водночас дієвого, яке апелює до соціуму.

Завершити статтю хочу  цитатою з роздумів художника про особливості сучасного мистецтва: «У сучасному мистецтві вважається хорошим тоном зневажати соціальне та особисте життя людини. Іноді здається, що життя не цінується взагалі. Щоб бути сучасним, потрібно бути «пофігістом» і по-чесному не хотіти знати, для чого «все це» (художники-фокусники, які не вміють малювати). І як результат — безперспективність, оскільки, сповідуючи постмодерністичні цінності, ми знаємо, що завтра не буде краще, ніж сьогодні…»

Йорданська вода кришталево чиста, вона жива, її структура ідеальна. Творчість Петра Бевзи розширює межі прекрасного і людяного, закликає берегти життя як найвищу цінність, даровану Творцем.

Володимир КУДЛАЧ.

P.S. Під час  відкриття виставки Петро Бевза подарував відділу мистецтв ОННБ серію альбомів і каталогів, присвячених арт-проектам за його участі. Це високополіграфічні видання, які охоплюють основні етапи творчості художника. Такі дарунки отримали й інші установи міста.

В.К.

Переглядів: 420
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua