РубрикиБез рубрики

Чи заякориться гривня?

Курс долара в Україні коливається через фінансових посередників, а не через економічно-політичні фактори. Таку думку висловив кандидат економічних наук, доцент Євген Масленников під час обговорення економічної ситуації в країні і нестабільності валюти. Бесіда проходила за участі провідних викладачів кафедр економіки управління та світового господарства і міжнародних економічних відносин Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова.

Сьогодні, за словами економіста, в Україні — «плаваючий» курс національної валюти. Іншими словами, за ринковим механізмом вартість долара визначається, виходячи з попиту і пропозиції. Чим більший попит на іноземну валюту, тим вищий курс. На величину валюти можуть впливати кілька показників. За економічною теорією їх чотири групи: економічна, правова, політична і психологічна.

За всіма цими показниками, зауважує Євген Масленников, в України ніяких загроз не спостерігається. Більше того, маємо позитивні економічні тенденції, перш за все — приріст валового внутрішнього продукту. Отже, причина в іншому, і вона, на думку Євгена Івановича, криється в фінансових посередниках валютного ринку. Саме їм вигідне коливання національної валюти, бо вони на цьому непогано заробляють. «Хто такі «фінансові посередники»? Це банки, НБУ — від імені держави плюс фінансові посередники на готівковому ринку», — пояснив кандидат економічних наук. Саме через гру фінансових посередників, вважає він, валюта постійно коливається, і державі це вигідно.

Свій внесок у нестабільність курсу роблять і самі фізичні особи та суб’єкти господарської діяльності, які в ажіотажі скуповують долари. «Для чого держава хоче, щоб курс був не фіксований, а «плаваючий»? З одного боку, всі вже звикли, що якщо на руках є вільна гривня — одразу треба бігти і купувати іноземну валюту. Бо, мовляв, курс постійно зростатиме. Держава ж хоче, аби фізичні та юридичні особи перестали зберігати свої кошти у валюті, а віддали перевагу гривні», — каже фахівець.

За прогнозами Євгена Масленникова, найближчим часом курс долара коливатиметься в межах 24—28 гривень (нагадаємо, у державному бюджеті на 2016-й закладено середній річний курс національної валюти 24 грн 10 коп. — Прим. Авт.).

Вплинути на ситуацію може транш Міжнародного валютного фонду. Але й тут не все так просто: кредит МВФ затримується, і на це є об’єктивні причини. «Чому затримується? МВФ вимагає введення в Україні законодавства, відповідного до європейської й американської практики: там чиновник чи депутат може купити нову автівку тільки після того, як задекларує свої прибутки, за рахунок яких він і збирається робити обновки», — пояснила Олена Рудинська, доцент кафедри економіки управління ОНУ ім. І.І. Мечникова. Наразі прийняття такого закону в Україні гальмується окремими урядовцями і депутатами, яким аж надто невигідно оприлюднювати, скільки грошей в їхніх кишенях.

Утім, якщо такий закон і приймуть, українців це мало врятує, впевнені спеціалісти. Рано чи пізно з боргової ями доведеться вибиратися. Питання — якою ціною. Не треба забувати, що МВФ дає гроші в борг: хто, коли і як їх віддаватиме? Ми й так у борговій ямі, а тепер заглибимося ще більше. Хотілося б, аби уряд України чесно зізнався в цьому своїм громадянам, наголошували учасники обговорення.

Чому в Україні не вистачає валюти? Та тому, що наділені владою спритники і наближені до них бізнесмени ховають гроші в офшорах, не сплачуючи податків, зберігають свої мільйони-мільярди в закордонних банках. Й українським законодавством цей відтік досі не перекрито. А заручниками ситуації, як завжди, є звичайні люди, підсумував розмову старший ви-кладач кафедри світового господарства і міжнародних економічних відносин ОНУ ім. І.І. Мечникова Михайло Борисов.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.

Переглядів: 467
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua