РубрикиПам’ять

Атлант нашого неба

До  160-річчя  від  дня  народження  Івана  Франка

Нинішній рік багатий на круглі дати в житті видатних українців. От і сьогодні, 28 травня, минає 100 років від дня смерті Івана Франка, а 27 серпня сповниться 160 років від дня його народження. Упродовж 60 літ важкого, сповненого великих труднощів і поневірянь життя, за чотири десятиліття творчої діяльності, яка велася у вкрай несприятливих суспільних, матеріальних, побутових і родинних умовах, ця людина виконала колосальний обсяг інтелектуальної праці.

Іван Франко збагатив українську культуру й літературу глибокодумними високохудожніми творами. Він однаково успішно і продуктивно працював у багатьох літературних жанрах, а також у публіцистиці. Франко — автор фундаментальних наукових праць з різних галузей українознавства, зокрема шевченкознавства та фольклористики.

Його багатюща творча спадщина і досі не видана повністю. Вона ще й донині не сповна досліджена науковцями. За висновками літературознавців, її обсяг перевищує сотню томів. Десятки науковців — працівників спеціалізованих академічних закладів — тривалий час працюють, вивчаючи багатогранний творчий доробок великого українця, написаний українською, польською, німецькою та деякими іншими мовами.

Іван Франко став таким, яким його знає Україна і світ, завдяки патріотизму, палкій синів-ській любові до рідного народу. А також — величезній природній обдарованості, працьовитості і цілеспрямованості. Він мав абсолютну пам’ять. Ще в юнацькі роки міг прослухати німецькою мовою двогодинну лекцію з усесвітньої історії, а потім дослівно повторити все почуте.

Можна сміливо стверджувати: наприкінці ХІХ — на початку ХХ століть в Україні не було людей, рівних Франкові за обсягом і глибиною знань, силою творчого таланту, аналітичних здібностей і продуктивності. Він був справжнім енциклопедистом і міг би стати окрасою будь-якої з найпередовіших культур. Але, незважаючи на спокуси зажити заможно і щасливо в одній із багатих західноєвропейських країн, працюючи на її духовному полі, Іван Франко залишився назавжди вірним Україні і рідному народові.

Окрім плідної літературної та публіцистичної праці, він провадив також активне громадське життя, був знаним політичним діячем. Зокрема, багато зробив для того, аби твори українських письменників, які через бузувірську заборону Московщиною нашої прекрасної мови неможливо було надрукувати в Наддніпрянській Україні, змогли побачили світ у Галичині. Звідти вони нелегально потрапляли у Велику Україну.

Доречно зауважити, що Україна могла втратити Івана Франка як постать світового масштабу. Його, ще молодого і недосвідченого, запрошували до свого табору галицькі москвофіли — зрадники українського народу, агенти царату, запроданці Московщини. На превелике щастя, у період болісних ідейних пошуків талановитий юнак познайомився з київським професором Михайлом Драгомановим (братом Олени Пчілки, рідним дядьком Лесі Українки), який і навернув його до свідомого українства.

Іван Франко як літератор, публіцист і громадський діяч дбав про поширення в підавстрійській частині України української національної і державницької свідомості, зробив надзвичайно багато для того, щоб тамтешні русини, бойки, лемки, буковинці, гуцули й закарпатці відчували себе невід’ємною частиною великого єдиного українського народу. Завдяки невтомній просвітницькій діяльності самого Франка та його учнів і послідовників у Західній Україні відбувся бурхливий процес національного відродження. Туди на деякий час перемістився центр українського самостійницького руху. Без усього зробленого для України Франком неможливою була б національно-визвольна боротьба галичан, поява січових стрільців, а згодом — ОУН та УПА.

Іван Франко належить до числа десяти найгеніальніших постатей вітчизняної історії. Він був тим нашим Атлантом, який багато років тримав на собі українське небо. Вічна слава і пам’ять Іванові Франку!

Анатолій КОВАЛЬЧУК,
голова Бориспільського об’єднання
ВУТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка.

7 грудня 2006 року в Одесі на Олександрівському проспекті відкрили красивий пам’ятник, який створили скульптор Борис Румянцев та архітектор Микита Румянцев.

Переглядів: 580
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua