РубрикиБез рубрики

Шокова медицина

Цими днями, за даними Служби безпеки України, ватажок «ДНР» Олександр Захарченко наказав звільнити всі ліжко-місця у лікарнях Горлівки та Єнакієвого для можливого прийому поранених і посилити персонал цих медзакладів фахівцями з Донецька. Саме поблизу названих міст відбувається найбільше обстрілів та провокацій з боку терористів, саме тут лікарні найчастіше заповнені бойовиками. Це викликає невдоволення місцевого населення.

Так, за повідомленнями ЗМІ, нещодавно у Горлівській міській лікарні відбувся «ідеологічний» конфлікт між тутешнім жителем, який лікувався від звичайної хвороби, та бойовиком «ДНР», що заліковував свої рани. Під час суперечки останній завдав мирному чоловікові кілька важких ножових поранень, через які той потрапив у реанімацію. Медицина «квазіреспубліки» дедалі більше нагадує «театр бойових дій».

У Донецьку кілька відділень обласної травматологічної лікарні, яку перейменували на «Республіканський травматологічний центр», займають поранені бойовики. Загалом їх чимало й у кожній звичайній лікарні Донецька. Присутність озброєних агресивних молодиків — не най-краще сусідство для жителів Донбасу, які потребують допомоги медиків через звичайні хвороби.

Донеччанка Лідія Савелова (прізвище змінене) розповідає по скайпу, що потрапила до міської лікарні з банальним — у мирні часи — апендицитом.

— Операція була досить успішною, завдяки лікарям, які у нас залишилися. Рана заживала швидко. Але постійне сусідство з людьми, які палять, пиячать, кашляють і не визнають ніяких законів людського співіснування, дуже бентежило. Більшість із них — маргінали, з кримінальним минулим, носії різних неприємних інфекцій як-от туберкульоз чи гепатит. Хотілося якомога швидше залишити лікарню, повернутися додому.

«Офіційні» джерела «ДНР» підкреслюють безкоштовність тамтешньої медицини. А от жителі Донецька звертають увагу на нову «звичку» у місцевих лікарнях — «рахунок-постфактум». «Спочатку всі лікарі посміхалися, говорили, що все буде добре, а після операції виставили рахунок, який перевищував усі мої фінансові можливості, — розповідає Лідія Савелова. — Добре, що родичі допомогли».

Останні кілька місяців на територіях, підконтрольних терористам, лютувала епідемія грипу, яку ретельно замовчували. «Офіційні» джерела «квазіреспубліки» писали про невелику кількість смертей — близько 30 осіб, відсутність епідемії, покращення ситуації, подолання за-грози та інші позитивні речі. Водночас, лікарі Донеччини зізнаються у соцмережах, що реальні цифри смертей від грипу, особливо з-поміж бойовиків, — набагато вищі. За даними прес-центру АТО, на непідконтрольній Україні території лютує справжня епідемія грипу, яка вже забрала понад 540 життів.

За даними головного управління розвідки Міністерства оборони України, підтверджено смерті 50 ро-сійських найманців на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей під час сезонного загострення захворювання на грип. Смерть на війні через від-сутність імунітету, ліків та необхідної медичної допомоги від «миттєвої пневмонії» — далеко не рідкість серед «ополченців», оскільки «командування» не забезпечує їх необхідною допомогою, йдеться в повідомленні Міноборони.

Мирне ж населення намагається не потрапляти в лікарні, а поправляти здоров’я з допомогою доступних йому медикаментів.

— В аптеках залишилися лише найдорожчі ліки, всі дешеві розкупили, нема навіть оксолінової мазі, — розповідає по телефону жителька Костянтинівки, пенсіонерка Галина Іванівна. — Ліки подорожчали і коштують втричі-вчетверо дорожче, ніж раніше. Ми з чоловіком намагаємося підтримувати здоров’я народною медициною, трав’яними чаями. Поки що тримаємося.

Один із лідерів бойовиків, «заступник командира корпусу Міноборони ДНР» Едуард Басурін «знайшов» винуватців епідемії грипу. У своєму повідомленні для місцевих ЗМІ він заявив, що за даними «розвідки ДНР», у селищі Шовкостанція, поблизу Харкова, проводяться дослідницькі роботи із залученням американських фахівців у закритій лабораторії. «Витік штаму каліфорнійського смертельного грипу відбувся саме звідти», — безапеляційно заявив Басурін.

Ця інформаційна качка, яку цілком серйозно подають у новинах «ДНР», викликала цілий вибух коментарів-жартів у соцмережах. В інтернеті кепкують над новим винаходом американців — вірусом «днрку», який загрожує лише жителям «республіки», пропонують запустити «на допомогу» комбінований вірус діареї та бронхіту.

Реальні причини значного поширення грипу в «ДНР», про які говорять донецькі медики, — ослаблений імунітет, стрес, відсутність якісних ліків та нормального медичного обслуговування.

«Міністр охорони здоров’я ДНР» Віктор Кучковий, колишній керівник Центру первинної медико-сані-тарної допомоги №4 Донецька, щоразу звітує у тамтешніх ЗМІ про «покращення» ситуації з грипом.

Одна із недавніх новин «міністерства» — створення «Торгового дому «Ліки Донбасу», завдання якого — закупівля препаратів у Росії та інших країнах. У свою чергу, один із бо-йовиків Олексій Мільчиков на прізвисько «Фріц» повідомляє у соцмережах, що серед сепаратистів йде боротьба за канали постачання медикаментів з Росії, серед яких особлива увага приділяється препаратам із вмістом наркотичних речовин.

Звичайні ж донеччани, які купують ліки в аптеках, останнім часом відзначають, що російські препарати — неефективні. Медики просять привозити ліки з України, хоч небагато, оскільки якість тих, що надходять з Росії, викликає підозру.

— Люди часто приходять і скаржаться на «Еналаприл», який не допомагає при підвищеному тиску, на «Спазмалгон», який перестав знімати спазми, інші препарати з переліку простих і доступних, — розповідає у соцмережах провізорка однієї з донецьких аптек Світлана М. — Але ми нічого не можемо вдіяти — ліки закуповуються в Росії централізовано.

Ще одне ноу-хау, яке винайшли в «ДНР», — у «будинку уряду» обговорюють проект «закону про трансплантацію органів». На новинному сайті повідомляється про те, що після прийняття такого «закону» донорські органи безкоштовно надаватимуться громадянам з «паспортом ДНР». За словами «законодавців», це залучатиме до «республіки» мільярдні інвестиції і зробить «ДНР» світовим центром з трансплантації та клонування органів, тому що у жодній країні світу не буде простіших правил проведення трансплантації. Перефразовуючи римлян, «прийшов, побачив, клонував». Ось такими «великими цілями» переймається «влада» в «ДНР» замість того, щоб забезпечити найпростішу базову медичну допомогу.

Але не все так погано у «Донецькій республіці». Сепаратисти дбають про сексуальне здоров’я своїх мешканців, активно борються проти небажаної вагітності та проти хвороб, які передаються статевим шляхом.

Нещодавно в «ДНРі» на Донецькому заводі галошних виробів почали випускати презервативи «Перемога», причому кількох різновидів: класичні «захарівські», надміцні (для тилових потреб) — «диверсійні» і «стрілковські» — з вусиками! Про це розповідається у соцмережах. Девіз, написаний на виробі: «Стоїмо до останнього!» Можливо, це і правда, хоча ця новина більше нагадує про підготовку до Дня сміху — 1 квітня.

— Ситуація з медициною в «ДНР» залишається шоковою, — розповідає професор Донецького медичного університету Дмитро Іванов. — Більшість лікарів виїхала, більшість науковців, що займалися медициною, також залишила Донецьк. У зв’язку з нестачею спеці-алістів нелегка ситуація в обласній дитячій клінічній лікарні та в Інституті невідкладної та відновлювальної хірургії імені Гусака. Єдине місце, де сьогодні в Донбасі відбуваються операції на серці, — карді-ологічний центр обласної клініки Калініна.

— Після стресових подій у донеччан почалася психосоматика, вилізли забуті та недоліковані хвороби, нервова система «розморозилася» і почала реагувати на все, а це — неврози і все, що від них буває. Людей дедалі частіше турбують хвороби шлунково-кишкового тракту, адже вони харчуються, чим попало. У багатьох почався розлад у всіх системах організму: хтось звернув увагу на те, що розшаровуються нігті, випадає волосся, організм реагує на погоду, — ділиться своїми спостереженнями донецький лікар Віталій Жовтинник.

У донеччан залишається надія хіба що на те, що прийде весна, тепло, з’являться свіжі фрукти та овочі і недуги відступлять.

Ольга ФІЛІППОВА.

Переглядів: 407
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua