РубрикиБез рубрики

Ціна мовчання, або Розмовляйте зі своїми дітьми про секс

Якось потрапили на очі результати досить цікавого опитування групи підлітків та їхніх батьків. На запитання, чи хотіли б ви знати про статеве життя мами з татом, від дітей було отримане стовідсоткове категоричне «ні!», а ось інформацією про статеве життя своїх дітей, які добралися до підліткового віку, неодмін-но хотіли б володіти чи не всі опитані дорослі. Хоча водночас більшість визнала, що заводити розмови «про це» їм соромно, тому подібні теми у родині, як правило, намагаються оминати. Так, мовляв, простіше: виростуть діти — самі про все дізнаються.

Ці досить пікантні теми обговорювалися на брифінгу, органі-зованому Одеським обласним центром здоров’я. Про особливості дитячої психології, про важливість розуміння статевих взаємовідносин дітей та підлітків, про компоненти статевого виховання та про методи контрацепції й профілактику небажаної вагітності серед підлітків розповідали провідні позаштатні спеціалі-сти департаменту охорони здоров’я та соціального захисту населення облдержадміністрації Тетяна Чуєва (гінеколог), Марія Вакулович (дитячий психіатр) і Тетяна Ніконкова (дитячий і підлітковий гінеколог), яких ви бачите на знімку.

Підлітковий вік, уточнили фахівці, — поняття досить відносне, суто індивідуальне. Хтось уже дорослий і в свої 10-11 років, а хтось залишається дитиною й у 18+. Прийнято ж говорити про підлітків, яким від 13 до 16.

На Одещині нині мешкає близько 65 тисяч громадян такого віку. Це справжня армія бунтівників, підтвердять педагоги і батьки. У цей час стрімкий фізичний ріст переганяє психологічне становлення особистості, що стає причиною неви-правданих ризиків, спалахів гніву та невдоволення, агресії, надактивної поведінки. Над усім цим стоїть наш головний інстинкт. Сім’ї мало не щодня переживають внутрішні війни, педагоги хапаються за голову, а медикам доводиться констатувати цілий перелік наслідків такої поведінки: алкогольні та наркотичні отруєння, психози, вагітності, спроби суїциду...

Учасники брифінгу наголошували: нерідко складнощі, проблеми у житті підлітків — наслідок не педагогічної занедбаності чи ознак непростого вікового росту, а відсутності елементарного спілкування в сім’ї. Це виявляється лише тоді, коли дитина потрапила в біду чи прийшла з батьками до психолога, що, до речі, ми, дорослі, уникаємо робити. Батькам легше нагримати, а то й ударити неслуха, аніж почути дитину, заспокоїти її, дати зрозуміти, що вдома її підтримають, як би там не складалося в житті. Якщо не виходить — треба йти до спеціаліста.

Багато педагогів і батьків вважають, що починати статеве виховання слід тоді, коли діти вступають у період статевого дозрівання. На жаль, у цьому віці підлітки вже отримали багату інформацію про «це» від таких же неосвічених, безграмотних ровесників, які свої «знання» часто встигають проекспериментували на практиці.

Статеве виховання в сім’ї — процес непростий, зазначали учасники брифінгу, але вкрай необхідний. Батьки повинні знати основні етапи психосексуального розвитку та принципи статевого виховання дитини, щоб допомогти правильному й гармонійному розвитку сина чи доньки, повноцінному формуванню дітородної функції та прищепленню почуття відповідальності за благополуччя родини і своїх майбутніх дітей. Так, кожному немовляті свого часу належить стати чоловіком чи жінкою, і саме виховання має сформувати повноцінного представника своєї статі.

Починаючи з півторарічного віку, наголосили медики, дитина вже точно знає, хто вона — хлопчик чи дівчинка, і розрізняє людей за статевою приналежністю «тітка — дядько», хоча орієнтується в цьому питанні переважно по одягу та зачісках. У три-чотири роки вона вже обі-знана про анатомічні відмінності між статями, але більшого значення надає зовнішнім ознакам: сукня, кіски, бантики — це дівчинка, штанці, коротка стрижка, машинки замість ляльок — це хлопчик. Утім, у цьому віці поняття статі нестійке. І дівчатка, й хлопчики думають, що, переодягнувшись, можна змінити статеву приналежність. Доволі часто, зауважували фахівці, цим діти жахають своїх батьків. Коли, скажімо, хлопчик стає на мамині підбори чи просить нафарбувати йому губи, а дівчатка вимагають постригти їх коротко, як хлопчиків, чи вкладають у трусики сторонні предмети, щоб бути схожими з тими ж хлопчиками. Це експерименти, і не більше. І до одностатевих уподобань у майбутньому не призведе. Якщо, зрозуміло, дитина не народилася з такими задатками. Щодо цього, уточнили медики, потрібна окрема розмова, непроста, але не менш важлива, ніж питання статевого виховання.

Отож, до 5—6 років будь-яка дитина вже розуміє сталість своєї статі й усвідомлює, що хлопчик стане дядьком, чоловіком, татом, а дівчинка — тіткою, жінкою і мамою. Кожна дитина вивчає своє тіло, в тому числі й статеві органи, торкаючись їх руками так само природно і не соромлячись цього, як торкається носа, вуха, коліна. Якщо пості-йно обсмикувати малюка, забороняючи йому пізнавати свій організм, у нього сформується поняття про непристойність тіла, а одночасно виробиться й підвищений інтерес саме до цих органів. Дитина все одно це робитиме, але таємно, криючись, більше не довіряючи батькам.

Виростаючи в умовах заборон і залякувань, людина в майбутньому відчуває труднощі в сексуальному житті, вважаючи статеві відносини ганебними і брудними, які треба втаювати, соромитися їх. Медики люблять наводити майже анекдотичний приклад надцнотливого виховання в родинах, коли, побравшись, молодята через два роки звернулися до лікаря через те, що не мають дітей. А виявилося, що між ними нічого не було, бо вдома про це ніколи не говорили, тож вони змалечку силою волі придушували в собі прояви нашого основного інстинкту.

Ось чому учасники брифінгу наголосили: дитина повинна розвиватися як особистість, не відчуваючи перешкод з боку дорослих, а отримуючи від них відповіді на всі питання, зокрема й пов’язані зі статтю.

У віці від 5 до 9 років статева свідомість уже встановилася й освоюється статева поведінка, чому сприяють рольові ігри в «дочки-матері», «маму-тата», в «лікарню». Виконуючи функції лікаря, медсестри, батьків, діти наслідують поведінку дорослих, і торкаються, розглядають одне одного й навіть імітують статевий акт. Реакція дорослих на такі ігри майже завжди передбачувана — гнів та покарання, а ще — осуд оточуючих. Хоча в цих відносинах нема й натяку на сексуальність, а лише допитливість, яка допомагає отримати правильне уявлення про статеві відмінності та свою статеву роль.

Не забороняти і карати, а намагатися задовольнити цікавість дитини в спокійній обстановці і доступними для неї словами та поняттями — ось правильний вихід у цій непростій ситуації, наголошували спікери. Адже питання дітей — цілком природні і свідчать про нормальний розвиток особистості: чим хлопчики відрізняються від дівчаток, звідки я взявся. Тільки не розповідайте казок про капусту, лелек і магазини, в яких продаються малюки. Завжди можна знайти слова, щоб у доступній формі пояснити дитині таємницю її походження. Тим більше, що на цю тему зараз випускають багато спеціалізованої літератури, в картинках, то чому б не дати почитати, проглянути таку книжечку?

Занадто тяжкою буває роз-плата за наше батьківське пуританство, яке списується, як правило, на зайнятість. На Одещині щороку реєструють десятки випадків вагітності неповнолітніх. Щоб приховати доньчин «гріх», батьки часто вимагають іти на кримінальний аборт, що потім обертається безплідністю, а то й загибеллю дівчини.

Можна розуміти, що вагітність — це шок, як для дівчинки-підлітка, так і для батьків. І в цій нелегкій життєвій колізії головне — прийняти правильне рішення. З точки зору лікарів-педіатрів та гінекологів, вихід тут один: виношувати вагітність і народжувати. Але в середньому щорічно на 80 вагітних дівчаток-підлітків відбуваються одні пологи.

Були випадки, коли дівчатка, з остраху, що вагітні, намагалися самі себе абортувати, що призводило до ще гіршого...

Дівчина, яка потрапила в біду, повинна розраховувати на допомогу батьків. Не сваріть і не ображайте її — виправити помилку вашими гнівними словами не вдасться. Ви — її єдина надія й опора в цей складний життєвий період. Тим більше, що ваша вина очевидна: це ви упустили момент дорослішання дочки і не підготували її до вступу у «велике» життя. Відповідати за це доведеться разом.

Не приймайте рішення на швидку руку. Нехай вляжуться пристрасті, й тоді життєвий досвід, мудрість дорослих підкажуть правильний хід. Інстинкт материнства візьме гору над страхом осуду.

Не захищені перед відчаєм, розчаруванням та венеричними захворюваннями (а підліткова статистика в цьому сенсі просто зашкалює!) і хлопці, котрим свого часу дорослі не підказали, що є презервативи, які забезпечують захист (а щоб їх придбати, потрібні бодай кишенькові гроші), не пояснили, що чоловічі статеві органи бувають різного розміру і що чоловік — не робот, готовий «до бою» в будь-який момент життя, а жива людина. Тому й трапляється, що перші сексуальні невдачі ламають підлітка (не вийшло, було не так, як мріяв, якийсь я не такий і статевий орган маю замалий порівняно з побаченим при перегляді порнофільму...). Іноді злякані такими невдачами, як і застигнуті батьками за мастурбацією, яка є цілком природним потягом підлітка, хлопчики зі страху та сорому навіть вкорочують собі віку.

Статеве виховання дітей та підлітків, на переконання медиків, має проводитися не формально, а постійно, незважаючи на шалений опір деяких педагогів.

Лікарі, користуючись нагодою, звернулися до батьків з такими словами: не покладайтеся лише на педагогів і медиків, яким за службовим обов’язком належить займатися вихованням підростаючого покоління. Розмова на інтимні теми в присутності всього класу неминуче викликає неадекватну реакцію: ніяковість, сором, розв’язні жести, вульгарні висловлювання. А непідготовлені педагоги, які не зуміли взяти правильний тон, нерідко перетворюють статеве просвітництво на статеве розбещення. Інша справа — родина, близькі люди, довірливі бесіди. Не скидайте з себе відповідальності за сексуальну безграмотність ваших дітей. Говорити з ними про безпечний секс — не соромно! Соромно бути ханжею і не вберегти наївного підлітка від негативних наслідків передчасного статевого життя.

А ще, йшлося на брифінгу, давно час розробити на рівні області комплексну програму статевого виховання дітей та підлітків, щоб не лише пунктиком десь означати ці завдання, щоб не лише активна громадськість відбувалася якимись одноразовими акціями, бо це мало що дає, а щоб робота проводилася планомірно та виважено, з охопленням усіх неповнолітніх, особливо у селах, з фінансуванням різнопланових заходів, укладених у ту ж таки містку ефективну програму, в якій значна увага приділятиметься й просвітництву самих батьків.

Надто ж бо дорого обходяться громаді прогалини у статевому вихованні дітей, обертаючись стрімким поширенням ВІЛ-СНІДу, розгулом венеричних захворювань, ранньою вагітністю, кримінальними абортами, покинутими немовлятами, бездітністю дорослих пар...

Чи не занадто висока ціна за мовчання?

Підготувала Яна СТАСІНА.

Переглядів: 444
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua