РубрикиБез рубрики

Троїцький феномен

Минають роки, і вже, схоже, ніхто не дізнається про загадкову, несподівану смерть заслуженого майстра народної творчості України Ростислава Михайловича Палецького (10.01.1932—7.03.1978), засновника південного стилю декоративно-ужиткового розпису Троїцької школи.

Ростислав Палецький народився у Коханівці нашого району в селянській родині. Із простого хлопчини виріс до українського феномена — Великого майстра декоративного розпису.

Він залишив нащадкам сотні своїх унікальних, самобутніх робіт, які зберігаються нині у фондах, зокрема, Одеського художнього та Ананьївського історико-художнього музеїв, у Домі-музеї Р. Палецького в селі Троїцькому, а також у приватних колекціях.

Указом президента «Про заходи щодо відродження традиційного народного мистецтва та народних художніх промислів в Україні» від 6 червня 2006 року засновано премію імені Ростислава Палецького — за визначний внесок у справу розвитку цього культурного пласту нашого народу.

З Ростиславом Палецьким я, тоді перший по війні художник районного будинку культури, познайомився у 1964-у на районній ви-ставці робіт майстрів народної творчості та самодіяльних художників, присвяченій 150-літтю від дня народження Т.Г. Шевченка. Тоді Троїцьке вхопило до складу Ананьївського району. Влітку того ж 1964-го ми зустрілися у Вилковому на семі-нарі, який щороку проводив обласний Будинок народної творчості.

Ростислав тоді запам’ятався мені своїм ставленням до написання етю-дів олійними фарбами, гуашшю, аквареллю. Він ходив по галявинах і збирав різноманітні квіти та листя всіляких трав. Якось я його спитав: «Навіщо тобі оце різнотрав’я?» А він відповів: «Ти знаєш, Грицю, в цім — моя стихія. Такою справою майже ніхто не займається. Кущики та хмаринки, — додав він, — усі пишуть та малюють, а тим, чим я займаюсь, — одиниці».

Ще одна зустріч з Ростиславом Палецьким відбулася у 1966 році. Влітку я приїхав до нього мотоциклом з Шуриком Гончарем (він тоді теж працював у районному будинку культури художником).

Ростислав жив у центрі, недалеко від базару, в непоганому на той час будинку. Господар тепло зустрів нас і запросив до хати. Ми зайшли у веранду, а там не було де ступнути, бо на підлозі та столі — всюди аркуші ватману зі світлими, ще не висохлими творами. Палецький показав на останні роботи, і я його запитав: «Коли це ти все встигаєш?» І почув у відповідь, що він не сяде снідати, поки не намалює зо три-чотири аркуші ватману, боячись, що раптом забуде, що йому привиділося уві сні.

Ми ще довго спілкувалися, гомоніли про наболіле: він — про своє, я — про своє. Ростислав сказав, що є у нього одна мрія — відкрити у Троїцькому Будинок народної творчості, де талановиті діти могли б пізнати радощі мистецтва, а для нащадків залишилися б ті самобутні, неповторні розписи.

Згодом в Одеському художньому музеї відкрилася виставка троїцьких самородків, на якій, крім творів Ростислава, експонувалися ще й роботи не менш талановитого його брата Юрія та його учнів-послідовників Лариси Бабінець, Миколи Притикина та інших троїчан.

Палецький своєю творчою працею досяг вершин у самобутньому мистецтві народного малярства.

У нас, на жаль, бракує належної уваги до таких митців-самородків. Вони варяться, як то кажуть, у власному соку. Хтось із тих, хто в молоді роки з якихось причин не зміг себе реалізувати, згубив талант, хтось, вже у зрілому віці, повертається до колишніх мрій і досягає успіхів. Серед них можна назвати і наших земляків — Костянтина Крючкова і Зіновія Тодосенка.

Георгій БЕЛАЛИ,
заслужений працівник
культури України,
завідувач краєзнавчим музеєм.
Ананьївський район,
с. Байтали.

Замість післямови. Ростислав завжди розмовляв щирою українською мовою, тоді як більшість його друзів говорили змішаною — так званим суржиком. Ще запам’яталося, що влітку він завжди носив хрущовського капелюха та вишиту українську сорочку. То, може, за це його називали націоналістом? А ще у нього завжди було багато друзів. Його й досі згадують і не вірять, що його вже нема…

Г.Б.

Переглядів: 387
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua