РубрикиДуховність

Три основні речі Великого Собору

На Криті завершився Всеправославний Собор. Учасники зібрання — предстоятелі 10 православних церков із 14 — підписали спільне звернення, в якому йдеться про єдність Православної соборної церкви. Серед іншого, у підсумкових документах Собору йдеться і про те, що православні єпископи світу моляться «за мир і справедливість в стражденній Україні». Однак питання про автокефалію української православної церкви на Соборі не розглядали. Більше про рішення Собору та його значення в інтерв’ю «Радіо «Свобода» розповіла координатор громадської ініціативи «За Єдину помісну церкву» Лана САМОХВАЛОВА.

— Є три основні речі. Найперше — що Собор відбувся. Для простих вірян, для кліру і для єпископів дуже важливо, що вперше через 1200 років Церква показала свою реальну єдність. Що зібралися разом предстоятелі майже всіх православних церков.

Друге — головне, що цей Собор відбувся, незважаючи на демарші Московської патріархії. Тому що спротив був страшний і способи відкласти Собор, а, фактично, зірвати — були дуже цинічними.

Третє — дуже важливо для України — там не ухвалили документи, які б назавжди ставили шлагбаум перед визнанням української церкви, перед її правом мати самостійність та незалежність.

— А що цей Собор вирішив безпосередньо для православного віруючого?

— Це питання посту. Віруючі нашої традиції постяться за дуже строгим уставом. Дуже багато багатоденних постів, також середа і п’ятниця. Деякі з постів не дозволяють вживання навіть олії. Інколи треба дотримуватися сухоїдіння. Крім того, перед причастям треба постити три дні та прочитати дуже великі молитви…

Церква зробила послаблення. Нам не скасували багатоденні пости, але нам сказали: звертайтеся до своїх митрополитів, предстоятелів, єпископів. А тим, у свою чергу, сказали, що ви маєте керуватися любов’ю і церковною поблажливістю. І там натякнули, що нехай це вирішується, враховуючи стан здоров’я, соціально-економічні можливості. Адже це непроста штука — постити в умовах економічної кризи.

Другий важливий момент — це право православних одружуватися із християнами інших конфесій. Йдеться лише про хрещених людей. Дали такий дуже поблажливий меседж: фактично, якщо протестант чи греко-католик готові брати шлюб у православній церкві — то ви можете. Це важливо для людей ортодоксальної традиції.

— А це стосується і тих церков, які не були на Соборі?

— Це дуже болісне питання. Адже чотири церкви вчинили демарш. Чи будуть вони визнавати документи Собору, чи не будуть — ми не знаємо. Росіяни сказали, що вони їх ще вивчають. Я дуже сподіваюся, що наші парафії Московського патріархату зрозуміють: те, що прийняв Вселенський патріарх і ще 9 предстоятелів, є обов’язковим для виконання.

— У нас питання православ’я — не лише релігійне, а й політичне. Напередодні Собору було два звернення: від Верховної Ради — щоби українській православній церкві повернули автокефалію і від групи депутатів — щоби зберегли статус-кво. Після Собору в кого більше підстав для оптимізму?

— Сподіваюся, що більше підстав для оптимізму в української пастви, виразником якої стала більша частина парламенту. Це понад 60%, зважаючи, що у парламенті зараз, фактично, 420 депутатів — без Криму та окупованої частини Донбасу.

Цього питання не було в порядку денному, але ним були насичені кулуари Собору. Ми чекаємо на подальші рішення Константинопольського патріархату.

— В його компетенції одноосібно ухвалити рішення про автокефалію?

— Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати томос — так звану грамоту визнання — він зможе це зробити одноосібно. І це, незважаючи на те, що скаже Москва, робить нашу Церкву — Київський патріархат — легітимною і визнаною у світі.

— Цей томос стосуватиметься лише Київського патріархату?

— Московському патріархату може дати автокефалію лише Москва. А ті, хто стоїть біля керма цієї церкви, її не хочуть. Це ж прихильники російської традиції. Для когось це бізнес, для когось кровні узи із російською традицією. Тому ми чекаємо томос для Київського патріархату. Але тоді, повірте, ніщо не триматиме цілі єпархії в Московському патріархаті.

Дмитро ШУРХАЛО.

Джерело: www.radiosvoboda.org.

Замість післяслова. На своїй сторінці у Фесбуці архієпископ Чернігівський і Ніжинський, секретар священного синоду УПЦ КП, голова інформаційного управління Київської Патріархії Євстратій Зоря, коментуючи значення історичної зустрічі на Криті, написав: «Головний підсумок Великого Собору в тому, що він — відбувся. Попри спротив і намагання його зірвати. З’явився сучасний прецедент: Вселенський патріарх не просто «перший серед рівних», але скликає Великі Собори і головує на них. Його першість підкріплена механізмом. Навіть тоді, коли Москва хоче протилежного. Для України — це добрий знак. Бо рішення визнати автокефалію Церкви в Україні безперечно буде також заперечуване Москвою і її союзниками. Але якщо Собор став можливим — то і визнання, хоч і всупереч протестам Москви, є цілком реальним».

Переглядів: 527
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua