РубрикиБез рубрики

Стенограми не горять

Розсекречена стенограма засідання Ради національної безпеки і оборони України від 28 лютого 2014 року заслуговує уваги не тому, що на світло випливли невідомі факти. А тому, що за два роки українське керівництво не змінило свого погляду на російську агресію. Приймаючи як даність абсолютну перевагу збройних сил противника, воно культивує власне безсилля і страх перед майбутнім.

Танк не виїхав, солдат не взяв зброю

Зміст розсекреченого документа тепер доступний для всіх. Доступні і коментарі до цього тексту. Найяскравішим є аналіз колишнього радника президента Путіна, відомого російського економіста і полі-толога Андрія Ілларіонова, опублікований у російських та українських засобах масової інформації.

На відміну від численного хору захисників української революційної влади («іншого виходу не було») і такого ж великого хору обвинувачів керівництва України у зраді Батьківщини, Ілларіонов говорить про те, що вибір був. Але з усіх можливих варіантів учасники фатального засідання вибрали найгірший. Варіант відмови від опору, той, що полегшив Путіну анексію Криму і згодом спровокував вторгнення на Донбас з численними людськими жертвами. Ілларіонов наводить дані про чисельність ро-сійських військ на Кримському півострові і чисельність російського ударного угруповання на кордоні з Україною. Він «на пальцях» доводить, що можливості для вторгнення на нашу територію у Путіна в той момент не було. Як не було і рішучості анексувати Крим.

Для українських коментаторів аргументи Ілларіонова і наведені ним цифри не новина. Озиратися назад й аналізувати помилки минулого взагалі не найсильніша сторона наших ЗМІ. Із розсекреченої стенограми журналістам було важливо виловити розбіжність позицій різних українських політиків, протиставити їх один одному, а результат використовувати в майбутній виборчій кампанії.

Так на світ Божий випливла теза про те, що єдиною людиною, яка виступила на згаданому засіданні РНБО за введення воєнного стану та опір російській агресії, був виконуючий обов’язки Президента України, Голова Верховної Ради Олександр Турчинов.

А решта, включаючи прем’єра Яценюка, віце-прем’єра Ярему, голову СБУ Наливайченка, міністра оборони Тенюха та інших (список довгий), просто підтримали Юлію Тимошенко. Яка наполягла, щоб жоден український танк не виїхав, жоден український солдат не взяв у руки зброї. Ніякого воєнного стану й активізації наших військ. Поводитися як голуби миру і благати міжнародне співтовариство стати на захист України. Інакше — поразка.

У картинці, де самотньому яструбу протистоять голуби, бентежить одне. Відповідно до Конституції України, Турчинов (як правильно зазначив Ілларіонов) у разі іноземної агресії зобов’язаний був не радитися, а негайно віддати наказ військам чинити опір. Цілком ймовірно, що відсутність такого наказу й спровокувала низку зрад у військовому керівництві, а також додала впевненості і нахабства російським агресорам.

Заклювали голуби яструба

Але винесемо ймовірність за дужки і подивимося на позиції українського керівництва сьогодні. Хоча українські танки з боксів виїхали, а солдати взяли в руки зброю, хоча в результаті російської агресії в Україні загинуло більше десяти тисяч цивільних осіб і військових, непротивлення злу, як принцип української політики, цвіте махровим цвітом. Мається на увазі не риторика окремих діячів. Вона до межі войовнича. Але на заяви, що сьогодні ми відновимо контроль над окупованим Донбасом, а завтра повернемо Крим, мало хто звертає увагу.

Увагу (у нас та за кордоном) звертають на те, що наш президент, а за ним і вся верхівка влади у спілкуванні з іноземними партнерами і в сольних виступах перед українцями без кінця повторюють мантру, що «силовими методами конфлікт вирішити не можна» і що «Мінську нема альтернативи». Воєнне становище навіть у зоні АТО не оголошене, кордон з Російською Федерацією не закритий, дипломатичні відносини не розірвані. Якщо не враховувати визнання ворога агресором у Верховній Раді та в місцевих радах, мир на сході України такий же міцний, як два роки тому.

Іншими словами, позиція Юлії Володимирівни Тимошенко, висловлена на сумнозвісному засіданні РНБО, тепер державна. Голуби за-клювали яструбів, головним голубом миру є Петро Олексійович Порошенко, а вся наша влада без винятку «благає міжнародне співтовариство стати на захист України». І це вже два роки «наша єдина надія».

За звітний час, щоправда, не вдалося нікого вблагати, а стати — тим більше. Міжнародне співтовариство, раз-по-раз обіцяє пом’якшити чи скасувати економічні санкції щодо Росії, а фінансову допомогу Україні міжнародні фінансові організації пов’язують із жорсткою бюджетною політикою. Крок вправо — корупція, крок вліво — дефолт. На результат російсько-української війни ні економічні санкції США та ЄС, ні грошова допомога МВФ при цьому істотно не впливають.

Тепер «наша єдина надія» — Саудівська Аравія, яка утримує низькі ціни на нафту, що позбавляє Росію грошей на продовження війни. Проте низькі ціни на нафту — фактор тимчасовий. Тільки-но ситуація зміниться, Кремль вийде з летаргії і повернеться до силових методів розв’язання української проблеми. Відсутність активного опору з нашого боку обернеться новим «Іловайськом» та «Дебальцевим».

Якщо у 2014 році у Путіна на кордонах з Україною не було необхідної для наступу ударного угруповання, то тепер воно є. І не одне. Крим за два роки перетворився в сухопутний авіаносець, а в «ДНР—ЛНР» з допомогою і за участю ро-сійських військових створені боє-здатні, добре озброєні з’єднання. Українському голубу миру серед цього заліза не вижити. І новим «Мінськом», є йому альтернатива чи нема, від нової війни не заслонитися.

Використовуючи вислів із розсекреченої стенограми (тієї ж Тимошенко), потрібно «придумати якісь нестандартні ходи». Але не такі, що ВИКЛЮЧАЮТЬ, а такі що ВКЛЮЧАЮТЬ активний опір агресору та силові методи протидії ворогові. Коли в пресі з’являються повідомлення, що в зоні АТО військові відкривають по терористах у відповідь вогонь, іноді думаєш: нестандартні ходи наші, нарешті, вже придумали.

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.

Переглядів: 491
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua