РубрикиСкандал

«Я частиною цього дерибану не буду»

Навіть на фоні всіх перипетій, які точаться в останні дні навколо долі уряду і прем’єр-міністра особисто, заява, зроблена у середу міністром економічного розвитку і торгівлі України Айварасом Абромавичусом й оприлюднена на сайті каналу «112» (www.ua.112.ua), мала ефект блискавки й, цілком вірогідно, позначиться на всьому подальшому перебігу полі-тичних, економічних та суспільних процесів у країні.

Тож пропонуємо вашій увазі і саму заяву Айвараса Абромавичуса, і коментарі щодо неї як симпатиків, так й опонентів міністра.

Сьогодні я прийняв рішення подати у відставку з посади міністра економічного розвитку і торгівлі України.

І ось чому. Причина — різка активізація блокування будь-яких системних та важливих реформ.

Це вже не просто відсутність підтримки чи політичної волі. Це активні дії, спрямовані на те, щоб паралізувати нашу реформаторську роботу: від несподіваного зняття охорони міністра та його сім’ї до нав’язування, під усе більшим тиском, сумнівних осіб у мою команду і на ключові посади на держпід-приємствах.

Я можу розглядати такі дії тільки як наполегливу спробу встановити контроль за грошовими потоками — за держпідприємствами, особливо НАК «Нафтогаз» та оборонною промисловістю. І я відмовляюся працювати в такій системі. Ні я, ні моя команда не готові слугувати прикриттям для поновлення старих і створення нових схем в інтересах окремих політичних та бізнес-гравців.

14 місяців тому я з багатьма однодумцями прийшов в уряд, щоб разом, однією командою робити реформи. Цього від нас чекав народ України, український бізнес, громадянське суспільство та міжнародна спільнота. Я високо ціную ту довіру, яку український народ виявив до мене у той час, коли було потрібно змінювати систему, позбуватися корупції, робити системні реформи — і все це на тлі дуже складної економічної ситуації.

Коли я приймав рішення прийти в уряд, керівництво країни запевнило мене в тому, що створюється технократичний уряд, що міністри зможуть формувати свою команду самостійно і будуть отримувати абсолютну політичну підтримку реформ.

У результаті, до Мінекономіки прийшли працювати люди західного зразка — молоді, з закордонною освітою, прогресивним мисленням, із принципами та цінностями, із щирим бажанням змінювати країну. Ми прийшли займатися дерегуляцією, реформою держпідпри-ємств, реформою держзакупівель. Ми прийшли створювати умови для економічного зростання, для розвитку українського бізнесу та залучення іноземних інвесторів.

З нашою командою Мінекономіки, з допомогою наших однодумців в уряді, в парламенті, в бізнесі, у міжнародній спільноті ми зробили багато. Ми виконали головне завдання — добилися макроекономічної стабілізації та створили можливість для економічного зростання. Є системна реформа держзакупівель, яка на пілотному етапі зекономила 500 мільйонів гривень, а з цього року може економити 50 мільярдів щорічно. Реформа держпідприємств, де ми перекриваємо кисень злодюгам усіх розмірів за рахунок підвищення прозорості, стандартів управління та профе-сійного менеджменту і котра вже принесла свої плоди — збитки держ-підприємств знизилися на 100 мільярдів гривень порівняно з 2014 роком. У процесі — дерегуляція. Ми зняли понад 100 регуляторних бар’єрів для бізнесу, створили експертний ресурс BRDO. Зекономили 2,4 мільярда гривень шляхом скасування олігархічного дисконту 15% під час продажу нафти. І багато іншого, про що ми вже говорили.

І чим радикальніші кроки ми робили, чим глибшими були наші реформи, чим більшим був наш прогрес, тим більше на нас тиснули у відповідь.

Ми навчилися давати собі раду з опором старій системі, але виявилося, що дехто із нових «доброзичливців» гірший за старих.

У мене та моєї команди нема бажання бути ширмою для відвертої корупції чи підконтрольними маріонетками для тих, хто хоче у стилі старої влади встановити контроль за державними грішми. Я не хочу їздити до Давоса, зустрічатися з іноземними інвесторами і партнерами та розповідати їм про наші успіхи, у той час як за моєю спиною вирішуються якісь питання в інтересах окремих людей.

Ці окремі люди мають імена. І одне ім’я я все-таки хочу назвати. Це Ігор Кононенко. Як представник політичної сили, яка висунула мене на пост міністра, останнім часом він зробив дуже багато для того, щоб заблокувати мою роботу і роботу моєї команди. Спочатку підконтрольні Кононенку депутати від БПП розробили постанову про мою відставку і подали її через фракцію «Відроджен-ня» до Верховної Ради. За кілька місяців вона зібрала аж 18 голосів.

Протягом року Ігор Кононенко активно лобіював своїх людей на посаду гендиректора «Укртранс-аміаку». Кононенко був безпосередньо зацікавлений в «Укртранс-аміаці», де, замість того щоб скинути з посади «регіонала» Бондика, завів своїх людей, які спільно з ним керували компанією. Депутат від БПП, безпосередньо підконтрольний Кононенку, тиснув на призначення в «Держзовнішінформі», підприємствах порошкової металургії, Національного агентства з акредитації України.

Кульмінацією цього кадрового свавілля і прагнення повністю підпорядкувати собі потоки стало бажання мати «власного» замміністра в Мінекономіки, який відповідав би за «Нафтогаз» та інші державні підприємства. Кандидат просто приніс повний пакет документів для призначення і заявив: «Я хочу стати вашим замом. Я в команді Кононенка, і мою кандидатуру вже погоджено нагорі». Після цього мені надійшов дзвінок з АПУ з наполегливою рекомендацією взяти цю людину, а також іще одну — на посаду заступника з оборони. На що я відповів: «Я частиною цього дерибану не буду». І попросив, щоб мене звільнили з посади. Врешті-решт, Кононенко заявив, що бажає заслухати мій звіт на фракції та розглянути питання про мою відставку. Я вирішив, що полегшу завдання Кононенку та його команді, і подаю заяву про відставку.

Ми з командою готові піти якомога швидше. І в жодному разі не хотіли б затягувати цей процес на тижні чи місяці. Я прошу Верховну Раду проголосувати за мою відставку вже завтра.

Я щиро вдячний своїй команді Мінекономіки, усім партнерам, міжнародним організаціям, бізнес-спільноті та однодумцям в уряді та Верховній Раді за все те, що ми зробили разом. Я був би радий продовжити роботу над реформами в економіці в одній команді з цими людьми. Але за цих обставин буде чесніше відійти вбік і зайнятися справами там, де дійсно можна приносити результат.

Я — патріот України. Тут живу я, моя родина. Ми встигли зробити багато, але точку неповернення ще не пройшли. Сили зла хочуть відмотати все назад. Позбудьмося «смотрящих», які «доять» українську економіку. Таких людей не повинно бути в українській політиці та в державному управлінні.

Айварас АБРОМАВИЧУС,
міністр економічного розвитку і торгівлі України.

 

Одним з першим на заяву Айвараса Абромавичуса відреагував посол Сполучених Штатів Америки в Україні Джеффрі Пайєтт, який у своєму «Твіттері» про міністра написав: «Один з великих чемпіонів з реформ українського уряду… І той, хто вірив у майбутнє, на яке заслуговує український народ».

Невдовзі посли провідних країн, зокрема Канади, Німеччини, Франції, Італії, Норвегії, Литви, Швеції, Швейцарії, Великої Британії, США та посол ЄС підписали спільну заяву, якій ідеться:

«Ми глибоко розчаровані відставкою міністра економічного розвитку і торгівлі пана Айвараса Абромавичуса, який досяг справжніх результатів у проведенні реформ в Україні. Впродовж минулого року пан Абромавичус і його професійна команда добилися важливих зрушень у впровадженні жорстких, але необхідних економічних реформ, покликаних стабілізувати українську економіку, викоріненні хронічної корупції, приведенні України у відповідність до вимог програми МВФ і сприянні формування більш відкритої та прозорої влади. Ста-більне, безпечне та процвітаюче майбутнє України вимагатиме постійних зусиль від чисельної команди відданих професіоналів, до якої входять представники різних сил, які інтереси українського народу ставлять вище своїх. Важливо, аби українські лідери відкинули свої дріб’язкові розбіжності, назавжди залишили у минулому корисливі інтереси, що гальмували розвиток країни протягом десятиліть та активізували проведення необ-хідних реформ».

«Вчинком мужньої людини» назвав заяву міністра економіки голова Одеської ОДА Міхеіл Саакашвілі. На своїй сторінці у «Фейсбуці» він написав: «Учора (мова про вівторок, 2 лютого. — Прим. «ЧН») довго говорили з Айварасом Абромавичусом і він розповів ще багато всього цікавого. Хіба не сумно, що литовці і грузини змушені взяти на себе функцію захисників країни від деяких нечистих на руку людей, що хоч і народилися в Україні, але прорвалися у владу, завдають шкоду її інтересам? Я працюю разом з Айварасом в Раді з реформування держпідприємств, головою якої я став з його ініціативи, і хочу підтвердити, що всі наші ініціативи щодо зміни керівників держпідприємств блокуються особисто прем’єр-міністром з подачі одного з лідерів фракції БПП «Солідарність» у Раді — Ігоря Кононенка і ще декількох груп впливу.

Сподіваюся, 16 лютого Рада знайде в собі сили не тільки відправити уряд у відставку, а й забезпечити те, щоб наступний уряд був повністю захищений від тіньових інтересів з президентської, прем’єрської або будь-яких інших фракцій. Також впевнений, що у всіх основних фракціях є достатньо здорових сил і вони зможуть підтримати процес очищення. Думаю, Верховна Рада повинна провести публічні слухання, запросити і Айвараса, і пана Кононенка, і на всі питання повинні бути дані вичерпні відповіді. Я особисто теж готовий виступити на цих слуханнях. Ми повинні розблокувати найважливіші економічні реформи і приборкати корупційні інтереси».

Сам «герой» звинувачень Абромавичуса — перший заступник голови президентської фракції у парламенті Ігор Кононенко назвав зая-ву міністра «бажанням перекласти з хворої голови на здорову ті питання, які не зробили за рік», а також спробою уникнути відповідальності. На офіційному сайті БПП «Солідарність» у середу оприлюднили таке повідомлення:

«Обвинувачення Айвараса Абромавичуса, які пролунали перед звітом уряду, можуть свідчити про небажання дати вичерпний звіт за особисту роботу на посаді міністра протягом півтора року. Про це, в кулуарах Верховної Ради, заявив перший заступник голови фракції партії «Блок Петра Порошенка» Ігор Кононенко.

Головним недоліком роботи Міністерства економічного розвитку та торгівлі Ігор Кононенко назвав те, що досі не введені санкції по відношенню до Російської Федерації.

«Це — відповідальність міністерства. Росія ввела санкції, а Україна, з незрозумілих причин, зволікає з відповідними санкціями. Сьогодні український бізнес турбує проблема невведення симетричних економічних санкцій проти Росії. Маємо закон, який прийнятий Верховною Радою, а виконавчі органи, які повинні його виконувати, нічого не зробили. За попередній рік маємо серйозне падіння ВВП, за що також відповідає Мінекономіки», — наголосив народний депутат.

Коментуючи обвинувачення міністра економічного розвитку Ігор Кононенко заявив: «Можливо деякі міністри таким чином намагаються перекласти з хворої голови на здорову відповідальність за особисту роботу і роботу їх команди на народних депутатів. В залі зареєстрована постанова про відставку Айвараса Абромавичуса. Зараз її підписало 22 депутати. Я поцікавився у депутатів — членів Комітету з питань економічної політики, як часто пан Абромавичус відвідував засідання комітету і отримав відповідь, що за півтора року це було двічі. Це є приклад того, як міністерство співпрацює з депутатами».

Водночас, Ігор Кононенко відзначив і позитивні зміни, які відбулись у Міністерстві економічного розвитку та торгівлі: «В роботі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України є і позитивні і негативні результати. В першу чергу, були запроваджені прозорі закупівлі, подані в парламент законопроекти із серії «Doing business», але були і проблеми та питання, які не вирішуються. Є декілька випадків, пов’язаних з непризначенням керівників державних підприємств».

Про те, що ймовірною причиною скандалу, який розгорівся, може бути негласний старт кампанії з дострокових парламентських виборів, написав у своєму «Фейсбуці» політолог Тарас Березовець: «Вчора я зустрів Айвараса Абромавичуса, який мирно обідав в одному відомому київському ресторані з Міхеілом Саакашвілі. Там було відразу кілька дуже цікавих людей. Тепер зрозумілий предмет зустрічі. Цікаво інше, що міністр проводить консультації напередодні своєї відставки з губернатором, зайнятим створенням нової політичної сили напередодні дострокових виборів Ради у вересні. До речі, я б ще окремо подумав над тим, як зустріч пов’язана із звинуваченнями на адресу Кононенка... P. S. На вересень вже дана команда готуватися всім штабам БПП».

Відреагував політолог і на слова посла Джеффрі Пайєтта на адресу міністра економіки. «Посольство США перейшла в атаку, — написав Березовець. — Цікава гра почалася. Саакашвілі проти Кононенка. Й американці теж осторонь не залишилися...»

На момент здачі номера у друк було відомо, що на скандал відреагував і президент Петро Порошенко, запросивши міністра економічного розвитку і торгівлі Айвараса Абромавичуса на зустріч, але про її результати ще не повідомлялося. Тож про розвиток ситуації — у наступних номерах «ЧН».

Підготувала Ольга СІРА.

Переглядів: 3283
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua